Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2017., 01:14   #3461
Quote:
People30 kaže: Pogledaj post
Evo jos jedne price od jutros iz porezne.

Kazem ja kako sam stalno zaposlena osoba i sad sam otvorio pausalni obrt te da li moram ici na hzzo i mirovinsko ista prijaviti. Kaze ona meni: pa....odite im se javiti.

Kazem ja sebi nebudi lijen, pređem u drugu zgradu gdje je hzzo, pokucam i uđem: dobar dan, ja sam stalno zaposlena osoba i otvorio sam pausalni obrt. Da li trebam sto kod vas prijaviti? Zena mene gleda, malo s visoka i kaze: pausalni obrt i obrt ma mi vam tu ne radimo razliku. Mi vam podatke dobivamo automatski iz mirovinskog pa ako tamo ista prijavite mi cemo to automatski dobiti.

Nisam znao vise sta da pitam nakon takvog odgovora okrenem se na peti i s jos vecim upitnikom izađem van

Sad si razmisljam da li da jos jedan dan uzmem godisnji pa da odem u HZMO
Hahaha, smiješno ali i žalosno da ti referentica to kaže, ako ti je obrt druga djelatnost kakvo javljanje u HZMO...dobit ćeš rješenje za godišnje doprinose druge godine nakon predaje PO-SD obrasca i to je to...

Ne uzimaj GO uzalud !
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 01:35   #3462
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ne, kao paušalac će dobiti rješenje i plaća po njemu doprinose, ne podnosi se JOPPD.
hvala devilgirl
Dianaedis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 09:10   #3463
Isto tako moramo imati i oznaku o obvezi uzimanja računa, bez obzira na to primamo li stranke ili sve radimo online.
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 11:29   #3464
ljudi ima li netko da koristi pbzove aplikacije? kako prebacim EUR dio u HRK dio računa?

edit: skužila sam, jedino mogu interno, sama sebi s istog računa. ali mi je glupo što PBZcom ne nudi opciju da izaberem iznos u EUR koji želim prebacit u HRK, već samo mogu upisat HRK, pa prije toga moram pogledat koliko je to okvirno po PBZ-ovom tečaju

Zadnje uređivanje Mirnish : 16.02.2017. at 12:34.
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 12:16   #3465
Quote:
Wonder Woman kaže: Pogledaj post
Isto tako moramo imati i oznaku o obvezi uzimanja računa, bez obzira na to primamo li stranke ili sve radimo online.
O Boze.
A gdje da nabavim tu naljepnicu?
People30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 12:42   #3466
A gdje drugdje nego u NN
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 13:05   #3467
Quote:
People30 kaže: Pogledaj post
O Boze.
A gdje da nabavim tu naljepnicu?
Isprintaj s interneta !
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 14:21   #3468
Evo i mene je dočekalo danas ovo pismo da moram platiti tih 228kn HOK-u...

http://take.ms/Fpx3u

vidim da ste pisali prije da ste dobili rješenje o oslobođenju plaćanja ovog doprinosa za prvu godinu, iako ste dobili i ovaj papir sa slike?

Moj obrt je otvoren 2.1.2017. i prijavljen na paušalno oporezivanje.

Trebam li tražiti oslobođenje ili će oni to rješiti sami?

Hvala!
karabaja4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 14:27   #3469
Quote:
karabaja4 kaže: Pogledaj post
Evo i mene je dočekalo danas ovo pismo da moram platiti tih 228kn HOK-u...

http://take.ms/Fpx3u

vidim da ste pisali prije da ste dobili rješenje o oslobođenju plaćanja ovog doprinosa za prvu godinu, iako ste dobili i ovaj papir sa slike?

Moj obrt je otvoren 2.1.2017. i prijavljen na paušalno oporezivanje.

Trebam li tražiti oslobođenje ili će oni to rješiti sami?

Hvala!

e da, isto to ja sam dobila prekjučer, isto novi obrt imam mene isto živo zanima ide li sad novo rješenje poštom kojim smo eto, ipak, oslobođeni...kakvo trošenje papira
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 14:51   #3470
devilgril, u primjeru internog akta i one odluke o blagajničkom maksimumu, kad piše OIB misli se isključivo na naš privatni, je li tako, ne MB obrta i sl.?

i može li netko molim vas pojasniti sljedeće stavke iz internog akta:

III.
Popis svih poslovnih prostora sa oznakama, pripadajućim adresama i radno vrijeme, daju se u tablici u nastavku:

Oznaka posl. prostora Adresa poslovnog prostora Radno vrijeme
Tvoja oznaka Tvoja adresa posl.prostora Tvoje radno vrijeme - što točno ide tu ako nam je obrt "na terenu"?

IV.
Oznaka poslovnog prostora, oznaka naplatnog uređaja i oznaka operatera po naplatnom uređaju:

Oznaka posl. prostora Oznaka naplatnog uređaja Oznaka operatera na naplatnom uređaju
Tvoja oznaka 1 OIB: Tvoj privatni OIB - može primjer i za ovo?

V.
U poslovnom prostoru se koristi jedan naplatni uređaj, a računi će imati ovakav slijed:

1-tvoja oznaka-1
2-tvoja oznaka-1
3-tvoja oznaka-1 - što znači oznaka, koje su opcije oznaka uopće?





koja je poanta ovog svega? jasno mi je da se to eto mora imati, ali ovo se doslovno napiše i isprinta u minutu, tko kontrolira imamo li to uistinu, kao i onu glupu naljepnicu?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 14:53   #3471
OIB obrtnika i obrta je isti. Jedan je OIB. OIB nije MB i slično
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 14:55   #3472
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
OIB obrtnika i obrta je isti. Jedan je OIB. OIB nije MB i slično
ok to sam i mislila, dakle uvijek naš vlastiti OIB, hvala
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 15:08   #3473
Quote:
Wonder Woman kaže: Pogledaj post
Isto tako moramo imati i oznaku o obvezi uzimanja računa, bez obzira na to primamo li stranke ili sve radimo online.
Gdje se lijepi ta naljepnica? Unajmila sam co-working prostor i nije mi jasno gdje stavljam tu naljepnicu.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
__________________
život je paradižot
zamantana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 15:14   #3474
Kontrolira inspekcija. Možeš isprintati u minuti, ali ako ti dođu u nadzor i to nemaš, mogu ti opaliti kaznu

Oznake poslovnog prostora su proizvoljne, mogu to biti brojevi, mogu slova. Mislim da je svejedno, važno je samo to navesti u internom aktu i svaki račun ti mora sadržavati sve te elemente.
Ja se nisam htjela puno zamarati, pa mi računi izgledaju 1-1-1, 2-1-1, 3-1-1 itd.


@zamantana, ne znam. Pretpostavljam da taj prostor ima na ulaznim vratima tu naljepnicu.
__________________
Luce <3

Zadnje uređivanje Wonder Woman : 16.02.2017. at 16:20. Reason: zamijenjeno naplatnog uređaja s poslovnog prostora ;)
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 15:19   #3475
Quote:
Wonder Woman kaže: Pogledaj post
Kontrolira inspekcija. Možeš isprintati u minuti, ali ako ti dođu u nadzor i to nemaš, mogu ti opaliti kaznu

Oznake naplatnog uređaja su proizvoljne, mogu to biti brojevi, mogu slova. Mislim da je svejedno, važno je samo to navesti u internom aktu i svaki račun ti mora sadržavati sve te elemente.
Ja se nisam htjela puno zamarati, pa mi računi izgledaju 1-1-1, 2-1-1, 3-1-1 itd.


@zamantana, ne znam. Pretpostavljam da taj prostor ima na ulaznim vratima tu naljepnicu.
kaj će inspekcija doć ljudima doma? :P kužim ja da dođe frizerima i sl. obrtima s radnjama, al nama od doma... al ok, imat će se u ladici još sam ja "na terenu"

kužim da je prva brojka redni broj računa, a što znače zadnje dvije brojke, koje su vidim uvijek iste, ovo 1-1?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 15:22   #3476
Broj računa - broj poslovnog prostora- - broj naplatnog uređaja. Spetljala sam se Valjda sam sada dobro editirala.

Pa doma mi je registrirano sjedište obrta, zašto mi ne bi došli doma. Tko mi je kriv što si ne plaćam najam negdje
Samo se nadam da će se najaviti
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 15:24   #3477
Quote:
Wonder Woman kaže: Pogledaj post
Broj računa - broj naplatnog uređaja - broj operatera.

Pa doma mi je registrirano sjedište obrta, zašto mi ne bi došli doma. Tko mi je kriv što si ne plaćam najam negdje
Samo se nadam da će se najaviti
jel se ikad ikome dogodilo da mu je inspekcija došla doma? što traže na uvid?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 16:04   #3478
Quote:
Wonder Woman kaže: Pogledaj post
Oznake naplatnog uređaja su proizvoljne, mogu to biti brojevi, mogu slova. Mislim da je svejedno, važno je samo to navesti u internom aktu i svaki račun ti mora sadržavati sve te elemente.
Ja se nisam htjela puno zamarati, pa mi računi izgledaju 1-1-1, 2-1-1, 3-1-1 itd.
Oznaka naplatnog uređaja mora biti broj.
HighMoon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 16:19   #3479
Quote:
HighMoon kaže: Pogledaj post
Oznaka naplatnog uređaja mora biti broj.
Hvala. Mislila sam valjda na oznaku poslovnog prostora. Malo sam se spetljala s tim brojevima.
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 16:35   #3480
Pitanje vezano za KPR.

Imam Internet trgovinu preko Etsy u EUR.
Kupac nešto kupi i meni dođe mail od Etsy da sam nešto prodao i od PayPal-a da su mi došli novci na PayPal.

Ja to lijepo spakiram, isprintam račun na 100 EUR (navedem iznos u HRK po srednjem tečaju HNB-a na dan prodaje) i sve skupa pošaljem kupcu.

Lovu s PayPal-a prebacujem na žiro račun kad se nakupi (recimo jednom tjedno).

Sad ide pitanje.....

Da li u KPR upisujem jedan zapis na dan kad lova s PayPal-a sjedne na žiro račun (to je onda obično iznos od više prodaja tj. izdanih računa) ili u KPR upisujem na kraju dana sume prodaja toga dana?

Nakon ovog početnog pitanja, a ovisno kako upisujem u KPR imat ću možda još koje pitanje
People30 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:10.