Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2013., 23:10   #1
Problemi s kralježnicom kod pasa

Općenito o kralježnici i problemima s kralježnicom

Quote:
Kralježnica u pasa se sastoji od brojnih kralješaka koji se protežu od baze lubanje pa sve do završetka repa. Između njih se nalaze intervertebralni diskovi. To su ravni i okrugli diskovi sastavljeni od čvrstog omotača i meke unutrašnjosti. Osnovna funkcija im je da amortiziraju (ublažavaju) udarce između kralješaka prilikom kretanja, kao i osiguravanje savitljivosti kralješnice.
U različitim slučajevima, kao što su ozljede, istrošenosti,... oni se mogu pomaknuti ili iskočiti iz svog fiziološkog položaja, odnosno oni mogu puknuti.

Posljedično, dolazi do gubitka njihove funkcije s posljedičnom pojavom boli, kao i poremećaja ovisno o položaju problema. Nerijetko, ako se ovakvi poremećaji ne dijagnosticiraju pravovremeno, klinička slika se u kratkom vremenskom periodu pogoršava - gubitak mogućnosti oslanjanja na pojedine ili sve ekstremitete, nemogućnost ustajanja, izrazito sporo hodanje ili "nepravilan" hod, zavijanje ljubimca (bol), osjetljivost područja prilikom dodira ili oslanjanja,...

U svakom slučaju, problemi s kralješnicom se moraju dijagnosticirati te utvrditi točna njihova lokacija kao i opseg problema. U tu svrhu, nerijetko je potrebno obaviti kompletni neurološki pregled ljubimca kao i slikanje kralješnice. Ovdje se poprilično često koristi metoda kontrastnog slikanja kralješnice ili mijelografija.
(klik)


Hernija diska
Quote:
Oboljele pse klasificiramo u 4 grupe: U prvu skupinu spadaju psi koji pokazuju znakove jake boli, drže se pogrbljeno, no nema neurološkog deficita. Vlasnici uglavnom takvo držanje protumače kao "jake grčeve u trbuhu". U drugoj skupini su psi koji mogu stajati te napraviti nekoliko voljnih ili nevoljnih koraka stražnjim nogama, no paretični su i pokazuju znakove ukočenosti stražnjih nogu. I u ovoj kategoriji prisutna je jaka bol. Ukoliko su paralizirani duže od 3 tjedna dolazi do nastupa nekontroliranog grčenja mišića na stražnjim nogama. Psi u trećoj grupi su paraplegični i nema ukočenosti. U 4 grupi su psi kod kojih više nije izražena bol, a sasvim je izgubljena funkcija leđne moždine. Terapija se sastoji u tome da smanjimo pritisak na leđnu moždinu, smanjimo mogućnost ponovne rupture ili ispupčenja diska, smanjimo bol te preveniramo odnosno tretiramo edem i nekrozu leđne moždine. Psima koji spadaju u prvu skupino strogo ograničimo kretanje u trajanju od mjesec dana, čak iako bol nestane u roku od nekoliko dana. Ukoliko će se stanje pogoršati do toga će doći u prva 4 dana. Bolje je ne davati sredstva protiv boli jer će lagana bol prisiliti psa na mirovanje. Ako je bol jaka možemo ju reducirati lijekovima. Vlasnika moramo upozoriti da nosi psa uz stepenice, te da ga nosi na vršenje nužde i da ga ohrabruje da svaki puta napravi samo nekoliko koraka. Svako pogoršanje stanja zahtijeva hitnu intervencije veterinara. Mjesec dana odmora omogućiti će anulusu da zaraste i tako prevenira daljnje ispupčenje ili rupturu. Preventivno se može izvršiti operativni zahvat na svim diskusima na kritičnim točkama (odstranjivanje nukleusa). Operativni zahvat može se obaviti 4 tjedna nakon nestanka svih simptoma, te ima veliku profilaktičnu vrijednost. Svaki pas koji je patio od bolesti diska, vrlo vjerojatno će imati ponovo istih problema. Na žalost, operativni zahvat je vrlo skup, zahtijeva posebnu opremljenost, pa za sada pacijente kojima je zahvat neophodan upućujemo na kliniku Veterinarskog fakulteta u Ljubljani. Pacijenti iz druge grupe zahtijevaju nešto duži period za oporavak, pa mirovanje mora potrajati i do 2 mjeseca. Psi iz 3 i 4 skupine imaju dosta lošiju prognozu i najčešće oporavak nije moguć bez operativnog zahvata. Herniju diska kod pasa uglavnom dijagnosticiramo na osnovi prisutnih simptoma
(klik)


Pisala sam na temi o displaziji kukova zato što je došlo do efekta pokvarenog telefona - rečena mi je kriva dijagnoza mog psa. Nakon što sam zvala veta nešto vezano uz terapiju koju on uzima, on me ispravio i ja sam potražila temu o tome na forumu, ali ju nisam pronašla pa sam odlučila otvoriti ovu. Vjerujem da moj pas nije jedini koji ima problema sa kralježnicom, pa nebi bilo loše izmjeniti iskustva.

Naša priča počinje početkom 2010. kad je Flekiju prvi put dijagnosticiran problem s kralježnicom, predviđeno mu je do 4 mjeseca života - but here we are now . Pio je prepisanu terapiju, svakih mjesec do 2 dobivao koktel vitamina u cijepivu i sve je bilo manje više ok do ovog ljeta. Bolest se ponovno jako pogoršala i njemu je počela oduzimati stražnji kraj. On je nuždu obavljao manje više normalno, ali otežano i hitno smo ga vodili vetu (stanje se rapidno pogoršavalo ka gorem). Vet je bio korektan i rekao da ne može prognozirati koliko bi Fleki mogao poživjeti - dva dana ili 6 mjeseci - sve je moguće, ali on ne može i ne želi davati nikakve prognoze.
Na pregledu je ustanovljen manji rak testisa (vjerojatno benigan), prekomjerna težina (ima 19 kg iako istarski goniči prosječno imaju 18 kg) i lagani problemi s analnim žlijezdama (ne mogu se prirodno očistiti zato što Fleki više ne može dovoljno jako stisnuti stražnji kraj).
On je sad na drugoj kutiji Rycarfa tableta od 50 mg i poboljšanje je ogromno. Vratio mu se osjet u rep i hoda puno, puno bolje nego prije tableta. Kretanje mu je smanjeno i trudimo se spriječiti ga da trči (što je pak faktički nemoguće, ali dobro), nosimo ga uz/niz stepenice i prekrili smo sve pločice/parkete u kući tepisima.

Primjetili smo da povremeno pomalo i glumata, pa kad mu se ne ulaže napor u dizanje, čeka da ga netko digne - u slučaju da netko u tom trenutku zašuška s keksima, na nogama je za dvije sekunde .

Veterinar nam je također rekao da u njegovom slučaju ne preporučuje nikako drugo liječenje osim tableta jer je prestar (11 godina i 10 mjeseci) za operaciju. Također je rekao da oporavak najviše ovisi o Flekiju i njegovoj borbi, ali da on ima jako, zdravo srce (što je malo i čudno s obzirom na godine i jako je pozitivno) i da je sve moguće .

Ako netko ima kakav savjet ili bilo kakvo saznanje o ovoj bolesti neka napiše .
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 20:58   #2
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
Veterinar nam je također rekao da u njegovom slučaju ne preporučuje nikako drugo liječenje osim tableta jer je prestar (11 godina i 10 mjeseci) za operaciju. Također je rekao da oporavak najviše ovisi o Flekiju i njegovoj borbi, ali da on ima jako, zdravo srce (što je malo i čudno s obzirom na godine i jako je pozitivno) i da je sve moguće .

Ako netko ima kakav savjet ili bilo kakvo saznanje o ovoj bolesti neka napiše .
S obzirom na Flekijevu dob i dijagnozu, preporučila bih ti da se javiši Deani Basar u Equus Vitalis - potraži podatke na internetu. Velika je šansa da će njezin fizioterapeutski tretman Flekiju pomoći da ga manje boli da se lakše nosi s problemom koji ima, a sama dr. Basar, ako se nakon tri seanse ne pokaže pozitivan pomak, savjetuje vlasnicima da prekinu s terapijom kako ne bi badava trošili novce. Prvi pregled i konzultacije su besplatni.

Je li pas prestar ili ne, ovisi o psu. Naš je prvi lab operirao kuk s 12 godina života.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 21:45   #3
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
S obzirom na Flekijevu dob i dijagnozu, preporučila bih ti da se javiši Deani Basar u Equus Vitalis - potraži podatke na internetu. Velika je šansa da će njezin fizioterapeutski tretman Flekiju pomoći da ga manje boli da se lakše nosi s problemom koji ima, a sama dr. Basar, ako se nakon tri seanse ne pokaže pozitivan pomak, savjetuje vlasnicima da prekinu s terapijom kako ne bi badava trošili novce. Prvi pregled i konzultacije su besplatni.
hvala, guglat ću. problem je jedino u tome što on nije naviknut na vožnju autom, pa je to jedna ogromna trauma za njega i onda još 5 dana dolazi k sebi nakon što se vozi nekud.


Quote:
Je li pas prestar ili ne, ovisi o psu. Naš je prvi lab operirao kuk s 12 godina života.
tako je vet rekao, a ne znam na temelju čega je to zaključio jer je rekao da ima dobro, zdravo srce, a nije mu ni vadio krv ni slikao kičmu ni ništa . no opet, nama je operacija stvarno preskupa, tako da dić još jedan kredit i nije opcija.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 20:39   #4
Hvala za info.

Mene muče leđa kod mojega Arona. Od valjda tisuću slika i uživo primjeraka pogotovo, kod nikoga nisam vidjela da imaju tako savijena leđa.
Danas sam razgovarala sa jednim kinologom i rekao mi je da može biti problem u kukovima, jer malo drugačije stoji, ima i malo niže usađen rep, leđa mu se nekad ''isprave'' dok markira ali to nije to, kao da bi bilo dobro to poslikati.
Dok je bio mali isto se cijelo vrijeme tako ''držao'' ali nisam obraćala pažnju (http://s15.postimg.org/dsdqkmm97/SAM_0088.jpg), sad kako ima skoro 2god, više ne raste, još će možda otići malo u širinu, i stalno kada mu gledam ta leđa imam osjećaj da nešto ne štima (http://s7.postimg.org/8f51wev1n/SAM_1215.jpg)
(http://s27.postimg.org/6o9qsbhvn/SAM_2118.jpg)

Prije koji mjesec kad smo bili kod Bojanića jer je imao upalu desnog uha, ustanovili smo da nema bubnjić u lijevome uhu, napravila mu se pregrada tj. opna na polovici, valjda 15min smo se zafrkavali i gledali jedno pa drugo uho, i sama sam vidjela, ali mi nije jasno. Kod prijašnjih pregleda sve je bilo ok. Ima tko kakva iskustva s time?
Victory =) is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 21:11   #5
Ovako sa slika izgleda ko da su mu ledja malo grbava. Pas moze imat ravna, sedlasta i grbava ledja. Imas negdje snimak kako hoda? Pokazuje li kakve znakove nelagodne pri odredjenim radnjama?
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 21:48   #6
Trenutno nemam.
Ne pokazuje nikakvu nelagodu, trči, skače, divlja...
jedino ne sjedi ravno, nego onako sa strane ako to jedino ima veze
Victory =) is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 23:05   #7
Quote:
Victory =) kaže: Pogledaj post
Trenutno nemam.
Ne pokazuje nikakvu nelagodu, trči, skače, divlja...
jedino ne sjedi ravno, nego onako sa strane ako to jedino ima veze
Nikada ne sjedi normalno ili samo cesto sjedi ko pijanac ?
Kad sam pitala bojanica bi li trebali stafu slikat kukove cisto zato jer redovito skace po 2m u zrak i voli visit po drvecu i sl, prvo sto me pito je dal pokazuje ikada ikakve znakove da ga nekaj boli (bilo kad doskoci, kad se dize a nije zagrijan ili bilo kaj). Ugl, reko je da ako je odgovor ne smatra da nema potrebe da ga bezveze maltretiram slikanjem i zracim.
Mozda ti pas ima samo grbava ledja; ne mora nuzno zato imat problema sa kukovima.
Mozes se dogovorit i za pregled pa nek bojanic procjeni da li ga treba slikat ili ne.
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 20:34   #8
moj lokalni vet je rekao da bi flekiju trebalo slikat kičmu s obzirom da mu se stanje drastično poboljšava u zadnje vrijeme. od osmog mjeseca i pesa koji jedva hoda te pije tablete "za zadnje dan" došli smo do psa koji trči, stoji i normalno se podiže.
naravno, trudimo se što više mu olakšavat naprezanje, tako da ga se i dalje nosi uz/niz stepenice, diže/spušta sa/na krevet i slično, ali on ima toliko energije, volje i želje za životom da je to nešto neopisivo.

on mu već određeno vrijeme daje koktel lijekova za koji je rekao da će ga patentirat () jer je napredak i više nego očit. predložio je da mu slikamo kukove i kičmu (jer ima izbočinu na kičmi), ali nekako se dvoumimo oko toga s obzirom da znamo da bez sedacije to nebi šljakalo, a sedacija je rizik koji nismo spremni prihvatiti. ionako bi jedina svrha tih snimki bilo da se vidi stanje, ali mi nebi išli dalje na tipa operaciju tako da mislim da je sedacija stvarno nepotrebna.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 20:40   #9
Za slikanje pas treba bit miran doslovce sekundu nakon sto se narihta u polozaj u kojem treba bit i to se, ako se radi cisto da se otprilike vidi stanje, moze najnormalnije slikati i bez sedacije. Mojoj kujici su slikani i kukovi i laktovi bez sedacije; prvi put se pomakla, pa je snimak kukova ponovljen i sve slike su ispale savrseno.
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 20:46   #10
vidiš, to bi bilo odlično jer fleki je kod veta jako, jako miran. premiran čak na svoju štetu jer kad ga je trebalo vidit kak hoda on nije htio hodat .
jel bi ga se kak moglo i držat dok se slika stražnji kraj? tipa mazit po glavi ili nešto. znam da je pitanje glupo, ali stvarno se nikad nisam susrela sa nečim poput ovog. naši pesi su bili relativno zdravi, a problemi koje su imali su bili pak rješivi bez slikanja i nekih većih odlazaka veterinarima.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 21:03   #11
Negdje na temi o vetovima u Zagrebu netko je pisao o slikanju kukova bez sedacije, ali sam zaboravila gdje. Kako su meni objasnili, sedacija je potrebna radi opuštanja mišića - koliko god pas bio miran, mišići se i nevoljno zatežu. Međutim, zbilja ne vidim zašto bi slikala psa kojem je bolje. Radi zadovoljenja radoznalosti? Napraiv kako hoćeš, ali ja ne bih.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 21:15   #12
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
vidiš, to bi bilo odlično jer fleki je kod veta jako, jako miran. premiran čak na svoju štetu jer kad ga je trebalo vidit kak hoda on nije htio hodat .
jel bi ga se kak moglo i držat dok se slika stražnji kraj? tipa mazit po glavi ili nešto. znam da je pitanje glupo, ali stvarno se nikad nisam susrela sa nečim poput ovog. naši pesi su bili relativno zdravi, a problemi koje su imali su bili pak rješivi bez slikanja i nekih većih odlazaka veterinarima.
Naravno. Moja je malo zilava pa su je dve osobe drzale za slikanje tako da naravno da psa mozes i mazit i bit s njim i sve..
Kako kaze didi, misici se grce ako se slika bez sedacije ali takve slike dovoljno dobro pokazuju stanje stvari. Ako mislis slikat ja bi na tvom mjestu radje bez sedacije pa da su slike bubam sad 80-90% tocne, nego da sediraju psa kad to nije nuzno. Drugo da ide na operaciju pa trebate skroooz savrsene slike; ovako je, po meni, ovo sasvim dovoljno.
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2014., 23:35   #13
Podržavam ovo što Luciferka kaže, samo ne razumijem čemu će te slike uopće služiti. Psu neće od toga biti ništa bolje niti će se terapija mijenjati - kada je nešto dobro, to se ne dira.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2014., 00:24   #14
vet je rekao da bi poslao slike nekom svom profesoru koji bi napisao rad o tome . mislim, fakat je navaljivao da ga slikamo, pa sam stekla dojam da mi nismo napravili nešto što je pod obavezno.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 22:40   #15
Quote:
...Luciferka... kaže: Pogledaj post
Nikada ne sjedi normalno ili samo cesto sjedi ko pijanac ?
Kad sam pitala bojanica bi li trebali stafu slikat kukove cisto zato jer redovito skace po 2m u zrak i voli visit po drvecu i sl, prvo sto me pito je dal pokazuje ikada ikakve znakove da ga nekaj boli (bilo kad doskoci, kad se dize a nije zagrijan ili bilo kaj). Ugl, reko je da ako je odgovor ne smatra da nema potrebe da ga bezveze maltretiram slikanjem i zracim.
Mozda ti pas ima samo grbava ledja; ne mora nuzno zato imat problema sa kukovima.
Mozes se dogovorit i za pregled pa nek bojanic procjeni da li ga treba slikat ili ne.
Uvijek ovako sjedi (http://s10.postimg.org/toz1x8sll/Luna_i_Aron_443.jpg)
Još se gore vidi kad sagne glavu (http://s3.postimg.org/gfk766w6r/Luna_i_Aron_457.jpg)
Ovdje je Luna i tu se još bolje vidi kolika je razlika (http://s21.postimg.org/dfjg7fgl3/Luna_i_Aron_460.jpg)

Budem pitala Bojanića kada ćemo opet ići vetu, za sada ne pokazuje nikakve nelagodnosti, trči, skače bez frke.

Jedino se ne može počešati, Luna i Alf se bez problema stojeći počešu, a on ne može, maše zadnjom nogom po zraku kao da pali skuter
Victory =) is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 23:01   #16
Ja sam mislila da se samo moja tuljanka cese stojecki

Da, vidim razliku, ocito ima malo grbava ledja.
U pravilu je cudno da UVIJEK sjedi tak na stranu, a s druge strane to ne mora nis znacit, mozda mu tako pase.
Najbolje bi mozda bilo neka ga Bojanic dobro pregleda pa procjeni jel bi trebalo kaj poslikat ili ne.
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 20:37   #17
Psi i njihova kralježnica

Ovako, nedavno smo našu ljubimicu odveli na pregled kukova, jer nam je bila nekako sumnjiva, i saznali smo da su kukovi OK, ali kičma baš i ne... Odnosno, ima problema sa lumbalno sakralnim dijelom kralježnice.

Rečeno nam je da tu pomoći nema, da je to jednostavno pasminska boljka, i da će joj to sigurno jednom u životu raditi probleme.
Upućeni smo da izbjegavamo trčanje niz stube i skokove u vis i to je to.

Pošto sam nezadovoljna takvim traljavim tumačenjem, a i ne mogu se pomiriti s tim da joj baš nikako ne mogu pomoći, nego eventualno sjediti i čekati, kome ću se drugom obratiti nego forumašima

Ima li itko takvo iskustvo? Nekakve terapije? Vježbe? Suplementi? Postoji li još nešto što bi trebalo izbjegavati? Što je s preskakivanjem prepreka, treba li i to izbjegavati kao i skokove u vis? Laminat? Skakanje na kauče i krevete?

Hvala na svakoj informaciji
Lehane is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 21:06   #18
Mi smo prije nekih godinu i pol po preporuci trenera bili kod Deane Basar jer se sumnjalo da Zenko ima probleme s kralježnicom.
Žena me malo je reći oduševila s puno ljubavi, pažnje i strpljenja pristupa životinji i obavlja pregled. Uspjela je totalno smiriti ovog mog divljaka i pregledati ga kako sam mislila da nitko ne može. Šteta što nemamo više takvih veterinara.
Ugl. preporuka s moje strane.. niti ja ne bih digla ruke ...
Deana Basar, dr. med. vet., Centar Equus vitalic, Zagreb
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 01:03   #19
Quote:
Lehane kaže: Pogledaj post
Ima li itko takvo iskustvo?
već sam ovdje opisala sve moguće vezano uz svog pesa, ali samo da kažem da ako pas ima jako srce, a vi puno strpljenja i ljubavi, može poživit jako, jako dugo.
za flekija je vet rekao da ne zna hoće poživit još mjesec ili šest mjeseci, a evo nas ovdje nakon godinu i dva mjeseca

Quote:
Nekakve terapije?
fleki dobiva koktel ljekova svakih cca mjesec dana (sve učestalije u zadnje vrijeme), ali ne znam što točno.

Quote:
Što je s preskakivanjem prepreka, treba li i to izbjegavati kao i skokove u vis?
da.

Quote:
Laminat?
mi imamo parket, ali smo postavili tepihe po svim mogućim površinama gdje se fleki kreće jer se vidno otežano kretao po parketu (i pločicama)


Quote:
Skakanje na kauče i krevete?
zabranjeno isto kao i stepenice i prepreke.



sad da se malo pohvalim
flekiju su počeli jačati mišići na zadnjim nogama. bio je strašno propao u jednom periodu i baš se vidjelo da mu se "suši" zadnji kraj, čak mu je i dlaka ispala na stražnjoj strani zadnjih nogu. sad se i dlaka vraća, paperje ustvari, ali i to je napredak.

iduću subotu se udajem i što se fotkanja tiče imala sam samo jedan zahtjev - pofotkat flekija i moju obitelj
cura je došla na probno fotkanje i fleki je tako dobro surađivao da sam ja ostala paf. baš je bio fokusiran (iako tek probuđen ) i pozirao je i ne mogu da ne podjelim slike s vama .

nedavno ga je mučila probava i bio je poprilično loše jer nije uspio izbaciti ono što mu je smetalo. kad se jednom ispovraćao bio je opet onaj stari . on je u tom periodu odbijao hranu, malo je vode pio i vani je jeo jako puno trave. veterinar je rekao da ga probamo pustit dan-dva, pa ako mu ne bude bolje da će onda nešto skemijati, ali na kraju je fleki još jednom pokazao koliko on ustvari može.

starac

pozer

na prvoj se vidi kako mu je kralježnica nepravilna, ali hod se čak i popravio u zadnje vrijeme.
ako Bog da, idući mjesec slavimo okruglih 13
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 17:04   #20
Moj pas Bullmastiff je odjednom bez straznjih nogu

Prije 2 dana dosao k mami po psa da idemo u setnju kao i svaki dan, te je hodao pa sjeo, hodao pa sjeo..bilo mi je odmah sumnjivo jer se nije nikad desilo..otisao veterinaru i dao mu injekciju i rekao da ce ujutro biti bolje, no ujutro je samo puzao...opet na dvije injekcije i nista..danas je potpuno bez volje, pati lezi i ne moze nikam..otisli ga poslikat na rengen pa je vet rekao da mu je zivac pritisnuo kraljeske u donjem djelu leda te dodatno otezao bolestan kuk ...pas mi piski a ni ne zna, muci se, urla...strahovito oboje patimo..vet kaze jedino mozda operacija u zg koja je jako skupa..jel ima ko kakav prijedlog ili nesto...🙏😢
MrSasko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.