Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Da li podržavate uvođenje jedne izborne jedinice na izborima?
DA 29 87.88%
NE 4 12.12%
Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2016., 15:35   #41
Quote:
zmiz kaže: Pogledaj post
svejedno ti i dalje ne vjerujem da si guglala 150 stranki i strančica i proučavala njihove programe. lažeš, obmanjuješ i pri tome još uzdižeš sebe kao nešto posebno, jer eto, nitko se od tih 150 nije poklopio s tobom, tako bitnom.

koji smor


p.s. preporučujem glasačku apstinenciju ili pokretanje vlastite stranke. hajde, okuraži se, trebaju nam nove snage na političkom nebu jer očito je tebi u glavi nešto puno bolje nego ostalima (150)
Kladim se u kesu Kiki-bombona da se ti ne bi složio ni sa svojim programom kada bi ga pročitao.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 15:46   #42
Naravno da se ničiji stavovi ne poklapaju 100% s nekom određenom strankom. Osim ako nisi šef stranke pa je onda tvoj stav = stav stranke

Ali kod nas većina ljudi ima nekoliko stvari koje su im bitne i glasaju za stranku sukladno tome. Ono ostalo više-manje.
Rok is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 16:06   #43
Quote:
zmiz kaže: Pogledaj post
svejedno ti i dalje ne vjerujem da si guglala 150 stranki i strančica i proučavala njihove programe. lažeš, obmanjuješ i pri tome još uzdižeš sebe kao nešto posebno, jer eto, nitko se od tih 150 nije poklopio s tobom, tako bitnom.

koji smor


p.s. preporučujem glasačku apstinenciju ili pokretanje vlastite stranke. hajde, okuraži se, trebaju nam nove snage na političkom nebu jer očito je tebi u glavi nešto puno bolje nego ostalima (150)
Nije nužno detaljno pročitati programe stranaka, ja sam na predstavljanju stranaka isto zaključio da ni jedna nema 100 posto identičan stav sa mojim.

Ali ja imam neke stvari koje mi imaju veći prioritet od drugih.

Recimo ja u startu odjebem stranke koje su za članstvo RH unutar EU i time sam već eliminirao pun kurac stranaka.

Zatim sam protiv zaduživanja nepotrebnog novca, kako bi budućim generacijama stvarali umjetnu krizu, tu opet odjebem čitav niz stranaka, jer mnoge stranke misle da je to tako državnički plaćati reket amaeričkim bankaroidima (možda se boje da ne svršimo kao Libija i Sirija hm).

Tako da nije nužno guglati sve
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 19:40   #44
Smor? Di se u Hr koristi ta rijec?
Rekoh, slobodno mi ne vjeruj. Broj stranaka samo potvrdjuje tezu: kvantiteta ne znaci nuzno i kvalitetu. A svoj kriterij na izborima sam objasnila:neka vrsta pref glasovanja
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 20:26   #45
dohvatili ste se nebitnog dijela moga posta koji je išao dotičnoj iznad mene.

smor? koristi ste tamo gdje ga želim koristiti, ovo je slobodna država :P


više me interesira vaše mišljenje o ovome što sam na prošloj stranici napisao.

osobno smatram da nema potrebe za jednom izbornom jedinicom, ne treba nužno mijenjati sustav, koliko treba mijenjati glasačko tijelo.

evo, konkretno, pogledajmo primjere živog zida i mosta sa nedavnih izbora. zašto mislite da je apsolutno nemoguće da se pojavi netko tko bi stao uz bok IDS-u u Istri, ili HNS-u u trećoj?

ljudi su u pitanju, ne sistem.
zmiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 21:12   #46
Nisam dovoljno proucavala praksu parlamentarnih izbora u slucaju kad je cijela drzava jedna izborna jedinica, stoga jos ne mogu donijeti svoj sud. Temeljito sam samo proucavala u vezi preferenc glasova, izbornog praga i kad ima do recimo 5 izb.jedinica, a o tom sam puno pisala na staroj temi o refe za promjenu izbornih pravila.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 23:53   #47
Ne Hrvatska je prerazličita, uostalom time se upada u problem centralizacije. Svaka regija je ima svoju situaciju i ljude i treba biti predstavljena u Saboru. Doduše proporcionalnije broju žitelja nego sada.
Nightb1rd is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 01:31   #48
Quote:
Nightb1rd kaže: Pogledaj post
Ne Hrvatska je prerazličita, uostalom time se upada u problem centralizacije. Svaka regija je ima svoju situaciju i ljude i treba biti predstavljena u Saboru. Doduše proporcionalnije broju žitelja nego sada.
Po čemu je prerazličita(preheterogena)? Mislim, odakle ti to?
Essegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 01:40   #49
Osobno mislim da bi jedna izborna jedinica s preferencijalnim glasovanjem trenutno bila dobro prijelazno rjesenje za rjesavanje partitokracije koja zapravo temelj i nalazi u korumpiranoj lokalnoj politici.

150 ljudi s najvise glasova u Sabor, a ne mrljanje s listama koje odredjuje lokalna sredisnjica po interesu, a gradjanin nema pojma tko mu je na listi od broja 1 do broja 7 koji su usli zapravo saborski zastupnik.

A saborski zastupnik onda nije nikome odgovoran osim stranci i lokalnoj sredisnjici
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 21:30   #50
Čemu uopće prag od 5%?
Zašto netko sa 2% glasova ne bi dobio mandate? 2% od 151 zastupnika su tri mandata.
Ovako se glasovi stranaka koje ne prijeđu prag od 5% pribrajaju najjačim strankama.
To nikako nije volja naroda.
Znam da bi se moralo zaokruživati postotke da bi se podijelili mandati, ali bi to bilo pravednije.
Ako 2% ljudi u HR glasa za "Stranku istraživanja ruda i gubljenja vremena" onda te ljude imaju predstavljati 3 čovjeka u saboru.
ivanhoe1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 09:11   #51
Quote:
ivanhoe1000 kaže: Pogledaj post
Čemu uopće prag od 5%?
Zašto netko sa 2% glasova ne bi dobio mandate? 2% od 151 zastupnika su tri mandata.
Ovako se glasovi stranaka koje ne prijeđu prag od 5% pribrajaju najjačim strankama.
To nikako nije volja naroda.
Znam da bi se moralo zaokruživati postotke da bi se podijelili mandati, ali bi to bilo pravednije.
Ako 2% ljudi u HR glasa za "Stranku istraživanja ruda i gubljenja vremena" onda te ljude imaju predstavljati 3 čovjeka u saboru.
Radi "stabilnosti" vlasti.
No načelno, složit ću se.
Neka 150 ljudi s najviše glasova uđu u Sabor.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 09:28   #52
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Radi "stabilnosti" vlasti.
No načelno, složit ću se.
Neka 150 ljudi s najviše glasova uđu u Sabor.
Ako bi 3% bio prag, onda bi zbilja trebalo zabraniti koalicije, ili staviti veći prag za njih.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 09:37   #53
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Osobno mislim da bi jedna izborna jedinica s preferencijalnim glasovanjem trenutno bila dobro prijelazno rjesenje za rjesavanje partitokracije koja zapravo temelj i nalazi u korumpiranoj lokalnoj politici.

150 ljudi s najvise glasova u Sabor, a ne mrljanje s listama koje odredjuje lokalna sredisnjica po interesu, a gradjanin nema pojma tko mu je na listi od broja 1 do broja 7 koji su usli zapravo saborski zastupnik.

A saborski zastupnik onda nije nikome odgovoran osim stranci i lokalnoj sredisnjici
Najbolje je imati miješani sustav koji bi osiguravao da nema prevelikih grupa ljudi bez reprezentacije. A to uopće nije teško. Naprosto od tih 150 zastupnika jedan dio treba birati po proporcionalnom sustavu s cijelom Hrvatskom kao izbornom jedinicom, a ostale većinskim sustavom po odgovarajućim izbornim jedinicama.

Na primjer: 100 zastupnika po proporcionalnom sustavu s cijelom Hrvatskom kao jednom izbornom jedinicom, a 50 zastupnika po većinskom sustavu u 50 izbornih jedinica odabranih tako da imaju sličan broj stanovnika. (U prosjeku bi dakle bile od polovice do trećine prosječen županije, a ne da imamo ovakve čudnovate izborne jedinice.)

Ili: 75 po proporcionalnom sustavu (s cijelom Hr. kao 1 izbornom jedinicom) a 75 po većinskom u 75 izbornih jednica (dijelova pojedine županije)

Ili neki drugi broj X po proporcionalnom sustavu i Y po većinskom (u Y izbornih jedinica), tj. samo se treba odlučiti koliku težinu dati proporcionalnom a koliku većinskom sustavu.

Dakle nije teško ujediniti prednosti jednog i drugog sustava, nego je sadašnji sustav zakompliciran jer se nastojala podesiti izborna geometrija u korist tada vladajućih.

Meni osobno bi bilo najsimpatičnije da se 100 zastupnika bira većinski u 100 izbornih jedinica, a 50 po proporcionalnom sustavu. (Valjda bi se onda ljudi prestali svađati oko izbornog praga, jer bi se onda valjda složili da iz toga automatski proizilazi izborni prag od 2%.)
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 09:43   #54
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Najbolje je imati miješani sustav koji bi osiguravao da nema prevelikih grupa ljudi bez reprezentacije. A to uopće nije teško. Naprosto od tih 150 zastupnika jedan dio treba birati po proporcionalnom sustavu s cijelom Hrvatskom kao izbornom jedinicom, a ostale većinskim sustavom po odgovarajućim izbornim jedinicama.

Na primjer: 100 zastupnika po proporcionalnom sustavu s cijelom Hrvatskom kao jednom izbornom jedinicom, a 50 zastupnika po većinskom sustavu u 50 izbornih jedinica odabranih tako da imaju sličan broj stanovnika. (U prosjeku bi dakle bile od polovice do trećine prosječen županije, a ne da imamo ovakve čudnovate izborne jedinice.)

Ili: 75 po proporcionalnom sustavu (s cijelom Hr. kao 1 izbornom jedinicom) a 75 po većinskom u 75 izbornih jednica (dijelova pojedine županije)

Ili neki drugi broj X po proporcionalnom sustavu i Y po većinskom (u Y izbornih jedinica), tj. samo se treba odlučiti koliku ntežinu dati proporcionalnom a koliku većinskom sustavu.

Dakle nije teško ujediniti prednosti jednog i drugog sustava, nego je sadašnji sustav zakompliciran jer se nastojala podesiti izborna geometrija u korist tada vladajućih.
Manje više da - 75 mandata izravno, 75 po matematičkim izbornim jedinicama.
I recimo 3 manjine, dakle 153 zastupnika, a dijaspora nek glasuje izravno kao na predsjedničkima što glasuje.
Ili se i njima može dati 3 zastupnika, to su sada nijanse.

Ali sve je bolje od ovog sustava, koji samo pomaže dvijema velikima i nekolicini regionalnih.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 14:00   #55
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ako bi 3% bio prag, onda bi zbilja trebalo zabraniti koalicije, ili staviti veći prag za njih.
I to je isto ok.
Idiotski je postojanje predizbornih šlepanja.
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Manje više da - 75 mandata izravno, 75 po matematičkim izbornim jedinicama.
I recimo 3 manjine, dakle 153 zastupnika, a dijaspora nek glasuje izravno kao na predsjedničkima što glasuje.
Ili se i njima može dati 3 zastupnika, to su sada nijanse.
Ali sve je bolje od ovog sustava, koji samo pomaže dvijema velikima i nekolicini regionalnih.
Mislim da da.
Na ovaj način će RH postati konfederacija raznih Istri i Istrica (karikiram, no svejedno).
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.