Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2008., 22:09   #1
Beta blokatori

Puno pozdrava i molim za savjet.
Prije odprilike godinu i po dana internista kardiolog mi je prepisao, zbog tahikardije i blago povišenog krvnog pritiska, Metoprolol 1x1/2 ujutro.
Nakon nepunih mjesec dana, zbog pojave vrtoglavica i hladnih ekstremiteta Metoprolol se zamjenjuje Concor tabletama 1x2,5 mg, tako da ga trošim i sada.
U zadnjih par mjeseci imam problema sa kašljem i otežanim disanjem, a nalaz pulmologa je Sy obstructivum in Asthma bronchilae in obs i da uz savjet interniste opet promijenim beta-blokator, jer Concor je kontraindikovan sa mojim trenutnim pulmološkim nalazom.
Pošto moram puno čekati na pregled kod interniste kardiologa, zanima me vaša preporuka oko izbora beta-blokatora.
Hvala i pozdrav.
corttex is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 13:45   #2
Ne možeš na svoju ruku mijenjati concor, niti se smiješ s njega "skidati" odjednom, osim ako ti kardiolog ne odredi tako.
Concor je visoko selektivni B-blokator, u normalnoj dozi djeluje samo na beta-1 receptore u srcu i vrlo je mala vjerojatnost da djeluje na beta-2 receptore kao ostali i pravi opisane probleme. U dozi od 2.5mg vjerojatnost je skoro nikakva.

Kardiolog će ti promijeniti lijek. Liječnik opće prakse ne smije u ovom slučaju.
Teško da će ti dati neki drugi b.b. jer je ovaj koji sad uzimaš u samom vrhu po selektivnosti.
Dobit ćeš najvjerojatnije blokator kalcijevih kanala Verapamil, tj. Isoptin.
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 19:58   #3
Zahvaljujem na odgovoru.
Da li mi je onda najbolje ne mijenjati concor, jer kako kažete pri ovoj maloj dozi vjerovatnost da mi on pravi pulmološke probleme je skoro nikakva.
Pozdrav i hvala.
corttex is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 21:30   #4
Quote:
corttex kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na odgovoru.
Da li mi je onda najbolje ne mijenjati concor, jer kako kažete pri ovoj maloj dozi vjerovatnost da mi on pravi pulmološke probleme je skoro nikakva.
Pozdrav i hvala.
Nebivolol je selektivniji. Naravno, nikako ne preporucujem samostalne odluke u tom pogledu.
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 21:53   #5
Nebilet, tj. nebivolol je selektivniji prema beta-1 receptorima i ima još neka vrlo korisna djelovanja, ali je na dopunskoj listi-doplaćuje se i striktna indikacija za koju će specijalist prepisati Nebilet je za sad još uvijek kronično zatajivanje srca.

Za one koji su na Atenololu:

Preporuka je Hrvatkog kardiološkog društva zamjena drugim blokatorom. Vremenom će i Nebilet upasti na osnovnu listu jer je stvarno dobar lijek.
Samo nejde to tako lako. Farmaceutske kuće su orjentirane na zaradu i reći da Plivin Atenolol više nikako nije lijek prvog izbora za bolesti koje liječi nije baš nešto što PLIVA voli jer ga se u Hrvatskoj dosta troši. Concor je 3X skuplji pa to ne voli ni HZZO

Zadnje uređivanje Blomberg : 16.04.2008. at 22:36.
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 01:33   #6
Malo je stara tema al imam vezano pitanje, Smije li se blokator kalcijevih kanala prestati uzimati "naglo" za razliku od Beta blokatora koji zahtjevaju postepeno prekidanje.

Vidim da je tu bilo 2 strucnjaka u ovoj temi, i mislim da ce to znati. Hvala...
occasional is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 02:03   #7
Može, iako nije preporučljivo jer može doći do hipertenzivne krize.
Verapamil i BB nikako ne uzimati zajedno jer je opasno po život.
S beta blokatora se nikako ne smije naglo skidati jer inače puls i tlak može u opasne visine...posebno opasno za one s anginom pectoris.

Nebilet je i dalje na dodatnoj listi jer "Berlin Chemie" nosi patent za nebivolol i ne misli smanjiti cijenu pa se ostatak iznad 40kn plaća.
Na osnovnu listu je upao Nebivolol Pliva, a tu je i Nibel od Belupa. Aktivna tvar u sva tri je ista.
Lijek ide samo uz preporuku-šifru specijalista.

Zadnje uređivanje Blomberg : 24.09.2009. at 02:13.
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 23:29   #8
Da se "prikrpam" temi. Koliko ja opasno ili mozda bolje reci stetno piti beta blokatore, u mom slucaju atenolol u malim kolicinama (12,5 mg) po potrebi, recimo 2-3 puta tjedno. Tlak mi je ajmo rec granicni. Sistolicki najvise do 145, dijastolicki do 90. Najcesece oko 130-135 sa cca sa 80-85. Ponekad zbog stresa i bržih otkucaja ili kad mi "skoci tlak" posegnem za njim u navedenim kolicinama, i pomogne.
Nisam prosao nikakvu internisticku obradu.
fahrenheit1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 23:36   #9
Quote:
fahrenheit1 kaže: Pogledaj post
Da se "prikrpam" temi. Koliko ja opasno ili mozda bolje reci stetno piti beta blokatore, u mom slucaju atenolol u malim kolicinama (12,5 mg) po potrebi, recimo 2-3 puta tjedno. Tlak mi je ajmo rec granicni. Sistolicki najvise do 145, dijastolicki do 90. Najcesece oko 130-135 sa cca sa 80-85. Ponekad zbog stresa i bržih otkucaja ili kad mi "skoci tlak" posegnem za njim u navedenim kolicinama, i pomogne.
Nisam prosao nikakvu internisticku obradu.
Tko ti je to prepisao uopće? Ne može se to tek tako uzimati "po potrebi" i bez konzultacija sa specijalistom. Beta blokatori mogu biti opasna stvar i uzimaju se konstantno, a ne kad ti padne na pamet, inače može doći do hipertenzivne krize...

Ne želim te plašiti, ali moj ti je savjet da se ne igraš time više, već da konzultiraš liječnika...

Zadnje uređivanje Termination : 24.09.2009. at 23:43.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 06:42   #10
Quote:
fahrenheit1 kaže: Pogledaj post
Da se "prikrpam" temi. Koliko ja opasno ili mozda bolje reci stetno piti beta blokatore, u mom slucaju atenolol u malim kolicinama (12,5 mg) po potrebi, recimo 2-3 puta tjedno. Tlak mi je ajmo rec granicni. Sistolicki najvise do 145, dijastolicki do 90. Najcesece oko 130-135 sa cca sa 80-85. Ponekad zbog stresa i bržih otkucaja ili kad mi "skoci tlak" posegnem za njim u navedenim kolicinama, i pomogne.
Nisam prosao nikakvu internisticku obradu.
Nemoj to raditi. Probaj taj tlak izregulirati smanjenjem težine, prestankom pušenja, izbaci sol i dosoljavanje i puno hodaj.

Svi lijekovi za hipertenziju se piju konastantno kako ti je napisao tErMiNaTe; posebno beta blokatori. Ti lijekovi se ne smiju uzimati povremeno jer se treba stvoriti stabilna koncentracija aktivne tvari u plazmi za pun učinak koji je kod BB uglavnom nakon 2 - 4 tjedna redovnog uzimanja.

Traži uputnicu i obavi internistički pregled. Dr. opće prakse te i bez specijaliste može staviti na nekoliko BB, kao i hrpu drugih antihipertenziva s osnovne liste ali će ti sigurno reći da uzimaš to svaki dan.
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 11:52   #11
Blomberg, hvala, ovo za beta blokatore sam znao jer sam bio silom prilika "proučio internet" pio sam bio 2 mjeseca lodoz, tlak je bio ko beba, onda sam se skino zbog ED , mislim da ces odma znat kaj je to .I za nebilet sve znam cito kad sam mislio da bi mozda mogo probat njega umjesto bisoprolol-a , no ispalo je ACE

Sad sam samo na tritace (2,5 mg) bez diuretika, pa sam konto sta bi.Jer se tlak par puta otelo kontroli kad sam kontrolirao (a 3 mjeseca i nisam). To ni priblizno ne drzi tlak nisko ko bisoprolol u mom slucaju,

ACE-I se u principu moze prekinut kad hoces po pitanju nuspojava predpostavljam.Naravno ako treba..

Zadnje uređivanje occasional : 25.09.2009. at 12:01.
occasional is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 13:09   #12
Da se nadovezem samo, beta-blokatori su vec duze vrijeme "rezervna" opcija u lijecenju arterijske hipertenzije, uz neke casne situacije gdje imaju komparativne prednosti. Postoje puno ucinkovitiji lijekovi s boljim sigurnosnim profilom. Naravno, ne smije se zanemariti promjena zivotnih navika koje je naveo Blomberg (+ redukcija unosa alkohola), to, dapace, moraju biti prvi koraci koji svaki za sebe dovode do snizavanja tlaka za koji mmHg, a to ponekad znaci izostanak potrebe za lijekom.
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 16:30   #13
Idu beta blokatori 3. generacije kao lijek 1. izbora za mlađu populaciju sa određenom simpatologijom koju najbolje drže pod kontrolom upravo BB. Poslije infarkta miokarda su obavezni.
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 16:37   #14
Quote:
occasional kaže: Pogledaj post
pio sam bio 2 mjeseca lodoz, tlak je bio ko beba, onda sam se skino zbog ED , mislim da ces odma znat kaj je to .I za nebilet sve znam cito kad sam mislio da bi mozda mogo probat njega umjesto bisoprolol-a .
Atenolol je najgori po pitanju ED i libida. Neki izgube želju potpuno. Nebivolol najmanje radi ED, bisoprolol zanemarivo do 5mg na dan.
Tebe je očito napalo

ACE su super, ali kod nekih trebaju više doze pa kašlju i onda opet promjena.
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 18:28   #15
Blomberg, hvala na odgovoru. Pa mozda bi trebao malo izregulirati tezinu, pusenje sam ostavio prije godinu dana, secem dosta-oko 30ak km tjedno.
Ma nije to tako cesto, to uzimanje atenolola, ali do internisticke obrade ako ce do nje doci u skorije vrijeme ne mislim ga vise uzimati. Kao sto sam naveo, tlak mi ne ide u neke visine. Doktorica opce prakse mi je bila prepisala dok sam jos pusio Lizinopril,ali od njega sam se osjecao nekako cudno pa sam u dogovoru s njom prekinuo tu terapiju. Kao sto rekoh u medjuvremenu sam prestao pusiti i bolje sam se osjecao i tlak mii je bio ok pa mi je ukinula terapiju u potpunosti. Ne znam uopce koliko je imalo smisla mi i propisivati nesto kad mi je prosjecan tlak u 12 dana mjerenje bio cca 133/83 s tim da je gornji tri puta presao 140 ali ni jednom vise od 150 i to dok sam pusio?
fahrenheit1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 12:18   #16
Evo da se i ja uključim u diskusiju.
Ja imam tek 18 godina i već dvije godine sam na Irumedu 20mg.
Početkom 9-tog mjeseca prošle godine zbog tahikardija mi je pedijatar propisao Ormidol 25mg.
Inače sam dosta anksiozna osoba i svaki put kad sam bio na Ekg-u me uhvatio napad panike i otkucaji bi bili oko 120.
Radio sam sve moguće pretrage: Ekg, hormoni štitnjače, kortizol...
Uglavnom, nalazi su svi bili uredni i izgleda da je sve o stresa i debljine s kojom ratujem.
Prije dva mjeseca sam bio kod kardiologa na kontroli i sa njegove strane je sve u redu. Zatim me on uputio kod endokrinologa, i tamo je sve bilo dobro, samo što je Endokrinolog zamijenio Ormidol sa Nebiletom 2,5mg i mogu reći da su puno djelotvornije od Ormidola.
ja555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 13:37   #17
pijem propranolol vec nekih 10tak dana. 2x po pola. prije sam pila rythonorm. sad unazad 5dana osjecam slabost, glava me boli, javlja se alergija, umor ali i nesanica, proljev, i procitala sam onaj papiric i pise da to mogu biti nuspojave, sad neam pojma jel da dignem uzbunu i odem kod doktora ili da trpim još neko vrijeme, mozda je prolazna viroza ili tako nesta...
djevojka-broj-8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 14:46   #18
Nemojte se uopće zamarati s onim što piše o nuspojavama, što manje ih čitali, manje će ih biti.
ja555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 02:30   #19
Quote:
ja555 kaže: Pogledaj post
...Endokrinolog zamijenio Ormidol sa Nebiletom 2,5mg i mogu reći da su puno djelotvornije od Ormidola.
Ormidol ti je atenolol i poželjno bi bilo skinuti se s njega svi koji ga uzimaju i tražiti od kardiologa/endokrinologa visoko selektivne beta blokatore bisoprolol ili nebivolol (nebilet, nibel)

ACE kao lizinopril, enalapril i dr. uopće ne ruše tahikardiju i za anksiozne mlade hipertoničare najbolji izbor su ove dvije aktivne tvari (bisoprolol i nebivolol)

Nebivolol je bolji jer ima i vazodilatacijski učinak i studije pokazuju da je to sad najbolji BB koji ide na recept.

Propanolol može propisivati lječnik opće prakse, no bolje je to ne konzumirati već tražiti od specijalista ovo što sam napisao.

Ima jedna nuspojava vezana uz neke BB i to liječnik neće reći, a to je da neki BB mogu debljati.

Zadnje uređivanje Blomberg : 29.09.2009. at 02:38.
Blomberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 10:22   #20
Quote:
Blomberg kaže: Pogledaj post
Ormidol ti je atenolol i poželjno bi bilo skinuti se s njega svi koji ga uzimaju i tražiti od kardiologa/endokrinologa visoko selektivne beta blokatore bisoprolol ili nebivolol (nebilet, nibel)

ACE kao lizinopril, enalapril i dr. uopće ne ruše tahikardiju i za anksiozne mlade hipertoničare najbolji izbor su ove dvije aktivne tvari (bisoprolol i nebivolol)

Nebivolol je bolji jer ima i vazodilatacijski učinak i studije pokazuju da je to sad najbolji BB koji ide na recept.

Propanolol može propisivati lječnik opće prakse, no bolje je to ne konzumirati već tražiti od specijalista ovo što sam napisao.

Ima jedna nuspojava vezana uz neke BB i to liječnik neće reći, a to je da neki BB mogu debljati.
Znam da lizinopril ne ruši tahikardiju... on je za tlak
Endokrinolog je rekao da je atenolol sranje(baš tim riječima) i sam mi je promijenio na Nebilet.
ja555 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.