Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2003., 18:44   #1
Alkohol

Ovo je tema za zdravlje, frendica moja svakodnevno pije alkohol i to se primjeti, očito više ne pije u društvu nego sama, kako joj pomoći...i koje štetne posljedice dugoročno on donosi ako to traje godinama?
__________________
klaudija
klaudija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 18:48   #2
Tu samo lijecnik moze pomoci. Postoje tablete protiv tjelesne ovisnosti, ali ona psihicka se teze lijeci. Kod teskih slucajeva je potrebno lijecenje u zatvorenoj instituciji. Ja bi pokusao najprije tabletama i nekoj ambulantnoj pshiholoskoj terapiji. Ovo zadnje da bi se uklonili uzroci ovisnistva.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 22:27   #3
Quote:
Secundo kaže:
Ovo zadnje da bi se uklonili uzroci ovisnistva.
Ovo je najvažnije. Može ona pit kakve god hoće tablete ali problem ostaje. Dobar razgovor može pomoć, ako je psihić dobar.

Kakav problem dugoročno donosi? Pa ono što i svaka ovisnost donosi, a može završiti tragično ako prevrši svaku mjeru.
Ja znam jednu curu koja svakodnevno cuga (ono, ne opija se do besvijesti, ali više ne funkcionira bez alkohola). Zasad to ide, ali ljudi su ju počeli izbjegavat jer jednostavno više ne mogu s njom pričat. Mislim da ju je alkohol poprilično "dohvatio" jer ima neke nagle promjene raspoloženja (suze, smijeh, agresija). Ali čini mi se da je njezin problem što si ona ni ne želi pomoći.
Imala sam i jednog susjeda u bivšem kvartu koji je cugao... nažalost "otišao" je sa trideset i par godina. Ciroza.
Nek frendica nešto učini dok ju alkohol ne uzme. Onda će bit puno teže.
mali zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 23:29   #4
Quote:
mali zmaj kaže:
Ja znam jednu curu koja svakodnevno cuga (ono, ne opija se do besvijesti, ali više ne funkcionira bez alkohola). Zasad to ide, ali ljudi su ju počeli izbjegavat jer jednostavno više ne mogu s njom pričat. Mislim da ju je alkohol poprilično "dohvatio" jer ima neke nagle promjene raspoloženja (suze, smijeh, agresija). Ali čini mi se da je njezin problem što si ona ni ne želi pomoći.
Znam identičnu priču.

Pod hitno mora nešto napravit, jer uopće nije lijepo ono što slijedi!
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2003., 23:45   #5
Re: alkohol

Quote:
klaudija kaže:
Ovo je tema za zdravlje, frendica moja svakodnevno pije alkohol i to se primjeti, očito više ne pije u društvu nego sama, kako joj pomoći...
Vrlo vjerojatno ce ona negativno reagirati kad/ako joj se kaze da ima problem. Negiranje je, cini mi se, tipicno.
Sad, probaj ju nekak natjerat da si prizna da ima problem i da pronadje motiv da to rijesi. Ako ti je stvarno dobra prijateljica, mozda joj mozes pomoci da identificira sto je to tocno muci. Na koncu konca, to je njezina bitka i ona sama mora proci kroz to. Svejedno, pokusaj. Sto vise situacija joj stvori u kojima nije primjereno pit. Ja sam imala prilike vidjeti kakve strahote alkohol moze napraviti, mozda i ti pronadjes nekakav primjer pa joj ga neprekidno guraj pod nos. Neka joj ne bude neugodno. Nije strasno dovest se u to stanje, nego ostat u njemu. Tko moze garantirat da se bilo kome od nas nece dogodit da se jednom u zivotu na necemu "posklizne"? Ili je probaj natjerat psihicu zbog nekog stotog razloga pa ce vec on sam skuziti i reagirati.
O stetnim posljedicama mislim da nije potrebno govoriti. Postat ce stara sljokara crvenog nosa i unistenog organizma, poluluda smrdljiva ovisnica koja pice voli vise od iceg na svijetu.
Drzim fige i njoj i tebi - da ju ne ostavis.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2003., 00:33   #6
Uh, stvarno gadan problem.
Najteze ce biti da samoj sebi prizna da ima problem, da je ovisna. Da je alkoholicarka.

Nisam za tablete jer je najlakse jednu ovisnost zamijeniti s drugom, a one ne rjesavaju problem. Problem je u glavi i treba otkriti sto ga uzrokuje.

Definitivno preporucujem strucnu pomoc. Dooooobrog psihijatra, njoj treba psihoterapija i dobri prijatelji koji ce je podrzati.
Kljucno je da ona sama shvati problem i odluci ga pobijediti, a to je vrlo, vrlo tesko.

To sto vise ne pije u drustvu govori da pocinje kuziti da stvar vise nije socijalno prihvatljiva, samo jos mora smoci hrabrosti da se rijesi te navike.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2003., 14:51   #7
Tablete se zovu Antabus i daju se isključivo u medicinskoj ustanovi, pod nadzorom. Svrha je da u prvom periodu apstinencije izazovu gađenje prema alkoholu. Međutim, liječnici ih prepisuju tek u doista kroničnim slučajevima, bitno je riješiti se psihičke ovisnosti koja je neusporedivo teža od fizičke.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 02:08   #8
ako ona nije sama sebi odlucila pomoc, niko joj nece moc pomoc! pokusaj razgovarat s anjom, ali nemoj joj slucajno radit nesto iza leda!
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 02:10   #9
Ja sam baš sada alkoholiziran...HIK
__________________
_____\o/_____/|_______________
takozvani is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 05:17   #10
Re: Re: alkohol

Quote:
Blaise kaže:
Vrlo vjerojatno ce ona negativno reagirati kad/ako joj se kaze da ima problem. Negiranje je, cini mi se, tipicno.
Vec su i ljudi prije mene rekli, ovo je bit problema. Ako ona ne vidi da ima problem, ili ne zeli vidjeti, nitko na ovom svijetu joj ne moze pomoci. Isto tako, ako ona ne zeli pomoci sama sebi, nece ni prihvatiti tudju pomoc.

Vidio sam vec takve slucajeve.

Pogotovo mislim da ce ona biti in denial ako se ne opija vidljivo, nego samo popije malo, ali bez te male kolicine ne moze funkcionirait. Argument (njezin) je: pa ne opijam se, nikad nisam pijana. Ona ne kuzi (ili ne zeli skuziti) da bez alkohola u krvi vise ne zivi svoj svakodnevni zivot. Tek kad se suoci s tim problemom (ili spoznajom), onda ce moci poceti s odvikavanjem (lijecenjem).
slavkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 09:15   #11
Antabus/Tetidis nisu nikakve tablete protiv alkoholne ovisnosti, ne znam od kud vam taj podatak. To su supstance koje u dodiru s alkoholom u ljudskom organizmu izazivaju manje ili vishe burnu reakciju.

Osoba koja ih uzima mora biti svjesna posljedica koje mogu nastati ako "piju na tetidis".

Antabus (odavno van uporabe) odnosno Tetidis zapravo su svojevrstan osigurach, no bez adekvatne psihosocijalne terapije, podrshke okoline i izmjene nachina zhivota nema nikakvog ama bash nikakvog uspjeha.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 19:58   #12
pomoc

Quote:
magic kaže: Pogledaj post
Antabus/Tetidis nisu nikakve tablete protiv alkoholne ovisnosti, ne znam od kud vam taj podatak. To su supstance koje u dodiru s alkoholom u ljudskom organizmu izazivaju manje ili vishe burnu reakciju.

Osoba koja ih uzima mora biti svjesna posljedica koje mogu nastati ako "piju na tetidis".

Antabus (odavno van uporabe) odnosno Tetidis zapravo su svojevrstan osigurach, no bez adekvatne psihosocijalne terapije, podrshke okoline i izmjene nachina zhivota nema nikakvog ama bash nikakvog uspjeha.

moj otac pije Esperal ,no otkako ga je poceo piti ima jako velike probleme sa hemeroidima . Jel znas ti kakve su nuspojave ? Nemogu ih nigdje naci jer je Esperal na spanjolskom .
__________________
Volim Haribo gumenjake :D
Miligram is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 09:17   #13
Quote:
teah kaže:
Međutim, liječnici ih prepisuju tek u doista kroničnim slučajevima, bitno je riješiti se psihičke ovisnosti koja je neusporedivo teža od fizičke.
Sve zavisi koji nachin lijechenja primjenjuje terapeut. Vecina njih su pristalice davanja Tetidisa svakome tko pristupi lijechenju.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 10:42   #14
Postoje li u Hrvatskoj "anonimni alkoholicari"? Mislim da bi to pomoglo.
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 10:44   #15
Thumbs up

Da! Postoje "klubovi lijecenih alkoholicara".
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 18:36   #16
Quote:
magic kaže:
Antabus/Tetidis nisu nikakve tablete protiv alkoholne ovisnosti, ne znam od kud vam taj podatak. To su supstance koje u dodiru s alkoholom u ljudskom organizmu izazivaju manje ili vishe burnu reakciju.

Osoba koja ih uzima mora biti svjesna posljedica koje mogu nastati ako "piju na tetidis".

Prvo povraćanje do zadnje kapi, otvorena usta bez mogućnosti zatvaranja, bol u vilicama, nemogućnost gutanja sline, koja curi kroz otvorena usta, izobličenje lica, nemir općenito......etc.....
Čudno stanje.....
Marakana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 14:58   #17
od kud vi to znate, jel tko pio antabus da zna posljedice
__________________
klaudija
klaudija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 15:18   #18
Ne, ishli smo u vishu alkoholicharsku
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 00:39   #19
Quote:
magic kaže:
Ne, ishli smo u vishu alkoholicharsku

..ili si istaknuta članica društva alkoholičara
__________________
_____\o/_____/|_______________
takozvani is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2003., 22:42   #20
Alkoholizam smo pomno proučavali. Disciplina je to koja zahtjeva mnogo truda, zalaganja i samoodricanja. Za šankom, uglavnom.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.