Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2006., 15:25   #21
Još jedno pitanje :
da li ispravno uknjižiti vlasništvo temeljem ugovora o doživotnom uzdržavanju prije ostavinske rasprave?
To pitam stoga što je sestra to učinila, tako da se ja nisam mogla žaliti,odnosno dati ikakvu primjedbu na ono što je preostalo.
pretpostavljam da je ona na ostavinskoj izvadila Ugovor tada bi to bilježnica upisala a ja bih onda imala primjedbu tj. mogućnost žalbe itdd.

molim odgovor
vrsaranka is offline  
Old 14.11.2006., 15:28   #22
Quote:
vrsaranka kaže:
Ovo mi je jako interesantno.I to je nešto!


da li postoji odvjetnik kojemu bi bio izazov upustiti se u takav spor ?Koliko sam vidjela zadnjih dana na forumu ima puno osoba kojima bi takva parnica trebala.Imam dojam da je mnogi ne pokreću upravo jer ih savjetuju da je nepobojan ugovor o doživotnom uzdržavanju (ili teško pobojan)
ne možeš tu ništa generalizirati, svaki slučaj je poseban,a što se tiče izazova nije u tome stvar, stvar je da li si ti spremna financirati takvu parnicu ako ti odvjetnik kaže da su izgledi minimalni? jer naravno, čak i da se ovakva pravna konstrukcija održi, što je meni isto upitno treba sve i dokazati...

...ajd kad razgovaraš s odvjetnikom(-icima)javi da čujemo šta kažu kad im platiš
dr. Szmola is offline  
Old 14.11.2006., 15:31   #23
dr szmola,
odlučit ću se na parnicu ako imam imalo izgleda...
vrsaranka is offline  
Old 29.01.2007., 11:36   #24
...ovak...bas citam ovo sto se pise tu,naime ja imam isti problem...zapravo mogao bi biti problem jer sam ja ta sa kojom je sklopljen ugovor o DOZIVOTNOM uzdrzavanju...kod mene je situacija jasna,polusestre zele svoj dio stana u kojem zivimo mama tata i ja,to su tatine kceri iz prvog braka,koje su sada skroz obezbijedjene kao i njihova djeca vec...zele mi uzet stan,odnosno svoj dio nakon tatine smrti jer sam ja ipak dijete iz drugog braka pa nisam vrijedna nicega jel ...to se pokrenulo kad je tata dozivio mozdani udar,nakon kojeg najnormalnije zivi,naravno uz neke poteskoce ali nije toliko bolestan da nije svjestan zasto mi je prepisao stan...zapravo pola stana je njegovo pola majcino i oboje su mi dali svoje polovice kojima cu moci upravljati samo i jedino nakon njihove smrti...mi smo angazirali odvjetnicu koja nam je preporucila bas taj ugovor,o DOZIVOTNOM UZDRZAVANJU kao jedino rijesenje protiv kasnijeg oduzimanja stana...platili smo odvjetnicu 1000kn,njezino je bilo da sastavljene i potpisane ugovore odnese u ured za zemljisne knjige il kak se to vec zove i mene upise kao jednog i jedinog nasljednika nekretnine poslije njihove smrti...ponavljam,tu proceduru je ona nametnula i to je i ostvarila odmah slijedeci dan tako da sam ja sad vec upisana u zemljisne sa napomenom da poslije njih se nekretnina prebacuje na mene...e sad,prilicno ste me uplasili jer nam je receno da je nemoguce osporiti ugovor i da se nista ne brinem...pa bi molila ovog clana koji se gore raspitivao u vezi toga ako je ista saznao neka javi jer sam sad prilicno zabrinuta...svatko od nas ima svoj primjer ugovora,primjer je i na opcinskom sudu u zagrebu,da mi je netko rekao da postoji mogucnost da to nije gotova stvar,raspitala bi se vec odavno i poduzela nesto jos ako treba,ali nam je odvjetnica rekla da se nista ne brinemo!...pa ako netko jos ima nesto za reci na ovu temu bila bi zahvalna
sanjo is offline  
Old 31.01.2007., 08:29   #25
Popis odvjetnika za nasljedno pravo

Quote:
vrsaranka kaže: Pogledaj post
Molim vas da li netko ima saznanja o uspješno pobijenom ugovoru o doživotnom uzdržavanju?
Dobro jutro !
Netko me savjetovao da odaberem odvjetnika/odvjetnički ured izabran u hrvatskoj odvjetničkoj komori.kako tamo nisu navedeni uredi po "specijalnostima" ja tražim u Zagrebu nekog ko je iskusan u nasljednom pravu...ili negdje di mogu pročitati ,eto to molim.
pozdrav
-------
ne dam se !!
vrsaranka is offline  
Old 31.01.2007., 08:40   #26
otiđi do bilo kojeg odvjetnika...
iz ovoga što si sada napisala rekao bih ti da nemaš previše šanse da pobiješ taj ugovor....
slažem se s onim što ti je Bina napisala...
majka je svoje uzdržavanje povjerila tvojoj sestri a ne tebi i za to joj je ostavila svoju imovinu.... to je bit ugovora o doživotnom (u tvom slučaju vjerojatno dosmrtnom - prijenos odmah!)... i to je to....
-NIK- is offline  
Old 01.02.2007., 16:07   #27
Postoje dvije vrste ugovora:

UGOVOR O DOSMRTNOM UZDRŽAVANJU - uzdržavatelj može ODMAH prilikom potpisa ugovora uknjižiti svu imovinu na svoje ime.
UGOVOR O DOŽIVOTNOM UZDRŽAVANJU - uzdržavatelj može svu imovinu upisati na svoje ime tek NAKON SMRTI onoga koga uzdržava.

Zadnje uređivanje garfild45 : 01.02.2007. at 17:04.
garfild45 is offline  
Old 12.02.2007., 05:14   #28
Quote:
sanjo kaže: Pogledaj post
...ovak...bas citam ovo sto se pise tu,naime ja imam isti problem...zapravo mogao bi biti problem jer sam ja ta sa kojom je sklopljen ugovor o DOZIVOTNOM uzdrzavanju...kod mene je situacija jasna,polusestre zele svoj dio stana u kojem zivimo mama tata i ja,to su tatine kceri iz prvog braka,koje su sada skroz obezbijedjene kao i njihova djeca vec...zele mi uzet stan,odnosno svoj dio nakon tatine smrti jer sam ja ipak dijete iz drugog braka pa nisam vrijedna nicega jel ...to se pokrenulo kad je tata dozivio mozdani udar,nakon kojeg najnormalnije zivi,naravno uz neke poteskoce ali nije toliko bolestan da nije svjestan zasto mi je prepisao stan...zapravo pola stana je njegovo pola majcino i oboje su mi dali svoje polovice kojima cu moci upravljati samo i jedino nakon njihove smrti...mi smo angazirali odvjetnicu koja nam je preporucila bas taj ugovor,o DOZIVOTNOM UZDRZAVANJU kao jedino rijesenje protiv kasnijeg oduzimanja stana...platili smo odvjetnicu 1000kn,njezino je bilo da sastavljene i potpisane ugovore odnese u ured za zemljisne knjige il kak se to vec zove i mene upise kao jednog i jedinog nasljednika nekretnine poslije njihove smrti...ponavljam,tu proceduru je ona nametnula i to je i ostvarila odmah slijedeci dan tako da sam ja sad vec upisana u zemljisne sa napomenom da poslije njih se nekretnina prebacuje na mene...e sad,prilicno ste me uplasili jer nam je receno da je nemoguce osporiti ugovor i da se nista ne brinem...pa bi molila ovog clana koji se gore raspitivao u vezi toga ako je ista saznao neka javi jer sam sad prilicno zabrinuta...svatko od nas ima svoj primjer ugovora,primjer je i na opcinskom sudu u zagrebu,da mi je netko rekao da postoji mogucnost da to nije gotova stvar,raspitala bi se vec odavno i poduzela nesto jos ako treba,ali nam je odvjetnica rekla da se nista ne brinemo!...pa ako netko jos ima nesto za reci na ovu temu bila bi zahvalna
Sanjo,mislim da tu nešto kod tog tvog ugovora ne štima. i ja sam napravio ugovor sa roditeljima o doživotnom uzdržavanju ali je to koštalo puno više a i pitam te da li ste bili na sudu na potpisivanju. Tu mi nešto smrdi.
goranin is offline  
Old 12.02.2007., 10:40   #29
ugovor o doživotnom uzdržavanju

Molim Sanju i Goranina da kažu o kojim je ciframa riječ i po kojoj osnovi su izračunate..hvala.
vrsaranka is offline  
Old 15.02.2007., 11:32   #30
Po odvjetničkoj tarifi to ti ide ovako po vrijednosti spora tj. nekretnine.

10.000,00 kn.-100.000,00 kn. 1.000,00 kn. +PDV za pravljenje ugovora +50% uknjižba.

100.000,00-250.000,00 kn. 2.500,00 kn.+PDV +50 % uknjižba
250.000,00-500.000,00 kn. 5.000,00 kn.+PDV +50% uknjižba

E sad neki su odvjetnici svjesni da su te tarife skupe za obične građane ove na Lijepe Naše, pa onda kazu strankama da će napraviti to sve za 1.000,00-1.500,00 kn.

Dogovaraš se koliko ćeš platiti kao na pijaci.

To je za pravljenje ugovora i uknjižbu, znači dobiješ vlasnički list na ruke.
Marijan xyx is offline  
Old 15.02.2007., 20:34   #31
Quote:
vrsaranka kaže: Pogledaj post
Molim Sanju i Goranina da kažu o kojim je ciframa riječ i po kojoj osnovi su izračunate..hvala.
Moja frendica je svoj ugovor o DOSMRTNOM UZDRŽAVANJU platila 500 eura (odvjetnik sve sastavio) i ovjeru kod javnog bilježnika 100 kuna (za dva potpisa). Nakon toga je potpisala punomoć odvjetniku i on je to sve odradio u zemljišno knjižnom odjelu, te je dobila vlasnički list (a majka joj je još uvijek živa).
Zato i pouzdano znam da se dosmrtni može upisati odmah, ali doživotni tek nakon smrti.

Svi su ti odvjetnici s time upoznati, a također i javni bilježnici.
Ako si sigurna da je riječ o doživotnom uzdržavanju, a imovina je upisana prije smrti majke, onda je vjerovatno neka mućka u pitanju i imaš šanse dobiti spor.
Moj ti je savjet da se probaš s nekim odvjetnikom dogovoriti o postotku. Npr. 10, 20 ili koliko već traži posto od dobivene vrijednosti. Samim tim ako imaš šanse ući će u spor, a ako nemaš neće.
garfild45 is offline  
Old 15.02.2007., 20:40   #32
Quote:
sanjo kaže: Pogledaj post
...ovak...bas citam ovo sto se pise tu,naime ja imam isti problem...zapravo mogao bi biti problem jer sam ja ta sa kojom je sklopljen ugovor o DOZIVOTNOM uzdrzavanju...kod mene je situacija jasna,polusestre zele svoj dio stana u kojem zivimo mama tata i ja,to su tatine kceri iz prvog braka,koje su sada skroz obezbijedjene kao i njihova djeca vec...zele mi uzet stan,odnosno svoj dio nakon tatine smrti jer sam ja ipak dijete iz drugog braka pa nisam vrijedna nicega jel ...to se pokrenulo kad je tata dozivio mozdani udar,nakon kojeg najnormalnije zivi,naravno uz neke poteskoce ali nije toliko bolestan da nije svjestan zasto mi je prepisao stan...zapravo pola stana je njegovo pola majcino i oboje su mi dali svoje polovice kojima cu moci upravljati samo i jedino nakon njihove smrti...mi smo angazirali odvjetnicu koja nam je preporucila bas taj ugovor,o DOZIVOTNOM UZDRZAVANJU kao jedino rijesenje protiv kasnijeg oduzimanja stana...platili smo odvjetnicu 1000kn,njezino je bilo da sastavljene i potpisane ugovore odnese u ured za zemljisne knjige il kak se to vec zove i mene upise kao jednog i jedinog nasljednika nekretnine poslije njihove smrti...ponavljam,tu proceduru je ona nametnula i to je i ostvarila odmah slijedeci dan tako da sam ja sad vec upisana u zemljisne sa napomenom da poslije njih se nekretnina prebacuje na mene...e sad,prilicno ste me uplasili jer nam je receno da je nemoguce osporiti ugovor i da se nista ne brinem...pa bi molila ovog clana koji se gore raspitivao u vezi toga ako je ista saznao neka javi jer sam sad prilicno zabrinuta...svatko od nas ima svoj primjer ugovora,primjer je i na opcinskom sudu u zagrebu,da mi je netko rekao da postoji mogucnost da to nije gotova stvar,raspitala bi se vec odavno i poduzela nesto jos ako treba,ali nam je odvjetnica rekla da se nista ne brinemo!...pa ako netko jos ima nesto za reci na ovu temu bila bi zahvalna
Mislim da bi ti bilo pametno napraviti novi ugovor o DOSMRTNOM uzdržavanju, onda imovinu možeš upisati odmah na svoje ime.
garfild45 is offline  
Old 16.02.2007., 12:35   #33
Quote:
garfild45 kaže: Pogledaj post
Ako si sigurna da je riječ o doživotnom uzdržavanju, a imovina je upisana prije smrti majke, onda je vjerovatno neka mućka u pitanju i imaš šanse dobiti spor.
Ako je imovina i upisana nelegalno, nije to razlog za poništenje ugovora!
Može se možda poništiti upis no zatražit će ponovno, sad s pravom.
Jedini mogući razlozi su da je primateljica uzdržavanja bila nesposobna rasuđivati (no morala je biti saslušana na sudu) ili da davateljica nije ispunjavala svoje ugovorne obveze uzdržavanja.
Gospođa je isto tako mogla sve prodati i potrošiti jer očito drugoj kćeri nije htjela ostaviti nasljedstvo.
Stef2 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.