Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2014., 15:51   #1
Thelma & Louise

Thelma & Louise



Godina: 1991.

Žanr: avantura / drama

Režija: Ridley Scott

Scenarij: Callie Khouri

Uloge:

Susan Sarandon - Louise
Geena Davis - Thelma
Harvey Keitel - Hal
Michael Madsen - Jimmy
Christopher McDonald - Darryl
Stephen Tobolowsky - Max
Brad Pitt - J.D.

Oscari:

- za najbolji scenarij ; Callie Khouri (osvojen)
- za najbolje glavne glumice ; Genna Davis i Susan Sarandon (nominacije)
- za najboljeg redatelja ; Ridley Scott (nominacija)
- za najbolju fotografiju ; Adrian Biddle (nominacija)
- za najbolju montažu ; Thom Noble (nominacija)

Trajanje: 130 minuta

Oznaka:




SINOPSIS:

Quote:
Konobarica i kućanica iz Arkansasa ustrijele silovatelja te kreću na "road trip" u legendarnom Thunderbirdu iz '66

Thelma Dickinson mlada je kućanica koja živi u dosadnom, nezadovoljavajućen braku s Darrylom, provincijalcem muškošovinističkih nagnuća. Provoditi dane u odleđivanju hladnjaka i udovoljavanju zahtjevima muža koji ju tretira kao dijete, nije život kakav je Thelma sanjala. Njezina iskusnija prijateljica Louise Sawyer, konobarica u lokalnom restoranu, također je nazadovoljna svojim životom. Njezin dečko, glazbenik Jimmy, često je odsutan i ne čini se da ima najozbiljnije namjere s njom. Provoditi dane u posluživanju bezveznih mušterija, čisteći stolove i čekajući prosidbu nije ono što Louise želi od života.

Umorne od depresivne svakodnevnice, Louise i Thelma odluče si priuštiti za predstojeći vikend mali izlet. Njihov "road trip" ubrzo postaje bijeg od policije kada Louise ubije nasilnika koji je prijetio da će silovati Thelmu.



TRAILER

IMDb



Pretraživao sam forum i vidjeh da nema teme pa eto otvorih ju.

Stvarno odličan film. Gledao ga valjda početkom ove godine kad je bio na HRT-u i sinoć od polovice. Ne znam zašto nisam prije. Niti u jednom trenutnu nije dosadan i zanimljiv mi je otpočetka do kraja. Desetka. Geena i Susan su genijalne kao Thelma i Louise. A zadnja scena je jedna od najboljih krajeva u filmovima.

Vaši dojmovi o filmu?

Zadnje uređivanje mlac13 : 31.08.2014. at 16:42.
mlac13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 15:55   #2
Feel good movie, ali ne bih rekao da je kraj jedan od najboljih. Prije jedan od najglupljih
Remam is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 16:00   #3
Ma da, istina, glupo je što su skončale tako, nego ovako vizualno i zamišljeno sam više mislio je .

Mogle su se izvući na samoobranu. Tip je ipak htio silovati Thelmu, a Louise ju je obranila. Kao da su najgore kriminalke za kojima su raspisane tjeralice (Wanted) su ih gonili.
mlac13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 16:07   #4
Ma kraj su išli na nekakvu inspiraciju. I ja se naježim svaki put kad ga vidim uz onu odličnu glazbenu podlogu, njihov pogled na kraju, slow motion scena kad Kietel trči za njima. Sve je to lijepo divno krasno, ali onda nakon što film završi, shvatiš koliko je kraj ustvari banalan. Al opet, ako te je u tom trenutku kraj inspirirao kao i njihova priča, znači da je Ridley Scott uspio.

Uglavnom, jedan od onih nenamteljivih filmova koji ti se uvuku pod kožu bez obzira što je više rađen za ljepši spol.
Remam is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 16:13   #5
Quote:
mlac13 kaže: Pogledaj post
Ma da, istina, glupo je što su skončale tako, nego ovako vizualno i zamišljeno sam više mislio je .
(Spoiler)
Kraj je baš po mom ukusu. Zar nije bolje ovako nego da imamo neki srcedrapajući sretni završetak od kojih boluju američki scenaristi? Kao kad u Egzorcistu preživi ona mala

https://www.youtube.com/watch?v=4z88U915uq8

S ovim se filmom počeo uspinjati jedan lijepi, netalentirani glumac.
__________________
Filmovi i serije

Zadnje uređivanje lemonzoo : 31.08.2014. at 16:29.
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 16:29   #6
Obojici vam dajem za pravo. Po jednoj strani, nije pravedno da su ih tretirali kao neke serijske ubojice, po drugoj, kako kažeš @leMONZoo, dobro je imati i neki nesretan kraj kao što je slučaj ovdje, tragične junakinje.
mlac13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 17:37   #7
Nakon dugo vremena pogledao film (od druge polovice) i do jučer nisam išao za tim koliko je dobro snimljen i odglumljen. Jako dobro. Kraj isto tako efektan i dobro zaokružuje priču, posebno ako se prati razvoj likova od početka te transformaciju kroz koju prolaze, vrlo opravdan. Donekle me podsjeća na Butch Cassidy and the Sundance Kid, naravno uzimajući u obzir nešto drukčije okolnosti, ali podsjeća.

Legendarna scena...

https://www.youtube.com/watch?v=99wmkDOwd7c
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 18:01   #8
I super mi je scena kad ih zaustavi policajac pa ga T&L "srede".

Thelma: "Louise...?"
Louise: "What?"

(pause)

Thelma: "Shoot the radio."
Louise: "Right."
Louise: [she fires at the radio]
Thelma: "The *police* radio, Louise! Jesus Christ."


Pa ga strpaju u prtljažnik i propuca rupu u nj da može disati.

Pa ona kad zaustave vozača kamiona koji odboja ispričati im se jer im se ružno nabacivao, a onda mu propucaju kamion sa cisternom. "Mrzim kad me nazovu pi**om."

mlac13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 19:00   #9
Odličan film, gledala sam ga sinoć.
__________________
The carousel never stops turning.
Lepti is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 19:32   #10
ovaj film je neshvatljivi totem protiv emancipacije prema ženama.
ja ne kužim da to većina žena nije prepoznalo, žalosno.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 20:59   #11
Quote:
mlac13 kaže: Pogledaj post
I super mi je scena kad ih zaustavi policajac pa ga T&L "srede".

Cijeli taj dio je jak, posebno koliko policajac u početku glumi teško opakog macho tipa, You wanna take off your eyewear, please? You wanna step back and get in your car again please?, a na kraju se rasplače kao curica i ne prestaje makar je očito da mu neće nauditi.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 21:00   #12
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Cijeli taj dio je jak, posebno koliko policajac u početku glumi teško opakog macho tipa, You wanna take off your eyewear, please? You wanna step back and get in your car again please?, a na kraju se rasplače kao curica i ne prestaje makar je očito da mu neće nauditi.
To mi je bilo najžešće.
mlac13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 21:27   #13
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
ovaj film je neshvatljivi totem protiv emancipacije prema ženama.
ja ne kužim da to većina žena nije prepoznalo, žalosno.
evo, ovom jednom kralju je feel good
Serse is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 21:35   #14
Ovaj film gledala sam više puta i svaki put me jednako oduševi. Odlična priča, odlična gluma - definitivno mi spada u najomiljenije filmove i mislim da bi ga svatko trebao pogledati barem jednom u životu.

Što se tiče završetka, meni je ok da film završi na taj način - tragično - jer time ostavlja puno jači dojam na gledatelja nego da je završio s nekim happy endom.
Carmen Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 21:39   #15
Gledala kao klinka. Jedan od onih koje pamtiš.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2014., 21:45   #16
Quote:
Serse kaže: Pogledaj post
evo, ovom jednom kralju je feel good
Sigurno jedan od boljih feel good filmova. Što tu ima da se ne voli osim kraja kad završi, ali u tom trenutku za naježit se.

Pitt se s tim filmom donekle i probio pa je godinu kasnije glumio u izvrsnoj drami, A River Runs Through It.
Remam is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 00:21   #17
Quote:
Serse kaže: Pogledaj post
evo, ovom jednom kralju je feel good
znam samo za dve reči:

ridley scoot
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 09:07   #18
Beam me up, Scooty.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 19:13   #19
Jedan od drazih i koje mogu gledati vise puta


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 21:46   #20
Što jest - jest, uvijek je lijepo naletjeti na TV-u na Susan i Geenu.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:28.