Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2009., 22:41   #1
Kosa - nasljednost

Za par dana cu napuniti 18 i naravno da je jos uvijek nemoguce utvrditi od koga sam naslijedio tip kose, da li s mamine ili tatine strane. Ono sto sam poceo primjecivati su dlake na rukama tokom pranja, provlaceci mokru ruku kroz kosu uglavnom uvijek ostane barem jedna dlaka, ujutru na jastuku isto mora biti barem jedna, najvise 4-5 itd. sto me malo natjeralo da procitam nesto o gubitku kose i dosta stvari sam saznao u vezi toga kao i za ovu nasljednost. Posto su moj tata i njegov stari rano ostali bez kose, za razliku od mame koja ima odlicnu kosu bas kao i njen otac, mene zanima vase kratko misljenje o mojoj nasljednosti na osnovu nekih slicnosti koje se vec primjecuju kada poredim svoju kosu sa kosom svojih roditelja. Trenutno imam gustu kosu i poprilicno dobro izgleda (kad je oprana ) ali je moram prati najmanje svaki 2. dan (eventualno 3.) zato sto se masti a i ne podnosim osjecaj masne kose ni u najmanjoj mjeri. Tata mi se ne sjeca da je imao isti "problem" ali to nije mnogo bitno (ako se ne varam?? ). Na njegovim starim slikama sam primijetio da je imao veoma gustu kosu kad je bio momak i bas me cudi da je vec rano ostao bez kose .
Ono sto me puno tjesi je to da kada dignem sisku (koja je obicno duga), kosa ne ide ravno preko cela vec na slovo V (ne znam kako da objasnim, ali uglavnom nije ravno, vec na sredini ima kao V slovo), kao kod moje mame. Isto tako imam dva tjemena ili svrtka, kako se vec zove, bas kao kod mame koja ima smedju kosu kao i ja, dok je kod tate izrazito crna. Cim je duza od 6-7 cm pocne se uvijati pri vrhovima a mama ima potpuno ravnu kosu dok se kod tate pocne uvijati na svega 3 cm...
Eto, mislim da nista vise nema sto bih mogao navesti pa pretpostavljam da na osnovu ovih nekoliko slicnosti mogu barem malo zakljuciti kojoj strani pripadam.
Ono sto mi je posebno interesantno su ove prve dvije stvari, dva svrtka i siska pa se zato mnogo nadam da pripadam ovoj boljoj strani ili to mozda i ne znaci toliko ?
Ako moze vase kratko misljenje?
Guest0101 is offline  
Old 22.07.2009., 21:09   #2
http://www.medicina.hr/clanci/celavost_alopecija.htm
Pročitaj
pale_white is offline  
Old 23.07.2009., 00:08   #3
Na dan ti otpadne do 200 vlasi. Kosa mora otpadati jer tako raste nova... to kaj ti tu govoriš o jednoj dlaki na jastuku i 4 u rukama.... daj molim te stani sa glupostima
Ja sam znao sa svoje glave sjećam se prije kojih 5 ili više godina istresti na papir namjerno sve otpale dlake sa glave i to se skupio cijeli pramen. Na jesen i proljeće još jače kosa otpada. Unatoč tome, danas imam kosu kao i prije 10 godina... više-manje ajmo reć.
Kosa kad počne otpadati ti se zapravo počinje stanjivati jer korijen krepava, tako da je vlas sve tanja i tanja i na kraju ti jednostavno "iscuri" i kao ćelav si. Teško da ćeš ćelaviti tak da ćeš si rukom skidati cijele pramenove sa glave.
Moj jedan deda imao tamnu kosu i oćelavio potpuno prije 30-te, moj drugi deda ima žutu kosu i oćelavio potpuno prije 30-te, moj stari imao slabašnu kosu cijeli život, ali mu se nekako održavala na glavi, tak da je većinu vremena što ga znam bio proćelav sa ćuperkom na sredini glave.
Ja sad imam 28 godina i valjda mi se posrećilo da sam na svoju staru jer njena stara je imala gustu četku na glavi kao i svi sa njene strane koji su bili kao bušmani.
Eto, imao sam puno šanse da do danas budem ćelav jer su mi svi uglavnom bili ćelavi u familiji, a imam gustu kosu... čista lutrija. Dal će mi se počet zazrijeđivati sa godinama, vjerojatno hoće, ali sam prilično uvjeren da nikada neću biti potpuno ćelav.
Uostalom ne razbijaj si glavu time sa svojih 18 godina jer ćeš se jako dugo načekati dok ne oćelaviš u slučaju da uopće budeš ćelavio. Odi si radije pročitaj "Malog Princa".
__________________
a man's got to do what a man's got to do
ja_a is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.