Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2009., 22:14   #1
Kako odabrati ruksak?

Pozdrav svima. Spremam se malo aktivnije početi baviti planinarstvom, pa polako nabavljam neku osnovnu opremu. Ono što mi je trenutno najkritičnije od opreme je ruksak. Malo sam pogledao po gradu cijene i marke. Marku sam odabrao, ali me sada mući koju litražu odabrati.

Ne bih htio nabaviti neki preveliki ruksak, nego neki da mi bude taman za moje potrebe. Ruksak bi mi trebao poslužiti većinom za jednodnevne izlete, bez vreće i šatora, ne za po zimi.

Nadam se da pitanje nije preopširno Bio bih zahvalan za neki savjet.
petar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 22:42   #2
Nije pitanje preopširno nego zahtjeva opširan odgovor ruksak je dosta invidualna stvar pa tako i dosta toga ovisi kakvi su ti zahtjevi, koliko ti treba vode, hrane, što misliš nositi od rezervne odjeće, ono što bi mogli nazvati nekim srednjim ruksakom ima 35 litara no odmah ću ti reći da taj broj na ruksaku zna varirati od proizvođača do proizvođača, ako već tu i tam planinariš il si u takvom okruženju osvrni se malo oko sebe, pogledaj druge što to oni imaju, više, manje svatko će ti rado odgovoriti na pitanje s čim je zadovoljan s čim ne, što bi promjenio, ruksak svakako isprobaj, dobro pregledaj, važne su široke i dobro opšivene naramenice sa donjim remenom oko pojasa koji ti služi ne samo da ti ruksak nabija po leđima nego da i dio tereta preneseš na kukove i rasteretiš ramena, dobri ruksaci osim podesivih naramenica za visinu ruksaka imaju i leđni uložak tak da imaš između njega i tjela kakvu takvu ventilaciju, dobra je stvarčica i mali vanjski đžepić u vidu mrežice za pollitrenu bocu za piće koju možeš dohvatiti rukom da pritom svako malo ne skidaš ruksak, inače vanjski đepovi baš i nisu poželjni iako za rekreativno planinarenje i ne smetaju previše, dobra je stvar navlaka za kišu što neki ruksaci već imaju u donjem đepu....vjerojatno sam i nešto zaboravio no vjerujem da će biti još odgovora osim toga ne ustručavaj se pitati jer ko pita, taj i skita
nicola is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 22:42   #3
Možda nešto ovakvo?

http://www.deuter.com/en/products/pr...552_08_ENG.htm
petar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 22:46   #4
Prva liga vrhunska firma ak imaš love za to, al ovak nemam uvida u veličinu, mislim da bi svakak trebao uzet 35icu, usporedi ih pa odluči...

dobar aeredinamičan ruksak, samo se ne vidi dal onaj gornji cif ima pokrov poput ovog dole
nicola is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 22:55   #5
Quote:
nicola kaže: Pogledaj post
Nije pitanje preopširno nego zahtjeva opširan odgovor ruksak je dosta invidualna stvar pa tako i dosta toga ovisi kakvi su ti zahtjevi, koliko ti treba vode, hrane, što misliš nositi od rezervne odjeće, ono što bi mogli nazvati nekim srednjim ruksakom ima 35 litara no odmah ću ti reći da taj broj na ruksaku zna varirati od proizvođača do proizvođača, ako već tu i tam planinariš il si u takvom okruženju osvrni se malo oko sebe, pogledaj druge što to oni imaju, više, manje svatko će ti rado odgovoriti na pitanje s čim je zadovoljan s čim ne, što bi promjenio, ruksak svakako isprobaj, dobro pregledaj, važne su široke i dobro opšivene naramenice sa donjim remenom oko pojasa koji ti služi ne samo da ti ruksak nabija po leđima nego da i dio tereta preneseš na kukove i rasteretiš ramena, dobri ruksaci osim podesivih naramenica za visinu ruksaka imaju i leđni uložak tak da imaš između njega i tjela kakvu takvu ventilaciju, dobra je stvarčica i mali vanjski đžepić u vidu mrežice za pollitrenu bocu za piće koju možeš dohvatiti rukom da pritom svako malo ne skidaš ruksak, inače vanjski đepovi baš i nisu poželjni iako za rekreativno planinarenje i ne smetaju previše, dobra je stvar navlaka za kišu što neki ruksaci već imaju u donjem đepu....vjerojatno sam i nešto zaboravio no vjerujem da će biti još odgovora osim toga ne ustručavaj se pitati jer ko pita, taj i skita
Eh sad, stvarno opširan odgovor . Znaći oko 35 litara, za neki normalni trekking? Preporučili su mi više puta marku "deuter", da sa njome ne mogu pogriješiti, pa sam se bazirao na njihove modele... Baš mi je naglašeno to o ćemu pišeš, da imaju jako dobro rješeno to sa leđima, remenjem, itd. Ok, već sam dobio okvirnu litražu, što prije nije bio slučaj. Hvala ti na odgovoru.
petar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 23:01   #6
Quote:
nicola kaže: Pogledaj post
Prva liga vrhunska firma ak imaš love za to, al ovak nemam uvida u veličinu, mislim da bi svakak trebao uzet 35icu, usporedi ih pa odluči...

dobar aeredinamičan ruksak, samo se ne vidi dal onaj gornji cif ima pokrov poput ovog dole
Što se love tiće, nije da nisam u krizi, trenutno . Ali, ako treba ići će na dvije rate, nadam se da neće... Mislim da ima taj gornji pokrov. Ima opcija da se vidi uvećan ruksak, na njihovoj stranici. Znaći, dobio sam ispravne preporuke što se tiće firme, super.
petar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 23:10   #7
Evo ista marka, samo je ovaj od 35 litara.

http://www.deuter.com/en/products/34...n35_06_DEU.php
petar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 23:33   #8
Dobar je i ovaj iako mi se prvi više sviđa, a ta litraža to je vražja stvar, znao sam ić s dečkima koji neznam odkud po cjeli dam čupaju pive iz ruksaka, kad god se stane vadi se špek, luk, sir, kruh samo kaj mi lubenicu ne izvadi dok je nekima dosta litra vode, kakva pločica, banana i to je to...u pravilu dobar dio nas ti ima barem dva ruksaka, mali i srednji, veliki kao treći se da i posuditi jer na veće i duže izlete u pravilu ide manje ljudi pa se uvjek možeš snać, uglavnom kaj se tiče firme nečeš pogriješit, a za litražu još malo razmisli i procjeni kad budeš u trgovini
nicola is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 01:37   #9
Quote:
nicola kaže: Pogledaj post
Dobar je i ovaj iako mi se prvi više sviđa, a ta litraža to je vražja stvar, znao sam ić s dečkima koji neznam odkud po cjeli dam čupaju pive iz ruksaka, kad god se stane vadi se špek, luk, sir, kruh samo kaj mi lubenicu ne izvadi dok je nekima dosta litra vode, kakva pločica, banana i to je to...u pravilu dobar dio nas ti ima barem dva ruksaka, mali i srednji, veliki kao treći se da i posuditi jer na veće i duže izlete u pravilu ide manje ljudi pa se uvjek možeš snać, uglavnom kaj se tiče firme nečeš pogriješit, a za litražu još malo razmisli i procjeni kad budeš u trgovini
Da i meni je prvi lijepši. Pa ja ti spadam u tu drugu grupu . Volim minimalizam kada sam u prirodi, a jedem ne baš mnogo, ali energetski bogato. Sada kada si spomenuo da većina vas ima dva ili tri ruksaka, to je i meni plan. Zato bih nabavio neki, na knap, za jednodnevne izlete, bez šatora, vreće i mnogo opreme. A taj drugi bi mi bio neki srednji za dva ili tri dana. Recimo neki od 40-45 litre, da stane šator, vreća, hrana, itd. To ja sad onako od oka mjerim. U svakom slučaju, kao što kažeš, morati ću na kraju procijeniti kada ću ga kupovati. Možda i nije premali onaj od 28 litara, za neki minimalizam . Što se firme tiće, odluka je sazrijela da bude baš ta.
petar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 01:58   #10
Ili ovako nešto. Ima 30 litara.

http://www.deuterusa.com/products/pr...ert=futuraZero
petar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 09:08   #11
Vidiš kak su prvi i treći ruksak nekako zgodniji da tak kažem čim nemaju tih vanjskih đepova premda su i na drugom dobro ukomponirani, moj favorit je i dalje broj jedan, ruksak ti je poput gojzerica, mora biti dio tebe, kako bi ti prevelika ili premala gojza napravila žuljeva tako će ti i neadekvatan ruksak otežati hodanje, pogotovo ono zahtjevnije, čim je ruksak više dio tebe tim je lakše i veći gušt hodat, postoji nešto što sam zaboravio, a dobro je znati, uz ruksak se može kupiti, odmah ili naknadno dvo ili trolitreni mjeh za vodu koji se smješta s unutrašnje strane ruksaka, a s cijevi ti je spojen između usta i ramena kao mikrofon pa tak možeš pit na zahtjevnom terenu kad se penje, kad su ruke zauzete.
nicola is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 11:49   #12
Quote:
petar_ kaže: Pogledaj post
Volim minimalizam kada sam u prirodi, a jedem ne baš mnogo, ali energetski bogato. Sada kada si spomenuo da većina vas ima dva ili tri ruksaka, to je i meni plan. Zato bih nabavio neki, na knap, za jednodnevne izlete, bez šatora, vreće i mnogo opreme. A taj drugi bi mi bio neki srednji za dva ili tri dana. Recimo neki od 40-45 litre, da stane šator, vreća, hrana, itd. To ja sad onako od oka mjerim. U svakom slučaju, kao što kažeš, morati ću na kraju procijeniti kada ću ga kupovati. Možda i nije premali onaj od 28 litara, za neki minimalizam . Što se firme tiće, odluka je sazrijela da bude baš ta.
Meni je za oko zapeo ovaj prekrasni 28-litrenjak:

Grivel Air Tech 28

__________________
We are shaping the future!
enerchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 13:04   #13
Quote:
nicola kaže: Pogledaj post
Vidiš kak su prvi i treći ruksak nekako zgodniji da tak kažem čim nemaju tih vanjskih đepova premda su i na drugom dobro ukomponirani, moj favorit je i dalje broj jedan, ruksak ti je poput gojzerica, mora biti dio tebe, kako bi ti prevelika ili premala gojza napravila žuljeva tako će ti i neadekvatan ruksak otežati hodanje, pogotovo ono zahtjevnije, čim je ruksak više dio tebe tim je lakše i veći gušt hodat, postoji nešto što sam zaboravio, a dobro je znati, uz ruksak se može kupiti, odmah ili naknadno dvo ili trolitreni mjeh za vodu koji se smješta s unutrašnje strane ruksaka, a s cijevi ti je spojen između usta i ramena kao mikrofon pa tak možeš pit na zahtjevnom terenu kad se penje, kad su ruke zauzete.
Da, sada kada gledam te đepove sa strane i meni upadaju u oči. Mislim da shvaćam što želiš reći. Čini mi se, da taj prvi ruksak ima i opciju za taj mjeh sa vodom. Malo sam čitao i recenzije na netu, tako da kupujem vjerovatno taj prvi "futura 28". U svakom slučaju hvala na sugestijama i savjetima.
petar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 13:04   #14
Quote:
enerchi kaže: Pogledaj post
Meni je za oko zapeo ovaj prekrasni 28-litrenjak:

Grivel Air Tech 28

Lijepi je, sav je aerodinamičan .
petar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 13:35   #15
Quote:
petar_ kaže: Pogledaj post
Lijepi je, sav je aerodinamičan .
Lagan, jednostavan, čisti minimalizam!
__________________
We are shaping the future!
enerchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 23:01   #16
Quote:
enerchi kaže: Pogledaj post
Lagan, jednostavan, čisti minimalizam!
Sada kada počinjem sa nabavkom opreme, svaka nešto ima. Ako ništa drugo, barem mi nije dosadno .
petar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 15:31   #17
za jednodnevne ture ruksak do 30 l je i vise nego dovoljan. kad se uhodas u sve to ili bolje da kazem kad naucis da pakujes kako treba vidjeces da on moze posluziti i za vise dana
runolistSA is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 17:26   #18
Quote:
runolistSA kaže: Pogledaj post
za jednodnevne ture ruksak do 30 l je i vise nego dovoljan. kad se uhodas u sve to ili bolje da kazem kad naucis da pakujes kako treba vidjeces da on moze posluziti i za vise dana
E da, pakiranje . Polovio sam osnovne stvari, barem mislim. Na dno idu mekše stvari, u sredinu teže, na vrh neke koje bi mi mogle često zatrebati. Ruksak koji mislim nabaviti ima razdijeljen glavni pretinac na dva djela. Tako da je zgodan za pakirati.
petar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 20:24   #19
evo zgodna slicica. nije se lose podsjetiti.

runolistSA is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2009., 21:45   #20
Hvala na slikici. Gledao sam neki video na you tubeu, gdje se objašnjava kako se ruksak veže. Osoba koja je demonstrirala kako se to radi, rekla je da uzdignemo ramena, kako bi podilgli malo ruksak i zatim stegnemo ono remenje na kukovima? Da li je to ispravno ili je to samo njegova metoda, za koju on misli da je dobra?
petar_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:11.