Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2004., 19:10   #21
znaci, vazno je stalno pregledavati, da bi uocile razlike i eventualne promjene..
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 23:51   #22
pa dobro koja od vas kada ide kod ginekologa pregleda grudi?!

meni jos nije nikad nijedan ginekolog, iako bi im to trebalo biti pod obavezno, zar ne?
buduci da oni to ne rade, jer im se ocigledno ne da, pokusacu iduci put da zamolim da mi se pokaze ili mozda ima nekakva brosura, ali ipak mislim da je najbolje da mi se pokaze?


ista stvar sa uvz jajnika, zar ne bi to trebalo biti obavezno?? ili grijesim?
meni je nadavno prvi puta uvz-om pregledala jajnike i rekla da su malo policisticni, ajd... i to ih je pregledala samo zato sto je studentica kod nje bila na praksi, inace ne bih vjerojatno ni nikada saznala da imam policisticne??!!!!!!


da mjenjam ginekologa??!
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 19:14   #23
Quote:
margarita kaže:
a kako mi da znamo ako je nesto "veliko"

bas su smijeshni

inace to : ako te boli nije nishta - to je cisto sranje

moja kolegica od 27 godina je otishla doktoru bash zato jer ju je boljela kvrzica u grudima i bio je rak - grozno

izgubila je lijevu cicu kompletnu - a ima troje djece i bas se malo prije opracije razvela

ali sad je super, zavrshila faks u medjuvremenu i zdrava i sretna
Margarita ne mogu da vjerujem .....
obicno kazu da zene koje radjaju puno manje oboljevaju
__________________
Sta bi ti savjetovao covjeku koga volis?
Da se svojim misljenjem ne izdvaja od ljudi s kojima zivi.Zato sto ce se onemoguciti prije nego sto ista ucini.
Drugi moj savjet covjeku kome zelim dobro bio bi:Ne govori uvijek ono sto mislis.
ahava is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 19:55   #24
Re: kako pravilno pregledati grudi?

Quote:
traxdata kaže:
imam insomniu, nema nis na teveju, pa sam si isla palpirati
jednom mi je frendica, kojoj je na mamografiji otkrivena cista, pricala kako je zapravo pravilno pregledavati grudi tako da tam di je bradavica piknes prst duboko i pipas u dubini..da joj je ginic rekel da je to pravilan nacin.
lako za to, pipam ja, nou frks, nou trabls, ali kak uopce razlikovati cistu ili nekaj patoloskoga od normalnog zljezdanog tkiva? pa ja nebi prepoznala nis..
Ma nikako, meni je moj doktor otvoreno rekao da jako malo žena uopće može palpirati pravu i uznemirujuću stvar.

Ja imam neke onako jako "umržene" sisice, pa onda sve sto napipam kod mene izaziva paniku, radim to često kod skoro svakog tuširanja, namažem ruke kremom i onda pipam od ispod pazuha krenem pa prema naprijed.Pa okolo.

I ja ti uvijek nest nadjem

Zato cu to prepustiti strucnjacima, ipak.
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 20:40   #25
Ma to je to, Natanel

Ja napipala prvi put nekakvu kvrzicu ,pa trk doktoru ,on ce ti meni da nista ne vidi .
Poslao me na ultrazvuk,tamo me sestra gledala kao da sam s marsa pala ,ono samo sto nije rekla da sam bezveze dosla.

Kad vide godine ne uzimaju me za ozbiljno .
Ma ni oni sami nisu sigurni ,eto sta je Lisa napisala..

Ko ono mlad si nema frke a sve mladji i mladji oboljevaju:
__________________
Sta bi ti savjetovao covjeku koga volis?
Da se svojim misljenjem ne izdvaja od ljudi s kojima zivi.Zato sto ce se onemoguciti prije nego sto ista ucini.
Drugi moj savjet covjeku kome zelim dobro bio bi:Ne govori uvijek ono sto mislis.
ahava is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 22:21   #26
Ok - vashe krzicce bile male, ali moja bila velicine breskve, pa me opet ismijali na memo. A samnom i mog kucnog lijecnika.
iggix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 08:43   #27
zhalosno je sve ovo shto ovdje chitam
na zhalost, mnogi lijechnici su josh uvijek uvjereni da od karcinoma dojke oboljevaju vechinom starije osobe, pa ne shvachaju ozbiljno brigu mlade zhene koja je u panici doshla k njima jer je "neshto" napipala
da svi oni kompetentno obavljaju svoj posao ( ima njih ohoho koji ni sami ne znaju kako pravilno pregledati grudi) i uzimaju svaku mali kvrzhicu za ozbiljno te da izvrshe sve moguche potrebne preglede dok se ne ustanovi je li kvrzhica maligna ili ne, vjerujete mi, bilo bi znatno manje "neizljechivih" sluchajeva i kod mladih a i kod starijih zhena
ja kad sam doshla svom ginichu da me pregleda ( nakon shto sam napipala kvrzhicu) on meni kazhe: hm... ja tu ne osjetim nishta
tek kad sam mu ja rukom pokazala, onda : ah da, je, mala kvrzhica...
i odmah po tom: ma to je sigurno neka cista ili fibroadenom , ako bi vas to umirilo, poslat chu vas na ultrazvuk...
dakle ako bi mene to umirilo, a ne zbog toga shto je to zapravo njegov posao provjeriti o chemu se tu zapravo radi, i svaku sumnjivu kvrzhicu dat pregledati, pa bila ona i 100x bezopasna
da ne spominjem one cheste sluchajeve ( shto chitam po forumima) gdje lijechnici , iako napipana kvrzhica, ne rade nikakve daljnje pretrage nego kazhu: dodjihte za 6 mj. da vidimo da li che se oblik promijenit i povechat .... i tako sve dok stvarno nije kasno i bolest u cijelom tijelu uznapredovala
ili recimo gdje radiolozi ne prepoznaju ( da li zbog ne struchnosti ili ne zainteresiranosti?) maligne promjene stanica na mamografijskim slikama....
ja sam svog ginicha odkantala chim sam izashla iz bolnice; raspitala sam se i nashla jednu lijechnicu koja ima iskustva sa pacijenticama sa takvim oboljenjima ( to naravno nije nikakava garancija , ali ako nishta drugo, nakon prvog termina gdje si je uzela skoro sat vremena za razgovor samnom i pojasnila mi sve o bolesti i terapijama shto sam htjela znati, osjecham potpuno povjerenje u nju )
a danas, nakon svih saznanja , savjetujem svaku zhenu koja ima i samo malu sumnju na neki nepravilan oblik u dojkama ( bez obzira na godine!!!) neka ne odustaje dok se ne razjasni shta je
a ako vas jedan lijechnik "izsmije" ili ne shvati ozbiljno, mijenjaj te ga, trazhite nekog tko che vas veoma ozbiljno shvatiti.
Kod mladjih djevojaka/zhena je i dobar ultrazvuk sasvim dovoljan ( sa visokom rezolucijom; pretpostavljam da takve imaju kod nas vechinom samo lijechnici-privatnici jer i u D ga nema svako, barem ga moj prvi radiolog nije imao); daje bolje nalaze jer je tkivo dojke kod mladjih veoma chvrsto i cheshche se takve slike bolje daju analizirati nego slike mamografije
i dalje sam mishljenja da je samo pregled jedna veoma vazhna navika: ako se radi redovito, svaki mjesec par dana nakon menstruacije ( najbolje namazati se uljem i lagano kliziti po dojci) i s vremenom, kao shto je netko vech rekao, upoznat che te svoje grudi dovoljno dobro da znate razlikovati, ako shta napipate, je li to bilo tu i prije ili ne
i ako shta napipate, ne panichariti, jer kvrzhice u dojci su cheshche bezopasne nego opasne
no vazhno je izvrshiti sve potrebne pretrage da bi se to ustanovilo
voli vas lisa
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 09:31   #28
Lisa, puno ti hvala shto svoja iskustva dijelish s nama
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 14:33   #29
znaci, najbolje je kod privatnog ginica na kontrolu..a sto je s mamografijom? mislim da se ceka jako dugo na pregled..
kako cesto idete na mamografiju i idete li uopce?
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 16:54   #30
U US preporucaju da sa 35 odes na prvu mamografiju, tako da imas bazu (sliku zdravog tkiva) koju poslije mozes usporediti ako se nesto pocne dogadjati. I jednom godisnje mi ginekolog pregleda dojke. Ja nisam bas redovita u samopregledavanju, nije da se hvalim. Napravila sam svoju prvu mamografiju sa trideset godina, zbog nekih sumnjivih kvrzica koje su u medjuvremenu nestale. Izgleda da postoji korelacija izmedju uzimanja antioksidansa (posebno vit E) i rjedjeg pojavljivanja "kvrzica" u dojkama.

Moja mamografija nije bas bogznasto pokazala jer je tkivo bilo premlado, pa se zlijezde nisu ocrtavale, tako da su napravili i ultrazvuk ne bili otkrili da li je tkivo maligno, nije im se cinilo. Za punkciju se nismo odlucil. Danas, par godina poslije, sve je u redu.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 17:59   #31
Quote:
traxdata kaže:
znaci, najbolje je kod privatnog ginica na kontrolu..a sto je s mamografijom? mislim da se ceka jako dugo na pregled..
kako cesto idete na mamografiju i idete li uopce?
trax, ne nuzno. Tamo gdje si sad mozes i kod dobro drzavnog. Ja u ovih par godina u DE nisam ni jednom imala potrebu za privatnikom tj. ovdje su pacijenti ti koji su privatno osigurani a ne ljecnici kao privatnici. Ali dodje na isto.

Imam "drzavnu" ljecnicu, dusu od zene ....svaki moj strah i pitanje sve je sredila

I regleda grudi bez posebne molbe, njoj je to nesto samorazumljivo.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 18:02   #32
mene sad zanima kak je u hrvatskoj..koliko dugo se ceka u zagrebu na pregled- mamografiju..mislim da je minimum par mjeseci..
lako za de i ch
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 18:17   #33
Quote:
traxdata kaže:
mene sad zanima kak je u hrvatskoj..koliko dugo se ceka u zagrebu na pregled- mamografiju..mislim da je minimum par mjeseci..
lako za de i ch
naknadno sam se sjetila zasto pitas ....samo ti pitaj

a ak te put nanese u DE odvedem te ja k svojoj
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 18:19   #34
Dugo se čeka za mamografiju, još duže za nalaze. ali možeš napraviti privatno i nije skupo (mislim da je moja mama napravila mamo za 200 Kn)

Ne znam koliko ti imaš godina, ali rekla bih da mamografija i nije najbolja pretraga za mlađe žene, bolje je napraviti ultrazvuk.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 18:37   #35
sad bum 30 imala..e, to sam htjela cuti, za privatnika..200 kuna zbilja nije skupo za takav pregled..hvala
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 19:00   #36
Quote:
Winona kaže:
naknadno sam se sjetila zasto pitas ....samo ti pitaj

a ak te put nanese u DE odvedem te ja k svojoj
a kak je u de? ne da mi se tu placati, tu su ti pregledi skupi, a i kad ides doktoru prvi puta godisnje, placas 300 franaka
ja tu jos nisam bila kod lijecnika..niti ne bum, nadam se..
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 19:02   #37
Ja ti nisam baš 100% sigurna za ovu cijenu, samo mi se čini da mi je mama rekla da je toliko platila.

A i mislim da ti je prerano za raditi mamografiju.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2004., 20:53   #38
ma bum vidjela, ma zanimalo me da li to mozes obaviti kod privatnika..
super..
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2004., 08:28   #39
Quote:
Lisa kaže:

Kod mladjih djevojaka/zhena je i dobar ultrazvuk sasvim dovoljan ( sa visokom rezolucijom; pretpostavljam da takve imaju kod nas vechinom samo lijechnici-privatnici jer i u D ga nema svako, barem ga moj prvi radiolog nije imao); daje bolje nalaze jer je tkivo dojke kod mladjih veoma chvrsto i cheshche se takve slike bolje daju analizirati nego slike mamografije
samo da pojasnim: s ovim "kod nas" mislila sam na HR a ne na D
ja u D isto idem kod drzhavnih lijechnika i do sad nisam ni za jedan pregled platila, chak ni za MRT
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2004., 16:31   #40
Quote:
traxdata kaže:
a kak je u de? ne da mi se tu placati, tu su ti pregledi skupi, a i kad ides doktoru prvi puta godisnje, placas 300 franaka
ja tu jos nisam bila kod lijecnika..niti ne bum, nadam se..
ovdje placas 10,00 € u kvartalu, ne placas to ako odes svom doktoru da ti da uputnicu za ginekologa. Ja sam uzela dodatno zdrastveno i time sam pored ostalog oslobodjena participacije
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:44.