Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li TE na Peruči
Da 20 41.67%
Ne 28 58.33%
Glasovatelji: 48. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2017., 20:55   #301
Quote:
Banana10 kaže: Pogledaj post
Svi koji imaju bilo kakve kritične opaske na ovaj velebni projekt je konobar. Kaže koka.

I onaj fizičar s Ruđera je isto tako konobar.
A nego šta je, Most narućio i ovaj sad servira šta su tražil...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 18:38   #302
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Ako "mi" gledaš u širem konekstu, Madžarima će Rusi gradit 2x1200MW na Dunavu prije ulaska u Hrvatsku (gdje sad postoje 4 reaktora po 500 mw), Slovenci novi blok 1200MW Krškog, Česi o 2x600-1600MW Ne Temelin, a Talijani u Slovačkoj dovršavaju svojih 2x440 MW. Tako da kad svi oni dođu u svoje hotele i vikendice na Jadranu, njihova struja će doći za njima (a i dalje kablom preko Jadrana za Italiju) da se mogu klimat i tankirat, nikakav problem.
Malo kasnim s odgovorom, ali ipak par ključnih stvari:
- ako se ne varam, svi ovi reaktori su proširenju već postojećih nuklearki. Kod gradnje nuklearki određivanje lokacije je najbolniji proces, a kako bi to izgledalo u Hrvatskoj, pusti mašti na volju
- Nekako baš ne vjerujem da Slovenci ozbiljno idu u novi blok od 1200 MW kod Krškog (postojeći blok je 600 MW, od čega je samo pola namijenjeno Sloveniji); Slovenci su sad nedavno trebali završiti TE Šoštanj 6 sa 750 MW, a pri završetku su i kaskade na Savi s još 100 MW; kamo će još s dodatnih 1200 MW? da podsjetim, 90-tih, za vrijeme spora oko nuklearke, kad Hrvatska nije preuzimala struju iz Krškog, imali su velikih problema kamo s hrvatskom polovicom proizvedene struje iz nuklearke, i još su na kraju plaćali nama za distribuciju u treće zemlje
- jako mi se sviđa što si napisao "Talijani grade u Slovačkoj", "Mađarima grade Rusi"; to je ustvari i taktika, smjestiti nuklearku u treću zemlju, od tamo dobivati jeftinu struju (čak i ako nemaš koncesiju), a za**bavanja sa zelenima, susjedima i lokalcima prepustiš tim trećim zemljama
-čak i ako se ovi svi reaktori sagrade, to je još jedan argument protiv gradnje termo- i nuklearnih elektrana u Hrvatskoj; uz toliko povećanje bazne proizvodnje na europskoj mreži, viškovi struje će bizi još veći, uvoz struje jeftiniji, a prodaja takve struje teža;
- i da, onda će se desiti baš to, da će struja za male ili nikakve novce doći za svim tim turistima u hotele i vikendice na Jadranu

To što zemlje u okruženju planiraju proširenje nuklearnih kapaciteta ne znači da trebamo bezuvjetno slijediti taj trend (jer, kao, oni imaju, moramo i mi).
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 21:17   #303
Ima tu jos nesto u vezi TE. mozda spada u teorije zavjere ali ima smisla. Vama u Dalmaciji je voda iz slavine malo pre cista, zasto i vama nebi bilo 77. puta vise arsena od dopustene? ili onak fino zuto obojana kao u egiptu. dosta ste pili cistu izvorsku vodu iz slavine sada cete za istu lagano u supermarket da vi i vasi gosti nedobijete driflju
Pacifista is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 22:16   #304
Quote:
Pacifista kaže: Pogledaj post
Ima tu jos nesto u vezi TE. mozda spada u teorije zavjere ali ima smisla. Vama u Dalmaciji je voda iz slavine malo pre cista, zasto i vama nebi bilo 77. puta vise arsena od dopustene? ili onak fino zuto obojana kao u egiptu. dosta ste pili cistu izvorsku vodu iz slavine sada cete za istu lagano u supermarket da vi i vasi gosti nedobijete driflju


Ali to je samo prva faza - druga faza je otimanje vode koja je naša nafta!!!
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 14:05   #305
Quote:
Pacifista kaže: Pogledaj post
Ima tu jos nesto u vezi TE. mozda spada u teorije zavjere ali ima smisla. Vama u Dalmaciji je voda iz slavine malo pre cista, zasto i vama nebi bilo 77. puta vise arsena od dopustene? ili onak fino zuto obojana kao u egiptu. dosta ste pili cistu izvorsku vodu iz slavine sada cete za istu lagano u supermarket da vi i vasi gosti nedobijete driflju
Apsolutno smo za čistu vodu. Zato su od sutra u Dalmaciji zabranjeni osobni automobili.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 14:27   #306
Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Apsolutno smo za čistu vodu. Zato su od sutra u Dalmaciji zabranjeni osobni automobili.
Apsolutno podržavam. Dobro, ne baš od sutra, ali kroz neko skoro vrijeme baš bi mogli i zabraniti ili barem destimulirati kupnju i uporabu benzinaca (takse, davanja, porezi, skup benzin, skup parking itd) i forsirati (poticaj, subvencija, popusti, besplatni autoput, besplatan parking itd) električne automobile tipa Tesla. Dizelašima su dani ionako odbrojani.
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 14:44   #307
TUMAČENJE ZNANSTVENIKA Je li termoelektrana Peruća katastrofa ili spas za Hrvatsku?

Šteta što velika većina tamošnjeg stanovništa ovaj tekst neće shvatiti (ili ga neće ni pročitati). Ali će zato vjerovati Buljini na riječ kada uspoređuje elektranu i Ratka Mladića. Da više čitaju bi manje vjerovali dipl. sveznadarima kao Bulji, Lažu Bilježniku i sličnima. Ali dobro što drugo očekivati od kraja gdje je gospa sinjska vrhovni znanstveni autoritet.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 15:20   #308
Quote:
German kaže: Pogledaj post
TUMAČENJE ZNANSTVENIKA Je li termoelektrana Peruća katastrofa ili spas za Hrvatsku?

Šteta što velika većina tamošnjeg stanovništa ovaj tekst neće shvatiti (ili ga neće ni pročitati). Ali će zato vjerovati Buljini na riječ kada uspoređuje elektranu i Ratka Mladića. Da više čitaju bi manje vjerovali dipl. sveznadarima kao Bulji, Lažu Bilježniku i sličnima. Ali dobro što drugo očekivati od kraja gdje je gospa sinjska vrhovni znanstveni autoritet.
Da, baš. Tekst je ludnica, samo fali negdje još napomena da je riječ o sponzoriranom tekstu.

Termoelektrana se u slučaju nestašice vode gasi puno prije hidroelektrane, kaže stručnjak. S druge pak strane nas uvjeravaju da će termoelektrana uskakati u rad kad nema dovoljno vode i hidroelektrane ne mogu porktiti potrebe. Čudesno.

Dalje, autori studije o okolišu zapravo uopće nemaju blage štro će se sve ispuštati u vodu, pa kažu, možda će biti kisela, možda lužnata. Malo smo neozbiljni.

Dalje, kaže da će se sve štetne čestice i CO2 ispuštati u više slojeve atmosfere što bi trebalo biti kao umirujuće? Neće nas trovati brzo i efikasno nego sporo i bolno?

Ako jedna Škotska može pokrivati 120% svojih svakodnevnih potreba iz obnovljivih izvora, zašto to ne bi mogla i Dalmacija koja ima i more i sunce i vjetar?

I to još termoelektrana, usred ničega? Doslovno ćemo pa bacati energiju.


Nije mi jasno zašto nam takvo nešto treba? Ova termoelektrana nikome i ničemu u Dalmaciji neće koristiti, već će preko nje netko treći pretakati lovu koja bi inače išla za solare i vjetroelektrane, u svoj džep.

Godinama se priča o globalnom zagrijavanju, ekologiji, zagađenju i što sve ne. I sad kad imamo šansu razviti mrežu obnovljivih izvora energije, mi idemo paliti plin i trovati se, samo da bi netko treći digao pare?

Najjači argument u članku mi je ono kako ionako lokalci otpadnim vodama iz kućanstva zagađuju toliko da se utjecaj termoelektrane neće ni osjetiti
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 15:51   #309
Quote:
German kaže: Pogledaj post
TUMAČENJE ZNANSTVENIKA Je li termoelektrana Peruća katastrofa ili spas za Hrvatsku?

Šteta što velika većina tamošnjeg stanovništa ovaj tekst neće shvatiti (ili ga neće ni pročitati). Ali će zato vjerovati Buljini na riječ kada uspoređuje elektranu i Ratka Mladića. Da više čitaju bi manje vjerovali dipl. sveznadarima kao Bulji, Lažu Bilježniku i sličnima. Ali dobro što drugo očekivati od kraja gdje je gospa sinjska vrhovni znanstveni autoritet.
velika vecina ljudi ne vjeruje posebno ni bulju ni petrovu. ali ovom mladom fizicaru s rudjera ce vec vjerovat. cvitkovic se zove. tu postoje dvije mogucnosti. prva je da covjek nema pojma o cemu prica. u tom slucaju treba zatvorit i institut i fakultete koji su mu dali diplome, a onda i drzavu. druga je da je placen da tako prica. to bi opet bilo malo cudno, jer da mu je do love, investitori bi ga mogli puno bolje platit od bulja i petrova, pa da prica njima u korist. treca mogucnost je da je covjek, barem dijelom, u pravu.

treba uzeti u obzir da dalmatincima nikad nije bilo bolje, tako da malotko place za nekom masovnom industrijom i strujom potrebnom za nju.
hulijo đuturum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 16:19   #310
Quote:
hulijo đuturum kaže: Pogledaj post
velika vecina ljudi ne vjeruje posebno ni bulju ni petrovu. ali ovom mladom fizicaru s rudjera ce vec vjerovat. cvitkovic se zove. tu postoje dvije mogucnosti. prva je da covjek nema pojma o cemu prica. u tom slucaju treba zatvorit i institut i fakultete koji su mu dali diplome, a onda i drzavu. druga je da je placen da tako prica. to bi opet bilo malo cudno, jer da mu je do love, investitori bi ga mogli puno bolje platit od bulja i petrova, pa da prica njima u korist. treca mogucnost je da je covjek, barem dijelom, u pravu.

treba uzeti u obzir da dalmatincima nikad nije bilo bolje, tako da malotko place za nekom masovnom industrijom i strujom potrebnom za nju.
Nek se neki terorist nedajbože raznese usred turističke sezone; i pobije mnoštvo judi, eto nama turizma ko i danas u Turskoj.

Gospodarstvo treba diverzificirat.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 16:25   #311
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post

I to još termoelektrana, usred ničega? Doslovno ćemo pa bacati energiju.

Najjači argument u članku mi je ono kako ionako lokalci otpadnim vodama iz kućanstva zagađuju toliko da se utjecaj termoelektrane neće ni osjetiti
da, di će ta toplina kad nema većeg grada kojeg bi grijala, beskorisno skroz.. ovo za otpadne vode je u rangu argumenta eto Sinjani prde pa svejedno nisu onečistili zrak, odakle vam ideja da će sad ispušni TE plinovi to napravit
__________________
The fact that no one understands you doesn't make you an artist
Patsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 16:32   #312
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Nek se neki terorist nedajbože raznese usred turističke sezone; i pobije mnoštvo judi, eto nama turizma ko i danas u Turskoj.

Gospodarstvo treba diverzificirat.
nije u turskoj pukla jedna bomba, nego desetine, kroz vise godina, uz brutalni rat na njihovoj granici, priguseni gradjanski rat s kurdima, ostru podijeljenost izmedju tradicionalnih muslimana na vlasti i liberala u velikim gradovima i turistickim centrima, drzavni udar... to su sve elementi politicke i sigurnosne nestabilnosti kojima mi ne mozemo ni primirisat. tako da se cak netko iz ko zna kojih razloga i raznese na zrcu, to nece promijenit nista. zaglavili smo s tim turizmom, u dobru i u zlu.
hulijo đuturum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 16:33   #313
Quote:
hulijo đuturum kaže: Pogledaj post
velika vecina ljudi ne vjeruje posebno ni bulju ni petrovu. ali ovom mladom fizicaru s rudjera ce vec vjerovat. cvitkovic se zove. tu postoje dvije mogucnosti. prva je da covjek nema pojma o cemu prica. u tom slucaju treba zatvorit i institut i fakultete koji su mu dali diplome, a onda i drzavu. druga je da je placen da tako prica. to bi opet bilo malo cudno, jer da mu je do love, investitori bi ga mogli puno bolje platit od bulja i petrova, pa da prica njima u korist. treca mogucnost je da je covjek, barem dijelom, u pravu.

treba uzeti u obzir da dalmatincima nikad nije bilo bolje, tako da malotko place za nekom masovnom industrijom i strujom potrebnom za nju.
problem je kaj svima malo izmiće podatak da je veča potrošnja struje ljeti nego zimi a broj klima uređaja rapidno raste upravo u toj dalmaciji....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 16:49   #314
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post
Da, baš. Tekst je ludnica, samo fali negdje još napomena da je riječ o sponzoriranom tekstu.

Termoelektrana se u slučaju nestašice vode gasi puno prije hidroelektrane, kaže stručnjak. S druge pak strane nas uvjeravaju da će termoelektrana uskakati u rad kad nema dovoljno vode i hidroelektrane ne mogu porktiti potrebe. Čudesno.

Dalje, autori studije o okolišu zapravo uopće nemaju blage štro će se sve ispuštati u vodu, pa kažu, možda će biti kisela, možda lužnata. Malo smo neozbiljni.

Dalje, kaže da će se sve štetne čestice i CO2 ispuštati u više slojeve atmosfere što bi trebalo biti kao umirujuće? Neće nas trovati brzo i efikasno nego sporo i bolno?

Ako jedna Škotska može pokrivati 120% svojih svakodnevnih potreba iz obnovljivih izvora, zašto to ne bi mogla i Dalmacija koja ima i more i sunce i vjetar?

I to još termoelektrana, usred ničega? Doslovno ćemo pa bacati energiju.


Nije mi jasno zašto nam takvo nešto treba? Ova termoelektrana nikome i ničemu u Dalmaciji neće koristiti, već će preko nje netko treći pretakati lovu koja bi inače išla za solare i vjetroelektrane, u svoj džep.

Godinama se priča o globalnom zagrijavanju, ekologiji, zagađenju i što sve ne. I sad kad imamo šansu razviti mrežu obnovljivih izvora energije, mi idemo paliti plin i trovati se, samo da bi netko treći digao pare?

Najjači argument u članku mi je ono kako ionako lokalci otpadnim vodama iz kućanstva zagađuju toliko da se utjecaj termoelektrane neće ni osjetiti
Je, al mi nećemo ni solare ni vjetroelektrane. I to mora netko napraviti pa će se i tu pretakati neka lova

Zapravo, mi hoćemo sve ali nećemo ništa.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 17:08   #315
http://www.index.hr/vijesti/clanak/t...ku/995968.aspx

Dakle!

Sunce koje bezuvjetno zagrijava akumulaciju s 8 GW ne moze niti ljeti povecati toplinu vode koja pri temperaturi od 12 stupnjeva na dnu jezera ulazi u HE, a fizicar sa Rudjera, Cvitkovic, tvrdi da ce termoelektrana koja zagrijava akumulaciju s 0,2 GW povecati temperaturu na dnu akumulacije za osam stupnjeva (na 20 stupnjeva). Sa time i Cetinu...


Tko je tom debilu dao diplomu fizicara i zaposlio ga na institutu?
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 17:38   #316
Quote:
BolajiBadejo kaže: Pogledaj post

Termoelektrana se u slučaju nestašice vode gasi puno prije hidroelektrane, kaže stručnjak. S druge pak strane nas uvjeravaju da će termoelektrana uskakati u rad kad nema dovoljno vode i hidroelektrane ne mogu porktiti potrebe. Čudesno.
Cudesno ti je sto uvozna struja po zimi zna poskupiti i pet puta vise od prosjecne nabavne cijene struje jer je potrosnja energije velika, sto HE ne mogu pokriti bez obzira na razinu akumulirane vode?

Cudesno je sto ce Peruca ljeti takticki moci zadrzavati akumulaciju ili zbog reverzibilnosti cak i povecavati, pa kada ostale HE presuse, uci u pogon i sa hidro akumulacijom i sa plinskom elektranom?
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 18:27   #317
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
gle ti si totalno nevažan sugovornik jer iz posta u post lupaš gluposti...
Prvo se sava ne grije pa 30 stupnjeva pa sad 8 a ti znaš da bu i više...
Lupaš samo da lupaš....

Inače tek tolko da znate sve u svijetu kaj se trenutno gradi gradi se radi profita...
To kaj vi znate zaraditi samo konobarenjem to je vaš problem....
Evo jednog trola, to jest mene.
Strašno je velika tolerancija moderatora na ovoj temi, koja bi se jelte, trebala baviti pitanjem TE na Peruči...
No iz svakog tvog posta iskače samo jedna riječ, kao konstanta, a to je, da dalmatinci znaju ( ili žele , svejedno ) samo konobariti.


Naravno to što ti je nepoznavanje prilika u elektrosustavu HR ogromno, pa čak i smješno, to jest što ne znaš, ili se praviš da ne znaš, npr. koliko je hidrocentrala baš u "konobarskoj" Dalmaciji , te ne opravdava, kao ni tvoje konstantno vrijeđanje baš dalmatinaca, pardon, konobara...

Dakle, ukratko imaš problema sa konobarima, pardon dalmatincima...

Kako sam i ja nebitan, totalno, a i trol, već znam tvoj odgovor.
Nemoj se ni truditi...
__________________
Budi ponosan !!
DUJE3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 19:08   #318
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/t...ku/995968.aspx

Dakle!

Sunce koje bezuvjetno zagrijava akumulaciju s 8 GW ne moze niti ljeti povecati toplinu vode koja pri temperaturi od 12 stupnjeva na dnu jezera ulazi u HE, a fizicar sa Rudjera, Cvitkovic, tvrdi da ce termoelektrana koja zagrijava akumulaciju s 0,2 GW povecati temperaturu na dnu akumulacije za osam stupnjeva (na 20 stupnjeva). Sa time i Cetinu...


Tko je tom debilu dao diplomu fizicara i zaposlio ga na institutu?
Ne krivo čitate studiju, 8 stupnjeva raste temperatura vode koja se koristi za rashlađivanje i takva se vrača u akumulaciju...
Takva nemre zgrijati ni za 1 stupanj vodu u akumulaciji...
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 19:09   #319
Quote:
German kaže: Pogledaj post
TUMAČENJE ZNANSTVENIKA Je li termoelektrana Peruća katastrofa ili spas za Hrvatsku?

Šteta što velika većina tamošnjeg stanovništa ovaj tekst neće shvatiti (ili ga neće ni pročitati). Ali će zato vjerovati Buljini na riječ kada uspoređuje elektranu i Ratka Mladića. Da više čitaju bi manje vjerovali dipl. sveznadarima kao Bulji, Lažu Bilježniku i sličnima. Ali dobro što drugo očekivati od kraja gdje je gospa sinjska vrhovni znanstveni autoritet.
Dakle, tekst je prilično dugačak, ima dosta činjenica koje imaju smisla, a ima i onih koje su samo zamagljivanje.
Svaka studija se može napisati tako da favorizira naručitelja ili nalogodavca.
Dakle, redom, po temama:
- izgradnja reverzivibilne hidrocentrale ima smisla u konceptu OIE. Kvaka je samo da su takvi objekti vrlo skupi, a po trenutnim cijenama struje (i razlikama cijena između visoke i niske tarife), takav mega projekt je teško isplativ. Ali ne znači automatski da je ideja loša ili da je nikako ne trba graditi
-
Quote:
Termoelektrana Peruća trebala bi pak imati funkciju pomoćnog, stabilizirajućeg izvora. Ona bi radila na najčišći oblik fosilnog goriva – prirodni plin, a njezina energija, mada ne najjeftinija, bila bi još uvijek jeftinija od uvozne koja je najskuplja upravo kada nam najviše treba – kada je proizvodnja manja, a potrošnja velika, primjerice za zimskih večeri.
TE na plin jest pomoćni izvor, i ima smisla u ovom konceptu, mada je malo neuobičajeno graditi kogeneracijsku plinsku TE tako daleko od glavnih potrošača. Boldani tekst je malo sumnjiv jer su neki na ovoj temi već dali podatke da je uvezena struja trenutno dosta jeftinija od predviđene cijene struje proizvedene u ovoj TE. Osim toga, ovo sa grijanjem u zimskim večerima je u opreci s jednim dijelom kojeg ću objasniti kasnije

Slijedi vrlo dugačak dio o zagrijavanju vode, koji je pretjeran. Korištenje vode za hlađenje strojeva se radi u svim elektranama, i nikako nije problem samo po sebi. Uzima se hladna voda iz jezera, i vraća se nekoliko stupnjeva toplija, relativno još uvijek vrlo mala količina, koja sigurno manje zagrijava jezero od sunca iznad njega. Nema onečišćenja jer voda samo prolazi kroz rashladne cijevi.
Čak mi se čini da se toliko raspravlja o bezazlenosti rashladne vode samo da se izbjegnu neke druge teme...

Quote:
U slučaju niskog vodostaja (333 m.n.m., odnosno oko 23 m iznad ispusta), termoelektrana bi prestajala s radom. U tom trenutku radila bi Hidroelektrana Peruća. Ona pak prestaje s radom kada se nivo vode spusti na 325 m.n.m.
Ovo je vrlo problematični dio. Uobičajeno je najniži vodostaj ili zimi (kad je malo vode jer su padaline u obliku snijega, koji ostaje na planini a ne otječe u jezero), ili ljeti nakon dugih suša. Upravo tada je vjerojatnost za velikim opterećenjem kad bi TE trebala "uskočiti" najviše vjerojatna, jer se zbog niskih vodostaja vjerojatno gase i hidroelektrane, ili nemaju dovoljnu snagu. Koji je onda smisao ove pomoćne TE kad se ona automatski gasi, čak prije nego se gasi hidroelektrana?
Osim toga, ako se TE gasi kad je vodostaj nizak (vrlo vjerojatno zimi), onda nema ni grijanja hladnih domova.

Quote:
Legović kaže da treba znati da se za svaki gram prirodnog plina upotrebljava oko 40 puta više zraka za gorenje. Dakle, ono što se ispušta u atmosferu uglavnom je topli zrak, a topli CO2 iz visokog dimnjaka ide visoko u atmosferu.

„Konačno, mi u Zagrebu imamo dvije takve termoelektrane, odnosno toplane na prirodni plin i ljudi u Zagrebu ne trpe nikakva ozbiljnija onečišćenja zraka. Dapače, Zagrebačka županija ima najveću ekološku poljoprivrednu proizvodnju u Hrvatskoj. U odnosu na termoelektrane, odnosno toplane na prirodni plin u Zagrebu, termoelektrana u Perući bit će naprednija i još će manje utjecati na okoliš.
Ovo je istina, i lijepo izgleda kad se ovako napiše. Ali ostaje nedvojbeno da se CO2 ispušta, i u današnjem globalnom trendu smanjenja CO2 emisija, nema nikakve logike.

Quote:
Legović kaže da jedna reverzibilna hidroelektrana ne može u potpunosti riješiti manjak električne energije u Hrvatskoj. Za to bi nam trebalo još puno hidroelektrana i termoelektrana.
I ovo je istina, RHE je u principu samo baterija koja sprema strujuiz drugih izvora. Međutim, RHE ima smisla u slučaju šireg prelaska na izvore energije iz OIE. Za takav koncept Hrvatskoj fali jasna energetska strategija, prije svega manje ovisna o nadolasku lokalnih ili generalnih izbora. Nažalost, fali i odgovarajućeg znanja

Quote:
Legović tvrdi da će termoelektrana svojim radom puniti budžet općine Hrvace s oko 40 milijuna kuna godišnje. Tim novcem moći će se pokrenuti projekti za koje općina danas nema novca. Time se neće uništiti ekološka proizvodnja jer utjecaj na okoliš nije takve prirode da ugrožava ijedan oblik današnje, a ni buduće eko-proizvodnje. Upravo, obrnuto, napominje, novcem dobivenim od rada termoelektrane moći će se pokrenuti profitabilni projekti.
Ovo lijepo izgleda, ali argumenti su vrlo neuvjerljivi. Ostaje pitanje koliko će ova TE uopće raditi i koliki će joj biti profit pod ovakvim uvjetima (gašenje kad je niski vodostaj, visoka cijena proizvedene energije itd.)

Quote:
Osim toga termoelektrana će zapošljavati stručnjake i radnike, pri čemu će prioritet dobiti ljudi iz okolice elektrane. Topla voda koju bi elektrana proizvodila mogla bi služiti za zagrijavanje domova, ali i za pokretanje projekata eko-proizvodnje u vrijeme kada drugi nemaju proizvodnje, a to je zimi. Svatko bi u Hrvatskoj radije zimi kupovao voće i povrće iz cetinskog kraja nego iz uvoza.
Hmda. Lijepo je zaposliti ljude iz okolice elektrane. To je stara praksa u HEP-u. U narodu vrlo popularna ili vrlo nepopularna, ovisi s koje se strane gleda. Kolika je prava korist od tako zaposlenih ljudi (u principu u državnoj službi), ostavljam drugima na raspravu.
trekker is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 19:12   #320
Quote:
DUJE3 kaže: Pogledaj post
Evo jednog trola, to jest mene.
Strašno je velika tolerancija moderatora na ovoj temi, koja bi se jelte, trebala baviti pitanjem TE na Peruči...
No iz svakog tvog posta iskače samo jedna riječ, kao konstanta, a to je, da dalmatinci znaju ( ili žele , svejedno ) samo konobariti.


Naravno to što ti je nepoznavanje prilika u elektrosustavu HR ogromno, pa čak i smješno, to jest što ne znaš, ili se praviš da ne znaš, npr. koliko je hidrocentrala baš u "konobarskoj" Dalmaciji , te ne opravdava, kao ni tvoje konstantno vrijeđanje baš dalmatinaca, pardon, konobara...

Dakle, ukratko imaš problema sa konobarima, pardon dalmatincima...

Kako sam i ja nebitan, totalno, a i trol, već znam tvoj odgovor.
Nemoj se ni truditi...
Na konobarenje konstantno pozivaju protivnici elektrane jer šat bu ono jadni ako se izgradi elektrana i nebu mogli konobaritio...
S njima ti raskrsti konobarenje...
Ja jako dobro znam koliko je hidroelektrana i vjetro elektrana u dalmaciji ali to i dalje nedaje siguran i održiv elektrodistribuciski sustav... Ovisite o jednom jedinom dalekovodu i ako se njemu kaj dogodi opet bute bili u mraku....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:31.