Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2009., 19:16   #41
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post

Indikativan je inaziv Šokci, ustvari Šakci, oni koji se krste šakom. Je li moguće da je to suprotnost od onih koji se krste s tri prsta?
To nije točno. Šokci nisu dobili ime po šaci, i takvo se tumačenje zove "pučka etimologija" (kao kad netko u narodu rječ "vazelin" promijeni u "mazelin", jer se maže, pa misli da je tako pravilno). Porijeklo imena Šokac zasad nije sa sigurnošću utvrđeno.

Ima mnogo pretpostavki o korijenu i praznačenju riječi Šokac. Evo ih ovdje nekoliko:

1. Ime Šokac je nastalo od rumunjske riječi "soacat", što je bila poruga za ljude koji su bili "pod utjecajem austrijske/zapadnjačke kulture" (piše Petar Skok).
2. Šokac je prilagodba njemačke riječi Sachsen/Sasi (pišu Škarić i Matasović).
3. Ime Šokci su im dali albanski nomadski stočari prema albanskoj riječi "shoq" (=drug), koja je postala od latinske riječi "socius" (piše Truhelka).
4. Ime Šokci nastalo je od turske riječi šoh ili šuh koja je značila "veseo" (Skokova druga pretpostavka).
5. Itd. (ima još pretpostavki).

Nijedna od tih pretpostavki nije u potpunosti dokazana.

Zadnje uređivanje Shain : 28.08.2009. at 19:29.
Shain is offline  
Old 28.08.2009., 22:23   #42
mda.....malo sam...ja sam čuo samo za ovo objašnjenje...

inače imam problema sa ovdašnjim "ortodoksnim šokcima".....odnosno ultra,bajama koji ne podnose nikakve doseljenike...

pa kad im kažem da su šokci podrijetlom iz bosne...digne im se kosa na glavi...

mentalitet im je......svega se ima.....pa je malo ambicija....

svinja i mesa...rakije i vina...voća i povrća svih fela.....

tako da su jadni uvijek potpadali pod nečije utjecaje...

u novije vrijeme im sve gradove ..redovno vode kolonisti.....ili njihova djeca...

a jako ih smeta izraz slavonac.....

jer se iza njega kriju mnogi...pa čak i srbi...

a šokac je samo jedan...
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Old 28.08.2009., 23:12   #43
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
mda.....malo sam...ja sam čuo samo za ovo objašnjenje...



pa kad im kažem da su šokci podrijetlom iz bosne...digne im se kosa na glavi...
.
ne znam zašto bi se sramili svog porijekla,ja nisam nikad čuo da je nekog Šokca sram što je došao iz Bosne.
Iz Bosne potječe jako dobar dio Hrvata iz današnje Hrvatske.
Passenger_57 is offline  
Old 29.08.2009., 10:39   #44
ha...pa razlog ti je jednostavan......danas ti se oni ne žele identificirati s današnjim bosancima......

ne zna ti moja punica ...da su joj preci prije 400 god došli iz bosne......nema teorije....

zato kažem da nema teorije danas da probaš šokcu reći da ima imalo sličnosti s bosnom...

kolonizacija je napravila svoje......a razlike u mentalitetu i životnim navikama učinile su svoje...

nabijen im je kompleks.....postaju manjina......jer su oko njih svugdje doseljeni dalmatinci...ličani...bosanci...

i uvijek će reći...onaj bosanac.....onaj ličan....onaj dalmatinac...

čuvaju svoje .......osjećaju se ugroženo..

ko indijanci....ha,ha..

i to ti je po selima vječna konkurencija....

No to su današnje dnevno-političke igre...

povijest je nešto sasvim drugo.....
__________________
20 god vojske

Zadnje uređivanje maystor1 : 29.08.2009. at 10:48.
maystor1 is offline  
Old 29.08.2009., 15:03   #45
a ko im je kriv,poznato da je da su Šokci uvijek težili imat što manje djece.da su imali veći natalitet danas bi vjerojatno još bili u većini,ima na plodnoj slavonskoj ravnici mjesta za sve.
što se tiče Bosne,pa postoje i autohtone teorije o Šokcima,ali to je slabo moguće.Šokci su najvjerojatnije došli iz sjeverne Bosne nakon Turaka,jer je Slavonija ostala debelo ispražnjena a musloši otišli svi u Bosnu.
Passenger_57 is offline  
Old 29.08.2009., 15:06   #46
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
musloši otišli svi u Bosnu.
Izraz ti je za epsku poeziju,tako slikovit da je to stvarno zakon
Gluskab is offline  
Old 29.08.2009., 16:13   #47
Koliko mi je poznato, Šokci su pretežno doselili u Slavoniju (i Baranju, Bačku) s područja u srednjem vijeku poznatijem pod nazivom Soli (današnji tuzlanski kraj).
Maystor1 je u principu u pravu kada piše o današnjem odnosu Šokaca spram kasnijih doseljenika.
Pessimus dux is offline  
Old 29.08.2009., 16:19   #48
na vikipediji,i hrvatskoj i engleskoj,stoji da su oni autohtono stanovništvo u Slavoniji.
Passenger_57 is offline  
Old 29.08.2009., 17:54   #49
Pa i jesu autohtoni, ne moraš potjecati iz predturskog vremena da budeš autohton. Oni svoj identitet, povijest kulturu... vežu za Slavoniju, nemaš šokaca nigdje drugdje.
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 29.08.2009., 20:52   #50
da....oni u stvari jesu autohtoni stanovnici slavonije.....pa ne vole kada se iza imena slavonac....u današnje vrijeme kriju kolonisti...

često se u razgovoru daju složiti da šokac nije za politiku ...i za vodjenje vlasti....

svi drugi su ažurniji..i poduzetniji....dokaz.....vodstva po slavonskim gradovima...

to je ušlo u njihov mentalitet bogatstvom i obilnom prehranom...

vole se "keriti".....i voziti u ondašnje vrijeme kola i moćne konje....

i sam imam te korijene i poznam ih u dušu....
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Old 29.08.2009., 23:48   #51
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
da....oni u stvari jesu autohtoni stanovnici slavonije.....pa ne vole kada se iza imena slavonac....u današnje vrijeme kriju kolonisti...

često se u razgovoru daju složiti da šokac nije za politiku ...i za vodjenje vlasti....

svi drugi su ažurniji..i poduzetniji....dokaz.....vodstva po slavonskim gradovima...

to je ušlo u njihov mentalitet bogatstvom i obilnom prehranom...

vole se "keriti".....i voziti u ondašnje vrijeme kola i moćne konje....

i sam imam te korijene i poznam ih u dušu....
Točno tako. To sve nisu ponijeli sa sobom iz Bosne
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 30.08.2009., 10:03   #52
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Ima mnogo pretpostavki o korijenu i praznačenju riječi Šokac. Evo ih ovdje nekoliko:

1. Ime Šokac je nastalo od rumunjske riječi "soacat", što je bila poruga za ljude koji su bili "pod utjecajem austrijske/zapadnjačke kulture" (piše Petar Skok).
2. Šokac je prilagodba njemačke riječi Sachsen/Sasi (pišu Škarić i Matasović).
3. Ime Šokci su im dali albanski nomadski stočari prema albanskoj riječi "shoq" (=drug), koja je postala od latinske riječi "socius" (piše Truhelka).
4. Ime Šokci nastalo je od turske riječi šoh ili šuh koja je značila "veseo" (Skokova druga pretpostavka).
5. Itd. (ima još pretpostavki).
Ima još jedna teorija koja je publikovana 1948. u Osječkom zborniku. Autor je J. B. (Jerko Bezić?).

citat:
Još jedno etimološko tumačenje korjena riječi Šokac potječe iz mađarskog jezika.
Naime, povijesno je znano da je Bela IV. (Bela II., ali svejedno) južno od Save, u srednjovjekovnoj Bosni, organizirao pograničnu oblast Soli. Ona se protezala između rijeka Drine i Bosne, a za kralja Matije Korvina postala je i banovinom. Ta je oblast bila naseljena katolicima a Mađari su je zvali "Sói bánság" (šoi banšag) - banovina soli (hrvatski sol = mađarski šo). Sam slani rudnik Mađari su zvali "Sókút" (šokut) - bunar soli. I sad se opet vraćamo na turska osvajanja i bijeg katolika na sjever. Te izbjeglice Mađari su zvali "sókúti" a oni su, identificiravši se s mjestom "Sókút" (Šokut) prozvali "šokutac" (sókúti = sókút + slavenski sufiks -ac) odakle je, pak, glasovnim promjenama nastalo ime Šokac.
Magor is offline  
Old 30.08.2009., 14:41   #53
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post

Ima još jedna teorija u Osječkom zborniku 1948. Autor je J. B. (Jerko Bezić?).
Tako je govorio i moj profesor, ali nisam znao gdje je pročitao. Sad znam. - J. B. je možda Josip Boesendorfer.

Usput, kako dolaziš u Mađarskoj do sve te literature?
Shain is offline  
Old 30.08.2009., 15:28   #54
Gotovo 100% Boesendorfer. Akademik Bezić je malo mlad da '48 bude autor u OZ. Osim tog OZ je lokalni časopis, a Bezić nikakve veze s Osijekom nema. Boesendorfer je bio urednik i pokretač OZa.
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 30.08.2009., 15:42   #55
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Tako je govorio i moj profesor, ali nisam znao gdje je pročitao. Sad znam. - J. B. je možda Josip Boesendorfer.

Usput, kako dolaziš u Mađarskoj do sve te literature?
na stranici Čitaonice mohačkih Šokaca: http://www.mohacsisokackor.hu/sokac.html
Magor is offline  
Old 30.08.2009., 16:38   #56
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Ima još jedna teorija koja je publikovana 1948. u Osječkom zborniku. Autor je J. B. (Jerko Bezić?).

citat:
Još jedno etimološko tumačenje korjena riječi Šokac potječe iz mađarskog jezika.
Naime, povijesno je znano da je Bela IV. (Bela II., ali svejedno) južno od Save, u srednjovjekovnoj Bosni, organizirao pograničnu oblast Soli. Ona se protezala između rijeka Drine i Bosne, a za kralja Matije Korvina postala je i banovinom. Ta je oblast bila naseljena katolicima a Mađari su je zvali "Sói bánság" (šoi banšag) - banovina soli (hrvatski sol = mađarski šo). Sam slani rudnik Mađari su zvali "Sókút" (šokut) - bunar soli. I sad se opet vraćamo na turska osvajanja i bijeg katolika na sjever. Te izbjeglice Mađari su zvali "sókúti" a oni su, identificiravši se s mjestom "Sókút" (Šokut) prozvali "šokutac" (sókúti = sókút + slavenski sufiks -ac) odakle je, pak, glasovnim promjenama nastalo ime Šokac.

Upravo sam mislio napisati nešto ukratko o tome, ali si me preduhutrio.
Inače, meni se ta teorija o postanku imena Šokac čini nekako najverojatnijom, iako, priznajem, nisam baš detaljno upoznat s tom problematikom.
P.S. Definitivno Josip Bösendorfer
Pessimus dux is offline  
Old 30.08.2009., 16:47   #57
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Pa i jesu autohtoni, ne moraš potjecati iz predturskog vremena da budeš autohton. Oni svoj identitet, povijest kulturu... vežu za Slavoniju, nemaš šokaca nigdje drugdje.
Autohtoni definitivno jesu u odnosu na najveći dio ostaloga stanovništva koje danas živi u Slavoniji, a na to područje doselilo je kasnije od Šokaca.
Što se tiče Šokaca, nije točno kako ih nema drugdje. Ima ih u Baranji, Srijemu, Bačkoj i Banatu, i to u četiri države (Hrvatska, Mađarska, Srbija i Rumunjska).
Pessimus dux is offline  
Old 30.08.2009., 17:27   #58
Quote:
Pessimus dux kaže: Pogledaj post
Autohtoni definitivno jesu u odnosu na najveći dio ostaloga stanovništva koje danas živi u Slavoniji, a na to područje doselilo je kasnije od Šokaca.
Što se tiče Šokaca, nije točno kako ih nema drugdje. Ima ih u Baranji, Srijemu, Bačkoj i Banatu, i to u četiri države (Hrvatska, Mađarska, Srbija i Rumunjska).
Nespretno i neprecizno sam se izrazio, kad sam rekao Slavoniju, mislio sam na "ove krajeve". Odnosno htio sam reći da ih nema u Bosni ili Dalmaciji, odnosno da se njihov identet (i sve što s tim ide) primarno veže uz krajeve koje su naselili, a ne za nekakvu prapostojbinu. Hvala na ispravci.
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 30.08.2009., 19:46   #59
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post

Boesendorfer je bio urednik i pokretač OZ-a.
Boesendorfer je bio urednik Osječkoga zbornika, ali je smijenjen 1949. ili 1950. zbog objavljivanja jednoga svog znanstvenog rada o doseljavanju pravoslavnih Vlaha u osječki Donji grad. Naveo ih je po prezimenima, kako se to obično u takvim radovima piše. U sljedećem je broju odbijeno tiskanje njegovog rada (uz uvodnu napomenu), a ne znam kako je kasnije u tom zborniku prolazio.
Shain is offline  
Old 30.08.2009., 20:15   #60
Ma smijenjen je sa mjesta direktora Muzeja. Iako je bio direktor i za vrijeme NDH (kad je i pokrenut OZ) pa nije smijenjen 1945., što ne znači da mu to nije bilo zapamćeno. U svakom slučaju prvo ime slavonske historiografije svoga vremena, a neka njegova djela i danas mogu poslužiti, poput povijesno-geografskog dijela knjige Crtice iz slavonske povijesti kojeg je u cijelosti preuzeo od Csankyja, uz određene korekcije i uz izostavljanje fusnota , pa mi koji mađarskom vični nismo zahvaljujemo našem Bezi na tomu.
Oprostite na digresiji, ali mi osječani smo malo slabi na neke figure kao što su Bezo, Vjeko, Fićo, Dana ))))
Tuli_Kupferberg is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:29.