Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2007., 15:06   #1
Povijest Bosne i Hercegovine

Opći topic o povijesti Bosne i Hercegovine, sva moguća pitanja, zanimanja, mišljenja i komentare postavljate u ovoj temi.
Ugodnu raspravu vam želim!
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Old 16.04.2007., 20:38   #2
Bošnjaci

Historija Bošnjaka
Glavni članak: Historija Bošnjaka

Korijeni
Bošnjaci potiču od Slavena koji su naseljavali područje današnje Bosne.

ovo piše na bosanskoj wikipediji...ni ozbiljniji bosanski povjesničari ne tvrde da je postojao bošnjački narod prije turskih osvajanja...ali na forumu ima takvih...

Hrvati i Srbi su kao nacija stariji od Bošnjaka.Zar je to teško prihvatiti?
__________________
a bože moj
Shipyard is offline  
Old 16.04.2007., 21:37   #3
Quote:
Shipyard kaže: Pogledaj post
Historija Bošnjaka
Glavni članak: Historija Bošnjaka

Korijeni
Bošnjaci potiču od Slavena koji su naseljavali područje današnje Bosne.

ovo piše na bosanskoj wikipediji...ni ozbiljniji bosanski povjesničari ne tvrde da je postojao bošnjački narod prije turskih osvajanja...ali na forumu ima takvih...

Hrvati i Srbi su kao nacija stariji od Bošnjaka.Zar je to teško prihvatiti?
a koji je tvoj problem?? da odemo na psihologiju pa si otvori dushu!!??
savjet, 5 x citaj pa se onda raspali. fino pise istina da poticu od slavena i nista vise. zar neko tvrdi drugacije?
ako ce ti biti lakse, evo ja cu priznati da su srbi i hrvati stariji od svemira, jel ok??!!
ne politiziraj ovaj forum...za to imash politiku, ok??!!
Hladna is offline  
Old 16.04.2007., 21:40   #4
mislim da nece ici ovako sa podtemom....treba napraviti kao na politici...jasno razdvojiti podforume sa vishe tema
Hladna is offline  
Old 16.04.2007., 23:16   #5
Hladna, molim te, kakvo sad izdvajanje posebnih podforuma o Bosni i Srbiji? Što ti pada na pamet? Podforum Politika koji je malo prometniji podforum je mogla dobiti odvajanje na više manjih podforuma. I to su jedva dobili, ali su dobili s razlogom, ono je malo preglomazno bilo za moderiranje.
Ali ovdje nema smisla. I funkcionirat će ovako, s vremenom hoće. A da tako bude, za to treba i vaše sudjelovanje i malo dobre volje a ne odmah miniranje u početku.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Old 17.04.2007., 13:03   #6
Ne bi li trebalo ovo preimenovati u povijest Bosne i Hercegovine?
Ili otvorit novu temu "Povijest Hercegovine"?
Kexx is offline  
Old 17.04.2007., 13:46   #7
Primjedba je na mjestu, moj previd. Ispravljeno.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Old 17.04.2007., 17:40   #8
Quote:
Scotsman kaže: Pogledaj post
Primjedba je na mjestu, moj previd. Ispravljeno.
ma ne miniram, niti mi je namjera takvo sto.....samo otipkah misljenje ..i to je to....
Hladna is offline  
Old 17.04.2007., 18:49   #9
Ma nema problema, poštujem svačije mišljenje, ali to za ovaj podforum ne može proći. Podforum Povijest nije ni u čemu isti kao podforum Politika, tako da se tu usporedbe ne mogu vući. Ove teme će biti sasvim dovoljne.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Old 17.04.2007., 18:54   #10
Quote:
Hladna kaže: Pogledaj post
a koji je tvoj problem?? da odemo na psihologiju pa si otvori dushu!!??
savjet, 5 x citaj pa se onda raspali. fino pise istina da poticu od slavena i nista vise. zar neko tvrdi drugacije?
ako ce ti biti lakse, evo ja cu priznati da su srbi i hrvati stariji od svemira, jel ok??!!
ne politiziraj ovaj forum...za to imash politiku, ok??!!

ne moraš vikati. .nisam mislio ništa loše...svaka povijest je nacionalna...i svaki povijesni događaj je podložan interpretacijama...
__________________
a bože moj
Shipyard is offline  
Old 17.04.2007., 21:39   #11
svima kao znak dobre volje
sad kada je postignut konsenzus, hajmo oplesti o bosni, a i hercegovini ( da se ne ljute hercegovci
ima li nesto sto vec nismo apsolvirali? interpretirali svako na svoj na nacin?neka nova argumentacija?dokazi? nikako nismo aktivni ovdje!
Hladna is offline  
Old 17.04.2007., 21:54   #12
Quote:
Shipyard kaže: Pogledaj post
Historija Bošnjaka
Glavni članak: Historija Bošnjaka

Korijeni
Bošnjaci potiču od Slavena koji su naseljavali područje današnje Bosne.

ovo piše na bosanskoj wikipediji...ni ozbiljniji bosanski povjesničari ne tvrde da je postojao bošnjački narod prije turskih osvajanja...ali na forumu ima takvih...

Hrvati i Srbi su kao nacija stariji od Bošnjaka.Zar je to teško prihvatiti?
Bošnjaci kao narod nikad nisu postojali.Oni su zapravo Turci koji su ostali na ovim područjima nakon osvajanja Bosne.Prje na ovim područjima nikad nije postojala muslimanska zajednica(veća).Sve je to bila Hrvatska kraljevina dok Turčine nisu došle.
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Old 17.04.2007., 22:38   #13
Quote:
MiG 0 kaže: Pogledaj post
Bošnjaci kao narod nikad nisu postojali.Oni su zapravo Turci koji su ostali na ovim područjima nakon osvajanja Bosne.Prje na ovim područjima nikad nije postojala muslimanska zajednica(veća).Sve je to bila Hrvatska kraljevina dok Turčine nisu došle.
ok...ali to nije nista sto vec nije tipkano ovdje...daj nesto novo!
p.s. samo me zanima ko ti je to kazao a ti povjerovao....slagao te je
Hladna is offline  
Old 17.04.2007., 22:46   #14
Quote:
Hladna kaže: Pogledaj post
ok...ali to nije nista sto vec nije tipkano ovdje...daj nesto novo!
p.s. samo me zanima ko ti je to kazao a ti povjerovao....slagao te je
Što mi je slagao? Nemoj mi reć da su Bošnjaci narod i da su tu oduvijek.
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Old 17.04.2007., 22:50   #15
Quote:
MiG 0 kaže: Pogledaj post
Što mi je slagao? Nemoj mi reć da su Bošnjaci narod i da su tu oduvijek.
nemoj mi reci da si ti pametan i da si to bio oduvijek...tja....ako ti je do prepucavanja, nadjemo se na politici....u protivnom, molim argumente za tvoje tvrdnje
Hladna is offline  
Old 17.04.2007., 23:27   #16
Quote:
Hladna kaže: Pogledaj post
nemoj mi reci da si ti pametan i da si to bio oduvijek...tja....ako ti je do prepucavanja, nadjemo se na politici....u protivnom, molim argumente za tvoje tvrdnje
"Pripadaju islamskom civilizacijskom krugu, a potječu od islamiziranoga pučanstva srednjovjekovne Bosne, kao i susjednih država i područja koja su bila dulje vremena pod turskom upravom (Srbija, Crna Gora te Hrvatska-poglavito Lika, Slavonija.."Izvor- Wikipedija.
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Old 18.04.2007., 10:12   #17
MiG enciklopedisto, jesi li svjestan svoje kontradiktornosti u "roku" od 2 posta ???
Hladna is offline  
Old 18.04.2007., 14:22   #18
Mislim da su ipak Bošnjaci narod, razlikuju se po tradiciji i običajima od Hrvata i Srba, te su sasvim sigurno poseban narod. Iako ih ima koji se osjećaju kao dio hrvatskog ili srpskog etničkog korpusa.

E sad je drugo pitanje kako su se formirali u narod, od koga su potekli i kako im se formirao narodnosni identitet te kako su dobili ime.

Stari Bošnjani nemaju neke veze sa današnjim Bošnjacima, nema povijesnog i tradicijskog kontinuiteta. Današnjim Bošnjacima je u formiranju identiteta ključni bio turski okupacijski faktor te kao najvažnije islamska religija. To je ono što ih formira kao zajednicu, a time i kao poseban narod. Stoljećima su ignorirali naslijeđe Kotromanića i bosanskog kraljevstva, a samo su Hrvati očuvali sjećanje na njih. Tek odnedavno su se iz političkog pragmatizma muslimani sjetili da bi to trebali svojatati iako su za Turaka sa prijezirom gledali na one koji su se furali na staru Bosnu. Jednostavno nema pa nema tradicijskog kontinuiteta.
Kexx is offline  
Old 18.04.2007., 20:08   #19
Odakle su Srbi(ili Vlasi kako hoćete), doseljeni u Bosnu, i kada?
Isto pitanje za Hrvatsku (područje tzv. Krajine)
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 18.04.2007. at 22:32.
Michael Collins is offline  
Old 18.04.2007., 21:42   #20
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Mislim da su ipak Bošnjaci narod, razlikuju se po tradiciji i običajima od Hrvata i Srba, te su sasvim sigurno poseban narod. Iako ih ima koji se osjećaju kao dio hrvatskog ili srpskog etničkog korpusa.

E sad je drugo pitanje kako su se formirali u narod, od koga su potekli i kako im se formirao narodnosni identitet te kako su dobili ime.

Stari Bošnjani nemaju neke veze sa današnjim Bošnjacima, nema povijesnog i tradicijskog kontinuiteta. Današnjim Bošnjacima je u formiranju identiteta ključni bio turski okupacijski faktor te kao najvažnije islamska religija. To je ono što ih formira kao zajednicu, a time i kao poseban narod. Stoljećima su ignorirali naslijeđe Kotromanića i bosanskog kraljevstva, a samo su Hrvati očuvali sjećanje na njih. Tek odnedavno su se iz političkog pragmatizma muslimani sjetili da bi to trebali svojatati iako su za Turaka sa prijezirom gledali na one koji su se furali na staru Bosnu. Jednostavno nema pa nema tradicijskog kontinuiteta.
nije da nemaju nikakvu vezu sa starim bosnjanima.moze se ta veza pronaci u nekim osobenostima( npr. zadrzavanju starih toponima ili prezimena), obicajima razlicito od jednog kraja do drugog kraja bosne, te kalemljenju nove vjere na stare obicaje. ne smijemo izostaviti ni predanja narodna, iako priznajem da su hrvati srednje bosne ( naravno da nisu oni iz hercegovine) odigrali najvecu ulogu u otimanju od zaborava postojanje srednjovjekovne drzave( ipak prvenstveno zahvaljujuci prisustvu bosanskih franjevaca).upravu si u vezi ignoriranja proslosti, sto meni jako ide na zivce kad je u pitanju moj narod. medjutim,pri tome ne treba zanemariti i drustveno-politicki kontekst i civilizacijski krug koji je ovdje dominirao 400-tinjak godina, neukost naroda, nametanje tudjih ideologija, historija, tradicija u obrazovnom sistemu( npr. udzbenici historije u bih u doba sfrj- mozda 1 % o bosni u srednjem vijeku, 20% o BiH u doba NOB-a, ostatak dominantno pripadao nemanjicima, srpskim drzavama, srpskim ustancima, hrvatskim bunama itd.)
Hladna is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.