Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: dozvoliti GMO?
da, u potpunosti 15 29.41%
ne, u nijednom slucaju 10 19.61%
da, samo u svrhu znanosti (istrazivanja) 17 33.33%
nisam siguran/sigurna 9 17.65%
Glasovatelji: 51. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2008., 20:46   #1
GMO da/ne? drugi put =)

dakle ono sto me zanima je opcenito stav ljudi prema GMO proizvodima i genetskoj manipulaciji uopce, volio bi da raspravimo o tome zasto drzimo da je GMO pozitivna ili negativna stvar...

s jedne strane imamo ovakva objasnjenja: "to znači da se potprogram (a gen je zapravo to) može kopirati s jedne vrste i zalijepiti na drugu, gdje će se ponašati posve jednako kao i u izvorne vrste. upravo zato čuveni "antifriz" gen, izvorno nastao kod arktičkih riba, može sačuvati rajčice od oštećivanja mrazom." dalje usporedjuje genetski inzinjering sa time da neko iz NASAe kome treba program za racunanje korjena iz dva jednostavno uzme taj dio koda iz programa za financije i tu se niko nicemu ne cudi.. nastavlja "čemu onda to rasprostranjeno intuitivno neprijateljstvo, sve do gadljivosti, protiv takvih transgenskih prijenosa? doista, dopadljiv je ali pogresan razlog: antifriz gen iz ribe dat ce i riblji "okus" . nesto od ribe sigurno zaostane. doista je "neprirodno" sjediniti riblji gen koji je jednom za svagda bio zamisljen da funkcionira samo u ribi sa stranim okruzenjem stanice rajcice? ipak nitko ne misli da izracun drugog korjena sadrzi "financijski okus" kada ga prenesete u program raketnog navodjenja.." itd.

knjigu je napisao richard dawkins, teoreticar evolucije i zoolog, on smatra da ce odbojnost prema toj vrsti inzinjeringa nestati sa nestankom racunalno nepismenih generacija, jer oni koji neznaju kako se mogu kopirati potprogrami nemogu shvatiti ni ovu vrstu prebacaja gena...

sve je to lijepo i super, al ja i dalje sumnjam da bi kad bi mi se pruzio izbor odabrao GMO rajcicu (ili bilo sta drugo) preko "prirodnoga"..

vase misljenje:
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Old 10.05.2008., 22:13   #2
ne za masovan uzgoj zato jer ce se gmo organizam recimo rajcica križati sa normalnom rajcicom i onečistit čemo prirodni genetski kod te vrste u ovom slučaju rajčice i na kraju nigdje nace biti normalnih organizama sa genetskim kodom stvaranim evolucijom milijunima godina da ali samo za znanstvene svrhe u izliranom stakleniku od ostalih rajčica.

PS:RAJCICE UZGOJENE U STAKLENIKU BILE ONE GMO ILI NE NEVALJAJU PIŠLJIVOG
BOBA MOJE RAJČICE UZGOJENE U VRTU IMAJU 100 PUTA BOLJI OKUS OD ONIH IZ STAKLENIKA
mrgi124 is offline  
Old 10.05.2008., 22:38   #3
u principu sam za gmo, ali u asimptoti, znači tek kad se steknu svi uvjeti. danas smo predaleko od sigurne upotrebe zbog pomanjakanja znanja o kompletnom sistemu

a postoji i strašno opasna pravna caka, neko je bio rekao da je gmo hrana licencirana i da takvu bez odobrenja vlasnika licence nesmiješ saditi. ako bi se došlo u situaciju da gmo istisne prirodnu hranu, mogli bi svi pasti u ropstvo jer ne bi imao šta jesti bez da ti se odobri da sadiš.
danas seljak kaže, šta me briga za sve, ja ću za sebe posijati i ništa mi više netreba. sa gmo, takva opcija otpada.
sali is offline  
Old 10.05.2008., 23:52   #4
Quote:
mrgi124 kaže: Pogledaj post
ne za masovan uzgoj zato jer ce se gmo organizam recimo rajcica križati sa normalnom rajcicom i onečistit čemo prirodni genetski kod te vrste u ovom slučaju rajčice i na kraju nigdje nace biti normalnih organizama sa genetskim kodom stvaranim evolucijom milijunima godina da ali samo za znanstvene svrhe u izliranom stakleniku od ostalih rajčica.

PS:RAJCICE UZGOJENE U STAKLENIKU BILE ONE GMO ILI NE NEVALJAJU PIŠLJIVOG
BOBA MOJE RAJČICE UZGOJENE U VRTU IMAJU 100 PUTA BOLJI OKUS OD ONIH IZ STAKLENIKA

sto se tice toga da ne bi smjeli mjesati te rajcice sa ostalima se ne slazem, projekt mapiranja gena uzasno brzo napreduje i vrlo brzo nece biti problem pohraniti originalni genom bilo kojeg bica u komp... znaci kad god ti se jede domaca rajcica samo ju fino repliciras =) sigurno necemo dopustit da originalne vrste propadnu, ali u krajnjoj liniji da li je uopce problem ako propadnu, jedino sto bi mogli narusit je nekakav hranidbeni lanac, to je prvo sto mi pada napamet, al on je ionako u vecini slucajeva vec unisten...

sto se tice drugog djela slazem se, neznam iz kojeg razloga, ali uvijek je domace boljeg okusa od onoga sa velikih plantaza ili farmi, i to ne samo povrce nego i jaja, meso itd.... mozda je ovo pod velikim presingom da brzo izraste pa ne stigne pohraniti toliko kvalitetnog sadrzaja u sebe kao ovo domace... dunno.. al ima tu kemicara i biologa pa ce nas prosvjetlit
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Old 10.05.2008., 23:56   #5
ne bi htjeo da se na ovom topicu raspravlja samo o GMOu nego opcenito o manipulaciji gena i sl. kao primjer cu navest mogucnosti da se u buducnosti iz gena australopitecusa (lucy), dinosaurusa, zubatih pticurina i sl. te zivotinje (i biljke) ponovo donesu na svijet, to otvara bezbroj mogucnosti (zanemarimo tu jurasic park i one koji bi krizali divovske papratnjace sa marihuanom ) za koje smatram da ne bi smjeli sami sebi zatvoriti zbog nekakvih religioznih uvjerenja (tipo bog nije tako htjeo), etickih nacela (tipo nije uredu dizat mrtve nekromanceri su in ) i sl..
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Old 11.05.2008., 00:08   #6
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
nego opcenito o manipulaciji gena
pa ono što mene fascinira je nanotehnologijom proizvesti genom "from-the-scratch" [naravno superčovjeka] i naravno ne samo u akademske svrhe ...
sali is offline  
Old 11.05.2008., 00:21   #7
Fali ti opcija koja dopušta reduciranu komercijalizaciju. Kad bi dopustili u potpunosti, došlo bi do monopola. Treba dopustiti, ali uz prevenciju zauzimanja tržišta.
To treba rješavati država i to njeni instituti. Privatizacija može iznjedriti svašta.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 11.05.2008., 00:21   #8
NE
Svako nasilje nad nečim što je nastalo eksperimentiranjem in vivo od nekoliko milijuna godina, tijekom cijele evolucije, može postati gadan bumerang
Saha is offline  
Old 11.05.2008., 01:11   #9
Zar uzimanje pesticida, herbicida, defolijanata, hormona rasta, antibiotika u mesu i ostalih stvari koje unosimo u hrani ne može postati bumerang ili što već?
Lem13 is offline  
Old 11.05.2008., 01:30   #10
Pesticidi su DDT(dichlor-diphenyl-trichlorethan), HCH (lindan), HCB (heksa-chlor-benzol), PCP (penta-chlor-phenol), PCB (poliklorirani bifenili), aldrin, dieldrin, klordan, karbamati, estri fosforne kiseline, drugi organo-fosforni i organo-klorni spojevi.

DDT je rastvorljiv u mastima, te se nagomilava u organima bogatim mastima, prije svega u nadbubrežnim žljezdama, štitnjači i testisima. Relativno velike količine nalaze se i u jetri, bubrezima, te crijevnoj masnoći. Masno tkivo djeluje kao biološki pojačivač djelovanja DDT za nekih 100 puta. Najveći toksicitet DDT ispoljava prilikom oralnog uzimanja. Pri tome nastaju znaci trovanja kao što su preznojavanje, gubitak osjeta na usnama i jeziku, glavobolja i mučnina. Pri uzimanju većih doza dolazi do smetnji u ravnoteži, pomućenja svijesti različitog stupnja, grčeva, kao i smetnji srčanog ritma.
DDT i njegovi razgradni produkti su poznati kao kemikalije s priznatim hormonskim djelovanjem, koje je slično djelovanju ženskog spolnog hormona estrogena. Razgradni produkt DDT - DDE, osim estrogenog djelovanja posjeduje i antiandrogeno djelovanje - djelovanje suprotno muškom spolnom hormonu testosteronu. Visoke koncentracije DDT i DDE u eksperimentima na životinjama dovode do feminizacije muških životinja, smetnji u razvitku spolnih organa i odlika, kao i smetnji u plodnosti.
Nažalost proizvodnja i primjena DDT je još uvijek nastavljena u mnogim zemljama trećeg svijeta. Prvi puta, u svibnju 2001. (dobro su se sjetili) UN konvencijom "Stockholm Convention on Persistant Organic Pollutants" se zabranjuje proizvodnja i primjena DDT.

Evo to je alternativa GMO, alternativa koju već imamo.
Lem13 is offline  
Old 11.05.2008., 02:05   #11
Problem je što neobrazovani ljudi danas smatraju GMO hranom i obično križanje biljnih vrsta. Ta metoda se korisiti stotinama godina i prije nego su ljudi znali što je genetika

Nama očito je problem i imamo luksuz derati se protiv GMO hrane.
Ali što je s nerazvijenim zemljama u kojima... jednostavno ništa ne raste od potrebne hrane?
Mislim da je ludost slati avione i avione humanitarnih pomoći ako postoji način da se hrana uzgoji tamo.
Do sada nisam vidio nigdje da piše išta o štetnosti GMO hrane osim običnih ljudskih pretpostavki, pa ako netko zna link za neki znanstveni rad, doista bih volio pročitati.
HexMaster is offline  
Old 11.05.2008., 02:40   #12
Zaista mi nije jasno kako ljudi očekuju da će se pisati da je GMO štetan i još k tome traže dokaze.
Ako nema razuma onda je razumljivo da se traže dokazi. Pogledajte samo jednu državu, mješavinu mnogih naroda, od izgleda, ponašanja te zaključivanja ...
Treba li većeg dokaza o štetnosti.
ARTETUREN1 is offline  
Old 11.05.2008., 02:44   #13
Quote:
Lem13 kaže: Pogledaj post
Pesticidi su DDT(dichlor-diphenyl-trichlorethan), HCH (lindan), HCB (heksa-chlor-benzol), PCP (penta-chlor-phenol), PCB (poliklorirani bifenili), aldrin, dieldrin, klordan, karbamati, estri fosforne kiseline, drugi organo-fosforni i organo-klorni spojevi.

DDT je rastvorljiv u mastima, te se nagomilava u organima bogatim mastima, prije svega u nadbubrežnim žljezdama, štitnjači i testisima. Relativno velike količine nalaze se i u jetri, bubrezima, te crijevnoj masnoći. Masno tkivo djeluje kao biološki pojačivač djelovanja DDT za nekih 100 puta. Najveći toksicitet DDT ispoljava prilikom oralnog uzimanja. Pri tome nastaju znaci trovanja kao što su preznojavanje, gubitak osjeta na usnama i jeziku, glavobolja i mučnina. Pri uzimanju većih doza dolazi do smetnji u ravnoteži, pomućenja svijesti različitog stupnja, grčeva, kao i smetnji srčanog ritma.
DDT i njegovi razgradni produkti su poznati kao kemikalije s priznatim hormonskim djelovanjem, koje je slično djelovanju ženskog spolnog hormona estrogena. Razgradni produkt DDT - DDE, osim estrogenog djelovanja posjeduje i antiandrogeno djelovanje - djelovanje suprotno muškom spolnom hormonu testosteronu. Visoke koncentracije DDT i DDE u eksperimentima na životinjama dovode do feminizacije muških životinja, smetnji u razvitku spolnih organa i odlika, kao i smetnji u plodnosti.
Nažalost proizvodnja i primjena DDT je još uvijek nastavljena u mnogim zemljama trećeg svijeta. Prvi puta, u svibnju 2001. (dobro su se sjetili) UN konvencijom "Stockholm Convention on Persistant Organic Pollutants" se zabranjuje proizvodnja i primjena DDT.

Evo to je alternativa GMO, alternativa koju već imamo.

Isti "ti" koji su prodavali DDT & co sada prodaju GMO.
U ime naroda $$$$
ARTETUREN1 is offline  
Old 11.05.2008., 03:31   #14
Quote:
ARTETUREN1 kaže: Pogledaj post

Isti "ti" koji su prodavali DDT & co sada prodaju GMO.
U ime naroda $$$$
U principu da, ali razlog zašto EU zabranjuje GMO je zaštita njemačke i francuske kemijske industrije, koja bi propala ako bi poljoprivrednici prestali kupovati zaštitna sredstva i uveli GMO biljke. To treba jasno reći.
Lem13 is offline  
Old 11.05.2008., 04:11   #15
U pravu si, no treba jasno reći da ne žele dobro nikome nego gledaju samo zaradu. Moj stav je da su Englezi prilično krivi za puno negativnih stvari.
ARTETUREN1 is offline  
Old 11.05.2008., 04:32   #16
Svakako ne dozvoliti, i onda kada među nama budu hodili prvi "mutantni". Postupno ćemo se približiti i tomu stupnju. Sve počinje s čudnima alergijama i povećanim brojem neobjašnjivih tumorâ. Tu su i čudne "genetske" bolesti, itr. Izza GMO-a se krije bezobrazno visoka zarada pojedinih tvrtaka i njihovih "licenciranih" sjemena. Navlastito u Americi - izbjegavam GMO gdje i kako mogu.
dementiapraecox is offline  
Old 11.05.2008., 05:20   #17
Quote:
Lem13 kaže: Pogledaj post
U principu da, ali razlog zašto EU zabranjuje GMO je zaštita njemačke i francuske kemijske industrije, koja bi propala ako bi poljoprivrednici prestali kupovati zaštitna sredstva i uveli GMO biljke. To treba jasno reći.
Negdje sam pročitao da u početku GMO usjeve korisnici od kojih se nemože naplatiti nisu htjeli papati to isto, no da su se prilagodili tak da niti usjevi nisu puno veći od normala i da su "prednosti" GMO fama.

bravo, dementiapraecox
ARTETUREN1 is offline  
Old 11.05.2008., 10:27   #18
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
sto se tice toga da ne bi smjeli mjesati te rajcice sa ostalima se ne slazem, projekt mapiranja gena uzasno brzo napreduje i vrlo brzo nece biti problem pohraniti originalni genom bilo kojeg bica u komp... znaci kad god ti se jede domaca rajcica samo ju fino repliciras =) sigurno necemo dopustit da originalne vrste propadnu, ali u krajnjoj liniji da li je uopce problem ako propadnu, jedino sto bi mogli narusit je nekakav hranidbeni lanac, to je prvo sto mi pada napamet, al on je ionako u vecini slucajeva vec unisten...

sto se tice drugog djela slazem se, neznam iz kojeg razloga, ali uvijek je domace boljeg okusa od onoga sa velikih plantaza ili farmi, i to ne samo povrce nego i jaja, meso itd.... mozda je ovo pod velikim presingom da brzo izraste pa ne stigne pohraniti toliko kvalitetnog sadrzaja u sebe kao ovo domace... dunno.. al ima tu kemicara i biologa pa ce nas prosvjetlit
da je unisten i mi bi bili skupa s njim
prirodna ravnoteza MORA postojat.

usporedi koliko ti domace raste i u kakvim uvjetima, a koliko raste plastenicko
domace raste normalno, dobije mozda jednom ili dva puta pesticid i ako se netko sjeti dat gnojiva
staklenicko raste puno prije svoje sezone ---> umjetni uvjeti
dobiva hrpu pesticida, gnojiva, hormona
samo da bi dobilo na kilazi, velicini i boji
nitko ne isprobava okus rajcice prije nego sto kupi, a kad ju kupi proizvodacu je svedno sto ce bit

sto se tice GMO-a ja sam za
najgore sto se moze dogoditi je da izgubimo originale(ali i to se moze rijesit pohranom genetskog koda)
one lude pricice da ti taj DNK moze nastetiti i da pospjesuje rak su glupost
znaci ako godinu dana jedes rajcice trebalo bi ti pocet rasti lisce iz usiju
DNK se raspada u probavnom traktu i to je to
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Old 11.05.2008., 10:36   #19
meni ne smeta
gnki2000 is offline  
Old 11.05.2008., 10:49   #20
Quote:
Lem13 kaže: Pogledaj post
U principu da, ali razlog zašto EU zabranjuje GMO je zaštita njemačke i francuske kemijske industrije, koja bi propala ako bi poljoprivrednici prestali kupovati zaštitna sredstva i uveli GMO biljke. To treba jasno reći.
nije baš zato....
naime tema je poprilično opširna...
jedan od razloga zabrane su vjerovao ili ne autorska prava...
Događa se slijedeće...
uz svoju njivu koja je ekološki tretirana dobiješ GMO njivu...
E sad, znamo kak se biljka razmnožava uglavnom, pa tvoja ekološka njiva dobije sjemenje GMO njive...
Tada korporacija GMO od tebe zahtjeva da uništiš svoj prinos, jer si pobrao njihovo autorsko pravo.
Postoje i sudske presude sa tom tematikom...
To je jedan od razloga zašto su čvrsto protiv GMO...
A štetnost?
Mi u ovoj generaciji nemožemo znati štetnost GMO-a....
Naime istraživanja se rade na principu, tek kad se pojave boleštine.
Onda se izdvoji područje, i proučava se kako i zašto se pojavila bolest na tom području.
Za takvo istraživanje treba proći i 50 godina, što je za mutacije organizama, malo predugo razdoblje....
Spomenuli ste rajčicu, neznam jeste li znali da se rajčica genetski tretira sa ribom, iz razloga da bolje podnosi smrzavanje u ledenjačama.
Želimo li jesti takvu rajčicu?
Ja ziher ne...
E koliko seže ljudska glupost...
tridesetih godina prošlog stoljeća, reklamirane su radioaktivne paste za zube.
Kao savršeno skida sve naslage sa zubi.
Desetak godina poslije, povučene su bez riječi, i bez odštete..
exAzriel is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:15.