Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2009., 23:47   #41
Misliš na smrtovnicu? Nije isto. Oboje služe kao dokaz smrti, ali se recimo ostavinska rasprava vodi isključivo na temelju smrtovnice koja sadržava sve podatke koji su ostavinskom sudu relevantni - o ostavitelju, njegovim srodnicima, bračnom drugu, ostavini, oporuci i dr. Smrtovnicu sastavlja matičar koji je nadležan upisati smrt u maticu umrlih, i dostavlja ju po službenoj dužnosti ostavinskom sudu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 23:55   #42
Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
jel je to dvoje isto ili ne?
naime ja trebam smrtni list, ali imam samo Izvadak iz mat.knjige umrlih,
sad je to to ili ne?
nije isto
smrtni list - samo cinjenica smrti
izvadak iz mat. knjige umrlih - svi podaci, sve činjenice o osobnom stanju osobe za koju se trazi, sa svim promjenama podataka do dana izdavanja
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:03   #43
Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
jel je to dvoje isto ili ne?
naime ja trebam smrtni list, ali imam samo Izvadak iz mat.knjige umrlih,
sad je to to ili ne?
To nije isto ; ali ako imaš izvadak iz mat.knjige umrlih - a treba ti baš smrtni list - biti će ti dovoljan taj izvadak iz mat.knjige - jer on sadrži sve podatke kao i smrtni list + još neki dodatni podaci o pokojniku...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:07   #44
Ah ispričavam se, doista postoji i smrtni list , uz izvadak i smrtovnicu. Dakle, zanemari moje lamentiranje o smrtovnici.

http://www.uprava.hr/isprave/index.htm
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:11   #45
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
biti će ti dovoljan taj izvadak iz mat.knjige - jer on sadrži sve podatke kao i smrtni list ...
e, da..
sve bi to bilo lijepo i krasno pa kada bi to znala i osoba koja trazi i kojoj moras donijeti taj smrtni list..bas njega, ne tamo neki izvadak.. trazi se nista drugo vec smrtni list..
ne bih ovo pisala da nisam imala slicnu situaciju i pokusaj ubjedjivanja..naravno, bezuspjesno..
katastrofa koliko neznanja na mjestima gdje bi trebalo takve stvari znati..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:19   #46
Nažalost, ima sam i ja u svojoj praksi takvih iskustava,....

Ali ima i službenika koji to znaju, pa možda autor teme bude imao sreće da naiđe upravo na takvog...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:23   #47
ja bi to trebala izvaditi za stipendiju , ali ima jedan problem.
ja to trebam vaditi tamo gdje je osoba preminula,u tom matičnom uredu?
sad je to problem jer je to od mene udaljeno 400 km, i ja neznam kako bi ja to išla tamo izvaditi, dali se to može telefonski dogovorit pa da poštom pošalju? ili kako? već sam na 100 muka
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:26   #48
Možeš poslat poštom pisani zahtjev na taj matični ured, sa podacima te umrle osobe, 20kn biljega (obično traže i 5kn gotovine) ; pa ti ga matični ured pošalje poštom na tvoju adresu....
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:33   #49
Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
ali imam samo Izvadak iz mat.knjige umrlih,
pa imas to.. sto ga opet vaditi?
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:45   #50
Quote:
zuba kaže: Pogledaj post
pa imas to.. sto ga opet vaditi?
eh pa i u tom je problem jer je iz SFRJ, nije izdan od RH
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 18:23   #51
Umrli online

Jedan me gospodin danas zamolio da mu na internetu pronađem neke podatke o pokojnom didu. Kako čovjeku objasniti da podaci na internetu ne dolaze sami od sebe, već da je njegovog didu neko trebao "dignuti na net"!

Šalu na stranu - da li postoji online bilo kakvi popisi umrlih (možda iz ureda državne uprave i sl.) koji su malo starijeg datuma (za ljude koji su umrli sredinom prošlom stoljeća), s time da on, konkretno, nije umro u Hrvatskoj već u inozemstvu...

Želim čoviku pomoći ali bojim se da će ostati zakinut za informaciju

Hvala na svakoj informaciji!
__________________
"Don't be yourself - be someone a little nicer."
hyperactive_anki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 16:05   #52
ima li kakve nade za umrle?
__________________
"Don't be yourself - be someone a little nicer."
hyperactive_anki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 16:07   #53
Quote:
hyperactive_anki kaže: Pogledaj post
ima li kakve nade za umrle?
nema

Teško da ćeš takvo nešto naći negdje online.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 16:09   #54
Znači, popis umrlih eventualno u mjestu gdje je umro?
__________________
"Don't be yourself - be someone a little nicer."
hyperactive_anki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 16:27   #55
Da, smrtni list u mjestu gdje je umro.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 16:28   #56
ovisi o kojoj se zemlji radi... i koje podatke imas

probaj postaviti pitanje na pdf Dijaspora, mozda netko iz te zemlje zna nesto vise
__________________
There is:
some truth behind "just kidding"; some curiosity behind "just wondering";
some knowledge behind "I don't know"; and some emotion behind "I don't care"
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 16:41   #57
hvala svima.
da, ako je glasao, vjerojatno će ga biti najlakše naći

od mog posta je dosta vremena prošlo pa ne znam da li ću ponovno kontaktirati tog gospodina jer osobno smatram da su šanse nikakve...
čak ne znam koja je zemlja... Čile ili Argentina.
__________________
"Don't be yourself - be someone a little nicer."
hyperactive_anki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 04:54   #58
u argentini te info daje registro civil
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 23:26   #59
Odjave umrlog i mogući problemi

Ovako: prije 3 tj mi je umro tata i sad bi trebao vršit kojekakve odjave. Ni sam ne znam kaj prvo moram ali moram dobit smrtni list i izvod iz matice umrlih. A što se tiče ostavinske kaj trebam napravit?
Bojim se kojekakvih komplikacija s birokracijom jer je pokojni stari imao samo izvod iz matice umrlih i vjenčanih, ne i rodni te vjenčani list jer mu se dotične ni nije dalo naganjat, čak ni ja sam nisam nikad vadio rodni za sebe već imam izvod i nekakav rodni list još iz sfrj. Al poznavajuć našu birokraciju ne bi me niš čudilo. Dal ga moram odjavit sa zdravstvenog, na mup-u poništit putovnicu i osobnu? Kak da zatvorim njegove račune a ima dva devizna, dva žirca i tekući.
Smijem li uopće vozit njegovo vozilo. Kaj ak me zaustave drotovi a vozilo glasi na umrlu osobu ?
Najviše me zanima glede tog vjenčanog i rodnog koji nema nego ima samo izvode.

Hvala

P.S. eh da ni od mrtvozornika nismo ništa dobili, tata je doma umro a koliko se sjećam ili su dečki s furgonom odnjeli taj papir ili ga nismo ni dobili tko bi znao bio sam pun tableta i sa visokim tlakom pa se ničeg skoro ni ne sjećam

Ah da ako išta znači stari je rođen u petrovoj u bolnici dakle općina medveščak, vjenčan na području zg dubrave gdje je i umro
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 23:45   #60
sto se tice zatvaranja bilo kakvih racun ne mozes nista bez ostavinske, ako je bio u penziji javiti u mirovinsko ( nisam sigurna ali mislim da ti i za to treba smrtni list ).Mi smo ga cekali 3 tjedna.
Za auto ne znam
Vjencani i rodni list odes po mjestu rodjenja tj vjecanja i tamo to izvadis. Nisam sada sigurna dali i za to treba smrtni list,Ako zivis na istoj adresi gdje je bio i tata onda mozes ti izvaditi navedeno.
Mozes otici u banku i reci da je tata umro i pitati sto tamo mozes napraviti eventulano prije ostavinske.
Nadam se da sam bar malo pomogla
dancika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:02.