Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2015., 06:53   #1
racuni u bankama nakon smrti

Postovanje
Lijepo molim ako netko zna da nam pomogne. Nasa mama je umrla. Jos za zivota je majka nekretnine i zemlju podijelila i svi se s time slazemo. Umrla je iznenada. Ali je jos par dana prije smrti govorila da jednog dana nece biti problema oko imovine. Novac se jednako dijeli i tu nece biti problema. Javni biljeznik je nas pitao znamo li u kojim je bankama majka imala racune. On ne zna, pita nas. Mi nemamo pojma. Brat je znao otprilike za jednu banku. Zar javni biljeznik nema ovlasti da po OIB-u ili ne znam vec kako sam otkrije sve postojece racune umrlog? Mjesec dana nakon ostavinske stize rijesenje da je po racunu tom i tom u toj i toj banci rijeseno da se novac sa racuna dijeli jednako na nas sve. E sada, to je u redu. Ali na tom je racunu bilo 2500 kn. A znamo da je mama imala oko 150.000 eura?! Par mjeseci prije smrti je spominjala vezanje i orocavanje. Svi smo znali da je imala novce. Mozemo li mi kao nasljednici dobiti uvid u transakcije tog racuna i na koji nacin mozemo saznate za jos neke eventualne racune? Kome da se obratimo i gdje?
hvala
BUBO is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 07:58   #2
otvaranje računa u banci i sklapanje ugovora o oročenju stvara papire, i na početku, i kasnije izvode. niste ih našli? ne čini mi se vjerojatno da bi gospođa oročila 150,000 € i onda bacila taj ugovor u smeće.

ako nema nikakvih dokumenata, ja bih sa smrtovnicom i rješenjem o nasljeđivanju obišao banke u gradu. zapravo ih u Zg i nema tako puno - odeš u najbliže poslovnice, tamo ti kažu postoji li račun u toj banci. za pristup biste možda morali imati poseban sudski nalog, to ne znam.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 12:25   #3
Kako što forumaš napisao može se s rješenjem o nasljeđivanjem sve banke obići. Banke će u tom slučaju davati informacije. Ako pronađete dodatnu ušteđevinu, mora se tražiti dopuna o rješenju za nasljeđivanje i tada možete raspolagati s novcima.
Isa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 18:34   #4
Hvala svima na odgovorima.
Sve je rijeseno. Javni biljeznik je pogrijesio. Bitno da je naplatio tarifu. On nas je pitao gdje je mama imala racune, mi smo rekli sto smo znali i to je to. Nije mu se dalo provjeravati.
Novac je bio orocen. I to malo veca cifra od gore navedene. Recimo da nismo znali za novac, nikom nista!
Uglavnom, sve je rijeseno.
Hvala
BUBO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2015., 02:01   #5
Kako je prošao postupak s naknadno pronađenom imovinom, da li je jb ponovno sazvao ostavinu, koliko ste čekali i da li je naplatio razliku ili svih 2500kn+pdv? Meni je jb rekla da u slučaju kad nisam siguran za sve račune ona može putem fine (ako se dobro sjecam) doći do te informacije, ali ce zato trebati duže čekati na ostavinsku raspravu.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 20:40   #6
Quote:
BUBO kaže: Pogledaj post
Hvala svima na odgovorima.
Sve je rijeseno. Javni biljeznik je pogrijesio. Bitno da je naplatio tarifu. On nas je pitao gdje je mama imala racune, mi smo rekli sto smo znali i to je to. Nije mu se dalo provjeravati.
Novac je bio orocen. I to malo veca cifra od gore navedene. ...
to se zove happy ending

svaka čast mami.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2015., 21:33   #7
što se dešava kada se ne zna za novac, tj. ne traži ga se po svim računima u fini ili gdjegod?

što onda bilježnik i banka dijele novac ili pak ide u državni proračun ili?
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 14:46   #8
Javni bilježnik sigurno ne dobije novac. Ja mislim da banka drži novac određene godine. Evo, našla sam članak:

Naime, i nakon smrti štediša njihov je novac siguran u banci koje ne samo da čuvaju uložena sredstva, već na njih i dalje obračunavaju kamate. Za konta preminulih je nepovrediv i institut čuvanja bankovne tajne, a sve dok ne dobiju pravovaljano i pravomoćno sudsko rješenje o nasljedniku banke se drže ugovora sklopljenog s klijentom prilikom otvaranja štednog uloga. Štednja tako može nadživjeti štedišu, a njegov ugovor s bankom teoretski može trajati godinama, pa i stoljećima, sve dok banka postoji, a propadne li ona, nasljednik može osigurani iznos štednje naplatiti od države.

Ako nema nasljednika, imovina ostaje općini.
Iz Hypo Alpe Adria banke podsjećaju na Zakon o nasljeđivanju kojim je propisano da imovina preminulog bez potomaka i nasljednika prelazi na općinu, odnosno grad - prebivalište ostavitelja. Ako ne zna ima li ostavitelj nasljednika, sud oglasom poziva osobe koje polažu pravo na nasljedstvo da mu se prijave u roku od šest mjeseci. Oglas se pribija na oglasnu ploču suda i objavljuje u Narodnim novinama. Nakon pola godine provodi se ostavinska rasprava na temelju izjave postavljenog skrbnika i podataka kojima sud raspolaže, te nema li ostavitelj nasljednika ostavina prelazi na općinu, odnosno grad.
Isa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 21:54   #9
Molio bih odgovor.
Oporukom, niti kod javnog bilježnika a niti u ostavinskom postupku na sudu nije spomenut gotovinski novac niti ušteđevina. Osoba koja je naslijedila kuću dobija li automatski sav kućanski inventar (motocikl), gotovinski novac i novac na raznim računima? Hvala
hjk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 22:09   #10
Quote:
hjk kaže: Pogledaj post
Molio bih odgovor.
Oporukom, niti kod javnog bilježnika a niti u ostavinskom postupku na sudu nije spomenut gotovinski novac niti ušteđevina. Osoba koja je naslijedila kuću dobija li automatski sav kućanski inventar (motocikl), gotovinski novac i novac na raznim računima? Hvala
Oporukom se nasljeđuje imovina koja je u oporuci izričito navedena. Sva ostala ostavinska masa ako postoji dijeli se na nasljednike ako postoje, kao i dugovi.

Nego, ovo što si napisao: "kućanski inventar (motocikl)"? kaj ste to proizvodili struju za osobne potrebe? šala.... motocikl je pokretnina i treba ga prijaviti kao ostavinsku masu
grozdjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 22:10   #11
E Bubo razumijem vaš problem...jer se i nama desilo slično...znamo da je osoba imala više novaca na računu, ali ispis banke to ne potvrđuje...problem je taj što osoba obično taji svoje stanje na računu što je razumljivo, drugi problem koji tu nastaje što nasljednici nemaju dokaz o stanju a niti ga ne moraju imati, do ostavinske rasprave, a tu ima prostora za zlouporabu, zbog doga što nasljednici često ne znaju točno koliko osoba ima na računu, obično nemaju dokaza, niti ga moraju imati, a banka to može zloupotrijebiti...
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 03:37   #12
Quote:
grozdjica kaže: Pogledaj post
Oporukom se nasljeđuje imovina koja je u oporuci izričito navedena. Sva ostala ostavinska masa ako postoji dijeli se na nasljednike ako postoje, kao i dugovi.

Nego, ovo što si napisao: "kućanski inventar (motocikl)"? kaj ste to proizvodili struju za osobne potrebe? šala.... motocikl je pokretnina i treba ga prijaviti kao ostavinsku masu
Po sucu je kućanski inventar. Znači poslali smo dopis sudu da je pokojnik imao motocikl i novac u banci, ali je uređujući sudac izjavio da motocikl i novac dobijaju oni kojima je oporučno ostavljena kuća. Obavijestili smo USKOK koji je to potvrdio isto kao naš odvjetnik (ne preporučam ga nikome!).
hjk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 04:11   #13
Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
E Bubo razumijem vaš problem...jer se i nama desilo slično...znamo da je osoba imala više novaca na računu, ali ispis banke to ne potvrđuje...problem je taj što osoba obično taji svoje stanje na računu što je razumljivo, drugi problem koji tu nastaje što nasljednici nemaju dokaz o stanju a niti ga ne moraju imati, do ostavinske rasprave, a tu ima prostora za zlouporabu, zbog doga što nasljednici često ne znaju točno koliko osoba ima na računu, obično nemaju dokaza, niti ga moraju imati, a banka to može zloupotrijebiti...
To bi bilo kazneno djelo za koje bi netko otišao u zatvor (čak i da dođe kod sutkinje koja je oslobodila Horvatinčića). Mislim da se nikom u banci ne riskira i ne ide u zatvor zbog novca pokojnika za koje može postojati hrpa dokaza i svjedoka. Svaka transakcija se ispisuje na papiru, a činovnik u banci ne zna da li nasljednici imaju ugovore i ispise. Razumni ljudi čuvaju takve stvari.

Quote:
hjk kaže: Pogledaj post
Po sucu je kućanski inventar. Znači poslali smo dopis sudu da je pokojnik imao motocikl i novac u banci, ali je uređujući sudac izjavio da motocikl i novac dobijaju oni kojima je oporučno ostavljena kuća. Obavijestili smo USKOK koji je to potvrdio isto kao naš odvjetnik (ne preporučam ga nikome!).
Uskok? Gdje je korupcija i organizirani kriminal u toj priči??
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2015., 14:52   #14
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
To bi bilo kazneno djelo za koje bi netko otišao u zatvor (čak i da dođe kod sutkinje koja je oslobodila Horvatinčića). Mislim da se nikom u banci ne riskira i ne ide u zatvor zbog novca pokojnika za koje može postojati hrpa dokaza i svjedoka. Svaka transakcija se ispisuje na papiru, a činovnik u banci ne zna da li nasljednici imaju ugovore i ispise. Razumni ljudi čuvaju takve stvari.



Uskok? Gdje je korupcija i organizirani kriminal u toj priči??
Neznam gdje je i ima li je. Obavijestili smo sud o gore pomenutim činjenicama, i čudno je kao su te pojedinosti promakle javnom bilježniku i uređujućem sucu (dvoje sudaca).
Najbolje je kad daješ iskaz, a sudac ga ne unese u zapisnik, tako da veće probleme imaš sa sucem nego sa tuženikom i njegovim odvjetnikom.
Desilo mi se da mi nije bilo dozvoljeno da nazočim raspravi iako sam član uže rodbine i iako sam posjedovao urednu punomoć.
Mislim da je problem u imunitetu sudaca. Kada veći broj sudaca i odvjetnika završi iza brave uz oduzetu imovinu, život u Hrvatskoj će se bitno poboljšati.
Do tada novac ulažite u Njemačku, USA, G.B., Švicarsku, itd.
hjk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 15:26   #15
Quote:
hjk kaže: Pogledaj post
Po sucu je kućanski inventar. Znači poslali smo dopis sudu da je pokojnik imao motocikl i novac u banci, ali je uređujući sudac izjavio da motocikl i novac dobijaju oni kojima je oporučno ostavljena kuća. Obavijestili smo USKOK koji je to potvrdio isto kao naš odvjetnik (ne preporučam ga nikome!).
Ako je riječ o postupku koji je već završen onda nema smisla raspredati o tome. Pravo na žalbu postoji ili je postojalo i trebalo bi ga ili ga je trebalo iskoristiti, ako smatraš da je donijeta odluka štetna.
Ne razumijem svrhu obavještavanja uskoka ali dobro...
Javno iznošenje mišljenja bez viđenja dokumentacije i poznavanje jednostrane šture priče nije zahvalno. Ukoliko smatraš da si oštećen uzmi drugog odvjetnika.
grozdjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 12:32   #16
Pitanje, znaci li to da sav iznos koji osoba ima na racunu, ukljucujuci i posljednju mirovinu, biva podijeljen medu zakonskim nasljednicima, iako drugi zakonski nasljednik ni na koji nacin ne brine i ne mari za tu osobu?
__________________
~~ <3 I wanna know what love is... and I want you to show me... <3 ~~
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 13:58   #17
Quote:
agathos kaže: Pogledaj post
Pitanje, znaci li to da sav iznos koji osoba ima na racunu, ukljucujuci i posljednju mirovinu, biva podijeljen medu zakonskim nasljednicima, iako drugi zakonski nasljednik ni na koji nacin ne brine i ne mari za tu osobu?
Dijeli se po oporuci. Ako nema oporuke, onda se dijeli nasljednicima na jednake dijelove. Ako netko nije na takvu podjelu zadovoljan, javni bilježnik koji vodi ostavinsku raspravu će ga uputiti na žalbu i neka se izvoli sam parničiti !!


p.s.

Evo i primjera moje pok. oca umrlog 2003. Mi smo napisali i predali javnom bilježniku broj računa u Zaba-i. I dobili smo te novce 2004.
Prošle godine oko Uskrsa smo dobili neku reklamu od Zabe na ime po. oca ????!!!!!!!!
I tamo piše da na Zabi ima još neke novce. Nakon natezanje i preko javnog bilježnika smo dobili podatak da je na Zabi ostalo još 4000 eura !!!!!!
Kako je to moguće ?
Otac je bio jako škrt i tajio račune. Imao je na Zabi nešto vezano, a nešto otvorena štednja.
I ovi na Zabi su nam prije 12 godina dali samo slobodne novce. A za ove vezane kao nisu dobili nalog od javnog bilježnika!!! Niti su bili dužni nas o tome obavijestiti.
Ali ih je zajebao jedan činovničić u ZG, koji je poslao svim štedišama neku reklamu vezanu za štednju.
Dakle, da se Zabari nisu sami zajebali, mi nikada ne bi ove novce vidjeli
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 15:11   #18
U ostavinsku raspravu idu racuni koji su prijavljeni kod javnog biljeznika. Ako niste prijavili racun (jer za njega niste znali) to nije islo u ostavinsku raspravu - to je naknadno prijavljena imovina. To nema nikakve veze s bankom ....
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 17:36   #19
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Dijeli se po oporuci. Ako nema oporuke, onda se dijeli nasljednicima na jednake dijelove. Ako netko nije na takvu podjelu zadovoljan, javni bilježnik koji vodi ostavinsku raspravu će ga uputiti na žalbu i neka se izvoli sam parničiti !!
U sve račune/štednje smo upućeni, oporuke nema, nekretnina u vlasništvu te osobe više nema jer je prepisana na sina, darovni ugovor.
Druga strana koja bi se trebala brinuti jer prema nekim čudesima očekuje nekretninu, digla je ruke od brige te je stoga i došlo do darovnog ugovora, no nisam imala pojma za račune, no s obzirom da sin brine, ima i punomoć za upravljanje svim tim računima, znači li to da bi bilo dobro da se sav novac prebaci na njegov račun prije nego do smrti osobe dođe?

Vidjela sam da se prema Zakonu može izuzeti osoba od nasljeđivanja u slučaju zanemarivanja osobe itd itd.. o osobi se brine sin, a druga strana osobu ''ne poznaje'', ali nekretninu bi tako da smatram da bi bilo dobro i da se takve osobe izuzme i od ijedne lipe, no nisam sigurna hoće li stavke biti ispunjene
__________________
~~ <3 I wanna know what love is... and I want you to show me... <3 ~~
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2016., 20:26   #20
Sve pročitah i ne nađoh pravi odgovor.
Iza naglo umrle osobe koje je živjela kao samac ostali su računi ?
100% da je imao bar jedan tekući za prijem mirovine.
U kojoj banci?
Broj računa? ( iznos mi momentalno nije bitan)

Da li to itko u HR može zatražiti po OIB broju - službenim putem?

pa nije valjda da moram pješice od banke do banke?
Da...u banci NE DAJU podatke o klijentima - čak niti uz priložen smtrni list.
Kažu donesite s ostavinske da sete ovlašteni za njegove račune.
Pa koje račune - bog te dal - kad ne znam niti banke niti brojeve.::?

Isto sam zainteresiran mogu li se ti računi, ako ih ima, blokirati do ostavinske.?
Stan je zapečačen, pok. je u trenutku smrti bio s "prijateljima"...
Tada je osobna i. pronađena, ali kartica tekućeg ne..
Slanac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.