Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2016., 13:25   #61
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Pa nebi morali ali cinjenica je da je golema vecina tekstova kojih pisu istaknuti ljevicari uglavnom parada mrznje i riganje zuci.
To nije nikakva činjenica. Činjenica je to da si trol koji sere po ljevičarima bez argumenata. Eto, to je činjenica otprilike iste vrste.

Quote:
Evo gore je Laki dao par linkova....ali to su ekstremni izljevi mrznje da je samo to nikom nista, ali zapravo je pitanje kako naci neki clanak nekog istaknutog lijevog kolumnista a koji nije tek tjedna doza mrznje. Jedan Dezulovic, Tomic, Lucic, Ivancic.....svima njima je zajednicko da u svojim kolumnama ubiti tek primitivno vrijedjaju sve one sa kojima se ne slazu.....a radi cega cesto zavrsavaju na sudovima.
etoga to je taj rjecnik.
Ne znam kakve veze rječnik ima s tim da osobno poznajem tog šupka Raspudića te da je oduvijek bio šupak.

Quote:
Ali ako maknemo taj dio...prvobitno pitanje je jako dobro. Odakle dolazi ta mrznja? Sto je pokrece?
Mržnja je u tebi, sinko, zato je projiciraš na druge.
Ja vas ne mrzim, jednostavno vas ne volim - i to je sve.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 13:46   #62
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Tako je. Momci uz Jutarnjeg nisu htjeli ići protiv interesa Gazde, po načelu "ne ujedaj ruku koja te hrani." Ali već takva tvrdnja znači da i Raspudić od njih ima određena očekivanja smatrajući ih moralnim vertikala pak je onda valjda zato očit njihov propust.

Ali, i u Raspudića koji je dobar komentator može se pronaći licemjerja po načelu "vidim trun, a ne vidim brvno." Ili "guod licet hadezeovi, non licet esdepeovi".

Pisati npr. o tome kako je SDP štitio Perkovića (što je točno), a prešutjeti kako je to isto godinama činio HDZ, baš je licemjerno.
Po kojoj osnovi su hdz-ovci mogli transferirati Perkovića ? Tokom pregovora nisu stavljali datume ni bilo kakva ograničenja Europskom uhidbenom nalogu. Dok je Milanović posljednji radni dan Sabora pred ulazak u EU krenuo u svoju slavnu akrobaciju.
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 14:03   #63
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post
Po kojoj osnovi su hdz-ovci mogli transferirati Perkovića ? Tokom pregovora nisu stavljalidatume ni bilo kakva ograničenja europskom uhidbenom nalogu. Dok je Milanović posljednji radni dan Sabora pred ulazak u EU krenuo u svoju slavnu akrobaciju.

Ovo je off topic, ali moram ti odgovoriti.

Gledaj, dotični je bio član više HDZ-ovih Vlada.

Kada je to postajao, jesu li znali tko je on? Ako nisu znali, jesu li glupi? Ako su znali, pod kojim je uvjetima postao pomoćnik ministra ili što je već bio? Pod nikakvim? Što je tražio zauzvrat?

Tko već 25 godina ima apsolutnu kontrolu nad sudstvom? Pa što se čekalo?

Sorry, ali meni ste vi desničari totalno smiješni.

Ovako glasi vaša pričica. Idiotska do srži.

Morali smo primiti bivše jugoubojice. Naivni mi. Rat se sprema. Vjerovali u pomirbu. A što oni nama? Kako su nam zahvalili?

Dakle, mi dobroćudni HDz-ovci, eto, kada smo ih štititili odbila nam se u glavu naša dobrota i naivnost.

A kada je to isto učinio SDP s lex Perković (i ja bih to učinio da sam premijer, ali bih stvorio pretpostavke da im se sudi u RH, koje pretpostavke danas ne postoje ne zato jer pravosuđem dominiraju komunistički kadrovi, ne, upravo zato jer pravosuđem dominiraju HDZ-ovski!), pa znamo da je to jugofilska izdajnička banda, tu namjere nisu čiste.

Kada bi HDZ poklonio neki kraj Hrvatske, vi bi automatski rekli, ah, moralo se, to je u datim okolnostima bio domoljuban čin, zato jer su oni Dobri, čak pomalo bedasti, ti naši državotvorci ali svakako to moramo razumjeti.

Kada bi to isto učinio SDP (a ja mislim da između te dvije stranke, frakcije Saveza konunista, one tvrde koja je postala nacionalistička i one liberalne koja je u stvari i danas liberalna, ali su obje sa primjesama rodijačkog kapitalizma, zbljski u programima ne postoje nikakve razlike), tada bi odmah na njih bacili drvlje i kamenje, jer oni su u vašem desničarskom univerzumu po defaultu krivi.

Uvijek se iznova iznenadim kako vaš svemir funkcionira po načelu Dobro - Zlo, pa nije bitno što se čini, već tko čini ono što se čini.

Kod vas je sposobnost kritičkog rasuđivanja, jebi ga, isključena.

I zato su desničarski komentatori neobjektivni i licemjerni. I zato je ova možda ipak on topic.
__________________
Danas jesmo, sutra nismo, prekosutra tko zna di smo
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 14:09   #64
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post

Kada bi HDZ poklonio neki kraj Hrvatske, vi bi automatski rekli, ah, moralo se, to je u datim okolnostima bio domoljuban čin, zato jer su oni Dobri, čak pomalo bedasti, ali svakako to moramo razumjeti.

Kada bi to isto učinio SDP (a ja mislim da između te dvije stranke zbljski u programima ne postoje nikakve razlike), tada bi odmah na njih bacili drvlje i kamenje, jer oni su u vašem desničarskom univerzumu po defaultu krivi.
Kada je bila debata Milanović- Plenković, palo mi je na um kako bi bilo da je Plenković u stvari šef SDP-a. Što bi mu sve govorili HDZ-ovci, koje bi to uvrede bile...ajooj... Plenki bi bio nekakav diplomatski pederčić... Zvali bi ga "Briselski Plenki".
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 14:18   #65
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Ovo je off topic, ali moram ti odgovoriti.
Ne želim ti kontrirati u tvrdnji da ga je HDZ štitio jer to i sam smatram, ali ti moram odgovoriti nešto drugo:

do 3. kolovoza, 2016. su Perković i Mustač bili nevini.
kradem is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 14:57   #66
Quote:
kradem kaže: Pogledaj post
Ne želim ti kontrirati u tvrdnji da ga je HDZ štitio jer to i sam smatram, ali ti moram odgovoriti nešto drugo:

do 3. kolovoza, 2016. su Perković i Mustač bili nevini.

Ako se radi o pravnim argumentima, moram te nadopuniti. Oni su to još i danas.
__________________
Danas jesmo, sutra nismo, prekosutra tko zna di smo
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 15:01   #67
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
To nije nikakva činjenica. Činjenica je to da si trol koji sere po ljevičarima bez argumenata. Eto, to je činjenica otprilike iste vrste.
Ne znam kakve veze rječnik ima s tim da osobno poznajem tog šupka Raspudića te da je oduvijek bio šupak.
Supak, debil, kreten, ustasa, fasista, evo sada i trol .....to je otprilike ta razina.
U dlaku slican i jos gori rjecnik se danas moze vise manje vidjeti kod svih perjanica lijeve misli u hrvata.
Kod tebe to nije problem jer si obican covjek, forumas...i normalno da malo zesce reagiras ponekad, posebno kada kao sad nisi u pravu.


Ali problem nastaje kada se javno objavi ovakva kolumna:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/n...da/906233.aspx

Nastranu pizdarije koje je autor napisao, primjetimo kraj.

Moj život, život radosti i punine, život kada se budućnost prostirala poput čarobnog saga preda mnom, život u kojem je mladost slušala što i mladost cijeloga svijeta i planirala budućnost u svojoj zemlji prekinut je na žalost 1990
. godine.



Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Mržnja je u tebi, sinko, zato je projiciraš na druge.
Ja vas ne mrzim, jednostavno vas ne volim - i to je sve.
Vjerovati cu ti na rijec...samo sto ja nisam mislio na tebe kada sam govorio o mrznji.
Imas dvije vrste ljevicara u Hrvata....manjina onih koji mrze Hrvatsku poput ovog gore Anica i kojima je zivot prekinut 1990-te ....i onih a to su vecina koji ne mrze Hrvatsku ali koji nista ne razumiju...i nemaju pojma kome i cemu pljescu i sa cime se slazu kad se slazu.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 22.08.2016. at 15:59.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 22.08.2016., 15:03   #68
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Ako se radi o pravnim argumentima, moram te nadopuniti. Oni su to još i danas.
Isto to sam bio sam sebe ispravio u jednom komentaru/P.S.-u na komentar nakon što sam čuo što kaže Nobilo na HRT-u na dan presude u onoj Smrtićevoj emisiji, ali sam onda pročitao neki tekst koji navodno piše kompetentna osoba i ista tvrdi da je institut nevinosti dokinut nepravomoćnom presudom.

S ovim tvojim je 1:2, ali još nisam siguran što je što, odnosno ne znam vodiš li se Nobilovim riječima ili znanjem par excellence.
kradem is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 15:13   #69
Quote:
kradem kaže: Pogledaj post
Isto to sam bio sam sebe ispravio u jednom komentaru/P.S.-u na komentar nakon što sam čuo što kaže Nobilo na HRT-u na dan presude u onoj Smrtićevoj emisiji, ali sam onda pročitao neki tekst koji navodno piše kompetentna osoba i ista tvrdi da je institut nevinosti dokinut nepravomoćnom presudom.

S ovim tvojim je 1:2, ali još nisam siguran što je što, odnosno ne znam vodiš li se Nobilovim riječima ili znanjem par excellence.

Iako je presudu donio njemački sud, pozivam se na Ustav RH, čl. 28

Ustav RH

Svatko je nedužan i nitko ga ne može smatrati krivim za kazneno djelo dok mu se pravomoćnom sudskom presudom ne utvrdi krivnja.
__________________
Danas jesmo, sutra nismo, prekosutra tko zna di smo
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 15:24   #70
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Kada je bila debata Milanović- Plenković, palo mi je na um kako bi bilo da je Plenković u stvari šef SDP-a. Što bi mu sve govorili HDZ-ovci, koje bi to uvrede bile...ajooj... Plenki bi bio nekakav diplomatski pederčić... Zvali bi ga "Briselski Plenki".
naravno, sdp-ovci bi u slucaju da je milanovic predsjednik hdz-a, bili odusevljeni i pomalo zavidni takvom jednom velicinom misljene i izgovorene rijeci i ne bi ni pisnuli
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 15:51   #71
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post
Da si u knjizi propustio napisati nešto o internet marketingu, 4p-u il marketinškoj etici moglo bi te se kritizirati. Tada bi mogli nazvati tvoj rad lošim i nepotpunim. Kritici nije podložna sam radnje već i propuštanje. Momci u Jutarnjem komentiraju društvene zbivanja, ali ne i ona u koja ja gazda negativno upleten. Raspudić je sjajno pokazao o kakvim se licemjerima radi, a ta tvoja besmislena zabrana kritiziranja propuštenih radnji se ne može uzeti kao ozbiljan protuargument. Dokaži da je Raspudić nešto netočno napisao, a onda objašnjavaj da nije trebao ni pisati te kolumne.
Raspudić je točno napisao da Tomić/Jergović/navedi ime nisu pisali o Kamenskom, ali kakva je to kritika? To je takvo generaliziranje da gubi ikakvo značenje i smisao. Na taj način smo svi na ovom planetu licemjeri jer se bavimo onime čime se želimo baviti, a ne onime čime bismo se trebali baviti po mišljenju Raspudića ili neke treće osobe.

Evo, ja komentiram društvena zbivanja na forum.hr. Nemam ni jedan upis na temi o Kamenskom. Jesam li zato licemjer? Hoćeš li me pozvat na odgovornost? Moram li se ispričavat za to što NE pišem po temi o Kamenskom? Ima još hrpa tema na kojima nemam ni jedan upis i ja se nikome ne moram opravdavati zbog toga.

Raspudić komentira društvena zbivanja u novinama. Žali se da ovi iz jutarnjeg ne pišu o Kamenskom. A gdje je Raspudićev tekst o Kamenskom? Ako mu se toliko čita o tome neka uzme olovku i napiše, a ne da optužuje ljude koji nemaju nikakvu obvezu pisati o tome. Licemjer. Evo meni se čita kako je Zdravko Mamić optužen za krađu 300 milijuna kuna, gdje je njegov tekst o tome? Licemjer. Gdje je njegov tekst o tome kako je Horvatinčić ubio četvero ljudi, a slobodan je čovjek? Licemjer. Gdje je njegov tekst o Brkićevoj plagiranoj diplomi? Licemjer. Jebote, jedan licemjer optužuje druge da su licemjeri. Neprocjenjivo.
-Nabat- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 16:13   #72
Quote:
-Nabat- kaže: Pogledaj post
Raspudić je točno napisao da Tomić/Jergović/navedi ime nisu pisali o Kamenskom, ali kakva je to kritika? To je takvo generaliziranje da gubi ikakvo značenje i smisao.
Također je licemjerje pisati o Obonjanu danas, a prešućivati desetke godina devastacije i propadanja gdje su ga upravo i samo partijaneri držali na životu.
kradem is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 16:49   #73
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Tako je. Momci uz Jutarnjeg nisu htjeli ići protiv interesa Gazde, po načelu "ne ujedaj ruku koja te hrani." Ali već takva tvrdnja znači da i Raspudić od njih ima određena očekivanja smatrajući ih moralnim vertikala pak je onda valjda zato očit njihov propust.

Ali, i u Raspudića koji je dobar komentator može se pronaći licemjerja po načelu "vidim trun, a ne vidim brvno." Ili "guod licet hadezeovi, non licet esdepeovi".

Pisati npr. o tome kako je SDP štitio Perkovića (što je točno), a prešutjeti kako je to isto godinama činio HDZ, baš je licemjerno.
Raspudiću u facu govorim da je sroljo barem petnaest godina (mislim da smo se tada prvi put sreli).
I teška je kukavica, u razgovoru zašuti ko pizda ak imaš veće dimenzije od onog nedonoščeta Tepeša...

(Disklejmer: nisam mu se nikada pretil, čisto da se zna, a to kaj sam ja pretil, to je moja stvar...)
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 17:01   #74
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Ovo je off topic, ali moram ti odgovoriti.

Gledaj, dotični je bio član više HDZ-ovih Vlada.

Kada je to postajao, jesu li znali tko je on? Ako nisu znali, jesu li glupi? Ako su znali, pod kojim je uvjetima postao pomoćnik ministra ili što je već bio? Pod nikakvim? Što je tražio zauzvrat?

Tko već 25 godina ima apsolutnu kontrolu nad sudstvom? Pa što se čekalo?

Sorry, ali meni ste vi desničari totalno smiješni.

Ovako glasi vaša pričica. Idiotska do srži.

Morali smo primiti bivše jugoubojice. Naivni mi. Rat se sprema. Vjerovali u pomirbu. A što oni nama? Kako su nam zahvalili?

Dakle, mi dobroćudni HDz-ovci, eto, kada smo ih štititili odbila nam se u glavu naša dobrota i naivnost.

A kada je to isto učinio SDP s lex Perković (i ja bih to učinio da sam premijer, ali bih stvorio pretpostavke da im se sudi u RH, koje pretpostavke danas ne postoje ne zato jer pravosuđem dominiraju komunistički kadrovi, ne, upravo zato jer pravosuđem dominiraju HDZ-ovski!), pa znamo da je to jugofilska izdajnička banda, tu namjere nisu čiste.

Kada bi HDZ poklonio neki kraj Hrvatske, vi bi automatski rekli, ah, moralo se, to je u datim okolnostima bio domoljuban čin, zato jer su oni Dobri, čak pomalo bedasti, ti naši državotvorci ali svakako to moramo razumjeti.

Kada bi to isto učinio SDP (a ja mislim da između te dvije stranke, frakcije Saveza konunista, one tvrde koja je postala nacionalistička i one liberalne koja je u stvari i danas liberalna, ali su obje sa primjesama rodijačkog kapitalizma, zbljski u programima ne postoje nikakve razlike), tada bi odmah na njih bacili drvlje i kamenje, jer oni su u vašem desničarskom univerzumu po defaultu krivi.

Uvijek se iznova iznenadim kako vaš svemir funkcionira po načelu Dobro - Zlo, pa nije bitno što se čini, već tko čini ono što se čini.

Kod vas je sposobnost kritičkog rasuđivanja, jebi ga, isključena.

I zato su desničarski komentatori neobjektivni i licemjerni. I zato je ova možda ipak on topic.
Danči moj dragi, iz ovih stopa krećem posvojit neku sisatu pokćerku tak da mi moreš bit zet!

A sad ozbiljno: 91. je puštena na slobodu gomila kriminalaca (ubojica, silovatelja, ucjenjivača itd.), a uvjet je bio da obuku maskirnu uniformu i uglavnom posluže ko topovsko meso.

A vi, "domoljubi", veselite se što su Švabe (bivši okupatori, za slučaj da ste zaboravili), osudili čovjeka koji je radio na tome da naša domovina bude slobodna i samostalna.

Sram vas bilo.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 17:09   #75
Quote:
kradem kaže: Pogledaj post
Također je licemjerje pisati o Obonjanu danas, a prešućivati desetke godina devastacije i propadanja gdje su ga upravo i samo partijaneri držali na životu.
Lako sto oni pisu o Obonjanu a nisu se sjetili pisati o tom otocicu 20 godina.......nego su poceli vrijedjati i turiste koji dodju tamo.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 17:19   #76
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Supak, debil, kreten, ustasa, fasista, evo sada i trol .....to je otprilike ta razina.
Opa, bumo se furali na šminku, a?
Kao kad neki klerofašist metne Isusa na avatar pa trubi da je ateist, jel to ta igra?

Quote:
U dlaku slican i jos gori rjecnik se danas moze vise manje vidjeti kod svih perjanica lijeve misli u hrvata.
Ma marš, trolčino na kvadrat, pogledaj si najprije svoje desne medije tipa govno.ss.

Quote:
Kod tebe to nije problem jer si obican covjek, forumas...i normalno da malo zesce reagiras ponekad, posebno kada kao sad nisi u pravu.
Kad bi ti i ja porazgovarali uživo, tek tad bi shvatio što je to "žešća reakcija".
Sa mnom nitko, ali ama baš nitko ne razgovara u takvom tonu kao ti. A živim u selu punom "ustaša strašnih"...

Quote:
Ali problem nastaje kada se javno objavi ovakva kolumna:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/n...da/906233.aspx

Nastranu pizdarije koje je autor napisao, primjetimo kraj.

Moj život, život radosti i punine, život kada se budućnost prostirala poput čarobnog saga preda mnom, život u kojem je mladost slušala što i mladost cijeloga svijeta i planirala budućnost u svojoj zemlji prekinut je na žalost 1990
. godine.

A ti si očito vrlo mlad kad ti je to smiješno.
Da je opstao socijalizam, ja bih danas imao odrasle klince. Ne zato da ih drugi hrane i oblače, nego zato što danas mogu imati samo sebične kretene, a to mi pored tri mačka uopće ne treba.
Deco draga, vi pojma nemate u kakvoj ste debeloj kurčini.

Quote:
Vjerovati cu ti na rijec...samo sto ja nisam mislio na tebe kada sam govorio o mrznji.
Imas dvije vrste ljevicara u Hrvata....manjina onih koji mrze Hrvatsku poput ovog gore Anica i kojima je zivot prekinut 1990-te ....i onih a to su vecina koji ne mrze Hrvatsku ali koji nista ne razumiju...i nemaju pojma kome i cemu pljescu i sa cime se slazu kad se slazu.
Ma ti si jen bedak, niš drugo. Anić NE MRZI Hrvatsku, njemu je (kao i meni) žao što je ta naša jadna Hrvatska ošla u pičku materinuz. To nije mržnja, to je žalost što smo sjebali jednu divnu priliku.
I na kraju krajeva, poruka svima vama desničarima koje noću umjesto komaraca grizu orjunaši: da ova naša hrvatska domovina nečemu vrijedi, nitko se ne bi ni sjećao šugave Jugoslavije.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 22.08.2016., 17:23   #77
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Lako sto oni pisu o Obonjanu a nisu se sjetili pisati o tom otocicu 20 godina.......nego su poceli vrijedjati i turiste koji dodju tamo.
Točno, neki ljevičari su reaktivni i ne predlažu svoje projekte nego kritiziraju kada je sve gotovo...

Ali evo, Pavičić je napisao kolumnu u kojima se protivi gradnji marine na Jelsi koja bi ne samo bila građena usred mjesta na mjestu javne plaže, nego bi i uništila vizuru Jelse i tipično dalmatinski način života u tom gradiću.

Quote:
PIŠE JURICA PAVIČIĆ: Istina je, na užas neoliberala, jasna: treba vratiti planiranje

Jelsa vjerojatno ne spada u najljepša i najglamuroznija mjesta na Jadranu. I na Jadranu, pa i na samom Hvaru, postoje mjesta koja imaju impozantniju kulturnu baštinu i dojmljiviju prirodnu scenografiju. Ipak, Jelsa je po mnogočemu “the” dalmatinsko mjesto, jedna od onih racionalno malih, uljuđeno urbaniziranih i organskih komuna koja svojom smirenom mjerom čine hrvatski Jadran turistički atraktivnim.

Jelsa je mala komuna, ali ipak komuna u čijoj su vali središnji vizualni reperi javne ustanove poput crkve, perivoja i čitaonice. To je mjesto amfiteatralno postavljeno oko uvale i mandrača. Tom ozbiljnom, bodulski trezvenom obziru prema prostoru pridonio je i socijalizam koji je turistički razvijao Jelsu s onom finom osmišljenošću koja je nerijetko krasila tadašnje planere. Hotelska zdanja građena su rahlo, pobacana po gustoj šumi da su ostala gotovo nevidljiva. Nisu bila u samome mjestu da ne zaguše povijesnu jezgru, ali su bila izmaknuta na nenametljivu pješačku udaljenost tako da mještani mogu lako raditi u hotelu, a gosti se hotela prirodno slijevaju prema centru gradića i tamo provode vrijeme. Ispred hotela nalazila se uređena plaža koja je ujedno bila i gradska plaža. Između turističkog i javnog u Jelsi se, kao i na mnogim točkama na Jadranu, nalazila fina, propusna membrana koja je nukala na miješanje. Ta fina osmoza - potpuno oprečna resortskoj filozofiji turizma - bila je i još uvijek jest najjači adut istočnojadranskog turizma, ono što ga čini komparativno drukčijim.

Kraj svih tih lijepih strana Jelsa ima i jednu nezgodnu. Tu nezgodnu stranu nisu skrivili ni ljudi ni kultura, nego geologija i meteorologija. Jelsa, naime, ima nesiguran porat, mali i otvoren ravno na buru, luku koja je i tijesna i nesigurna po vjetru. Zato Jelsa nije imala ozbiljan nautički turizam. Ali, nije ga ni trebala imati kad se na pješačkoj udaljenosti od Jelse i na teritoriju iste općine nalazi Vrboska, mjesto i prirodni fjord s najdubljim i najzaštićenijom zaljevom srednjeg Jadrana. Upravo tamo su još socijalistički planeri sagradili ACI-jevu marinu, jednu od najvećih i najsigurnijih na Jadranu, luku koju je na tom mjestu prirodno nametala morfologija i meteorologija. Vrboska i Jelsa živjeli su i još žive u komplementarnom nadopunjanju, osmišljenoj viziji koja je izlazila iz logike prostora. Iz te logike prostora proizlazila je i prezrena riječ koje se danas u Hrvatskoj tako mrzi, iako nam je potrebnija nego ikad. Naime - planiranje.

Pokušajte sada zamisliti sljedeći scenarij. Premda u neposrednoj blizini imate veliku marinu u sigurnoj luci, vi pokušavate sagraditi na pješačkoj udaljenosti od nje drugu. Radite je u nesigurnoj uvali, na punti, na točki gdje ona iziskuje stravične intervencije u krajobraz i more. Umjesto da gradite tranzitno privezište s kojim dolaze turisti, gradite marinu s dizalicama, lučkim postrojenjima i smrdljivim izljevom intonka i prajmera. Radite je na točki na kojoj se nalazila jedina gradska plaža, koja će time nestati. Radite je na prostoru koji se nalazi točno ispred monopolističkog lokalnog hotela. Radite je na točki koja dominira vizurom. U srce male, oprezno i osmišljeno urbanizirane turističke komune vi nasred plaže dižete nešto što je u osnovi lučko postrojenje, i to postrojenje kakvo već imate kilometar istočnije. Zbog tog postrojenja, turističko će mjesto ostati bez plaže, igrališta za vaterpolo, istezališta za brodice, bez pošumljenog pojasa i bez šetališta uz more.

Premda ovakav scenarij zvuči nestvarno neracionalnim, taj scenarij upravo prijeti Jelsi. U četvrtak je, naime, Slobodna Dalmacija objavila kako je stotinjak Jelšana potpisalo peticiju protiv novog plana zimske marine na rtu Bočić koji promovira sadašnji SDP-ov gradonačelnik Nikša Peronja. Projekt iza kojeg navodno stoji Goran Štrok digao je na noge mještane, ali i podijelio bliski krug načelnikovih suradnika, pa je u Slobodnoj protiv projekta podigao glas i njegov donedavni bliski suradnik Luka Bunčuga. Protivnici projekta smatraju da Jelsi treba privezište i sigurnija luka, ali su protiv toga da se poboljšanje sadašnje infrastrukture koristi kao izlika za grandomansku uzurpaciju koja bi čitav gradić izbacila iz stoljetno, bodulski opreznog balansa. Mnogo je ironije u toj jelšanskoj priči. A jedan od tih ironijskih “twistova” je i taj da se u Jelsi kao zagovornik neodrživog razvoja, redukcije javnog prostora, te famoznog i mitskog “krupnog kapitala” pojavljuje gradonačelnik s tzv. ljevice. U tjednima predizborne kampanje, vrijedi to notirati, jer dosta govori i o ljevici samoj.

Jelšanski slučaj novi je, ali nažalost ne i jedini slučaj malomišćanskih nevolja s nautičkim turizmom. Netom preko kanala - u Bolu - svjedočili smo još jednom sličnom, ali još megalomanskijem projektu koji je prijetio da otme plažu gradu kojem je plaža ključni “selling point”. U Supetru su se građani pobunili prošle jeseni zbog sličnog projekta koji je predviđao da se zbog vezova otme plaža i vaterpolsko igralište. U Starom Gradu, mještani su se pobunili kad su shvatili da je županijska lučka uprava preuzela na sebe mjesne vezove s dugoročnom nakanom da cijenama otjera domorodce i pusti ih u turistički optjecaj. Diljem Jadrana trendovi su isti. Nautički turizam u strahovitoj je ekspanziji, a ta je ekspanzija zbog meteorološkog realiteta izrazito vršno-sezonska. Na moru vlada ćumez i anarhija zbog čega ginu ljudi, poput sirotih Talijana sa Sante Sapienze. Svako naše malo misto traži način da usiše i unovči dio te bonanze u plastici i inoksu. Ta konjuktura se odvija po dva moguća scenarija. Ili se otima prostor koji je pripadao mještanima, ribarima i tradicijskim djelatnostima, ili se pak grabi novi prostor, blizu središtima mjesta, najčešće onaj plaža. Prostor koji je u lučkim mjestima obično najjavniji i najreprezentativniji (riva) pretvara se u prostor servisne intimnosti na kojem nautičari šeću u šlafrocima do tuš kabina ili na krmi u slatkoj vodi peru pjate. Pri tom se fatalno brkaju dvije u suštini različite vrste luka. Jedna je ona privezišna, gdje nautičari u prolazu akoštaju na dan-dva, borave u centru grada i odu. Druga su marine u kojima plastični orijaši umotani u cerade noće deset mjeseci. To su luke koje iziskuju dizalice, radionice, suhe dokove i servise. Riječ je o lukama koje neizbježno nagrizaju kopneni prostor, te koje su neizbježno ekološki agresivne, pa se logično smještaju u manje vrijedne, devalvirane, obično bivše industrijske prostore, kao što je to slučaj u Tivtu i Mandalini (vojni arsenali) ili Kaštelima (propala tvornica vinil-klorida). U Jelsi, a i ne samo u Jelsi, te se dvije instance namjerno miješaju da bi se najvidljiviji i najdragocjeniji prostori iskoristili za “junk yard”.

Kaosu uz obalu treba - dakako - dodati i kaos na samom moru. Baš kao i morska obala, i vodena površina postala je igralište specifične hrvatske ekonomike vulgarne prostorne rente. Vale se nesustavno prepuštaju ili (ne)prepuštaju koncesiji. Postoji stalno nastojanje da se vale pod koncesijom pretvore u područje monopola gdje će biti zabranjeno samostalno sidrenje, što je isto kao kad bi vam netko zabranio sjedenje na klupi u parku ako ste manje od 50 metara udaljeni od najbližeg štekata. U valama koje nisu pod koncesijom svatko, ponajčešće ugostitelji, stavlja bove, a neki od zakonom zaštićenih prostora poput Polača na Mljetu postali su plijen neformalne oligarhije lokalnih birtaša. Sve se to događa u situaciji kad je brodova u srpnju i kolovozu sve više i više, sve su veći i veći, a oni koji ih voze o moru i brodu znaju sve manje, sve su mlađi, nezreliji i pijaniji. Santa Sapienza izgleda nije bila upozorenje, pitanje je - što će biti?

Ludi, megalomanski suicid koji svom vlastitom mjestu sprema SDP-ov jelšanski načelnik - nažalost - samo je novi prilog koji nas uvjerava u prijesnu, trivijalnu istinu koja je jasna svima osim neoliberalnim dogmatima. U hrvatski nautički turizam, ali i ne samo nautički, i ne samo turizam, treba vratiti planiranje. Treba nam opet ta prezrena socijalistička riječ, trebaju nam opet socrealističke menzure, kute i bijeli ovratnici. Treba nam cerebralna, racionalistička djelatnost koja će - kao jednom davnih 60-ih - izmjeriti koliko čega u Jadran staje, na koji način, i kamo. Koja će iz prirodnih parametara prostora racionalnom računicom zaključiti koliko i gdje nečega smije biti. Suvišno je i reći da takva planerska aktivnost nema ama baš nikakve veze s ovom porugom koju mi danas zovemo “prostorno planiranje”, a koja se zapravo svodi na točkasto savijanje pravila, nesustavno pogodovanje, medijsku kuknjavu o antipoduzetničkoj klimi, te sirovu, vulgarnu korupciju.

Nautičkom turizmu treba novi, racionalni red. A samoj Jelsi u ovom trenutku treba nešto prizemnije, i to joj treba odmah. Treba joj spas od asistiranog samoubojstva.
http://www.jutarnji.hr/komentari/pis...ranje/4627469/
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 17:39   #78
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Točno, neki ljevičari su reaktivni i ne predlažu svoje projekte nego kritiziraju kada je sve gotovo...

Ali evo, Pavičić je napisao kolumnu u kojima se protivi gradnji marine na Jelsi koja bi ne samo bila građena usred mjesta na mjestu javne plaže, nego bi i uništila vizuru Jelse i tipično dalmatinski način života u tom gradiću.
http://www.jutarnji.hr/komentari/pis...ranje/4627469/
Za pocetak ja cu kazati da se uopce ne slazem sa time da marine unistavaju vizure Dalmatinskih mjesta...dapace ta jedra i brodovi koji se motaju im samo dodatno daju na vrijednosti...ima nesto u njima.
Ali to je moj osobni ukus.

Drugo, meni nije jasno jeli Pavicic protiv "krupnog kapitala" ili Marine?

Osim toga lik pati od standardnog problema svih piskarala.....oni svi znaju lijepo pisati ali nemaju pojma o onome o cemu pisu.
Vidi ovo:
Vrboska, mjesto i prirodni fjord s najdubljim i najzaštićenijom zaljevom srednjeg Jadrana. Upravo tamo su još socijalistički planeri sagradili ACI-jevu marinu, jednu od najvećih i najsigurnijih na Jadranu, luku koju je na tom mjestu prirodno nametala morfologija i
Ta marina u Vrboskoj je jedna od najmanjih a mozda cak i bas najmanja a ne jedna od najvecih na Jadranu...ali glavno da se Pavicic raspisao...kao veliki strucnjak.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 22.08.2016. at 19:01.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 17:59   #79
Quote:
A vi, "domoljubi", veselite se što su Švabe (bivši okupatori, za slučaj da ste zaboravili), osudili čovjeka koji je radio na tome da naša domovina bude slobodna i samostalna.
Taj čovijek napravio je grešku u svojem osebujnom radu: bio je na ključnoj poziciji u sustavu represije i kao dio tog sustava radio je na organizaciji političkog atentata u državi/sistemu koji ne zaboravlja lako (otuda nadležnost za taj zločin 'bivših okupatora'). Oni si ne mogu dozvoliti luksuz da nekome gledaju kroz prste jer bi im se sistem raspao, baš kako se i naš rastače - jer nemamo jedinstvena mjerila. Da je to barem bilo jedino ubojstvo koje su organizirali.... pri tome svi kasniji doprinosi u uspostavi i čuvanju novog sustava (neki bi možda rekli i 'okretanje kabanice') ne mogu saprati sva ona stara nedjela. Kada se mi nismo sposobni, kao društvo, suočiti se sa istinom - onda će to netko obaviti za nas (barem u ovom slučaju).
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2016., 20:52   #80
Quote:
-Nabat- kaže: Pogledaj post
Raspudić je točno napisao da Tomić/Jergović/navedi ime nisu pisali o Kamenskom, ali kakva je to kritika? To je takvo generaliziranje da gubi ikakvo značenje i smisao. Na taj način smo svi na ovom planetu licemjeri jer se bavimo onime čime se želimo baviti, a ne onime čime bismo se trebali baviti po mišljenju Raspudića ili neke treće osobe.

Evo, ja komentiram društvena zbivanja na forum.hr. Nemam ni jedan upis na temi o Kamenskom. Jesam li zato licemjer? Hoćeš li me pozvat na odgovornost? Moram li se ispričavat za to što NE pišem po temi o Kamenskom? Ima još hrpa tema na kojima nemam ni jedan upis i ja se nikome ne moram opravdavati zbog toga.

Raspudić komentira društvena zbivanja u novinama. Žali se da ovi iz jutarnjeg ne pišu o Kamenskom. A gdje je Raspudićev tekst o Kamenskom? Ako mu se toliko čita o tome neka uzme olovku i napiše, a ne da optužuje ljude koji nemaju nikakvu obvezu pisati o tome. Licemjer. Evo meni se čita kako je Zdravko Mamić optužen za krađu 300 milijuna kuna, gdje je njegov tekst o tome? Licemjer. Gdje je njegov tekst o tome kako je Horvatinčić ubio četvero ljudi, a slobodan je čovjek? Licemjer. Gdje je njegov tekst o Brkićevoj plagiranoj diplomi? Licemjer. Jebote, jedan licemjer optužuje druge da su licemjeri. Neprocjenjivo.
Nije bitno Kamensko već društveni kritičari koji ne kritiziraju društvo. Tematizirao je njihovo licemjerje. Smijemo kritizirati domoljube kada budzašto prodaju državnu imovinu, socijaldemokrate kada ukidaju prava radnicima, crkvenjake kada voze skupe limuzine...Dio ovog društva su i njegovi kritičari, a Raspudić je argumentirao njihovo licemjerje. Raspudić je sto puta popljuvao Jandrokovića, bošnjačku politiku, prije svega, sdp bih i sda bih, sve visoke predstavnike u BiH, američku ambasadu, Mesića...kad uhvatimo da licemjerno surađuje s njima bit će zasluženo popljuvan i nitko neće reći da ima pravo i slobodu ponašati se kako hoće i da je zabranjeno propitivati njegove postupke jer je on kolumnist.
dr.laki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.