Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2016., 19:11   #1
Prodaja nasljedstva

U prilogu sken darovnog ugovora.

https://s9.postimg.org/qphdm01rj/IMG...014_172543.jpg
https://s9.postimg.org/6xf7mpq7j/IMG...014_172549.jpg


Dakle, ja kao sin sam dobio od majke kuću sa manjim zemljištem, a kuća je pak od njenih roditelja.

Kuća kad sam dobio bila je u stanju 3/10, to jest kuća je 59. godište, zidana ali stara, unutra žbuka padala, hrpetina tapeta, sve starinsko, krov cijeli curio, prozori truli itd itd.
Vrijednost joj je bila oko 10 soma eura.

U kuću sam u 9 godina uložio oko 30.000 eura, sve preko kredita i takoc.
Kuća je sad skroz sređena, od unutrašnosti do fasade 10 cm, procjena je oko 40 soma eura.

E sad, u zadnjih godinu dana vodim stalno rat sa roditeljima, okomili su se na mene iz puno glupih razloga, plus ne podnose moju buduću ženu, otac nas hoće rastaviti, meni se prijeti problemima sa mojom firmom, i šlag na kraju nabrajaju svaku darivanu kunu, a pogotovo majka podbacuje za kuću, iako ne kuži što je uloženo u kuću.

Sada me zanima - ako dođe do toga da ću se seliti i prodavati ovu kuću sa ciljem da isplatim nju i riješim se svega - jel postoji kakva osnova po ovom darovnom ugovoru da ona mene može spriječiti u tome?

Jer ona stalno spominje nekakvo doživotno pravo na uživanje, nekakve izreke koje nisam niti čuo, a u ugovoru piše samo darivanje, nikakvo uživanje.

Izvinite na lošoj kvaliteti slike, živčan sam i neda mi se ponovno slikait.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 14:59   #2
Pa ne može se to baš samo tako poništavati
Pretpostavljam da je nekretnina do sad i upisana na tvoje ime, tako da možeš ti to najnormalnije prodat.
I nema mama na to nikakvo pravo.. više.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 15:14   #3
Nekretnina je upisana od prvog dana, već je skoro 10 godina u mom vlasništvu.

Ma znam i sam da nemože, ali neda mi vrag mira, jer prijetnje stalno dobivam, pa reko da provjerim.

Vjerujem da bi drugo bilo da je u ugovoru kakva stavka da ima pravo do smrti na kuću, ali nema ništa.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 16:37   #4
Ne znam....
Znam da darovatelj ima pravo tražiti dar velike vrijednosti natrag ako kod njega nastupe teške okolnosti osiromašivanja, zbog kojih nema sredstava za život.
Isto tako se taj dar uračunava na ostavinskoj raspravi u diobi nasljednika kao jedan dio koji je već dobio, i proporcijalno vrijednosti istoga se smanjuje dio koji ima pravo ravnopravno sa ostalim nasljednicima dobiti. Ako oporukom nije drugačije određeno, ako je, mislim da ostali nasljednici imaju pravo tražiti nužni dio od darovanoga.
Ne znam koju težinu ima to što je kuća već gruntovno prenesena na daroprimaoca, ali bez obzira na to, dođe li do prisile vraćanja dara, sva vrijednost uloženog u kuću daroprimaoc ima pravo potraživati i dobiti od daroprimatelja.

Bilo bi elegantnije rješenje da ste napravili ugovor o dosmrtnom uzdržavanju - nekretnina odmah prelazi u tvoje vlasništvo i nitko je više ne može uzeti. Ali postoji obaveza - dati hranu, njegu i toplo darodavatelju.
Naš susjed je tako imao sa svojom tetom - za godinu dana je prodao kuću meni, a nju i njezinu mirovinu uzeo k sebi u kuću.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 17:15   #5
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Ne znam....
Znam da darovatelj ima pravo tražiti dar velike vrijednosti natrag ako kod njega nastupe teške okolnosti osiromašivanja, zbog kojih nema sredstava za život.
Isto tako se taj dar uračunava na ostavinskoj raspravi u diobi nasljednika kao jedan dio koji je već dobio, i proporcijalno vrijednosti istoga se smanjuje dio koji ima pravo ravnopravno sa ostalim nasljednicima dobiti. Ako oporukom nije drugačije određeno, ako je, mislim da ostali nasljednici imaju pravo tražiti nužni dio od darovanoga.
Ne znam koju težinu ima to što je kuća već gruntovno prenesena na daroprimaoca, ali bez obzira na to, dođe li do prisile vraćanja dara, sva vrijednost uloženog u kuću daroprimaoc ima pravo potraživati i dobiti od daroprimatelja.

Bilo bi elegantnije rješenje da ste napravili ugovor o dosmrtnom uzdržavanju - nekretnina odmah prelazi u tvoje vlasništvo i nitko je više ne može uzeti. Ali postoji obaveza - dati hranu, njegu i toplo darodavatelju.
Naš susjed je tako imao sa svojom tetom - za godinu dana je prodao kuću meni, a nju i njezinu mirovinu uzeo k sebi u kuću.

zašto? pa ovako ima nekretninu od darovanja, a ovako, s doživotnim bi se trebao zajebavat s mamom pa bi ga i žena zajebavala radi mame, pa mama radi žene, pa sve ukrug.

osim toga, kakva ostavina, jest da uračunavanje dara, ali sama imovina ne ulazi u ostavinu, to je njegovo.
ovo sa hranom i njegom je iz ugovora o doživotnom, to je možda neki sudac zaključio da je to gruba nezahvalnost, ali u praksi se to odnosi na počinjenje nekih prekršaja , npr obiteljsko nasilje i to, nikako hranu i vodu i slično)

dobro si napravio -to je tvoje. za raskid bi mama tebe trebala tužiti. pritom bi trebala dokazivati tvoju grubu nezahvalnost (tip udario si ju), dovedena je na prosjački štap (tu ne moraš ti bit kriv, ali bitno je da je ona siromašna- tu ti lijepo kažeš majko daću ti ja soma kuna svaki mjesec i biće ok-ionak zivi u svojoj kući), što se zapravo neće dogodit - jer bi bila sramota u selu da mater sina na sud daje, tak da samo zanemari ta laprdanja...
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 19:11   #6
Sve šta ti kažeš - stoji.
Ali isto tako stoji u zakonu da se dar velike vrijednosti može tražiti natrag.
Nebitno pod kojim uvjetima - ali može se.
A uvjeti se dokazuju na sudu, naravno.
I ne znači da se neki od potrebnog ne može dokazati.
Na roditeljima je odluka hoće li ili neće ići tako daleko da se upuste u sudski pokušaj povrata - hoće li se odlučiti, i hoće li uspjeti u tome ili neće - ne ulazimo u to, ali da zakonsku podlogu za to, ako je ispunjen bilo koji d poreduvjeta za traženje poklonjenog natrag imaju - imaju.
Pogotovo kod poklona sa pisanim tragom kao što je nekretnina.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 22:54   #7
Nije jasno uopće zašto si me išao ispravljat kad sam sve ispravno napisala.
Darovni ugovor je jako teško pobiti na sudu , i povoljniji je za primatelja, upravo kod ovakvih situacija, kad se starci spredomisle jer im se snaha ne dopada; zato sam napisala da je bolji od doživotnog.
Nisam napisala da nema uvjeta, napisala dam da ima, ako ju proba umlatit sekirom, ima temelj, naravno. To je zdravoseljačka logika.

Zakon kaže sljedeće (da sad mi tu ne lamentiramo u prazno):


Opoziv zbog osiromašenja darovatelja

Članak 493.

(1) Darovatelj koji nakon ispunjenja ugovora o darovanju toliko osiromaši da više nema sredstava za svoje nužno uzdržavanje, a nema ni osobe koja ga je po zakonu dužna uzdržavati, može opozvati darovanje i od obdarenika zahtijevati povrat dara.

(2) Darovanje se može opozvati samo ako se dar ili njegova vrijednost još nalazi u imovini obdarenika, te ako se i obdarenik ne nalazi u oskudici glede svog uzdržavanja i uzdržavanja osoba koje je po zakonu dužan uzdržavati.

(3) Obdarenik nije dužan vratiti dar ako darovatelju osigura sredstva koja mu nedostaju za uzdržavanje u granicama opravdanih potreba.

(4) Darovatelj ne može opozvati darovanje i zahtijevati povrat dara ako se namjerno ili grubom nemarnošću doveo u oskudicu ili ako je od predaje dara proteklo deset godina za nekretnine, odnosno pet godina za pokretnine.


Opoziv zbog nezahvalnosti

Članak 494.

(1) Darovatelj može opozvati darovanje zbog grube nezahvalnosti obdarenika.

(2) Gruba nezahvalnost podrazumijeva da je obdarenik učinio prema darovatelju ili nekom od članova njegove uže obitelji djelo kažnjivo po kaznenim propisima ili se teže ogriješio o zakonom utvrđene dužnosti prema darovatelju ili članu njegove uže obitelji.

(3) Nasljednik darovatelja može opozvati darovanje samo ako je obdarenik namjerno usmrtio darovatelja ili ga je spriječio da opozove darovanje.

(4) Darovanje se ne može opozvati zbog grube nezahvalnosti koju je darovatelj oprostio obdareniku.

(5) Odricanje od prava na opoziv zbog grube nezahvalnosti obdarenika nema pravni učinak.


Nadopuna zbog povrede dužnog uzdržavanja

Članak 495.

(1) Ako onaj koji je dužan uzdržavati drugoga darovanjem trećemu povrijedi to pravo, uzdržavani ima pravo zahtijevati od obdarenika nadopunu onoga što mu darovatelj, zbog učinjenog darovanja, nije više u stanju davati.

(2) Ako je više obdarenika, raniji obdarenik bit će u obvezi samo ako prilozi kasnijih obdarenika nisu dovoljni za nadopunu uzdržavanja.

(3) Nadopuna se može zahtijevati i od obdarenikovih nasljednika, ako se dar ili njegova vrijednost nalaze u ostavini.

....

Prestanak prava na opoziv darovanja

Članak 497.

Pravo na opoziv darovanja prestaje istekom godine dana od dana kad je osoba koja ima pravo na opoziv saznala za razlog opoziva, ako ovim ili posebnim zakonom nije drukčije određeno.




Boldano se odnosi na konkretan slučaj. Znači još malo pa si u zastari.
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 23:25   #8
Ok.
Znala sam da postoji zakonski okvir po kojemu se može tražiti povrat dara, ali nisam znala tako konkretne uvjete.
Vjerojatno će sve završiti dobro za forumaša.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 22:59   #9
O bože, ok - ja zaboravih, 2011. je tek ugovor rađen, iako sam u kući 10 godina.

Da, sigurno da i do ovoga dođe - bude me majka išla tražiti istu vrijednost darovanja nazad - ono, ja mrzim sina, mrzim snahu, želim im najgorje, ali dajte mi pomozite sad

Ovo zadnje ne kužim:

"Pravo na opoziv darovanja prestaje istekom godine dana od dana kad je osoba koja ima pravo na opoziv saznala za razlog opoziva"

Pa koji razlog opoziva? Jer nevoli snahu? Jer sin od 29 godina ne želi biti mami ispod peruške?

I da, da i dođe do neznam čega - što se gleda kao vrijednost koja se mora vratiti, ono stanje kad je darovano ili konačno? Jer u kuću je ulupano 30.000 eura, s tim da je tu 90% moj rad. Mogu ja i svoj rad procjeniti.
Geralt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 23:02   #10
Diskretno prodas kucu i miran si...

Napisala ti je Ivana gore...

(2) Darovanje se može opozvati samo ako se dar ili njegova vrijednost još nalazi u imovini obdarenika, te ako se i obdarenik ne nalazi u oskudici glede svog uzdržavanja i uzdržavanja osoba koje je po zakonu dužan uzdržavati.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:52.