Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2016., 09:54   #1
Gdje se igraju ("vise", druže se, "gube vrijeme") školarci?

Gledam klince po parkovima, igraonicama, oko zgrade itd...
Kako imam jednog malca vrtićara, još smo primorani obilaziti parkiće u potrebi za igrom.

Ali imam i prvašića kojem lagano "dosađuju" parkići za bebe.

I onda se uhvatim u razmišljanju, pa fakat, gdje se igraju školarci.
Ja školarce ne vidim vani, ni oko zgrade, ni po parkovima, a ovo malo igraonica je ionako za klince do 7god.
Gdje "vise" ta djeca, gdje se ispucavaju. Tu i tamo na šk. igralištu zateknem po par dečkića da igraju nogomet, ali curice ne vidim nigdje.

Nije valjda da baš svi imaju toliko full rasporede sa dodatnim aktivnostima da ne stignu imati free time, ono bitno slobodno vrijeme za druženje, dosađivanje, istraživanje.
Ili pak svi baš vise doma na netu?

Starija je prvašić, živimo u zgradi i nisam još toliko sigurna da ju samu mogu pustit da sama skita sa frendicom po kvartu. Frendica je udaljena par zgrada, i par cesta dalje. I onda ok, organiziramo se i idemo zajedno vozit bicikl itd...
Ali njima vidim treba da budu same, da se same igraju, pa nisu one više bebe da ih mame nadgledaju po parkićima i klackalicama.
I takve grupe djece koje su nekada u nekim prošlim vremenima bile normalne, danas ne vidim.

WTF is going on?

Kako odrastaju uopće školarci?
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 10:08   #2
Ne znam, oko mene su na parkicima ali se ne ljuljaju i klackaju nego zaposjednu neku kuciciu ili krovic ili pod i igraju se slicicama ili trkeljaju
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 10:41   #3
živim u zgradi
na 2. i na 1. katu su po jedna curica, ne znam da li su ista generacija, ali vidim da se druže
ali ne vani, nego jedna kod druge u stanu
trče po stubištu malo k jednoj, malo k drugoj
vani ih vidim jedino kad idu u školu
inače imamo park pred zgradom, vječito je prazan, ali budemo ga mi počeli koristiti kad moj malo poraste, možda dođu i drugi roditelji s djecom
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 13:36   #4
ja ih isto kao i summer viđam po parkićima. moj im se često pokušava prikrpati.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2016., 14:22   #5
U našem bogomdanom dijelu Jaruna djeca su vani, imamo nekoliko parkića oko i između zgrada i ostavljena im je sloboda kretanja i bivanja.

Vikendom samo zvone jedni drugima (moj ima 3 frenda iz razreda i još nekolicinu koju su pokupili iz druge obližnje škole ili razreda u uskom krugu zgrada, dvije slabo prometne ceste su u igri), gledam na lijep i velik park oko kojega dominira ogromanjska zelena površina sa zelenim brduljkom na koji se pentraju, puštaju zmajeve, igraju nogomet.

U petak su bili vani od 15/16 do 20:30, ovaj dio kad se smračilo uživali su kao prasci igrajući se skrivača. Dio dana budem vani s manjim, ostalo bude sam s frendovima ako nemamo neki cilj, izlet...

Zimi je bilo malo nategnuto jer su se starci plašili, osim dok je snijeg padao, ali eto polako se kvart opušta, navikavamo se na zvonjavu i dječje glasove koji skupljaju ekipu, graju kad ti dođu po vode i uvališ im svježe pečene kiflice... A i starci su počeli izlaziti sa šoljama kafe i upoznavati se. Jako nam je lijepo.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 14:05   #6
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
U našem bogomdanom dijelu Jaruna djeca su vani, imamo nekoliko parkića oko i između zgrada i ostavljena im je sloboda kretanja i bivanja.

Vikendom samo zvone jedni drugima (moj ima 3 frenda iz razreda i još nekolicinu koju su pokupili iz druge obližnje škole ili razreda u uskom krugu zgrada, dvije slabo prometne ceste su u igri), gledam na lijep i velik park oko kojega dominira ogromanjska zelena površina sa zelenim brduljkom na koji se pentraju, puštaju zmajeve, igraju nogomet.

U petak su bili vani od 15/16 do 20:30, ovaj dio kad se smračilo uživali su kao prasci igrajući se skrivača. Dio dana budem vani s manjim, ostalo bude sam s frendovima ako nemamo neki cilj, izlet...

Zimi je bilo malo nategnuto jer su se starci plašili, osim dok je snijeg padao, ali eto polako se kvart opušta, navikavamo se na zvonjavu i dječje glasove koji skupljaju ekipu, graju kad ti dođu po vode i uvališ im svježe pečene kiflice... A i starci su počeli izlaziti sa šoljama kafe i upoznavati se. Jako nam je lijepo.
Ovo je krasno, kao nekada ! Ja sam mislila da je to moguće samo još na selu.
Mlađe klince još i viđam vani, ali starije ne. Pretpostavljam da vise po društvenim mrežama i na neki virtualni način se isto druže. Bilo bi dobro da i tamo starci nadgledaju sa šoljama kafe u ruci
__________________
Some folks are wise, some are otherwise
šal_od_kašmira is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 16:02   #7
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
U našem bogomdanom dijelu Jaruna djeca su vani, imamo nekoliko parkića oko i između zgrada i ostavljena im je sloboda kretanja i bivanja.

Vikendom samo zvone jedni drugima (moj ima 3 frenda iz razreda i još nekolicinu koju su pokupili iz druge obližnje škole ili razreda u uskom krugu zgrada, dvije slabo prometne ceste su u igri), gledam na lijep i velik park oko kojega dominira ogromanjska zelena površina sa zelenim brduljkom na koji se pentraju, puštaju zmajeve, igraju nogomet.

U petak su bili vani od 15/16 do 20:30, ovaj dio kad se smračilo uživali su kao prasci igrajući se skrivača. Dio dana budem vani s manjim, ostalo bude sam s frendovima ako nemamo neki cilj, izlet...

Zimi je bilo malo nategnuto jer su se starci plašili, osim dok je snijeg padao, ali eto polako se kvart opušta, navikavamo se na zvonjavu i dječje glasove koji skupljaju ekipu, graju kad ti dođu po vode i uvališ im svježe pečene kiflice... A i starci su počeli izlaziti sa šoljama kafe i upoznavati se. Jako nam je lijepo.
Ahhhh, ovo zvuči romantično...
Kod nas nažalost toga nema
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 16:11   #8
kod nas je tak svako ljeto, osim kaj nitko ne donosi kifle nego eventualno pivu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 11:56   #9
Pričam sa "hoh" mamom klinca iz razreda (štrebera koji ide na milion izvannastavnih aktivnosti).
On je jadan jer nema vremena, em zadaća, em sve izvannastavne aktivnosti, em ovo, ono ona kuka kako se on nema kad igrati.



Pa mislim se , ženo, pa ukini mu te vanškolske aktivnosti.
Pa prvi razred je. pusti ga da se igra.

Ne kužim te roditelje koji djecu siluju sa milion vannastavnih aktivnosti.

On ide na flautu, engleski, vjeronauk, nekakakav sport koji nisamskužila koji i još piše zadaću koju inače svi odrade u boravku.
Jeben time managament.
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 16:48   #10
Ako sam negdje skontala, ti si, Wanda, u St?
Ugl, moje dijete je prvašić, mlađa ima tri godine.
Prvašica mi ide u OŠ koja nema cjelodnevni, što znači, smjenski rad, jutro od 8-11.30h, osim uto i čet kad imaju do 12.20 radi izvannastavnih aktivnosti, a popodne su od 13-16.30, opet uto i čet imaju do 17.20h nastavu.
Svaki dan, od početka godine, skoro pola razreda (znači njih 10), ostaje iza škole na igranju. i jesen i zimu, pa pogotovo sad proljeće, mi roditelji visimo s njima poslije nastave minimum sat vremena. Igraju se zajedno curice i dječaci, ugl nogomet, košarka, lovice i sl. mi negdje sa strane stojimo i pričamo međusobno.
Moja trenira plivanje, 5x tjedno, u natjecateljskoj je grupi, sat i po svaki dan.
Kad je škola popodne, trening je ujutro, odnosno obrnuto.
I s ekipom s treninga i trenericom idu zajedno u kino, i druže se na klupskim druženjima.
iz zgrade nema neku ekipu, al kraj nas je poligon za bicikle, pa tu vozi bajk, rola, trči. Ugl se dogovorimo s ekipom koju pozna, pa se oni druže i igraju. Nekad je znam pustiti samu ispred zgrade, al je ja vidim i čujem s balkona. i to ugl bude s par curica, iznesu barbice pa se igraju i pričaju.
isto zna pozvati nekog iz razreda na druženje poslije nastave kod nas doma ili ona otići nekome (u dogvoru mamom tog djeteta).
ja sam ta koja ponekad poželi da smo sami doma
Vidim da se velika većina djece u našem kvartu igra ispred zgrade (imamo travnate površine) ili na poligonu ili ispred škole. Do kraja lipnja će se otvoriti veliki park nasuprot naše zgrade, pa će i tu provoditi vrijeme (nemamo neki park sa spravama blizu).
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 10:37   #11
Quote:
Plavooka Sanja kaže: Pogledaj post
Ako sam negdje skontala, ti si, Wanda, u St?
Ne.

Quote:
Plavooka Sanja kaže: Pogledaj post
Ugl, moje dijete je prvašić, mlađa ima tri godine.
Isto, samo je moj mlađi dečko.

Quote:
Plavooka Sanja kaže: Pogledaj post
Prvašica mi ide u OŠ koja nema cjelodnevni
Moja ide u boravak. U školi je od 7:30-16:00
Neki klinci ostaju još duže u dežurstvu se igrati, ali mi idemo kući.

Quote:
Plavooka Sanja kaže: Pogledaj post
Moja trenira plivanje, 5x tjedno, u natjecateljskoj je grupi, sat i po svaki dan.
Kad je škola popodne, trening je ujutro, odnosno obrnuto.
I s ekipom s treninga i trenericom idu zajedno u kino, i druže se na klupskim druženjima.
Moja ne trenira ništa. U vrtiću je išla 2x tjedno na sport, ali smo joj ove godine odlučili priuštiti slobodno vrijeme nakon škole. Smanjt maksimalno obaveze, napor, zamor, i strku oko tajminga treninga.
Odnosno dati dovoljno vremena da se nakon škole igra.

U 7 večera, u 8 ide spavati.
Znači ima 2,5-3 h za igru. Ili idemo van u bebi parkić koji joj je sad opako dosadan, ili se igra doma.
Doma dok si prolista knjigu, poigra legićima, baci oko na tablet, prođe vrijeme.
Da još mora trčat na trening, mislim da bi bila histerična.

Quote:
Plavooka Sanja kaže: Pogledaj post
iz zgrade nema neku ekipu
Iz zgrade nema uopće ekipu, čak ni iz susjednih zgrada. Ta djeca ne izlaze.
Par zgrada dalje ima par curica njene generacije, ali dolaze sa mamama u park ako stignu, nakon treninga, iza 7 naveče. Nama je to kasno.
Znam ju pustit samu ispred zgrade, ali samoj joj je dosadno.
Čak ju pustim i u parkić dvije zgrade dalje gdje ju ne vidim, gdje je jedino djete bez pratnje, pa joj bude dosadno jer su sve ostalo bebači.

Vani se nema s kim igrati. Osim ako ju odvedem kod neke frendice...

U našem kvartu ima dosta djece, ali se ta djeca ne igraju vani.
Kat poviše nas ima curica 3r. Ta NIKAD nije sama izašla van.
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 20:04   #12
Sjetih se teme pa da je malo dignem.

Upravo malo čitala na balkonu i gledam ekipicu, vratili se svi s mora željni jedni drugih, cijeli dan su bogovetni vani, baš mi je toplo oko srca.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:43.