Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2013., 21:28   #1221
povećala im se nezaposlenost...sada je 448.000, što nije mala cifra
http://www.scb.se/Pages/Product____23276.aspx

dok je u Norveškoj samo oko 66000 na birou...
http://www.ssb.no/en/arbeid-og-lonn/.../akumnd/maaned
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 00:31   #1222
Postoji li "hrvatska škola" u Švedskoj? Google baš i ne pomaže

Dakle ne pitam za školu gdje je moguće učiti hrvatski jezik, već za školu gdje se nastava održava na hrvatskom jeziku i iz drugih predmeta
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 01:07   #1223
Quote:
parademann kaže: Pogledaj post
povećala im se nezaposlenost...sada je 448.000, što nije mala cifra
http://www.scb.se/Pages/Product____23276.aspx

dok je u Norveškoj samo oko 66000 na birou...
http://www.ssb.no/en/arbeid-og-lonn/.../akumnd/maaned
Čitao sam negdje da šveđani masovno odlaze u Norvešku čak im i država u tome pomaže.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 08:36   #1224
Meni je super, u Švedskoj koje god novine otvoriš uglavnom kuknjava o rastućoj nezaposlenosti i problemima i diskriminaciji imigranata. A u Hrvatskoj u medijima i na forumima : obećana zemlja, ajmo se svi preselit 1.7 Ja sam isto dojma da je ovdje nezaposlenost dosta velika, posebno kod mladih ljudi i novih imigranata. Čak je i bila negdje brojka da je potrebno u prosjeku sedam godina da se postigne zaposlenost od oko 60%, a da u prve dvije godine od dolaska počne raditi tek 20% imigranata

@Bilobrkster zar igdje osim u Hrvatskoj i okolnim zemljama postoji nešto takvo? Postoji nastava iz materinjeg jezika za djecu ako ih u općini ima dovoljno za grupu, ali da bi cijela škola bila na hrvatskom, wtf? Koja bi bila korist od toga?! Osim zatvaranja djece u nekakvi morbidni hrvatski geto?
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 10:23   #1225
Quote:
parademann kaže: Pogledaj post
povećala im se nezaposlenost...sada je 448.000, što nije mala cifra
Quote:
avid kaže: Pogledaj post
Ja sam isto dojma da je ovdje nezaposlenost dosta velika
Da 448 000 nezaposlenih na 10 mil. stanovnika i skoro 400 000 nezaposlenih u Hr na 4,4 mil. stanovnika, to je skoro pa isto...

S tim da je realna stopa nezaposlenosti u Hr vjerovatno i veca od onih 21,6% jer ima dosta ljudi koji rade samo sezonski i onih koji rade a ne dobivaju placu. Koliko ima takvih u Svedskoj?
lynqzie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 11:18   #1226
Quote:
avid kaže: Pogledaj post
Meni je super, u Švedskoj koje god novine otvoriš uglavnom kuknjava o rastućoj nezaposlenosti i problemima i diskriminaciji imigranata. A u Hrvatskoj u medijima i na forumima : obećana zemlja, ajmo se svi preselit 1.7 Ja sam isto dojma da je ovdje nezaposlenost dosta velika, posebno kod mladih ljudi i novih imigranata. Čak je i bila negdje brojka da je potrebno u prosjeku sedam godina da se postigne zaposlenost od oko 60%, a da u prve dvije godine od dolaska počne raditi tek 20% imigranata

@Bilobrkster zar igdje osim u Hrvatskoj i okolnim zemljama postoji nešto takvo? Postoji nastava iz materinjeg jezika za djecu ako ih u općini ima dovoljno za grupu, ali da bi cijela škola bila na hrvatskom, wtf? Koja bi bila korist od toga?! Osim zatvaranja djece u nekakvi morbidni hrvatski geto?
samo pitanje je kojih imigranata, s obzirom da sam čitao da se jako žale na arape i te s istoka da žive praktički samo na socijalnoj pomoći i bave se ilegalnim stvarima

Inače kad se ove brojke malo bolje pogledaju, nije stopa zaposlenosti ništa drastično drugačija od drugih eu zemalja (oko 8.5 %) a niti bitno različita od prošle godine u isto vrijeme
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 11:24   #1227
Quote:
avid kaže: Pogledaj post
@Bilobrkster zar igdje osim u Hrvatskoj i okolnim zemljama postoji nešto takvo? Postoji nastava iz materinjeg jezika za djecu ako ih u općini ima dovoljno za grupu, ali da bi cijela škola bila na hrvatskom, wtf? Koja bi bila korist od toga?! Osim zatvaranja djece u nekakvi morbidni hrvatski geto?
Nemam blage, samo sam čuo da postoje takve škole od jednog inteligentnog izvora.
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 13:35   #1228
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
samo pitanje je kojih imigranata, s obzirom da sam čitao da se jako žale na arape i te s istoka da žive praktički samo na socijalnoj pomoći i bave se ilegalnim stvarima

Inače kad se ove brojke malo bolje pogledaju, nije stopa zaposlenosti ništa drastično drugačija od drugih eu zemalja (oko 8.5 %) a niti bitno različita od prošle godine u isto vrijeme
Ako misliš da vole balkance neš više varaš se. Trenutno je popularno pljuvat po muslimanima (nije da nema razloga ali nisu jedini vrijedni pljuvanja).

Nezaposlenost je ogromna za neobrazovane mlade. Za visoko obrazovane (one koji su išli nešto korisno) je daleko bolja situacija, sem toga ako imaš mozga onda odeš fino u njemačku i imaš duplo bolju plaću.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 13:36   #1229
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Nemam blage, samo sam čuo da postoje takve škole od jednog inteligentnog izvora.
Pitanje je gdje to točno takve škole postoje i šta je tvoja definicija inteligencije.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 14:16   #1230
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Ako misliš da vole balkance neš više varaš se. Trenutno je popularno pljuvat po muslimanima (nije da nema razloga ali nisu jedini vrijedni pljuvanja).

Nezaposlenost je ogromna za neobrazovane mlade. Za visoko obrazovane (one koji su išli nešto korisno) je daleko bolja situacija, sem toga ako imaš mozga onda odeš fino u njemačku i imaš duplo bolju plaću.
što podrazumijevaš ''neobrazovane mlade''?

a u njemačkoj definitivno nisu više plaće nego u švedskoj, prema svim statistikama je upravo suprotno
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 14:38   #1231
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Ako misliš da vole balkance neš više varaš se..
Nije vrag da prvi puta čuješ da su Hrvati posebna kategorija, dobri i radišni, nas svi vole

Torrentz, čovjek je iz Švedske i otišao je radit u Njemačku, valjda zna bolje od te tvoje statistike (koja ti u isto vrijeme nije dovoljno dobar argument da poslovi ne padaju s neba novim imigrantima kad ko što rekoh, posao ih u prve dvije godine nađe ravno 20%). Ja ti isto mogu potvrditi direktno iz Švedske da zna o čemu priča.
ITevci masovno bježe iz Švedske i baš zato je to glavna i jedina branša gdje se stranci zapošljavaju bez ikakvog problema. U Švedskoj je prosječna plaća visoka jer su minimalne plaće dosta visoke (iako ne postoji zakonski propisana minimalna plaća, sindikati su vrlo jaki) a porezi progresivni, što znači da što ti je plaća veća to plaćaš veći porez i opet isti drek dobiješ van. Tako da se iznimno teško odlijepiti od prosjeka kad su u pitanju primanja na ruke. U prijevodu to ti znači da čistačica u Švedskoj ima puno veću plaću nego čistačica u Njemačkoj, ali ITevac u Njemačkoj ima puno veću plaću nego ITevac u Švedskoj.
I zbog toga tražena zanimanja iz Švedske gibaju i mlate pare drugdje. A zbog toga ti je i jako teško dobiti posao kad si mlad i neiskusan i novi imigrant. OGROMNI su troškovi rada za poslodavca, ogromni, najviši u Europi. Zato se ljudi teško teško odlučuju na nova zapošljavanja, a da to nije preko preporuke i u krajnjoj nuždi. I otud ta ogromna nezaposlenost mladih i stranaca i skoro stopostotno zapošljavanje po preporukama. (+ jako puno nekvalificiranih koji se tuku za radna mjesta jer je svakoj čistačici bilo gdje u EU san preselit se u Švedsku baš zbog ovog gore)
Da ne spominjem da nisi uopće svjestan da ovdje isto postoji cijeli set programa ko ovih naših 1600 kuna i uopće nije rijetkost da ljudi rade u zamjenu za gablec i prijevoz. Guglaj praktik i FAS 3 ako mi ne vjeruješ.
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 15:04   #1232
Quote:
avid kaže: Pogledaj post
Nije vrag da prvi puta čuješ da su Hrvati posebna kategorija, dobri i radišni, nas svi vole
nismo ništa posebni, ali smo sigurno poželjniji od azijata i arapa ako se kvaliteta rada gleda. isto tako naši se ljudi svugdje vrlo brzo integriraju, što mnoge zemlje s visokim stupnjem imigranata vrednuju (tj barem prema izjavama iz njih dolazi)
Quote:
Torrentz, čovjek je iz Švedske i otišao je radit u Njemačku, valjda zna bolje od te tvoje statistike (koja ti u isto vrijeme nije dovoljno dobar argument da poslovi ne padaju s neba novim imigrantima kad ko što rekoh, posao ih u prve dvije godine nađe ravno 20%). Ja ti isto mogu potvrditi direktno iz Švedske da zna o čemu priča.
istina, u švedskoj je koliko vidim mala razlika između it-jevca i bauštelca, ali takav je sustav vrijednosti kod njih, oni imaju najveći udio srednjeg sloja, što je po meni najbolje. dakle nije isto socijalna drava i socijalizam. imam rodbinu i u njemačkoj pa znam kako je tamo.
Quote:
ITevci masovno bježe iz Švedske i baš zato je to glavna i jedina branša gdje se stranci zapošljavaju bez ikakvog problema.
evo ja sam iz IT branše (project management) i prije tjedan dana sam počeo pomalo slati molbe. zanima me koliko su mi manje šanse naći posao PM bez da znam švedski. jer u velikoj večini vidim da se traži baš švedski jer ipak komuniciraš sa švedskim klijentima.

Quote:
U Švedskoj je prosječna plaća visoka jer su minimalne plaće dosta visoke (iako ne postoji zakonski propisana minimalna plaća, sindikati su vrlo jaki) a porezi progresivni, što znači da što ti je plaća veća to plaćaš veći porez i opet isti drek dobiješ van. Tako da se iznimno teško odlijepiti od prosjeka kad su u pitanju primanja na ruke. U prijevodu to ti znači da čistačica u Švedskoj ima puno veću plaću nego čistačica u Njemačkoj, ali ITevac u Njemačkoj ima puno veću plaću nego ITevac u Švedskoj.
istina, ali opet bih kao ITjevac radije išao u švedsku di mi ne treba radna viza nego u njemačku gdje te izmaltretiraju s tim papirima. plus to što svi idu u tu njemačku, a zapravo se generalno bolje živi gore na sjeveru.
Quote:
I zbog toga tražena zanimanja iz Švedske gibaju i mlate pare drugdje. A zbog toga ti je i jako teško dobiti posao kad si mlad i neiskusan i novi imigrant. OGROMNI su troškovi rada za poslodavca, ogromni, najviši u Europi. Zato se ljudi teško teško odlučuju na nova zapošljavanja, a da to nije preko preporuke i u krajnjoj nuždi. I otud ta ogromna nezaposlenost mladih i stranaca i skoro stopostotno zapošljavanje po preporukama. (+ jako puno nekvalificiranih koji se tuku za radna mjesta jer je svakoj čistačici bilo gdje u EU san preselit se u Švedsku baš zbog ovog gore)
dali opet je bolje nego u hr gdje bez veze ne možeš dobiti ni volontiranje za 1600 kn a kamoli ozbiljan posao. ja bih u švedskoj radio i kao bauštelac ili čistač dok ne bih jezik naučio i onda naravno tražio posao za što sam sposoban i imam iskustvo.

i nije samo lova u pitanju, mislim da je s obzirom na vrijednosti koje se gore gaje u odnosu na srednju i južnu europu puno ugodnije podizati obitelj i živjeti u švedskoj nego u njemačkoj. to govorim prema dosad stečenom dojmu iz njemačke i skandinavije od poznanika i rodbine. možda griješim, ne znam, onda oni mene svi lažu. isto tako svatko ima nešto što mu je bitnije u životu, pa tako i ocjenjuje život negdje u odnosu na drugdje.
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 15:21   #1233
Lol. Sorry, ali meni je to smiješno. Ti znaš nešto o kvaliteti rada Arapa i Azijata a cviliš tu da si jadan i nezaposlen i potplaćen, a svake godine u Švedsku na radne dozvole dođe par tisuća Indijaca. Oni su se javljali na oglase, dobili posao. Ti nisi. Nisu ni oni znali švedski, ali su očito znali nešto što nekom poslodavcu treba. A to što ti misliš da si bogomdan jer si bijel, a bože moj. Ako znaš radit nešto što nekome treba, zaposlit će te. Ako ne znaš, prije će zaposlit sve Azijate ovog svijeta koji znaju Jer ako ti pucaš na ekstremnodesne poslodavce, vjeruj mi ,tima mrak padne na oči i od riječi Balkan. Tak da si rista u istoj gabuli ko i svaki naš Mohamed. Dotad šalji molbe i poradi na socijalnim vještinama, jer Švedska kakva da je, jako je politički korektna, izvalit ćeš neku takvu rasističku na poslu i izletit dok si rekao keks

Uostalom, o čemu mi pričamo, ja sam mislila da si u najmanju ruku završio tri godine upravne. U Švedskoj postoji OZBILJAN deficit ITevaca i ako si ti u tom svom poslu iole dobar dobit ćeš posao sutra i imati radnu dozvolu za 24h.
Ali ako je Višnu ili Mahmudin bolji od tebe, e jebiga.

Pretpostavljam da ti je rodbina u Švedskoj napunila glavu s tim pizdarijama, to je nevjerojatno često kod naše dijaspore, ali šta ti ta ista rodbina nije našla posao, zapitaj se radije nad tim kad vidiš i sam ovdje da tko radi, radi jer ga je rodbina povukla gore, a ne nad mudrim opservacijama koje ti daju o tome tko je poželjniji imigrant

Potvrdit će ti AxMi, on je koliko mi se čini oduvijek u Švedskoj. Šveđani koji su čisti u glavi ne prave NIKAKVU razliku jesi ti Arap, Indijac, Balkanac ili Šved. Oni koji nisu i koji briju na Švedska za Šveđane imaju savršeno istu razinu odbojnosti prema ekipi iz bivše Jugoslavije ko i prema ekipi iz Afganistana. To da postoji nekakva veličanstvena gradacija u kojoj se Hrvati asimiliraju, Srbi malo manje, a Muslimani najmanje je najtipična debilana hrvatskih polupismenih desničara što su se razmilili po cijeloj kugli zemaljskoj i sami zdušno doprinose tim predrasudama koje o nama mnogi imaju.

Zadnje uređivanje avid : 24.04.2013. at 15:50.
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 15:55   #1234
Koliko ti nadrobila gluposti to nisu istine, totalno si u krivom smjeru rasprave. Upravo si ti puna predrasuda sto se i vidi iz svega sto si nadrobila. Ne znam jel to zato sto ne citas s razumijevanjem ili se namjerno pravis grbava
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 16:03   #1235
Haha, da, ja sam napisala da su Hrvati po kvaliteti rada poželjniji imigranti od Azijata i Arapa. Daj molim te, takve gluposti su zakonom kažnjive u Švedskoj, dala sam ti dobronamjeran savjet da pripaziš malo što laprdaš.
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 16:10   #1236
Joj kako volim takve koji su najpametniji, cim predju granicu su pokupili svu pamet svijeta. I onda se na susjednoj temi pitaju zasto nitko ne voli dijasporu niti ista znas o meni niti koje je moje iskustvo, niti u kojim sve zemljama svijeta sam bio, na koliko kontinenata i s razlicitih nacionalnosti i rasa se druzio i tako napamet laprdas i postavljas se visoko iznad, jer ti si eto u svedskoj naglo upila svu pamet (i aroganciju) svijeta
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 16:24   #1237
Možeš se ti sad izvlačiti koliko god hoćeš, ali poanta je- ako ti zaista misliš da samim tim što si iz Hrvatske imaš prednost pred nekim iz Indije za posao u Švedskoj, onda si naivan i pomalo bedast. Ako ti misliš da bi trebao imati prednost, onda si rasist i budala. Kako god okreneš, nešto je u tvojoj izjavi trulo. Tak da ili ćeš nam objasniti što si točno mislio kad si napisao "ali smo sigurno poželjniji od azijata i arapa ako se kvaliteta rada gleda" i na koji način to točno NISI mislio da su Hrvati po defaultu bolji radnici od Arapa i Azijata ili ćemo ostati pri jednom od ova dva zaključka gore.
Ja ne sudim tebe i tvoje iskustvo već tvoju izjavu, tako da ne znam ja s koliko si se ti Arapa i Azijata družio, ali ništa od toga ne umanjuje činjenicu da si izvalio glupost s rasističkim konotacijama, a ja ti dobronamjerno savjetovala da takve mudrolije učiš zadržavati za sebe ako već planiraš u Švedsku, jer u Švedskoj svako malo netko odleti s posla i za BITNO manje (nedavno neki sveučilišni profesor ostao bez posla za pošalicu da je student imena Mohammed stigao direktno iz Meke. Nije ti ovo Hrvatska, ovdje se takve stvari shvaćaju ozbiljno).

Ali da ti potcrtam što sam originalno htjela reći - ja još nikad nisam čula Šveđana ili Nijemca ili Kanađana ili bilo kog drugog građanina države u koju Hrvati emigriraju da kaže da su Hrvati išta više ili manje poželjni od bilo koje druge etničke skupine imigranata. Tko ne voli strance, istočnoeuropljani spadaju u vrlo stigmatizirane grupe (tako da eventualno bi Amerikanci i Australci mogli bacati ovakve izjave, Hrvati teško), a tko je sposoban pojmiti da čovjeka ne određuje etnička grupa ne zamara se time. A da sam imala kunu svaki put kad sam čula nekog Hrvata da kaže nešto poput ovog tvog, ne bih trebala radit do kraja života
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 16:34   #1238
To kaj nema rasizma u Svedskoj, o tom po tom. Mozda ne javno i otvoreno, nitko nece nista reci protiv imigranata, ali znam iz prve ruke da u Stockholmu ima kvartova gdje ni jedan Svedjo ne bi zivio, ni nogom krocio.

A i zanimljivo je kako se vozis metrom od cetra grada prema periferiji, sve vise crnih lica, a sve manja bijelih.


Tako da ako si s Balkana mozda i nije neka prednost, ali si u svakom slucaju mnogo bliza kultura prosjecnom Svedji, a ako uz to znas engleski i svedski (sto dobar dio imigranata iz 'trecih' zemalja ne zna), na dobrom si putu da te gledaju malo bolje od prosjecnog imigranta
Comus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 16:46   #1239
Quote:
lynqzie kaže: Pogledaj post
Da 448 000 nezaposlenih na 10 mil. stanovnika i skoro 400 000 nezaposlenih u Hr na 4,4 mil. stanovnika, to je skoro pa isto...

S tim da je realna stopa nezaposlenosti u Hr vjerovatno i veca od onih 21,6% jer ima dosta ljudi koji rade samo sezonski i onih koji rade a ne dobivaju placu. Koliko ima takvih u Svedskoj?

Švedska nema 10 nego 9.5 milijuna, a Hrvatska nema 400.000 nego 362.000 nezaposlenih...

no stopa nezaposlenosti je skoro 3 puta manje u Švedskoj nego u RH, to je činjenica, a isto je činjenica da je skoro tri puta manja stopa nezaposlenosti u Norveškoj nego u Švedskoj...

ako netko ima strica u Švedskoj koji mu može sutra naći posao, onda je OK otići....ali misliti da će netko bez znanja švedskoj lako konkurirati onih 448.000 nezaposlenih šveđana...ili koji već znaju švedski....je pomalo naivno...naravno, sve zavisi od slučaja do slučaja, odnosno od osobe kako se tko može snaći...
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 17:16   #1240
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
što podrazumijevaš ''neobrazovane mlade''?

a u njemačkoj definitivno nisu više plaće nego u švedskoj, prema svim statistikama je upravo suprotno
Ja govorim o plaćama za visoko obrazovane (fizičari, inžinjeri) a ne o ekipi koja radi u McD.
Takvima su plaće osjetno više. Istina da je bruto plaća niža u njemačkoj ali su porezi isto hrpu niži tako da ono šta dobiješ u ruke je daleko bolje nego šta dobiješ u švedskoj.

Pod neobrazovane mlade se uglavnom misli na osnovnu i srednju di srednja nije zanatska. Doduše problema imaju svi društvenjaci jer toga jednostavno ne treba u nekim velikim količinama.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:48.