Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2012., 13:10   #1201
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
na planeta zamlji , gdje je prosječan stanovnik nekulturan i nadasve loš , gdje isti želi nauštrb drugoga doći do moralne i meterijalne koristi ,pravila su nužna
i pored jasnih pravila , prosječan stanovnik planete zamlja , pokušava ista kršiti , tumačiti na sebi svojstven način u gore navedenom interesu
razum vlada ako su sve strane zadovoljene , ako nema dobitnika i gubitnika , što se nikad do sada kroz povjest nije dogodilo
tvoja dobra namjera i tvoja logika bez negativnosti je samo kap u moru , većina je nakaradna i radi takvih treba donijeti pravila , a pravila ne raspoznaju jedinku , ona važe za sve isto
s toga , poštuj pravila i život će ti biti jednostavniji
Ja mislio kako sam ja otišao predaleko u dubinu kad ono...

Kao prvo, nekulturan nije jednako što i loš. Može nekulturan čovjek bit dobar ko kruh i obrnuto, kulturan a pokvaren.

U ostatku teksta se u stvari slažeš sa mnom, svjesno ili nesvjesno. "Razum vlada ako su sve strane zadovoljene" - ne bih se složio sa ovim jer razum se tek i može iskazati u situaciji gdje NISU sve strane zadovoljene - da li ćemo dakle u takvoj situaciji reagirati razumno ili nerazumno.

Po meni je upravo ovo nerazumna reakcija. Uz to što uopće ne vjerujem da se provodi zbog neke sigurnosti u prometu već čisto zbog "održavanja discipline kičme" - dakle što je situacija gora, kruh skuplji, ti stegni više da raja bude sretna što uopće smije ići van, ko pita za ostalo - dakle uz to, usporedi kazne za "vožnju po pločniku biciklom" i "vožnju autom u alkoholiziranom stanju". Ne znam ni jedan slučaj gdje se takav šofer nije izvukao sa 300-500 KN plavcu u džep. A usporedi štetu koju može napraviti pijani vozač i trijezan biciklista na pločniku...
Bajk manijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 13:18   #1202
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
tvoja dobra namjera i tvoja logika bez negativnosti je samo kap u moru , većina je nakaradna i radi takvih treba donijeti pravila , a pravila ne raspoznaju jedinku , ona važe za sve isto
s toga , poštuj pravila i život će ti biti jednostavniji
točno, samo isto tako i pravila mogu biti nakaradna. sjeti se samo koliko je zakona u zadnje vrijeme doneseno pa ukinuto nakon par mjeseci jer su bili neprovedivi ili jednostavno - debilni.
u redu je poštivanje pravila, ali isto tako ne treba biti ovca koja samo sluša i sasvim je normalno buniti se protiv pravila ako su loša.
badelov_maneken is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 13:21   #1203
Quote:
Bajk manijak kaže: Pogledaj post
S time se slažem ali tu ipak treba uzeti u obzir tko je koliko velika opasnost za ostale sudionike u prometu. Nadam se da se slažemo oko toga da su auti veća opasnost za bicikliste nego biciklisti za pješake. Ponavljam, slažem se da one koji divljaju po pločniku treba oplest po džepu i za više od 500 KN ali ako se normalno voziš po pločniku stvarno ne vidim razloga zašto bi nas se moralo gurat na cestu gdje smo lak plijen drogiranim tatinim sinovima i pijanim budalama (ne želim generalizirat, da me netko krivo ne shvati).
potpis na sve.
ako mogu, vozim po cesti, npr po Ulici križnog puta, Ljubijskoj, Grižanskoj (u Dubravi), Harambašićevoj, Škrlčevoj, Štoosovoj, Rakovčevoj (sve su to manje prometne ulice između Zvonimirove i Maksimirske) gdje bic staza nema i moguće je bez frke voziti po cesti. na tim se ulicama na kolniku osjećam sigurno.

al da vozim po kolniku po pravilima po Maksimirskoj? no fuckin' way. vozila sam tako po Maksimirskoj prema gradu samo jednom na 5 min prije par godina i dobila retrovizor automobila u podlakticu negdje kod stadiona u smjeru prema gradu. srećom sam ostala na nogama, al hematom je ostao na podlaktici iduća 2 tjedna. dobro sam i prošla. da nisam zadržala ravnotežu moglo je biti gadnije.
al eto, 5 min ikad u životu sam vozila po kolniku jedne od najprometnijih ulica i imala sam "sreću" naletjeti na kretena.
odonda vozim po pločniku na prometnim ulicama a la Držićeva, Savska, Maksimirska, Zvonimirova tamo gdje nema bic staze i nikad, al ama baš nikad nisam imala nikakvih sranja i pizdarija. kak' to?
baš to što kaže Bajk manijak, a i rekla sam već i sama više puta. ako voziš po pločniku gdje nema bic staze polako, do 10 km/h, paziš na pješake, zaobiđeš uz "ispričavam se", "hvala" i osmijeh, svi će biti sigurni, a i vjerojatnost da dobiješ osmijeh natrag je velika. malo ljubaznosti čini čuda i simbioza pješaka i biciklista na pločniku je itekako moguća.

baš to što kaže Badelov maneken, kretene na bicevima koji jurcaju 25-30 po pločniku i zabijaju se u pješake treba strogo kažnjavati. nismo svi takvi, al takve kamikaze koje se zabijaju u pješake nam kvare reputaciju.
a nismo svi takvi.

Zadnje uređivanje Crimson Wind : 11.03.2012. at 13:26.
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 13:45   #1204
pitanje vezano uz ovu kartu - http://www.delhrv.ec.europa.eu/files...1316721978.pdf

na njoj su plavom bojom ucrtane "Neoznačene staze/široki nogostupi". znači li to sa se po nekim nogostupima (uključujući dio Maksimirske) smije voziti?
badelov_maneken is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 13:51   #1205
Voziti se pažljivo biciklom po pločniku nije zakonska kategorija dakle nije legalno voziti se po pločniku ma kako pažljiv/a bio/la...

problem o kojem raspravljamo u ovom threadu je taj što je sasvim jasno da se provodi diskriminacija spram biciklista na pločniku, čak i ako voze vrlo pažljivo i načinom vožnje se maksimalno trude da ne ugrožavaju pješake...naime, zakoni očito nisu sročeni u skladu sa stajem na terenu i nekako bi bilo ljudski da službene osobe postupaju "s pozitivnim stavom" i "popustljivo" u slučajevima kada nema očite ugroze pješaka a vožnja kolnikom je naočigled opasna...ako je pak cilj strogo sprovođenje zakona bez individualne diskrecije, onda bi i te kako trebalo jednakom silinom kažnjavati pješake koji stoje na biciklističkoj stazi, pretrčavaju preko ceste 10 m od pješačkog i izvode razne druge slilčne "ludosti" koje prema zakonu ne bi smjeli...

ja sam slučajno potegnuo 10 km/h više na autoecesti u Austriji i straga mi je prišao policijski auto i kratko uključio sirenu da me upozori da sam prekoračio dopuštenu brzinu...mogao je doći ispred mene i dati znak STOP POLIZEI ali je procijenio da nije potrebno, da ne ugrožavam promet, da je vjerojatno slučajno, a i poslušao sam "naredbu"...to je diskrecija službene osobe u pojedinačnom slučaju...isto bi se trebalo, nepisano, tamo gdje je očito preopasno voziti bicikl kolnikom, tolerirati vožnju po pločniku ako je ona pažljiva i "ponizna" a ne čizmom gaziti bicikliste koji su očito jako ugroženi na kolniku...ali brzu vožnju, slalom među pječacima i sl zaista treba kažnjavati...

@badelov maneken: upravo o tome govorim gore, očito da je u praksi određeno ponašanje na pločniku biciklistima dopušteno...isto tako se u uputstvima kaže da pješaci i biciklisti smiju na neki način dijeliti bic stazu i pločnik ako su spojeni bez prigovaranja...

Zadnje uređivanje MytByte : 11.03.2012. at 13:59.
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 13:59   #1206
Quote:
badelov_maneken kaže: Pogledaj post
pitanje vezano uz ovu kartu - http://www.delhrv.ec.europa.eu/files...1316721978.pdf

na njoj su plavom bojom ucrtane "Neoznačene staze/široki nogostupi". znači li to sa se po nekim nogostupima (uključujući dio Maksimirske) smije voziti?
Taj letak u tekstualnom dijelu ima nekoliko elemenata koji spadaju u "wishful thinking", a prezentiraju se kao vjerno prepričavanje zakona. Na taj način i dolazi do kakofonije i zbunjenosti u vezi prava i obaveza biciklisti, gdje su ljudi čvrsto uvjereni da su u pravu jer su to pročitali u nekom letku.

Ako trebaš kartu, evo ti dvije:
http://www.openstreetmap.org/?lat=45...om=13&layers=C
http://zagreb.cyclestreets.net/
__________________
Sig.
vlejd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 14:04   #1207
Quote:
vlejd kaže: Pogledaj post
Taj letak u tekstualnom dijelu ima nekoliko elemenata koji spadaju u "wishful thinking", a prezentiraju se kao vjerno prepričavanje zakona. Na taj način i dolazi do kakofonije i zbunjenosti u vezi prava i obaveza biciklisti, gdje su ljudi čvrsto uvjereni da su u pravu jer su to pročitali u nekom letku.

Ako trebaš kartu, evo ti dvije:
http://www.openstreetmap.org/?lat=45...om=13&layers=C
http://zagreb.cyclestreets.net/
hvala na kartama, ovu donju si vec stavio a ja bukmarkirao
ukratko, prema zakonu biciklisti ne smiju voziti nikad i ni na kakvom pločniku?


MytByte - razumijem što govoriš i slažem se.
badelov_maneken is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 14:10   #1208
Quote:
badelov_maneken kaže: Pogledaj post
hvala na kartama, ovu donju si vec stavio a ja bukmarkirao
ukratko, prema zakonu biciklisti ne smiju voziti nikad i ni na kakvom pločniku?

Znam da sam stavio, ali nitko nije reagirao pa mi se činilo da je svima promakla a dosta sam se namučio da dobijemo ono "zagreb" u domenu, tj. da pokriju i nas, pa ono, šteta truda ako se ne koristi

Što se tiče pločnika, tako je kako si napisao. Naravno, ne računajući označene bic. staze kad se one nalaze tamo.
__________________
Sig.
vlejd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 14:11   #1209
Može jedno pitanje? ne znam je li se o tome pričalo, ali tu mi je nešto nelogično.
Dakle, ako je bicikl vozilo koje mora sudjelovati u prometu tako da često bude na kolniku među autima i ostalim vozilima, time bi vozač bicikla morao poštivati i prometna pravila koja tu vrijede. E sad, netko tko vozi bicikl nije dužan posjedovati vozačku dozvolu za njega, što znači da ne mora nužno poznavati ta prometna pravila. Što je onda po meni ravno tome da netko vozi auto bez položenog vozačkog ispita.
Dobro, ovo nije baš pitanje nego je više komentar.
Ne znam je li se nešto promijenilo pa danas u školama djecu uče i sva prometna pravila, jer koliko se ja sjećam svog iskustva u školi, nas su učili samo što znači crveno i zeleno svjetlo na semaforu, da pješaci moraju prelaziti preko zebre i da prije prelaska ceste treba pogledati lijevo i desno, te onu signalizciju koju koristi prometni policajac.
Ne razumijem je li oni misle da apsolutno svatko posjeduje auto ili barem vozačku za auto? jer ja sam recimo o pravilima na križanjima i značenju prometnih znakova učila tek kad sam upisala vozački, a to je bilo sa nekih 23-24 godine.
__________________
Non bene pro toto libertas venditur auro
*
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 14:18   #1210
Vozačka dozvola ne potvrđuje samo poznavanje prometnih propisa nego i vještinu upraljanja motornim vozilom...biciklist bi trebao poznavati prometna pravila ali vozačka za bicikl nije potrebna jer bicikl nije motorno vozilo čijim nestručnim rukovanjem može doći do smrtnih posljedica...

i pješak bi trebao poznavati prometna pravila ili barem znakove jer je i on sudionik u prometu i sastavni dio zakona o sigurnosti prometa na cestama u dijelu u kojem je u kontaktu sa cestom ili kolnikom...

Zadnje uređivanje MytByte : 11.03.2012. at 14:32.
MytByte is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 14:49   #1211
a di ti to kao pješak, odnosno vozač bicikla učiš? u školi ne postoji obavezan predmet "ponašanje na cestama". Mislim, ne znam, možda sad postoji, ali prije 20 godina nije postojao. ja sa svojih 29 godina to nigdje nisam učila nego tek kad sam upisala vozački (a to je bilo prije nekih 5 godina).

Pješaku je dovoljno da poznaje semafor, zebru i signalizaciju prometnog policajca. Ostale znakove, ne vidim razlog zašto bi poznavao. Ne kreće se po cestama na taj način da zna koji znak govori da je na glavnoj ili sporednoj cesti, ili kakvo je ponašanje na neobilježenom križanju i slično... Biciklist ako MORA voziti po kolniku, te stvari MORA znati. Prema tome, ne treba njemu vozačka kao vozačka zato jer upravlja smrtonosnim prometalom, već zato što se mora znati ponašati u uvjetima u koje ga zakon stavlja. A to ponašanje ne uči nigdje...

edit: također za dobiti vozačku polažeš tri "predmeta". Poznavanje prometnih znakova i ostalih čuda, prvu pomoć i tek kao treće upravljanje motornim vozilom određene kategorije. Samo kažem da bi se u ovom slučaju moralo educirati bicikliste o pravilima u prometu.
Ne znam kako je sada, ali kad sam bila u Njemačkoj kod prijateljice sa nekih 9 godina (čini mi se), tada su oni u školi učili kako se vozi bicikl i ponaša u prometu i to "polagali". Morali su znati znakove i kasnije na malom poligonu demonstrirati to što su naučili i za to su dobili nekakav papir/knjižicu u kojoj je bilo potvrđeno da sad to znaju.
__________________
Non bene pro toto libertas venditur auro
*

Zadnje uređivanje blizanka : 11.03.2012. at 14:54.
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 15:10   #1212
Da se vratim na onog dedu na biciklu.
Danas, komada dva kod Velike Gorice, ulica Rudolfa Fizira.
Ima bic. staza, njih dvojica, jedan iza drugoga - na cestu

Nego... išao danas tražiti "sigurnu" trasu Zg - V. Gorica, da mogu ženu uvjeriti da me pusti sa djetetom na vožnju na toj relaciji (ne pitajte, ali mama zna najbolje )
I sad... vraćam se i idem SR Njemačke prema sjeveru po istočnoj strani. Dođem do raskrižja sa Av. Dubrovnik i tu stanem. Želim prema Bundeku dalje.
Slijepa ulica. Jedina opcija je ili tražiti prvi semafor na kojem mogu prijeći ili bicikl na rame pa kroz pothodnik.
Ako sam sa djetetom, bicikl na rame kao opcija otpada
U tom slučaju ne postoji opcija legalnog prelaska križanja
__________________
Kad preživiš Jarun, onda si spreman na sve!
+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 15:11   #1213
Quote:
blizanka kaže: Pogledaj post
Dakle, ako je bicikl vozilo koje mora sudjelovati u prometu tako da često bude na kolniku među autima i ostalim vozilima, time bi vozač bicikla morao poštivati i prometna pravila koja tu vrijede.
točno tako

Quote:
blizanka kaže: Pogledaj post
.. Biciklist ako MORA voziti po kolniku, te stvari MORA znati. Prema tome, ne treba njemu vozačka kao vozačka zato jer upravlja smrtonosnim prometalom, već zato što se mora znati ponašati u uvjetima u koje ga zakon stavlja. A to ponašanje ne uči nigdje...

.
u tome i jeste bit problema , u školama bi se trebao uvesti predmet , poznavanje saobraćajnih znakova i način ponašanja u prometu , čak za tako nešto i dati svojevrsno uvjerenje o poznavanju istog , te bez toga ne dozvoliti biciklistima na cestu
nekad je nešto slično bilo , ali na jako niskoj razini.... ali bolje išta no ništa...
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 15:50   #1214
mazgov, to je još jedno pitanje... kako s djecom sigurno s biciklom do odredišta? Djecu slati na kolnik nema apsolutno nikakve veze sa zdravim razumom, a odrasla osoba ne smije voziti po pločinku.

Evo, ja sam jedna od onih koja se ne osjeća sigurno na kolniku. Znam da zakon nalaže da tamo moram biti, ali ja se tamo u našoj državi sa našim vozačima ne osjećam sigurno. Ne želim ni motor voziti po kolniku jer znam koliko sam ustvari na njemu nezaštičena i da je dovoljno malo da me se trkne pa da ostanu velike posljedice. Mislim da svrstavanje biciklista u isti koš sa autima i ostalim motornim vozilima nikako nije u redu. Ok, nije u redu ni dozvoliti jurcanje među pješacima, ali ja kao pješak cijeli svoj život nikad nisam imala problema sa biciklistima (osim tu i tamo s pokojim djetetom koji bi projurio pored mene, ali opet njih ne možeš nikako poslati na cestu). Ne znam, meni sve ovo nema apsolutno nikakve logike i ja bi rađe pobrala kaznu nego frakturu lubanje ili bilokojeg dijela mog tijela. Jer ako biciklist vozi npr. max 20km na sat i skroz je nezaštićen na prometalu koje je samo po sebi ustvari nestabilno tj. lako se sa naletom "vjetra" ili doticanjem sa drugim predmetom izbaci iz ravnoteže, a auto koje teži recimo tonu po tom istom kolniku, u naselju, može voziti recimo 50... Mislim to je sad čista fizika...

a što se tiče statistike na koju se neki pozivaju... realno na koliko je to biciklista koji se voze po kolniku rađena statistika? i kakva će ta statistika biti kad svi biciklisti stvarno završe na kolniku? ok, priznajem, možda se tada probudi ljudima svijest da biciklisti nisu samo smetala nego i ravnopravni sudionici u prometu.

Ah, ne znam više... Znam samo da sam jako nesretna jer mi se ne omogućava koliko toliko sigurna vožnja po gradu... i globit će mene, a ne nekog bisera koji neće stati na zebri, koji će projuriti kroz crveno, koji će parkirati na sred biciklističke staze...
__________________
Non bene pro toto libertas venditur auro
*
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 16:02   #1215
Quote:
blizanka kaže: Pogledaj post

a što se tiče statistike na koju se neki pozivaju... realno na koliko je to biciklista koji se voze po kolniku rađena statistika? i kakva će ta statistika biti kad svi biciklisti stvarno završe na kolniku? ok, priznajem, možda se tada probudi ljudima svijest da biciklisti nisu samo smetala nego i ravnopravni sudionici u prometu.
statistika kaže da je ~400 biciklista poginulo na kolniku a ~0 na pločniku, znači ide u prilog tvom razmišljanju.

onaj djedica kojeg sam nakeljio gore trebao je pokazati da biciklisti većinom nisu kršni, brzi, okretni i samopouzdani momci na speckama, pa bi to trebalo uzeti u obzir kod ovakvih rasprava.
badelov_maneken is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 16:09   #1216
barem 95% biciklista u ZG vozi po pločnicima tamo gdje nema biciklističkih staza, to bih rekla po vlastitoj opservaciji, a nekih 5% hrabrih po kolniku.

baš sam jučer promatrala stanje na Savskoj, oko 80-85% tih kršnih momaka na speckama vozi po pločniku a samo se tu i tamo svaki deveti ili deseti odvaži na vožnju lijevo od žute linije koja odvaja tram. prugu i traku za automobile.

viđam ih svakodnevno i po Maksimirskoj, Vlaškoj, po gradu... po vlastitoj procjeni ustvrdila bih kako samo jedan ili dvojica od stotinjak biciklista voze po kolniku kako zakon nalaže.
vjerojatno se ne osjećaju dovoljno sigurno na kolniku, baš kao što kaže Blizanka:

Quote:
Evo, ja sam jedna od onih koja se ne osjeća sigurno na kolniku. Znam da zakon nalaže da tamo moram biti, ali ja se tamo u našoj državi sa našim vozačima ne osjećam sigurno. Ne želim ni motor voziti po kolniku jer znam koliko sam ustvari na njemu nezaštičena i da je dovoljno malo da me se trkne pa da ostanu velike posljedice. Mislim da svrstavanje biciklista u isti koš sa autima i ostalim motornim vozilima nikako nije u redu. Ok, nije u redu ni dozvoliti jurcanje među pješacima, ali ja kao pješak cijeli svoj život nikad nisam imala problema sa biciklistima (osim tu i tamo s pokojim djetetom koji bi projurio pored mene, ali opet njih ne možeš nikako poslati na cestu). Ne znam, meni sve ovo nema apsolutno nikakve logike i ja bi rađe pobrala kaznu nego frakturu lubanje ili bilokojeg dijela mog tijela. Jer ako biciklist vozi npr. max 20km na sat i skroz je nezaštićen na prometalu koje je samo po sebi ustvari nestabilno tj. lako se sa naletom "vjetra" ili doticanjem sa drugim predmetom izbaci iz ravnoteže, a auto koje teži recimo tonu po tom istom kolniku, u naselju, može voziti recimo 50...
potpis na sve to.
Crimson Wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 16:42   #1217
Quote:
blizanka kaže: Pogledaj post
... kako s djecom sigurno s biciklom do odredišta? Djecu slati na kolnik nema apsolutno nikakve veze sa zdravim razumom, a odrasla osoba ne smije voziti po pločinku.

Ne želim ni motor voziti po kolniku jer znam koliko sam ustvari na njemu nezaštičena i da je dovoljno malo da me se trkne pa da ostanu velike posljedice.

...
djeca ne smiju na cestu bez pratnje roditelja...

a, ovo za motor , reći ću samo jebiga , ti očito nisi sigurna ni u autu na cesti , kupi si bager
__________________
kad magarac nauči , magarac zna
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 18:20   #1218
Quote:
MytByte kaže:
Voziti se pažljivo biciklom po pločniku nije zakonska kategorija dakle nije legalno voziti se po pločniku ma kako pažljiv/a bio/la...
U nas. Vani drugačije...



Đavliji Bavarci!
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 18:23   #1219
čim je ovako dodan znak znači da je "baš tu" dozvoljeno, ali uglavnom nije.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2012., 19:54   #1220
Narafski... ovako se u Minkenu rješava problem kad nema mjesta za postaviti biciklističku stazu.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.