Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet

Internet Sve o internetu, sadržaju i tehnologiji
Podforumi: Web, Web development, Internet biznis, Nove web stranice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2017., 16:01   #1
Pokućni internet - puno pitanja.

Pozz svima.

Da skratim na minimum, uskoro mi istjeće ugovor s tcomom pa postoje ok šanse da uzmem pokućni ako mi bude odgovaralo.

Prijatelj mi je neko vrijeme imao mobilni internet od Tele 2, ali to je bilo prije jedno 3 godine. Imao je mali crni usb za spajanje. Koristio sam neko vrijeme taj net, tj 2 dana, ali nisam imao dovoljno vremena da to isprobam do kraja.

Drugi dio priče je taj da mi se prije cca godinu i pol' - dvije, frend koji je diplomirao informatiku, zaposlio u tcomu kao tehničar, pa sam uspio dobiti neke informacije koje su me zanimale.

Trenutno imam obični tcom bakreni internet, s 4.0 - 4.2 mbps downloadom i cca 0.2 - 0.25 mbps uploadom. Stvar je da bi se volio u budućnosti baviti live streamom, što zahtjeva cca 5 mbps upload ...

Priča je: za moj kraj nema planova za optiku, niti nikakvih planova za infrastrukturu. Moja kuća je građena 1920tih, uključujući valjda i kablove za telefon. Ugl. infrastruktura je stara kao i Biblija.

Sad: jedina opcija, za to što želim - mi je prelazak na pokućni net. Kolike su brzine? Koliko je pucanje veze? Znam da ovisi od kraja do kraja, ali opet. Kako ste zadovoljni? Ima opcija za flat? Dal' je mreža dosta stabilna za stream? Znam da ima tele2, ali sam nedavno vidio, čini mi se - od vipa? Koji je bolji? Vaša iskustva?

Hvala.

Btw. molim da se ovo ne stavlja pod tele2 temu. Ne bi volio da post ostane ignoriran u gomili.
LastTrainHome is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 17:30   #2
Odgovor je prilično jednostavan za ono čime bi se ti želio baviti u budućnosti pošto se iz tvog posta ne vidi koliko je maximalna brzina uploada i downloada na žicu ali pretpostavljam da nije puno veći od onoga što sada koristiš. Dakle da ne odem u stenjevac imaš dvije mogućnosti tele 2 pokućni od 1000 gb, ili vipov homebox od samo 100 gb mjesečno razlika je ti je u samo tridesetak kuna. Pošto u vuko***inama kojima živimo optika neće doći ni za vrijeme naših unuka bolje koliko ja trenutno znam nema. Uglavnom i jedna i druga solucija su dobre jedino te vip zeza sa malim prometom od 100 gige preko dana tj morao bi raditi sve noću od ponoći do 8 ujutro.
Yanagisawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 18:58   #3
Ja imam VIPov homebox turbo na 24 mj. ugovorne obveze a imao sam i na probi tele2 pokućni internet. Zna se da je na VIPu 100 Gb potrošnja /sa max mogućom brzinom/ a nakon utrošenih 100 gb brzina pada na 1 mbit/s, s tim da možeš ako ti je malo nadodavati za 30 kn još po 100 gb. U potrošnju se ne računa potrošnja od 00 do 08 ujutro. Kod tele2 je potrošnja flat odnosno 1 T /terabajt-1024 mbit/. Kod VIPa dobiješ i telefonsku liniju gdje možeš besplatno razgovarati koliko te volja sa fiksnim i VIPovim brojevima, toga kod tele2 nema. Dosad je bilo da tele2 radi na frekvenciji 1800 mhz a VIP na 800 mhz, bogami sada po ljeti kada ima gužve VIP radi na 800 i 1800 mhz. O jačini tele2 ili VIPovog LTE 4G signala nebi puno - to ovisi o mnogo čimbenika a spomenuti ću samo neke: opterećenost i udaljenost baznih stanica, položaju itd. Oboje operatera uglavnom su pokriti kvalitetnim LTE 4G signalom ali ako nije dovoljno jak signal i jedan i drugi može se pokriti vanjskim antenama. Ako ti je značajno da imaš tel. liniju a manja ti treba potrošnja gb uzmi VIP, ako ti treba puno gb potrošnje a ne treba ti tel. linija uzmi tele2. Tele2 dijeli rutere huawei 315s a VIP ZTE MF283+. Cijena na 24 mj. UO je VIP 150 kn a tele2 čini mi se 168 kn. mjesečno. Ja imam VIP od 12 2016. g. dosta je stabilan, brzina varira download od cca 35 mbit/s pa do 60 mbit/s ovisno doba dana/noći, upload oko 30-40 mbit/s što mislim da je prosječnom korisniku i više nego solidno. Živim u kući /prizemlje+kat/ gdje imam zakačena preko VIPovog rutera još 3 repetera i svi četvero radi bez greške. Bilo što te zanima van ovog pitaj, tu smo za pomoć.

Zadnje uređivanje lemy56 : 12.06.2017. at 19:12.
lemy56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 21:42   #4
Trenutna brzina mi je 4.0 - 4.5 megabita download. I 0.2 - 0.25 megabita upload. Rješio bi se problema ako bi imao upload 5 megabita minimalno, 10 bi rješilo apsolutno sve probleme, ali bi preživio i s 5. Download nije toliko bitan, ali ako je 5-6 megabita, ja sretan. Lokacija je 30ak km od Zagreba. Otprilike. Kažem, 5 megabita upload, stabilna veza - i bit ću jamac kreditu za Agrokor.

Edit:

My bed, ovo je odgovoreno na brzinu. Ali da - bio sam u tcomu i pitao za veću brzinu, i rekli su mi da koristim maksimum koji mogu koristiti. Jedino mi 0.5 megabita ode na telefon. I to je moja maksimalna brzina. Da ne govorim o pucanju veze. Ali da, brzina koju sad imam je plafon plafona.

Pošto je ipak twitch u pitanju, vjerujem da bi nakon nekoliko mjeseci pokrio troškove, tj ako odhebem tcom i pređem na tele2 - prošao bi jeftinije nego sad. Ali generalno mi je upload bitan, tj količina .. jer svako malo stavljam videe na youtube, .. download mi je jako jako mali, ali zna se dogoditi da skinem 50 giga mjesečno max.. + par giga za fb i forum.. ali kažem; upload mi radi 95% vremena.

Zadnje uređivanje LastTrainHome : 12.06.2017. at 21:57.
LastTrainHome is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:42   #5
Quote:
lemy56 kaže: Pogledaj post
Ja imam VIPov homebox turbo na 24 mj. ugovorne obveze a imao sam i na probi tele2 pokućni internet. Zna se da je na VIPu 100 Gb potrošnja /sa max mogućom brzinom/ a nakon utrošenih 100 gb brzina pada na 1 mbit/s, s tim da možeš ako ti je malo nadodavati za 30 kn još po 100 gb. U potrošnju se ne računa potrošnja od 00 do 08 ujutro. Kod tele2 je potrošnja flat odnosno 1 T /terabajt-1024 mbit/. Kod VIPa dobiješ i telefonsku liniju gdje možeš besplatno razgovarati koliko te volja sa fiksnim i VIPovim brojevima, toga kod tele2 nema. Dosad je bilo da tele2 radi na frekvenciji 1800 mhz a VIP na 800 mhz, bogami sada po ljeti kada ima gužve VIP radi na 800 i 1800 mhz. O jačini tele2 ili VIPovog LTE 4G signala nebi puno - to ovisi o mnogo čimbenika a spomenuti ću samo neke: opterećenost i udaljenost baznih stanica, položaju itd. Oboje operatera uglavnom su pokriti kvalitetnim LTE 4G signalom ali ako nije dovoljno jak signal i jedan i drugi može se pokriti vanjskim antenama. Ako ti je značajno da imaš tel. liniju a manja ti treba potrošnja gb uzmi VIP, ako ti treba puno gb potrošnje a ne treba ti tel. linija uzmi tele2. Tele2 dijeli rutere huawei 315s a VIP ZTE MF283+. Cijena na 24 mj. UO je VIP 150 kn a tele2 čini mi se 168 kn. mjesečno. Ja imam VIP od 12 2016. g. dosta je stabilan, brzina varira download od cca 35 mbit/s pa do 60 mbit/s ovisno doba dana/noći, upload oko 30-40 mbit/s što mislim da je prosječnom korisniku i više nego solidno. Živim u kući /prizemlje+kat/ gdje imam zakačena preko VIPovog rutera još 3 repetera i svi četvero radi bez greške. Bilo što te zanima van ovog pitaj, tu smo za pomoć.
Tele 2 sveukupno te izađe 184 kn jer su "zaboravili" da napomene i najam rutera koja se još plaća 15 kn svaki mjesec ali s obzirom da bi i sa jednim i drugim opraterom bi trebali da mu daju željenih 5 gb uploada minimum nek se raspita koji od njih dvojice operatera daje bolji signal.
Yanagisawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 13:52   #6
Ne treba se puno raspitivati treba uzeti na probu i jednog i drugog i onda odlučiti. Ako imaš t-com po UO još 3 mjeseca ukoliko prijeđeš na VIP do isteka ugovora tj. 3 mjeseca dobivaš besplatno na korištenje uslugu i homebox turbo ali nakon toga ugovor teče. Mislim da tako daje i tele2 ali nisam siguran?
lemy56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 15:58   #7
Ovo sa homeboxom besplatno 3 mjeseca...već ta tri mjeseca teče UO i kada istekne promo period da je besplatno onda se naplaćuje puna cijena.
CroChuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 19:24   #8
Ma najbitnije mi je tko ima bolji signal, ostalo je više-manje nebitno. Tj lako za ostalo.
LastTrainHome is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:31.