Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2005., 21:45   #81
Quote:
Badžo kaže:
gdje ti je objavio kako namaz obavljat ??



Mozda nije Muhamed a.s ali jesu li njegovi ashabi molili njega da on za njih zatrazi oprost kod Svemilosnog....
Objavio je namaz u Kur'anu, a objasnio nam je Poslanik ( Sunnah ) kako da obavljamo isti.

Ashabi ako su i molili Poslanika, s.a.w.s., da moli za njih kod Allaha, Poslanik je bio tad ziv i to je dozvoljeno kao i danas reci nekom sejhu da uputi za nas dovu Allahu, ali ZIVOM a NE MRTVOM covjeku!
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 21:55   #82
Badzo:

Quote:
ima hadis dragi brate, u kojim je Muhamed a.s rekao da ce doci poslje njega njih 12, i cak je specificirao svakom od njih njihovo ime..., mislim da je ovaj hadis shija, samim tim ti ga ne priznajes...sto je ok...
Potrazim malo bolje pa ti mozda budem u boljem stanju odgovorit...
Dragi i uvazeni moj brate, hadise koji se nalaze kod sija uopce nisu autenticni hadisi. To su lazni hadisi. Oni nemaju nikakvog uporista u ovoj vjeri. Kod njih nema biografije niti propisa bilo kakvog vec iz 'brka u brk', ovaj je rekao tako i to je to. A gdje je SENED ( Lanac prenosilaca ) i gdje je ocjena tog lanca prenosilaca-seneda od strane islamske priznate uleme ?

Na osnovu ovoga mozes pisati i ubacivati sta hoces te misliti da je nesto od Poslanika.

Ova vjera je dosla, kako sam rekao, s dokazima i u nju je nemoguce nesto ubaciti ako imalo poznajes terminologiju hadisa, tj. Sunneta Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem.

Da bi se HADIS jedan prihvatio mora da ispunjava PET Uslova, dragi moj brate. Zato hadisi koji su kod sija nemaju nikakvih dokaza i oni cak poricu hadise od Allahova Poslanika koji su preneseni preko ashaba, radijallahu anhum, te takvi hadisi se suprostavljaju ne samo ovim hiljadama hadisa autenticnim vec i Kur'anu casnome!

Quote:
Potrazim malo bolje pa ti mozda budem u boljem stanju odgovorit...
Ima hadis slican tome sto ti govoris a biljezi ga Muslim u knjizi, koliko se sjecam , prvim dijelu. No, to se ne odnosi na ono sto ti mislis.

Poslusaj predavanje na temu o hadisima, koji su uslovi za prihvatenje hadisa i kakvi hadisu mogu da budu ( lazni, vjerodostojni, dobri, i sl. ) te koji se od ovih prihvataju i na osnovu cega:

Upozorenje na lazne hadise: http://www.studio-din.com/modules.ph...howpage&pid=93
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 22:17   #83
Vojnik:

Quote:
Ako nisi ono što se danas naziva vehabijama halali, ali nekako ima dojam da te Islamu uče ljudi koji uopće nemjau u vidu ono nešto naše bosnako, ako griješim onda opet halali!
Halalosom, insa'Allah.

Mene ne uci svako o islamu, dragi brate. Ja ne uzimam znanje od neznalica i koji su naucili o islamu samo u medresama, tj. obicnim islamskim skolama, vec treba sagledati sve me'sele u islamu i vidjeti i zakljuciti na osnovu islamske uleme koja donosi dokaze iz Kur'ana i Sunneta.

A sto se tice 'naseg bosanskog' pa to nema veze sa islamom. Islam se ne dijeli na bosanski, arapski, turski, americki ili dr., vec na ISLAM samo i samo ISLAM. ISLAM je isti i treba isto da vjeruje se bio ti u Japanu ili u Egiptu ili u Njemackoj ili u Americi, Bosni, gdje god.... svi propisi su isti i isto vjerovanje jer je jedan Kur'an i Sunnet tako da nema potrebe da se udaljajemo od izvora vjere dijelici ovu vjeru na nacionalne nekakve prefikse.

Quote:
Nisu stvari tako crno bijele.
Citajuci neke komentare od pojedinih muslimana ovdje i onih koji sebe nazivaju muslimanima, zakljucujem da su bogami i crne stvari. Cim oni imaju pomucenu akidu ( osnovu vjerovanja ) to onda ne moze biti nikako dobro i pozitivno, vec naprotiv negativno i crno da crnje ne moze biti jer nema veceg kukavicluka, uvazeni brate, od nepoznavanja i neshvacanja islamskog akaida na ispravan nacin na osnovu Kur'ana i Sunneta.

Quote:
Generalno sve sunije nisu u redu isto je i sa šijama i sa dervišima, ali to nikako ne znači da su svi promašili.
Generalno gledano muslimani su u dubokoj uspavanosti i neznanju kad je u pitanju njihova vjera ( islam ), no, polahko ali sigurno se bude, hvala Allahu (subhanahu we ta'ala) na tome.

Kad su u pitanju sunnije tj oni koji se tako nazivaju, i kod njih ima dosta ljudi koji nesto izmisljaju, nesto praktikuju sto nema veze sa vezom u vezi islama, a kad su u pitanju sijje, radi se o zalutalom pravcu koji je skrenuo sa AKAIDSKOG ispravnog puta islama, dakle, oni su se razisli u vjerovanju sa ostalim muslimanima na osnovu Kur'ana i Sunneta sa sunnijsku stranu. A ja ne volim ovo sunnije i sijje da spominjem, jer moje je da gledam na Kur'an, Sunnet i ispravne predhodnike a ne da dijelim nekoga u sekte.

Takodjer, najbliza frakcija i struja sijja nama sunnijama su "ZEJDIJE", tj. ispravnosti razumjevanja Kur'ana i Sunneta.

Quote:
zmaisli da sada sva muslimana posmatrjau kroz ono što rade ahmedije!? ne kažem da je to tako ali ono govore da je alkohol haram osim viskija.
Kad je rijec o kadijanimama-ahmedijama, oni su po jednoglasnom misljenju svih muslimana ( prvenstveno mislim na islamsku ulemu a i onda i na puke muslimanske narode ) nevjernici, odmetnici.

Quote:
Kažeš da treba sljediti Kur'an i sunet to je tačno i tako treba biti, ali nismo svi stvoreni isti.
Tacno da nismo, a kad ja pozivam da se slijedi Kur'an i Sunnet a ne nakakv mevlana, sufi sejh, nekakvi imami tamo kod sijja, itd. ti se bunis, zasto ?! Nismo svi isti, to je tacno, ali to nije opravdanje da se prica odnosno pise o islamu ono sto nije tacno i tako se predstavlja nemuslimanima na ovom forumu da je islam.

Pokazite ISPRAVNOST vjerovanja islama i kod muslimana, a nemoj narod da bunite. Lijepo je kad vidim da neke stvari razumijete oko prava zena pa im dokazete, i jos nekih stvari kad su u pitanju prava u ovoj vjeri kao i fiqhska pravila, ali kad je u pitanju AKAID, AKIDA - osnova islamskog vjerovanja, tj. TEWHID na kome pociva ova vjera, nemojte tu da vrdate pa govorite i ovi i oni su u pravu i tako zbunjujete ljude.

ISTINA SE ZNA, a ona je u KUR'ANU i SUNNETU.

Quote:
naš put je umjerenost u svemu samim tim umjernost u vjerovanju.
Umjernost je opisana kur'anski ajetom gdje Allah kaze da ne pretjerujemo, sto znaci da ne ubacujemo u vjeru ono sto nije od vjere niti da prelazimo granicu zabranjenog u onome sto nam je spomenuto da je zabranjeno - i TREBA da slijedimo i prihvatimo vjeru u potpunosti i da u potpunosti udjemo u vjeru, bez imalo omisljanja odnosno sumnjih. To je SREDNJI i UMJERENI put - , a ne smijemo ga tumaciti kao mozemo mi i ovako a i onako, ma svi smo isti, ma hajde pusti krajem, pa oprosti ce Allah, Allah je milostiv, itd, i to zvati umjerenim putem. NE, to je zabluda.

Quote:
jesi li se ikad pitao šta je preče vjera ili znanmje? i jedno i drugo su podjednako bitni i to su znale prve generacije muslimana.
Prije svakog djela ide znanje, jer bez znanja nema ni djela, a opet znanje nece biti od koristi onome ko ne primjenjuje ga u djelu tj u praksi, jer ce takvo znenje biti svjedok protiv takvog na Sudnjem danu.

Quote:
Postoji predaja da je Poslanik prolazeći jednim putem saginjao glavu da ne zakači granu, šta ako te grane viđše nema!? moramo li mi i dalje na tom mjestu saginjati glavu?
Ne moras, jer to nisu vjerske stvari vec ovosvjetske, tj. dunjalucke, a onda ti postavljam pitanje na osnovu ovoga jer imam osjecaj da praktikujes ono cvrsto nekako 'bosanski islam', pa pitam te, zasto mnogi muslimani ne samo u BiH vec na Balkanu i u Turskoj, poslije predavanja Selama u namazu potaru rukama se po licu ? Radi bereketa ? Malo sutra, to nije bereket to je bid'ah-innovation-novotarija! A zasto ? Je li Poslanik igdje rekao da je tu bereket ? Nije, ali su ashabi potirali takodje svoja lica poslije namaza na isti nacin ali postoji razlog zasto ! Zato sto je u njihovo vrijeme bio pjesak u dzamiji pa su uvijek brisali ga sa cela poslije namaza, a mi danas imamo tepihe i imamo sve uglancano i nemamo potrebe da potiremo lice, jer time cinimo ono sto nije propisano a to je novotarija.

Nego, otisli smo malo podalje od teme. Tema je o sijama i njihovim vjerovanju, pa ako mislis da nastavimo na istoj pisati, onda pridrzajimo se iste.

Hvala.

Selam 'alejkum.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2005., 00:04   #84
ono što me žalosti kod tvojih postova je "dašak" propagande!

meni je apsolutno neprihvatljivo de je nečiji Islam bolji ili lošiji od islama ovoga drugog, jer tvrditi to, suditi o drugim je novotarija.

Niko sem Boga ne zna šta čije grudi skrivaju ona naša duša je drugima Gajb.

Mene šije ne zanimaju jer su dalako od mene, ali kada bih došao u dodir sa njima nastojao bih da ih upoznam, da zajedno potražimo načine kojim bi pokušali da izbrišemo razlike koja nas dijele.

Bog nam Knjigom poručuje da je stvorio različitosti da se međusosbno pomažu i upoznavaju. Arapi su bili dobri trgovci, neki drugi narodi se odlikuju po nečem drugom,
Mi Bošnjaci smo znali sačuvati Islam vjekovima odvojeni od hilafeta.

Naši mezhebi su sistemi koji su razvijani i usavršavani vjekovima i oni se zbog toga ne trebaju odbacivati!
Ima sahih i hasen predaja da je Poslanik a.s. klanjao na 4 načina i najamnje što mi trebamo je da sada trošimo vrijeme na to, na sedždi smo svi isti zar ne!

što se tiče potiranja lica nakon selama, meni je duša punija kada tako uradim. jedno vrijeme pokušavao sam vezati ruke na prsima i ne potirati lice nakon selama, ali taj dio mi je uvijek nedostajao!
Možda si ti učeniji po tom pitanju od mene, ali otkud dogovor Uleme mezheba da klanjač mora klanjati za imamom onako kako on klanja pa čak i ako pogriješi džemat mora pogriješiti za njim, ako izgubi abdest džemat mora ponovo uzeti abdest!
da li to znači da oni koji ruše džemat, koji ne klanjaju onako za imamom unose fitnu?

klanjao sam jednom Džumu u Egiptu, iako ne pripadam njihovom mezhebu klanjao sam na isti način jer sam dužan da sliedim imama!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2005., 05:05   #85
Quote:
ono što me žalosti kod tvojih postova je "dašak" propagande!
Tvoje misljenje. Hvala.

Quote:
meni je apsolutno neprihvatljivo de je nečiji Islam bolji ili lošiji od islama ovoga drugog, jer tvrditi to, suditi o drugim je novotarija.
Moze postojati samo islam od Allaha, a nema prisvajanja ovog ili onog islama, jer takvo nesto ne postoji. Islam je, kako sam nekoliko do sad puta rekao, samo jedan i od Allaha (subhanahu we te'ala) je poslat, te Jedini Vlasnik ove vjere je zapravo Allah (subhanahu we ta 'ala).

Quote:
Niko sem Boga ne zna šta čije grudi skrivaju ona naša duša je drugima Gajb.
Tacno, ali mi imamo pravo da govorimo na osnovu djela, tj. da ispravimo ono sto je krivo, tj. ja imam pravo da kazem da ako nesto nije od islama da na to i upozorim i pokusam ispraviti, a sad do onoga kome se upucuje nasihat (savjet) je da li ce prihvatiti ga ili ne! Ja nemam moci nad time.

Quote:
Mene šije ne zanimaju jer su dalako od mene, ali kada bih došao u dodir sa njima nastojao bih da ih upoznam, da zajedno potražimo načine kojim bi pokušali da izbrišemo razlike koja nas dijele.
Ja se poznajem sa dosta sija i zato govorim iz iskustva.

Dogovor moze biti samo kad se budu pridrzavali Kur'ana i Sunneta, tj. kad prihvate argumente i jasne dokaze i ostave ono sto je zabluda.

Quote:
Bog nam Knjigom poručuje da je stvorio različitosti da se međusosbno pomažu i upoznavaju. Arapi su bili dobri trgovci, neki drugi narodi se odlikuju po nečem drugom,
Ovo nema veze sa temom . Ovdje se radi o vjerovanju, dakle ici u Dzennet ili dzehennem!

Quote:
Mi Bošnjaci smo znali sačuvati Islam vjekovima odvojeni od hilafeta.
Jesmo hvala Allahu, samo sto smo toliko dodali kao islamu da vise ima novotarija haman kod obicnog svijeta nego ispravnosti. A to je posljedica komun. i ostalih diktatorskih vlada i vladavina, kao i pritisci razni na nas narod. Dakle pod time se popustalo i mijenjalo...

Quote:
Naši mezhebi su sistemi koji su razvijani i usavršavani vjekovima i oni se zbog toga ne trebaju odbacivati!
Ako mislis na cetiri priznata mezheba, tj. henefiski, malikijski, hanbelijski i safijski, to je onda ispravno. Ne trebaju se odbacivati ali ne treba da iste slijedimo slijepo.

Quote:
Ima sahih i hasen predaja da je Poslanik a.s. klanjao na 4 načina i najamnje što mi trebamo je da sada trošimo vrijeme na to, na sedždi smo svi isti zar ne!
Da, da, da, medjutim nije o tome rasprava vojnice, vec je rasprava o pogrjesnom vjerovanju sija i njihov akaid te odnos njih kroz vjerovanje svoje prema ashabima, radijallahu anhum, i ostalim islamskim ucenjacima.

Dakle, ne mijesaj pojmove izmedju sunnija koje postoje gdje ima vise nacina kako se klanja namaz, jer je pitanje VJEROVANJA kao temelja spasenosti od Vatre.

Quote:
što se tiče potiranja lica nakon selama, meni je duša punija kada tako uradim. jedno vrijeme pokušavao sam vezati ruke na prsima i ne potirati lice nakon selama, ali taj dio mi je uvijek nedostajao!
Novotariju je teze ostaviti nego poceti je praktikovati. To kad udje u obicaj i u 'kosti' tesko se iskorjeni, vjeruj mi.

Quote:
Možda si ti učeniji po tom pitanju od mene, ali otkud dogovor Uleme mezheba da klanjač mora klanjati za imamom onako kako on klanja pa čak i ako pogriješi džemat mora pogriješiti za njim, ako izgubi abdest džemat mora ponovo uzeti abdest!
Ne znam samo koja se to ulema slozila ( kako vidim mislis na neki konsenzus islamske uleme ) da se MORA klanjati iza imama kako i on klanja. A cuo sam za to, medjutim, radi se o klanjanju namaza na jedan od ispravnih nacina. A ne ubaciti nesto novo, novotariju, i onda reci MORAS slijediti. Gdje su to Allah i Njegov Poslanik, s.a.w.s, naredili ? Pa da se sva ulema na tome slozila ako nema dokaza iz Kur'ana i Sunneta, dakle jasnih dokaza i kod ashaba, onda to sve pada u vodu.

Najskraja, ne moze meni niko zabraniti da ja klanjam onako kako je Poslanik, s.a.w.s., klanjao pa makar imam klanjao na drukciji nacin. A ako se buni neko, pa to je njegov licni problem, a ne moj, jer se radi o njegovom nerazumjevanju i kako si ti i sam rekao NISMO SVI ISTI, dakle, ne klanjamo svi na isti nacin i treba prihvatiti RAZLICITOST / to su tvoje rijeci u parafriziranom obliku.

Sto se tice eventualne grjeske u namazu, pa ona se moze ispravii sehvi sedzdom ukoliko nije izostavljen neki od ruknova namaza, a kad je u pitanju abdest, pa onaj ko ga je izgubio, taj sam i obnavlja. AKo je izgubio abdest imam, zasto ja trebam za njim da obnavljam abdest a imam ga ? Znas li ti sta kvari abdest i propise oko toga, brate ?

Quote:
da li to znači da oni koji ruše džemat, koji ne klanjaju onako za imamom unose fitnu?
Ne znaci! To znaci da oni koji su neznalice u vjeri i nemaju znanja i mudrosti ni u kakvom segmentu zivota - takvi upravo izazivaju fitnu i fesad ne samo u dzematu vec i sire.

Quote:
klanjao sam jednom Džumu u Egiptu, iako ne pripadam njihovom mezhebu klanjao sam na isti način jer sam dužan da sliedim imama!
Tvoj odabir.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2005., 19:59   #86
Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
Adura:



Ja bih najvise volio da se vodi rasprava oko muslimana koje si ti optuzio da nisu sunniti! A ne o Muhammedu ibn Abdulwehhabu, a ako vec hoces, moze i o njemu.

Danasnje selefije , odnosno vehabije, nisu suniti.Pod sunitima smatram 'main stream'(glavnu struju) pod koju ulaze sve one struje i pravci koje dijele sacuvanu akaidu(skola doktrina) istinskih selefija, koja je kasnije detaljnije razradjena(kao metodologija).Postoje dvije glavne akaidske skole kod sunite to su meturidijska i asharijska(doduse postoji josh nekolicina drugih , ali one su neznatno zastupljene u historiji islama).Znaci ukratko suniti su glavna struja u historiji islama okupljena (uglavnom) oko dvije akaidske skole(asharijske i maturidijske) i uglavnom oko cetiri najprisutnije mezhebske(pravne) skole....Danasnje tzv. 'selefije' ne slijede niti ijednu akaidsku , niti ijednu mezhebsku skolu koju slijede suniti, zbog toga ih ne smatram 'sunitima' vec nekim 'hibridom' koji sebe voli nazivati 'selefijama' ili 'sunitima' ili pripadnicima 'spasene grupe'.Niti jedan ovaj naziv se ne odnosi na njih, iako ga oni sami sebi pripisuju.


Quote:
Dokaz je taj sto su ti ljudi u Mekki i Medini odlazili na kaburove i molili mrtve da im pomognu ili pak molili preko mrtvih Allaha da im dâ nesto i sl. To je sirk, da budemo na cisto. Protiv toga se borio Muhammed ibn Abdulwehhab.

I nije Muhammed ibn Abdulhwehhab optuzio njih lazno vec sa istinom je rekao da je njihov akaid batil a to je tebi izgleda krivo jer imas mozda malo slicno vjerovanje tih koji su protjerani iz Mekke i Medine od strane Muhammeda ili grijesim ?
Tu nema nikakva dokaza.Tacno je da je podrucje iz kojeg je Abdulwehab potekao , Nedzd, trusno podrucje.Iz tog podrucje su dolazile (historijski) mnoge fitne: prvi buntovnici u islamu ->Haridzije, samoproglaseni Poslanik 'Musalema' itd, ukratko tu je podrucje vazda bilo i ostalo podrucje previranja i na to podrucje Poslanik savs misli kada kaze da ce se u 'Nedzdu pojaviri Sejtanov rog'.Ovo podrucje je i u vremenu Ibn Wehaba, koji je uzgred iz plemena tamim (iz kojeg je potekao prvi Haridzija , i sam lazni poslanik Musalema) , bilo ispunjeno raznim pogresnim shvatanjima koje je variralo iz krajnosti u krajnost:jedna grupa hanbelija(neznatna grupa) je predmet vjerovanja(akaid) shvatala bukvalno ->tzv literalisti zapadajuci tako u antropomorfizam, a druga grupa je Allahovo 'sveprisustvo' shvatala doslovno pa je smatrala da je Allah svugdje.NIKO NIKAD , bilo da su to prestavnici akaidskih skola(maturidijske ili asharijske) , bilo da su to bili sufijski redovi(koji nisu zastranili u akaidu) nije tvrdio niti jedno od ovoga, niti da je Allah svojim zatom(bicem) iznad Asrha, niti da je Allah (svojim zatom) 'svugdje'.Tu sto vi pripisujete sunitima to nije tacno.Sa druge ma koliko smatrali 'sufije' onima koji 'Allahu pripisuju mjesto'(iako u ovo sufije ne vjeruju, osim nekih redova koju su odbaceni od strane sunita), VI sami Allahu pripisujete i mjesto(iznad Arsha) i granice(sam Arsh je granica) i pravac (prema gore).VI SAMI , zbog BUKVALISTICKOG shvatanja Allahovih atributa pripisujete (i to tako , kako vidim po tvom pisanju) i shvatate nesto sto Mu ne prilici.

Da napomenem da postoji ogromna razlika izmedju vaseg, zastranjelog bukvalistickog shvatanja Allahovih atributa, i onoga u sto su vjerovale prve generacije muslimana(selefi).Jerbo da ste VI ostali na tome da VJERUJETE u ono sto pisshe u Kur'anu, i na tome ostali prepustajuci Allahu znanje o tome to bi bilo u redu (i to jeste vjerovanje selefa), ali vi ste mnoge fraze u Kur'anu(kao stoje je Allahovo lice, ruka, Arsh, Kursi itd) shvatili BUKVALNO (literalno).Kako rekoh postoji OGROMNA razlika izmedju vaseg shvatanja i shvatanja pravih selefa, jer samim vasim bukvalistickim shvatanjem ovih fraza vi u svojoj 'glavi' shvatate 'kako, gdje'.Hocu reci da nije isto bukvalno shvatiti npr. frazu 'Allahova ruka' , i zastati kod ove fraze i znanje o tome prepustiti Allahu.Jerbo onaj koji o tome prepusta znanje Allahu niti pokusava 'zamisljati', 'predtavljati' bilo kakvu ruku , vec vjeruje u to.Izmedju vaseh shvatanja, i vjerovanja pravih generacija postoji ogromna razlika!!!

Npr sta bi bilo kada bi neko bukvalno shvatio termin 'Bajtullah'(kuca Bozija, misli se pri tom na kabu), da Allah u Kabi zivi i da mu je to kuca?

(ps drugi put cu , kad nadjem vise vremena nastaviti , kako ti ne bi ostao 'duzan')
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2005., 20:17   #87
U medju vremenu obrati paznju na ovu temu, a posebno na odgovore brata Adnana.(zadnji postovi, gdje je boldovano Adnanov odgovor)

http://islam.dzemat.org/modules.php?...af0d2a4c946fcd

_______________

Ima josh nekoliko tema na 'ovu i slicnu' temu

http://islam.dzemat.org/modules.php?...af0d2a4c946fcd

http://islam.dzemat.org/modules.php?...af0d2a4c946fcd

http://islam.dzemat.org/modules.php?...af0d2a4c946fcd
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 06:28   #88
Quote:
Adura kaže:
Danasnje selefije , odnosno vehabije, nisu suniti.Pod sunitima smatram 'main stream'(glavnu struju) pod koju ulaze sve one struje i pravci koje dijele sacuvanu akaidu(skola doktrina) istinskih selefija, koja je kasnije detaljnije razradjena(kao metodologija).Postoje dvije glavne akaidske skole kod sunite to su meturidijska i asharijska(doduse postoji josh nekolicina drugih , ali one su neznatno zastupljene u historiji islama).Znaci ukratko suniti su glavna struja u historiji islama okupljena (uglavnom) oko dvije akaidske skole(asharijske i maturidijske) i uglavnom oko cetiri najprisutnije mezhebske(pravne) skole....Danasnje tzv. 'selefije' ne slijede niti ijednu akaidsku , niti ijednu mezhebsku skolu koju slijede suniti, zbog toga ih ne smatram 'sunitima' vec nekim 'hibridom' koji sebe voli nazivati 'selefijama' ili 'sunitima' ili pripadnicima 'spasene grupe'.Niti jedan ovaj naziv se ne odnosi na njih, iako ga oni sami sebi pripisuju.




Tu nema nikakva dokaza.Tacno je da je podrucje iz kojeg je Abdulwehab potekao , Nedzd, trusno podrucje.Iz tog podrucje su dolazile (historijski) mnoge fitne: prvi buntovnici u islamu ->Haridzije, samoproglaseni Poslanik 'Musalema' itd, ukratko tu je podrucje vazda bilo i ostalo podrucje previranja i na to podrucje Poslanik savs misli kada kaze da ce se u 'Nedzdu pojaviri Sejtanov rog'.Ovo podrucje je i u vremenu Ibn Wehaba, koji je uzgred iz plemena tamim (iz kojeg je potekao prvi Haridzija , i sam lazni poslanik Musalema) , bilo ispunjeno raznim pogresnim shvatanjima koje je variralo iz krajnosti u krajnost:jedna grupa hanbelija(neznatna grupa) je predmet vjerovanja(akaid) shvatala bukvalno ->tzv literalisti zapadajuci tako u antropomorfizam, a druga grupa je Allahovo 'sveprisustvo' shvatala doslovno pa je smatrala da je Allah svugdje.NIKO NIKAD , bilo da su to prestavnici akaidskih skola(maturidijske ili asharijske) , bilo da su to bili sufijski redovi(koji nisu zastranili u akaidu) nije tvrdio niti jedno od ovoga, niti da je Allah svojim zatom(bicem) iznad Asrha, niti da je Allah (svojim zatom) 'svugdje'.Tu sto vi pripisujete sunitima to nije tacno.Sa druge ma koliko smatrali 'sufije' onima koji 'Allahu pripisuju mjesto'(iako u ovo sufije ne vjeruju, osim nekih redova koju su odbaceni od strane sunita), VI sami Allahu pripisujete i mjesto(iznad Arsha) i granice(sam Arsh je granica) i pravac (prema gore).VI SAMI , zbog BUKVALISTICKOG shvatanja Allahovih atributa pripisujete (i to tako , kako vidim po tvom pisanju) i shvatate nesto sto Mu ne prilici.

Da napomenem da postoji ogromna razlika izmedju vaseg, zastranjelog bukvalistickog shvatanja Allahovih atributa, i onoga u sto su vjerovale prve generacije muslimana(selefi).Jerbo da ste VI ostali na tome da VJERUJETE u ono sto pisshe u Kur'anu, i na tome ostali prepustajuci Allahu znanje o tome to bi bilo u redu (i to jeste vjerovanje selefa), ali vi ste mnoge fraze u Kur'anu(kao stoje je Allahovo lice, ruka, Arsh, Kursi itd) shvatili BUKVALNO (literalno).Kako rekoh postoji OGROMNA razlika izmedju vaseg shvatanja i shvatanja pravih selefa, jer samim vasim bukvalistickim shvatanjem ovih fraza vi u svojoj 'glavi' shvatate 'kako, gdje'.Hocu reci da nije isto bukvalno shvatiti npr. frazu 'Allahova ruka' , i zastati kod ove fraze i znanje o tome prepustiti Allahu.Jerbo onaj koji o tome prepusta znanje Allahu niti pokusava 'zamisljati', 'predtavljati' bilo kakvu ruku , vec vjeruje u to.Izmedju vaseh shvatanja, i vjerovanja pravih generacija postoji ogromna razlika!!!

Npr sta bi bilo kada bi neko bukvalno shvatio termin 'Bajtullah'(kuca Bozija, misli se pri tom na kabu), da Allah u Kabi zivi i da mu je to kuca?

(ps drugi put cu , kad nadjem vise vremena nastaviti , kako ti ne bi ostao 'duzan')
Necu vise uopce da citam ove nebuloze.

Trazio sam da mi doneses dokaz iz Kur'ana i Sunneta za ono sto govoris. Nisi donio, onda nemam sta vise sa tobom da pricam.

A ti preispitaj svoj akaid i vidi koliko grijesis.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 10:24   #89
pa reko je da ce se pojaviti, tam ogdje se pojavio "reformista" b. Wehab, da će se pojaviti šejtanski rog.

vidimo da ih je historjia izbacila( rogova) za sasvim dovoljne tza jedno stado.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 19:10   #90
Ne provaljuj te se i ne uvodite nas narod u siizam odnosno sufizam jer iste nemaju veze sa islamom.

Gori je siizam i ekstremne struje sufizma za muslimane nego krscanstvo i zidovstvo, a zasto ? Zato sto je prikriven siizam i sufizam ( ekstremne struje i tarikati ) islamskim 'elementima' i onda neuk narod znaju da zavaravaju.

Muhammed sin Abdulwehhaba je bio reformator na Arabijskom poluotoku i sire. Istina, a on nije bio reformator pod znake navoda.



A tebi i Aduri kao i jos nekima ovdje smetaju tzv. wehabi što otkrivaju sufijske ( i sijjske ) obmane o tevessulu preko mrtvaca. Argumenti za tevesul preko mrtvaca to što su ashabi od ŽIVOG Poslanika a.s. tražili da zajedno s njima uputi dovu, ili su to tražili od njegovog ŽIVOG amidže, zbog Poslanikovih a.s. riječi da se Allah odaziva na njegovu dovu kao što je rekao i za El-Beraa b. Malika. Pa vam je dokaz to što su ashabi tražili bereket Poslanikovom a.s. kosom i vodom od abdesta, kao to da se mrtav Poslanik a.s. abdestio (a osim toga ni teberruk nije isto što ni tevessul).

Donesite mi Poslanikove, a.s. kose i vode od abdesta i ja ću s tim tražiti bereket od Allaha poput ashaba, ali ako hoćete da od mrtvog Poslanika a.s. tražimo posredništvo za oprost grijeha i slično, onda donesite, ne obmanu, nego jasan dokaz za to, a jasan dokaz bile bi riječi Poslanika a.s: »Dovite Allahu preko mene mrtvog» ili barem dajte dokaz da su ashabi dovili Allahu preko mrtvog Poslanika a.s. (snovi nisu dokaz osim možda kod sufija i sija). Ovo navodim samo da pokažem kako vam je slaba obmana.

Ja ću još samo ponešto reći o sufijama i «vehabijama», kako bi muslimani uvidjeli ko je za njih opasniji sufije ili «vehabije».

Zaslugom sufija naša zemlja je puna turbeta sumnjivih evlija kojima se ljudi obraćaju, a ne Allahu i misle da im ne treba namaz, nego je dovoljno da u 'mubareć' turbe ubace koju gvozdenku, pa će onda ovaj potplaćeni i korumpirani «evlija» preko svojih veza (neuzubillah) kod Allaha sve srediti. Vašom (sufijskom) zaslugom brojna su i dovišta.

Kod nas je najpoznatije Ajvatovica gdje ljudi čine posebne 'ibadete' i dove, a bogami neki kući nose i «mubareć» kamenje. Recite mi kakve to veze ima sa šerijatom, pa nisu valjda ashabi na i Ajvatovicu dolazili! Nisu naravno nego su nam sufije podmetnuli novotariju. Usput budi rečeno Mehmed ef. Handžić veli da tamo odlaze samo džahili. Prije nekoliko godina u Visokom, na jednom sufijskom zikru, se čovjek uneredio u gaće, jer se obeznanio od huktanja (zar je moguće da nam je Allah naredio takve «ibadete»). Još gore od toga je što su ga njegova sufijska braća samo izbacila iz halke, ostavivši jadnika da leži tako u besvjesnom stanju. U nekim zemljama čak i arapskim ljudi na «hadž» idu turbetima (meni se lično hvalila jedna starica Turkinja da je išla u Siriju u posjetu turbetu), a oni u turbetima su uzdignuti na nivo svetaca.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2005., 19:21   #91
Takodje, zamolio bih vas da vise ne prosipate pamet na ovakav jeftin nacin prozivajuci neke muslimane koji slijede sunnet Allahova Poslanika, s.a.w.s., kao novotare odnosno da nisu sunije vec nekakve izmisljene 'wehabije'. Prestanite pisati gluposti vec jednom!

Ako nastavite, pocet cu vam dokazivati Kur'anom i Sunnetom, jasnim dokazima a ne snovima vasi 'sejhova' u kolikoj ste zabludi!

U Egiptu se organizuju posebne godišnje svetkovine «svetaca», pa to kafiri snimaju i serviraju svojima kao islam. Zamisli šta će pomisliti ti ljudi kada vide gomile muškaraca i žena kako se tiskaju oko turbeta njihovog «sveca» urlajući i pokušavajući da ga dodirnu. Za ove stvari u koje upadaju neuki ljudi krive su upravo sufije ( i sije kod neukog naseg naroda ). Tebi, Adura, kao okorjelom sufiji *( to se primjeti iz tvojih postova ) smeta svako ko razotkriva vaše nastranosti, zato ti dugo vrijeme ovdje lažeš i petljaš o «vehabijama» da bi ljude prestrašio onima koji ukazuju na zablude sufizma. Iako ne znam da se oni sami tako nazivaju, niti da su zadovoljni da budu tako nazvani. Jesi li ti moj prepametni sufi-Adura ikada čuo za riječi uzvišenog: »...i ne zovite jedni druge ružnim nadimcima...» (Hudžurat, 11)

Ako je Muhammed ibn Abdulvehab bio u zabludi (ti voliš strašiti ljude da su «vehabije» haridžije našeg doba) kako onda da efendi Đozo kaže o njemu da je jedan od najznačajnijih islamskih reformatora. Islamskih, Adura, vojnice i ostali, islamskih!! (Đozin rad se može naći u Takvimu iz 1978. godine) Slično o šejhu Ibn Abdulvehabu piše i dr. Smajlović u Glasniku iz 1976 br.6. (Izgleda da je među našom ulemom i prije ovih alima i studenata kojih sad ima u BiH, bilo «vehabija», pa šta velite na to?)

O Ibn Abdulvehabu dr. Smajlović kaže da je izučavao filozofiju iluminizma i sufizma i ši'izam u gradu Komu. (Sad je jasno zašto vi njega mrzite – prvo vas je dobro izučio, a onda ukazivao na vaše sufijsko - ši'itske zablude), Dr. Smajlović zatim kaže: «...a potom se pojavljuje pozivajući ljude izvornom islamskom učenju, Kur'anu i Sunnetu.») Šta da kažem, zadivljen sam! Evo šta još dr. Smajlović kaže:» Obraćanje evlijama, izabranim ljudima, posjeta kojekakvim šejhovima, traženje milosti od umrlih, obilazak turbeta i sl. odvelo je islamski svijet u naručje idolopoklonstva i mnogoboštva. Znao je (Muhammed ibn Abdulvehab) da je jedini izlaz u ispravnom duhovnom opredjeljenju, orginalnom islamskom vjerovanju...» (Je li zato kriv?).

I sad mi kaze Vojnik da nema razlike velike medju sunijama i sijama. NEUZUBILLAH, ne poznajes izgleda akidu ove vjere, a to je veliki kukavicluk!!

Eto dr. Smajlović veli da je Muhammed ibn Abdulvehab pozivao orginalnom islamskom vjerovanju, a vi ga toliko napadate, čak ga poredite sa haridžijama. Čovjeku ostaje da zaključi ili da je dr. Smajlović bio opaki «vehabija» - haridžija, pa pristrasno govorio o šejhu kojeg slijedi, ili da vi sufije i sije lažete i petljate na jednog čestitog islamskog alima (pomozi nam da se odlučimo), jer vam smeta što je Ibn Abdulvehab upozoravao na sufijske zablude poput tewesula preko mrtvaca i ostalog što ne spada u orginalna islamska učenja (kome nije jasno neka ponovo pročita gore navedene citate dr. Smajlovića). A evo i šta o «jednoj vehabijskoj knjizi» - «Kitabu tewhid» piše dr. Smajlović još davne 1976. godine: »Treba priznati da ovo djelo prestavlja značajan doprinos akaidskom području i njegovom izučavanju, kao i rješavanju nekih suštinskih pitanja pomenutog karaktera.» To ne priznajete samo vi vas Ibn Abidin (koji nije zapadnjak kao što ni nas izdajica Abdić nije Srbin ali je bio veći četnik od svih njih) i vama sličnih čije zablude Muhamed ibn Abdulvehab otkriva.

Dr. Smajlović je čak i preveo tu knjigu kao i još jedno njegovo djelo koje se zove «Tri osnovna temelja i njihovi dokazi» o kojem kaže: »Ovo djelo dajemo i u prijevodu kako bi našem čitaocu ukazali na suštinsko rješenje problema vjerovanja sa kur'anskog aspekta. Djelo je kako se vidi po opsegu malo, ali je veliko po svojoj sadržini. Želimo da dođe do što većeg broja ruku i da ga pročita što veći broj muslimana i prostudira što veći broj imama...»

Eto moji forumasi tako je o Ibn Abdulvehabu govorio i njegova djela preporučivao svim muslimanima, a posebno imamima naš čuveni alim dr. Ahmed Smajlović jedan od zaslužnih za osnivanje FIN-a u Sarajevu, a po kojem danas zagrebačka medresa nosi ime. Samo ovih nekoliko njegovih citata pokazuje pravu istinu o šejhu Ibn Abdulvehabu i o tome ko su zaista «vehabije». Istinu koju vi uporno pokušavate prikriti ljudima svojim lažima.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 01:37   #92
pošto vidim da si uzeo ono što ti paše da se ponovim
----------------------
pardon,....on the second thought, koliko sam do sada vidio molbe koje su shije upucivale su bile upucene Imamu Mehdiju a.s(mozda ima da upucuju i drugim imamima ali ja to nisam vidio), koji po njima nije mrtav ni u kom smislu. Kod shija on je ziv, samo sto je uzdignut nekoliko godina nakon sto se rodio, isto kao i Isa a.s. Tako da po ovom pitanju on nije mrtav.
A Allah dz.s najbolje zna...
--------------------------------

ok sto se toa tice

Kroz moju diskusiju sa shija ulemom saznao sam da su, po njihovom misljenju, ashabi podijeljeni u slijedece grupe:

Prva grupa se sastojala od ashaba koji su uvijek odano slijedili i podrzavali Allahovog Poslanika. Oni su bili njegovi iskreni prijatelji, u rijecima i djelima, i ni za trenutak ga nisu napustali. Stajali su cvrsto uz njega pruzajuci mu podrsku u svakoj prilici. Allah, Uzviseni, govori pohvalno o ovim ashabima na mnogim mjestima u Kur´anu. Takodjer, Poslanik s.a.v. hvali ove ashabe na mnogo mjesta. Shije pominju ovu grupu sa dubokim postovanjem i naklonoscu i o njima su u potpunom slaganju sa sunnijima.

Druga grupa se sastojala od ashaba koji su prihvatili islam i slijedili Allahovog Poslanika s.a.v. zbog koristi ili iz straha. Bili su ga u stanju povrijediti i nisu uvijek slusali njegova uputstva i naredjenja. U stvari, cesto su ga izazivali osporavajuci jasne propise i namecuci svoja licna misljenja. Allah govori o njima u mnogim Kur´anskim ajetima, a takodjer, Poslanik Muhammed s.a.v. upozorava na njih. Shije spominju ove ashabe samo zbog njihovih dijela, ali bez postivanja i naklonosti.

Treca grupa ashaba su hipokriti i licemjeri koji su pratili Poslanika s.a.v. samo da bi ga zaveli i prevarili. Oni su se pretvarali da su Muslimani, dok su u dusi bili spremni vrijedati i huliti islam i Muslimane. Allah je o njima objavio citavu Kur´ansku suru i obecao im najnize mjesto u Dzehennemu. Takodjer, poslanik Muhammed s.a.v. upozorava na njih na mnogim mjestima i cak obavjestava svoje najblize prijatelje o njihovim imenima i osobinama.

Postojala je grupa ashaba, koji su se izdvajali od ostalih po rodbinskoj vezi sa hazreti Muhammedom s.a.v plus sto su bili izuzetni po svojim duhovnim vrijednostima i plemenitoscu. To su bili clanovi AhlulBejta (Poslanikove porodice) koje je Allah drzao cistim od svakog grijeha i podario im poseban status naredivsi nam da ucimo salavate za njih (Allahumme salli ´ala Muhammedin ve Aali Muhammed -(Boze! Blagoslovi Muhammeda i porodicu Muhammedovu). On zahtjeva od svako Muslimana da ih iskreno voli kao naknadu Muhammedu s.a.v za islam kojeg je donio. Oni su ljudi koji posjeduju najvece znanje i potpuno objasnjenje Kur´ana.
--------------------------------


citat Tidžani
---------
- Sta mislite o Buhariju? - upitao sam.
- On je vodeci autoritet u oblasti hadisa i mi smatramo njegovu knjigu najtacnijom knjigom poslije Kur´ana o cemu se sva nasa ulema slaze. - odgovorio je.
- Buhari je bio shija. - rekao sam.
- Boze sacuvaj da je imam Buhari bio shija.
-Zar vi ne kazete da je svako onaj ko kaze "Alija, alejhi selam (Allahov mir neka je njemu) shija"?
Kada je odgovorio potvrdno pokazao sam mu, kao i onima koji su bili s njim, Buharijev Sahih i u njemu mnogo mjesta na kojima se pominje Alijino ime da stoji "alejhi selam" kao i iza imena Fatime i Husejna. Covjek nije znao vise sta da kaze.
-----------------

sljedece
---------------
Konacan rezultat o kome Buhari pise kratko, a Ibn Kutejba u nesto vise detalja, je bio ovaj:
Allahov Poslanik s.a.v. je bio ljut kada je Fatima bila ljuta i bio zadovoljan kada je Fatima bila zadovoljna; Fatima je umrla dok je bila ljuta na Abu Bekra. Ako je Buhari napisao: "ona je umrla ljuta na Abu Bekra i nije progovorila s njim do kraja zivota",
krajnji rezultat postaje jasan. Ako je "Fatima najbolja zena od svih zena" kako to Buhari pise u dijelu pod naslovom "Isti´dhan" i da je Fatima jedina zena iz ovog naroda koju je Allah cuvao i procistio, onda se njena ljutnja ne moze smatrati obicnom, jer njena ljutnja je Poslanikova ljutnja, a njegova ljutnja je Allahova ljutnja. Vezano za ovo Abu Bekr je rekao:
"Neka me Allah, Uzviseni, sacuva od svoje ljutnje i Fatimine ljutnje".
Onda je gorko plakao i rekao: "Ne trazim vasu zakletvu i razduzite me ove duznosti (halifata)

Sahih Buhari dio 9,knjiga 88, hadis 204

Sahih Buhari dio4, knjiga 53, hadis 325
eto ti malo zadace pa provjeri
---------
__________________
##### U nas je tradicija da poginemo a cast da postanemo sehidi #######

Šta sam ja....sekunda u vjecnosti....dah u vjetru....kap u moru.......
Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 01:46   #93
Ovaj dogadjaj je prenesen od obje strane, i sunnija i shija. Postena i fer osoba nema drugog izbora nego da zakljuci da je Abu Bekr ucinio zulum (nepravdu) prema hazreti Fatimi. Svako onaj, ko je spreman da razmotri dogadjaje te tragedije i prihvati jasne cinjenice, uvidjece da je Abu Bekr namjerno povrijedio Fatimu i optuzio je da laze, kako mu se ne bi mogla suprotstaviti iznoseci kao dokaz ocevu volju vezanu za pravo njenog muza da postane njegov zakonski nasljedik. Postoje mnoga svjedocenja od strane istoricara pomocu kojih mozemo doci do gore iznesenog zakljucka. Navest cemo samo jedan:

"Fatima, Allahov mir neka je njoj, je obilazila sastajalista Ansara trazeci od njih da podrze njenog muza. Odgovor je stizao u ovom obliku:
- O kceri Allahovog Poslanika, vec smo priznali onoga covjeka. Da nam je tvoj muz dosao prvi, podrzali bismo njega.
Hazreti Alija je rekao:
- Zar sam mogao napustiti neukopanog Bozijeg Poslanika i otici se prepirati s ljudima oko njegovog ovlastenja.
Fatima im je govorila:
- Abul Hasan (Alija) je ucinio ono sto se od njega i ocekivalo, a za ono sto su oni ucinili, odgovarat ce pred Allahom". [71]

Da je Abu Bekr pogrijesio, omaskom ili u zelji da ucini dobro, Fatima bi pokusala da, ga ubijedi. Ali, ona je bila ljuta na njega, jer je odbijao da prihvati njene dokaze i odbacivao njeno svjedocenje i svjedocenje njenog muza. Ona je postala toliko ljuta na njega da nije zeljela da bude prisutan na njenoj dzenazi. Kada je umrla, muz ju je ukopao tajno, po noci. [72](Sahih Buhari, dio II, str 36)/(Sahih Muslim, dio II, str 72)

Sto se tice njene dzenaze po noci, vrijedno je ovdje pomenuti da sam za vrijeme svog proucavanja i istrage, licno otisao u Medinu da provjerim odredjene cinjenice, otkrivajuci sljedece:
Prvo, niko sa sigurnoscu nije u stanju reci gdje je Fatimin kabur. Neko kaze da je u Poslanikovoj sobi, neko da je u njenoj kuci preko puta Poslanikove, a neki misle da bi mogao biti u El- Baki´haremu, medju kaburima AhlulBejta.

Pomocu svega ovoga, prva stvar koju sam zakljucio je bila ova:
Fatima a.s. je zeljela da se generacije muslimana, koje ce doci, upitaju zasto je trazila da se ukopa tajno i po noci i da niko od njih ne prisustvuje njenoj dzenazi. Svaki musliman ili muslimanka moze otkriti zanimljive cinjenice kada se upusti u citanje islamske istorije.

Drugo, otkrio sam da posjetilac, koji zeli posjetiti kabur Osmana ibn Affana (treceg halife) mora da predje veliku razdaljinu u haremu el-Baki sve dok ne dodje do kraja harema i nadje kabur do samog zida. Suprotno tome, naci ce kabure vecine ashaba na samom podetku, tj. blizu ulaza. Cak se i kabur Malika ibn Anasa, poznatog islamskog pravnika, koji je pripadao jednoj kasnijoj generaciji, nalazi u blizini kabura poslanikovih zena. Sada mi je postalo jasno ono sto su istoricari pisali da je Osman ukopan u "Hash Kevkeb-u", sto je znacilo da je ukopan u zemljistu koje je pripadalo ondasnjim Jevrejima.
Muslimani su odbili da ga ukopaju medu muslimanima, jer su ga smatrali otpadnikom od vjere. Kada je Muavija dosao na vlast, otkupio je od Jevreja zemljiste sa Osmanovim kaburom i ukljucio ga u el-Baki´ harem. Svako onaj ko danas posjeti el-Baki sve ovo moze vidjeti vlastitim ocima.

Iznenadjujuce zvuci da Fatima Zehra a.s. Poslanikovo dijete koje je umrlo nekoliko mjeseci poslije njega, nije ukopana u njegovoj blizini.

Hazreti Fatima, kako je spomenuto ranije, ostavila je oporuku da bude ukopana tajno i zbog toga njen kabur nije pokraj Poslanikovog. Ali zasto njen sin, Hasan, nije bio ukopan pokraj svog djede, Bozijeg Poslanika? Ajsa, Ummul Mu´minin, je to sprijecila. Kada ga je Husejn donio da ga ukopa, Ajsa je uzjahala mazgu i posla naokolo govoreci:
- Necete ukopati u mojoj kuci nekoga koga ne volim.

Onda su se familije Beni Umejje i Hasim podigle jedna protiv druge spremne za borbu, ali je Husejn rekao Ajsi da im samo dopusti da donesu Hasanov tabut do Poslanikovog kabura i onda ce ga odnijeti i ukopati u El-Baki haremu. Ovako je bilo, jer je imam Hasan ostavio bratu oporuku da se zbog njega krv ne prolijeva.
Vezano za ovaj dogadaj Ibn Abbaz je rekao:
- Prvo je uzjahala kamilu [73], pa sad i mazgu [74]; Da prozivi jos koliko uzjahala bi i slona; Pripala joj je devetina od osmine, ali ona je sve uzela.

Ovo je jos jedan zanimljiv podatak: Kako je Ajsa mogla naslijediti sve, kada je Poslanik imao devet zena?
Ibn Abbas prenosi: Ako Poslanik nije ostavio nikakvo naslijedje, cemu je Abu Bekr svjedocio i sprijecio Fatimu da naslijedi oca, kako ga je mogla naslijediti Ajsa? Da li igdje pise da supruga moze naslijediti, ali ne i kcerka? Ili je to mozda bila politika koja je sve promijenila dajuci sve zeni, a nista kcerki?

Vrijedno je ovdje pomenuti jedan dogadaj vezan za nasljedstvo:
Ibn Abi Hadid el-Mutazil pise u svom komentaru Nahdjul-Balaghe: "Ajsa i Hafsa su jednom dosle do Osmana za vrijeme njegovog halifata da traze svoj dio nasljedstva poslanika Muhammeda s.a.v.. Osman je bio ispruzen na sofi, pa se onda podigao i rekao Ajsi:
- Ti i ta zena s tobom ste dovele covjeka koji bi se cistio vlastitom mokracom da svjedoci da je Poslanik rekao: "Mi poslanici, ne ostavljamo nista u nasljedje". Ako zaista Poslanik nije ostavio nista da se nasljedi, zasto ste sada dosle traziti? Ako je nesto i ostavio, zasto ste sprijecili Fatimu da dobije dio koji joj pripada?
Poslije toga, Ajsa je otisla veoma ljuta, govoreci:
- Ubijte Na´thala tu staru budalu, postao je nevjernik . [75]
----------------
Ovo ja samo prenosim od Tidžanija(bivsi sunijski imam porjeklom iz Tinisa koji je upoznao šie, i koji je prešao na njihovo učenje)
__________________
##### U nas je tradicija da poginemo a cast da postanemo sehidi #######

Šta sam ja....sekunda u vjecnosti....dah u vjetru....kap u moru.......
Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 04:10   #94


Wahabi i shia zajedno mole.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 05:59   #95
Quote:
rambi kaže:


Wahabi i shia zajedno mole.
'Wehabi' niko sebe ne naziva. A kad su u pitanju sije, mi ne kazemo da su oni nevjernici osim oni kojima se pokaze dokazi da grijesi i da ono sto vjeruju je po islamskom izvornom vjerovanju nevjerstvo, pa ako ne prihvate dokaz i poslije nekih 'procedura' takve se osobe mogu proglasiti nevjernicima od strane uleme.

Dakle, sije kad govorimo u globalu su muslimani.

I jos nesto: Koliko se jedna rambi, zidovske vjere, trudi da 'pomiri' 'wehabije' i sije.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 06:03   #96
Badzo, ostavi te lazi, Allah ti dao svako dobro. To sto si citirao je vise smijesno nego zalosno odnosno vise zalosno nego smijesno.

I sad mi dodju sije koji govore kako imaju lijepo misljenje o Aisi, r.a. a dobro se vidi iz gornjega sta se misli o Aisi, r.a.

Dakle, slijedite Kur'ana i Sunnet na ispravan nacin, a nemojte uzimati 'hadise' koji nemaju nikakvih utemeljenja u serijatu i nemojte slusati i citati lazi o ashabima i ashabijkama, Allah zadovoljan bio s njima.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 06:09   #97
Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
Dakle, sije kad govorimo u globalu su muslimani.
That was my point.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 07:05   #98
Quote:
rambi kaže:
That was my point.
Zbog toga sto ne mozes reci nekome da nije musliman ako smatra sebe istim, a radi stvari neke koje izvode iz vjere. Prvo mu se trebaju objasniti, kao prvo islamsko vjerovanje...

A ako odbije, onda je nevjernik ( poslije odredjenih 'procedura' ).

Sto se tice njihove 'uleme', ona nema nista sa islamom!
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 14:08   #99
Kada je umrla, muz ju je ukopao tajno, po noci. [72](Sahih Buhari, dio II, str 36)/(Sahih Muslim, dio II, str 72)

onda nisi dobro procitao....ili te i ne zanima, mozda nemas potrebe.

--------------
Sahih Buhari dio 9,knjiga 88, hadis 204

Sahih Buhari dio4, knjiga 53, hadis 325

------------------------
Niti si cuo kada sam rekao da oni mole Mehdija koji je ziv/po njihovom vjerovanju ....
__________________
##### U nas je tradicija da poginemo a cast da postanemo sehidi #######

Šta sam ja....sekunda u vjecnosti....dah u vjetru....kap u moru.......
Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2005., 17:54   #100
Quote:
Badžo kaže:
Kada je umrla, muz ju je ukopao tajno, po noci. [72](Sahih Buhari, dio II, str 36)/(Sahih Muslim, dio II, str 72)

onda nisi dobro procitao....ili te i ne zanima, mozda nemas potrebe.

--------------
Sahih Buhari dio 9,knjiga 88, hadis 204

Sahih Buhari dio4, knjiga 53, hadis 325

------------------------
Niti si cuo kada sam rekao da oni mole Mehdija koji je ziv/po njihovom vjerovanju ....
I sta hoces sa ovim da kazes ?

Mi ne molimo nikoga pored Allaha jer Allah kaze da kad trazimo pomoc od Njega trazimo i kad trazimo uputu da od Njega je trazimo. Tako i stoji za razliku od sija i sufija mnogih koji traze uputu i nekakva dobra od mrtvaca u kaburovima.

I to za preseljenje na ahiret i ukop po noci nema nikakve veze sa onim sto sam ja govorio.

Inace, hadisi svaki imaju svoj tefsir ( tumacenje ) kao sto ima i Kur'an tefsir. Dakle, nemoj da dopustimo sebi da tumacimo hadise i ajete po svom nahodjenju, vec gledajmo one mufesire koji su najpriznatiji od islamskih alima, a najprije ashabe, r.a.
TuzlaK_i_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:18.