Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2009., 14:17   #1
Latinsko jedro

Molio bi sve koji nešto znaju o konstrukciji latinskog jedra da potroše 3-4 minuta pa da mi opišu konstrukciju i kako se jedri s njim, kako se krati i sve što je vezano uz to. Ako koja skica konstrukcije postoji bio bi zahvalan. Nemojte pisati da se malo prošetam do kakve marine i da pogledam, najbliža mi je 500 km!
__________________
More je slano, zašećerimo ga!!
foggyhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 18:52   #2
Čemu sve to ,ako se smije znat?Inače jako pohvalno ako Vas zanima ta način jedrenja!!!Samo znajte da francuzi(čini mi se iz Marseille-a) kažu ;nađi si bolje neprijatelja bit će ti lakše nego manevar sa "latinom"!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 21:43   #3
Znam ali u kombinaciji sa A jarbolom trebalo bi biti dobro!
Imaš li kakvih detalja?
__________________
More je slano, zašećerimo ga!!
foggyhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 18:16   #4
latinsko jedro ti se tradicionalno radi iz okomitih komada platna (danas dakrona), tzv. hera, iako je danas vjerojatno najpopularnije prekrajanje starih genova jedrenje s njim se naravno po principu ne razlikuje od jedrenja sa bilo kojim drugim jedrom, iako su komande bitno drugačije od bermudskih jedara. "komande" su mu najsličnije spinakeru. sprijeda je na lantini vezan brac, koji dalje prolazi kroz bucel ili neku radanču prema provi (kod karoce) i dalje prema krmi, gdje se njime upravlja. brac ti služi za podešavanje otklona lantine od uzdužne ravnine broda. na slobodnom kraju jedra (donji zadnji rogalj) je vezana leteća poža, ili dvije (u hrvatskoj tradicionalno jedna, europljani su razvijeniji pa većinom koriste dvije, znam konkretno za sardiniju i marseille, ostali se možda i razlikuju, ali i nije toliko bitno). požom za razliku od bermudskog jedra kontroliraš formu jedra (seljački, koliki mu je drob). postoje još i orci, dva konopa vezana di i brac, odnosno za jarbol, kojim kontroliraš kut pod kojim lantina visi na jarbolu. od važnijih komandi, tu su još imbroji, dva konopa kojima se smanji površina jedra kod okreta niz vjetar (nužnost kad imaš leteću požu, iako je i s tim pri većem vjetru zajeb). manevri jesu teži, pogotovo kod okreta na vjetar, kod težih brodova sa malim utonućem praktički nemogući bez dodatnog potiska veslima ili motorom. to ti je šta se tiče samog jedrenja više manje to. krati se tercalorama šta skrate jedro za trećinu a vežu se za lantinu (na taj način jedro ne gubi formu kod kraćenja). a šta se tiče šetanja po marinama, teško da ćeš s tim imat ikakve sreće, eventualno ga moš vidit u murteru, betini, možda prviću zlarinu ili vodicama te komiži u starim rivama. također ti nebi savjetovao da brod opremiš latinskim jedrom ako nije neka od tradicionalnih formi rađenih u drvu jer malo blesavo izgleda, a i gubi se smisao (moje mišljenje). a ako je, moja preporuka ti je tu, u obitelji imam tri drvena broda opremljena latinskim jedrom i doživljaj pod jedrima je naprosto izvrsan. ako imaš još koje pitanje ili ti nešto nije jasno, samo pitaj.
Grž is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 22:00   #5
Baš ti hvala što si se potrudio i svašta napisao!
Fale mi baš takvi detalji koje si opisao, mada moram biti iskren i priznati da ne kužim dosta navedenih pojmova, ipak sam iz Slavonije!
Vidim da ti je ta tema bliska pa ću te malo ugnjaviti, nema mi druge kad se niko ne javlja!
Od kud si ti, kad ti je ergela na latincu??
Poslat ću ti private poruku, pa da razmijenimo mailove, uz slike će biti lakše obješnjavati i meni pitati?!
__________________
More je slano, zašećerimo ga!!
foggyhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 10:01   #6
http://www.latinskoidro.hr/index.htm to ti je sajt od udruge s Murtera, svake godine u 9.mj je regata i prekrasno je... nadam se da ti link pomaže
__________________
So many flowers - so little time...
Neona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 13:54   #7
Pogledao sam te stranice, ali nema ništa od toga što mene zanima, odnosno detalji izvedbe latinskog jedra ali je tu jedan zanimljiv riječnik pojmava tako da je to korisna stvar!
Hvala
__________________
More je slano, zašećerimo ga!!
foggyhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 16:33   #8
da jer to jedro je murterinska tradicija, imas tamo i kontakt pa im se možeš javiti sa pitanjima, vjerujem da će ti pomoći
__________________
So many flowers - so little time...
Neona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 22:53   #9
Nema druge nego si planirati na Murter kad je regata, saznat iz prve ruke što me zanima i parit oči!
__________________
More je slano, zašećerimo ga!!
foggyhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 15:50   #10
ove bi godine, kako sam čula trebao biti kao tjedan Latinskog idra, bit će između ostalog i gajete na kojima će se moći učiti kako jedriti i sve što treba, to ti je obično krajem rujna, ak dođeš naučit ćeš svašta, dobro se najest, napit i zabavit
__________________
So many flowers - so little time...
Neona is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 10:29   #11
Vrlo kvalitetna i korisna informacija!:klap:
__________________
More je slano, zašećerimo ga!!
foggyhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 15:25   #12
Primaklo se doba latinskog idra!
Zna li neko kakav će biti program??
Mene osobno zanima da vidim kako se jedri sa latinskim jedrom,
pogotovo ako bi bilo iz barke!
__________________
More je slano, zašećerimo ga!!
foggyhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 11:44   #13
Quote:
Neona kaže: Pogledaj post
http://www.latinskoidro.hr/index.htm to ti je sajt od udruge s Murtera, svake godine u 9.mj je regata i prekrasno je... nadam se da ti link pomaže
malo im je zapuštena ta stranica...mene iste stvari zanimaju,a tamo sture informacije od kojih je vecina zastarila, a kad ce regata i ja bi isa parit oci,trazit gajete,stagod naucit.......Na Hvaru taman pocinje obnova te stare tradicije,al znanja i brodova je malo........a jedrenje s latinskim idron je samo za gust i bez pravog jedrenja,bar kod nas

Zadnje uređivanje los macičos : 11.09.2009. at 11:54.
los macičos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 14:27   #14
Niko ništa ne zna o tome???
Ajte ljudi javite se, dani latinskog idra se primiču, a nema nikakvih informacija!!
Jel postoji kakva mogućnost da bacimo đir sa latinskim jedrom, da nas neko malo provoza da vidmo kako to funkcionira!!
__________________
More je slano, zašećerimo ga!!
foggyhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 14:47   #15
Quote:
foggyhr kaže: Pogledaj post
Niko ništa ne zna o tome???
Ajte ljudi javite se, dani latinskog idra se primiču, a nema nikakvih informacija!!
Jel postoji kakva mogućnost da bacimo đir sa latinskim jedrom, da nas neko malo provoza da vidmo kako to funkcionira!!
Imao sam priliku bacit đir s latinskim jedrom u Egiptu, s felukom na Nilu. Gušt je nevjerojatan, ali svakako i plovilo mora biti tradicionalno. U toj konbinaciji to je prava stvar. Toliko sam se bio zarazio da sam prodao plastičnu jedrilicu i počeo tražiti gajetu. Kako nisam našao, pravu, dovoljno starinsku, a da ipak može primiti malu kabinu, koja je nebi nagrdila, a ipak bi se moglo spavati, odustao sam i na radost bolje polovice ipak kupio nešto veću i udobniju plastičnu jedrilicu.
estan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 14:49   #16
Ako netko točno zna termin održavanja dana latinskog jedra, neka svakako to stavi ovdje na forum. Otišao bih svakako.
estan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2009., 11:02   #17
Dani latinskog idra na Murteru su slijedeći vikend, a sama regata je 27. u nedjelju.
Prijetalj i ja dolazimo sa boljim polovicama, mislim već u petak navečer, a meni je velika želja da tamo onda i probam kako se jedri sa latinskim jedrom!
__________________
More je slano, zašećerimo ga!!
foggyhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 10:42   #18
E taman za doc popit kavu u nedilju.....ima li ko preporuku odakle gledat to kad vec doden tamo,koja je ruta regate?
los macičos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 21:45   #19
Subota i nedjelja su bile lijepo provedene u Murteru i Betini.
U subotu smo imali priliku jedriti leutom!
Regata je bila dobro organizirana, mislim da je bilo 75 brodova.
__________________
More je slano, zašećerimo ga!!
foggyhr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:43.