Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2010., 10:59   #101
Virtualna burza i Ht u RL.
Kupiš HT za 2000kn i gledaš 6 mjeseci rezultate.
alter ego blagajnice is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 15:03   #102
počeo sam danas sa virtualnom burzom (zasada sam kupio 100 x 340 dionica DLKV iako nemam pojma o njima kupio sam ih na temelju mog nestrucnog citanja grafa samo da vidim sto ce se dogadat)

pročitao sam da 95 % ljudi gubi na burzi, da li to znaci da 5% preostalih bere sve sto ovih 95% izgubi ?

da li je kratkorocni trade zapravo sigurniji u kriznim vremenima jer nije toliko podlozan padu indexa burze (predpostavljam da tada redom sve dionice padaju) ? recimo neka dionica je padala u godinu dana sa 3000 kn na 1000 kn svejedno je imala manje uspone i padove u ukupnom padu, ako si pogodio vise uspona nego padova mogao si zaraditi?

koliko shvaćam smisao cijele igre je da kupujes netom prije nego svi pocnu kupovati odredenu dionicu (ili da barem kupujes medu prvima) a uglavnom svi pocinju kupovati kada veliki pocnu ...

je sam li barem na tragu ?
stonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 16:08   #103
Jesi . Ajd sad prati šta će ti se događati s tim dalekovodom. Inače, u današnjem Jutarnjem ima članak o tome kako će po izvješću Citigroupa ZSE ove godine biti jedna od najprosperitetnijih burzi. U tom je članku i komentar autora o tome da bi tu mogli ostati zakinuti građevinci
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 03:01   #104
Quote:
stonder kaže: Pogledaj post
pročitao sam da 95 % ljudi gubi na burzi, da li to znaci da 5% preostalih bere sve sto ovih 95% izgubi ?
Ne. Znači da 10% zarađuje ozbiljne novce, dok 90% ne zna što radi pa ovisi uvelike o sreći, zbog koje ljudi pretpostavljaju da je burza kocka. Trgovanje ovisi puno više o sreći nego investiranje.

Quote:
stonder kaže: Pogledaj post
da li je kratkorocni trade zapravo sigurniji u kriznim vremenima jer nije toliko podlozan padu indexa burze (predpostavljam da tada redom sve dionice padaju) ?
Ne, iako je trejdanje dok tržište pada jedini mogući način zarade na ZSE (osim dividende). Probaj malo narednih mjesec dana virtualno pa ćeš vidjeti rezultate. U praksi je teže zbog nelikvidnosti.

Quote:
stonder kaže: Pogledaj post
koliko shvaćam smisao cijele igre je da kupujes netom prije nego svi pocnu kupovati odredenu dionicu (ili da barem kupujes medu prvima) a uglavnom svi pocinju kupovati kada veliki pocnu ...
Ne, cilj je kupiti jeftino, a prodati skupo. Kad je jeftino, a kad skupo većina ljudi ne zna procijeniti stoga logično 90% gubi u dugom roku. Za to je presudno iskustvo i učenje, taj dio moraš sam proći.

Quote:
stonder kaže: Pogledaj post
1.sto dalje? koju knigu prvo procitati? da li preporucate neki tecaj? ili?

2. da li uopce trositi vrijeme na dionice ako nemam neki znacajni pocetni kapital
1. B.Graham "Inteligentni investitor", Murphy "Technical Analysis of the Financial Markets: A Comprehensive Guide to Trading Methods and Applications"... Bez ovih dvije ti dođe isto ko i kocka.

2. Da, jer nije fora u kapitalu već postotku prinosa na investiciju. Samo nađi brokere sa najnižom provizijom i bez minimalne.

I jedna napomena, iq i ego će ti burza kad tad demantirati, sve se svodi na znanje. A najskuplje je ponavljati razrede

Sretno
__________________
"He's devious and amoral and unreliable and irresponsible and... and definitely not to be trusted."

Q štednja
Kju385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 13:49   #105
Quote:
stonder kaže: Pogledaj post
potpuno sam novi u svemu ovome, do sada sam samo sutao i citao.

1.sto dalje? l
Bez obzira ako si čitao slične tekstove, za svakog početnika i za opće upoznavanje ovo je dobro:

Zadnje uređivanje manaus : 07.02.2010. at 15:04. Reason: +
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 14:37   #106
Izvinjavam se ako postavljam pitanje na pogrešnom topicu,ali stvarno mi odg. treba.

Kako se na eng. kaže:

Robne burze.
Promptno burzovne
terminsko burzovne.
terminski poslovi.


thx.
nar.kO is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 15:29   #107
Je, krivi je topic ali ne znam gdje bi dalje pitao pa ostavljam ako ti neko zna odgovoriti.
Robne burze su commodities exchange, a ostalo mislim da možeš reći normalnim engleskim, nisu to neki (valjda) stručni termini
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 15:45   #108
Hm, malo su rijeci izvan konteksta, ali generalno:
terminski ugovor je mislim futures contract ili forward contract. Ako je u konteksu burzi, onda se koristi futures, jer se forwardima ne trguje na burzama.
"Promptno burzovne" sto? Promptno trziste se na engleski kaze "spot market". "Futures market" bi onda bilo terminsko trziste.
Terminski poslovi bi se preveli, hm, opet je tesko bez konteksta...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 17:27   #109
Evo jedno pravo pocetnicko pitanje, u vezi tablice na limun.hr, dakle ima vise stupaca - kupnja/prodaja/najvisa/najniza/zadnja/%promjene/promet/kolicina.
E sad me ispravite ako u necemu grijesim, cijena u stupcu 'kupnja' se odnosi na aritmeticku sredinu svih ponuda onih koji zele kupit po toj cijeni,jelda? Isto tako i prodaja. Ovo u stupcu 'najvisa/najniza' jel se odnosi na na najvisu/najnizu kupnju ili prodaju ili je to oboje?
Kolicina je s koliko se dionica trgovalo, promet koliko je love u igri tj. s koliko se love trgovalo, a ovo u stupcu 'promjene' sta znaci taj postotak?
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 22:10   #110
Kupnja/prodaja nisu nikakve aritmeticke sredine, nego najvisa ponuda na kupnji, odnosno najniza na prodaji. najvisa/najniza se odnosi na cijenu u dnevnim transakcijama (naniza protrgovana cijena i najvisa). promjena je bit ce postotak promjene u odnosu na jucerasnju cijenu (e sad zavrsnu ili prosjecnu neznam).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 11:10   #111
Ok, hvala, sad kuzim. Jos me nesto zanima, tko odredjuje sve te skokove u cijeni, znam kupci i prodavatelji ali kako dodje do toga?
Evo sta ocu rec, npr cijena neke dionice se trenutno krece u okvirima od 100 do 110 kn (100 kn kupovna, 110 prodajna) i sad se dogodi neka dobra vijest vezana za tu firmu npr. ugovori neki dobar posao i cijena dionice skoci na 180 kupovna, 190 prodajna, e sad ko je odgovoran za taj skok, onaj tko u tom momentu (a na na temelju te vijesti) poveca svoju ponudu, je li dovoljno npr. da samo jedan covjek prodajnu ponudu poveca na 180 pa da to izazove lancanu reakciju i drugih ili kako to ide?
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 11:18   #112
Ne, nego ta dionica odjednom postane poželjna. Ovi na prodaji lagano dižu cijenu jer vide da mogu, a pojavljuje se i više kupaca koji kupuju po tim višim cijenama, pa mic po mic cijena dođe do 180
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 14:05   #113
Ali zasto bi ta dionica postala pozeljna (dakle, ta koju 1 prodavatelj digne na 180 kn) ako ima jos ponuda prodavatelja koji drze staru cijenu 110 kn, a onome koji kupuje, naravno, u interesu je kupit jeftinije...
Ili naprosto svako povecanje ponude prodaje povuce i sve druge da dizu ponudu prodaje...
Po svemu tome, moguce je umjetno napuhivat cijenu..
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 14:32   #114
Pa zato što se pokupuju ove od 110. Onda ti koji su isto mislili prodati na 110 vide da je to brzo otišlo pa dignu svoju cijenu na 115, pa i to brzo otiđe. Divan primjer i za up i za down histeriju imaš jučer i danas na IGH i THNK, pogledaj transakcije. Jučer je na vijest otišlo u nebo, danas nazad

Ali postoje i špekulanti,, i umjetno pumpanje, naravno.
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 18:52   #115
Quote:
ul7 kaže: Pogledaj post
Ili naprosto svako povecanje ponude prodaje povuce i sve druge da dizu ponudu prodaje...
Po svemu tome, moguce je umjetno napuhivat cijenu..
Naravno da je, no potrebno je imati puno novca za to. Nekad se to moglo lako izvesti, sada hanfa posebno pazi. Pogledaj graf CRAL-r-a, kroz pet godina pa ćeš vidjeti kako to izgleda. U biti je igra ko zadnji magarac, a obično su početnici zadnji. Treba napomenuti da je sad manipulacija vrlo rijetka, budući da su nelikvidne dionice s kojima se to može u posebnom režimu. Inače si sasvim dobro shvatio, ponuda i potražnja diktiraju trenutnu cijenu. Očekivanja i fundamenti diktiraju buduću cijenu.

http://www.rast.hr/hr/trziste/grafik...E&f%5Btip%5D=3
__________________
"He's devious and amoral and unreliable and irresponsible and... and definitely not to be trusted."

Q štednja
Kju385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 19:20   #116
Hm, generalno gledajuci, sadasnja i buduca cijena su povezane pupcanom vrpcom. Nemogu ljudi ocekivati da ce nesto kostati 100 za godinu dana i kupiti to danas za 50 (ceteris paribus). To bi bilo cudno.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 19:26   #117
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Hm, generalno gledajuci, sadasnja i buduca cijena su povezane pupcanom vrpcom. Nemogu ljudi ocekivati da ce nesto kostati 100 za godinu dana i kupiti to danas za 50 (ceteris paribus). To bi bilo cudno.
Pogreška u tvojoj logici je da na burzi postoji ceteris paribus. Ne postoji
__________________
"He's devious and amoral and unreliable and irresponsible and... and definitely not to be trusted."

Q štednja
Kju385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 19:34   #118
Kada razmisljas danas o buducoj cijeni, onda ti ceteris paribus drzi. Sve ono sto ocekujes u buducnosti je vec uracunato u sadasnju cijenu. Sadasnja cijena i ocekivana buduca cijene su povezane jednostavnom jednadzbom. To se lijepo vidi na trzistima na kojima postoje izvedenice.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 19:53   #119
Nisam siguran da govorimo o istom pod pojmom ceteris paribus. Pod njime smatram doslovno značenje "uz ostale uvjete nepromijenjene". Što zdrava logika nalaže da ne stoji, jer npr. ukoliko igh dobije/izgubi posao stoljeća cijena će u trenu reagirati jer će se fundamenti i projekcije poslovanja promijeniti. Da je moguće čak i ovo što si napisao, imamo ovih dana primjer Đakovštine. Oni koji kupuju sigurno ne očekuju propast. Kako bi to objasnio onda?

Ovo mi zvuči kao hipoteza o efikasnom tržištu, s čime se ne bi mogao složiti. Više naginjem na contrarian stranu da je tržište potpuno neefikasno.
__________________
"He's devious and amoral and unreliable and irresponsible and... and definitely not to be trusted."

Q štednja
Kju385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 12:09   #120
Trgovanje dionicama ako je brokeru oduzeta dozvola

Molim vas za pomoć oko slijedeće situacije.
Posjedujem dionice kupljene na Banjalučkoj i Sarajevskoj burzi posredstvom brokerske kuće Dionica brod iz Slavonskog Broda. Toj brokerskoj kući je rješenjem od 17.09.2009. oduzeta dozvola za rad i naloženo brisanje iz sudskog reg. za period od godine dana. Da li mogu i na koji način prebaciti svoje dionice na drugu brokersku kuću kako bi tim dionicama mogao trgovati?
bik77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:00.