Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2010., 12:09   #3701
za sve one koje traze savjet ili neku pribliznu kalkulaciju koju klimu da uzmu postoji nacin izracunavanja tj:
sve osobu koje trebaju boraviti u prostoriji ali ne i raditi neki posao...............................130 W
ako osobe moraju i raditi............................................ ...........................................300 W
ako osobe plesu ili se gibaju(rade gimnastiku)....................................... .....................450 W
Kompjuter sa monitorom i stampacem......................................... .............................350 W
Laserski stampac........................................... .................................................. ....1500 W
Fotokopiatrice .................................................. .................................................. 2000 W
mali TV................................................ .................................................. ............150 W
veliki TV................................................ .................................................. ..........300 W
fen za kosu.............................................. .................................................. ........1500 W

osim toga dodajte termicki napon za zidove ali da se ne bi zamarali trebate znati da 9000 BTU (british termal unit) pokriva prostor od otprilike 40 m kvadratnih a za sve preko toga trba 12000 BTU i vise.Normalno ako je prostor ispod krova onda i to treba uzeti u obzir te kakva je izolacija,kako je okrenut stan/sjever - jug) pa cak neki put treba gledati i nadmorsku visinu ali to je vec rjedje i odnosi se vecinom za grijanje
fiatino is offline  
Old 24.07.2010., 12:10   #3702
za sve one koje traze savjet ili neku pribliznu kalkulaciju koju klimu da uzmu postoji nacin izracunavanja tj:
sve osobu koje trebaju boraviti u prostoriji ali ne i raditi neki posao...............................130 W
ako osobe moraju i raditi............................................ ...........................................300 W
ako osobe plesu ili se gibaju(rade gimnastiku)....................................... .....................450 W
Kompjuter sa monitorom i stampacem......................................... .............................350 W
Laserski stampac........................................... .................................................. ....1500 W
Fotokopiatrice .................................................. .................................................. 2000 W
mali TV................................................ .................................................. ............150 W
veliki TV................................................ .................................................. ..........300 W
fen za kosu.............................................. .................................................. ........1500 W

osim toga dodajte termicki napon za zidove ali da se ne bi zamarali trebate znati da 9000 BTU (british termal unit) pokriva prostor od otprilike 40 m kvadratnih a za sve preko toga trba 12000 BTU i vise.Normalno ako je prostor ispod krova onda i to treba uzeti u obzir te kakva je izolacija,kako je okrenut stan/sjever - jug) pa cak neki put treba gledati i nadmorsku visinu ali to je vec rjedje i odnosi se vecinom za grijanje
fiatino is offline  
Old 24.07.2010., 12:18   #3703
Quote:
d13 kaže: Pogledaj post
Haier .. pogledajte popis ovlaštenih prodavaca i montera na http://www.haier.com.hr/kontakt/prodajna-mreza/
osim toga pogledajte ljestvicu ispod pa sami izracunajte
dodajte i ovo :
povrsina poda ako ispod nije klimatizirano ali je nas tanjeno = mq x 12 w
strop (ako nije klimatizirano) = mq x 9 W
fiatino is offline  
Old 24.07.2010., 12:19   #3704
BTU(1055J)1J=0,00094BTU
sfar is offline  
Old 24.07.2010., 13:22   #3705
Quote:
Franjo Lola Tahi kaže: Pogledaj post
pa računaj. C razred ti je potrošnja oko 1,25 kW/h, a A razred 1,09 kWh.

Računaj da će ti klima raditi, ajmo reći u godini dana ukupno 90 dana. Ako radiš i nema nikog doma, znači da ćete se hladit samo predvečer, ajmo reći od 18-23h. Pod pretpostavkom da imaš dvotarifni sustav, dnevna tarifa ti traje do 22h i košta 0,915 kn/kwH, poslije je noćna kad kWh košta 0,4636.
Znači hladiš se 90 dana * 4h po dnevnoj tarifi, i 90 dana * 1h po noćnoj tarifi.

Računica godišnje potrošnje za "C" klimu je sljedeća: (90d*4h*0,915kn/kWh+90d*1h*0,4636kn/kWh) * 1,25 kwH =
= 463,91 kn/god.

Računica godišnje potrošnje za "A" klimu je sljedeća: (90d*4h*0,915kn/kWh+90d*1h*0,4636kn/kWh) * 1,09 kwH =
= 404,53 kn/god.

Budući da je cjenovna razlika između Mideinih klima A i C razreda 1111,42 kn, znači da bi ti se klima A razreda isplatila tek nakon 1111,42/(463,91-404,53) = 18,71 godina., a u tih 18,71 godina će ti ta klima crknut četiri puta, a dva puta ćeš kupit novu klimu.

Prema tome, zaključak bi bio da ti se klima A razreda ne isplati uzimati, osim ako nemaš riješeno grijanje u kući, pa se misliš njome dogrijavati zimi.
onda je druga računica, al brijem da je isto neisplativo grijat se na klimu. pogotovo ako si na kontinentu, gdje temepratura nerijetko padaju ispod -5 stupnjeva zimi.
ne bih se slozio sa vama ovaj put:
naime govorim iz iskustva a vi sebi izvucite racunicu

posjedujem 2 klime daikin koje sam sam ugradio.1 za zonu noc,druga za zonu dan
klime imaju snagu 9000 BTU(za izracun kvadrata koje pokriva,obje su 3,5 KW nominalne snage(za brzi izracun potrebe kalorija) potrosnja je buduci da su klase a+ u grijanju 1,05 KW u hladjenju 0,850 KW:
moj susjed ima stari daikin classe C uvijek 9000 BTU i 3,5 KW
potrosnja u grijanju 2,750 KW u hladjenju 2,500 KW
razlika je ocigledna i budite uvjereni da ja na racunu ne osjetim kada vrti klima.
To je i razlog zasto visa klasa potrosnje kosta vise i zasto se sva istrazivanja okrecu prema nizim manjoj potrosnji energije
fiatino is offline  
Old 24.07.2010., 15:14   #3706
Pozdrav, evo da upitam vas znalce pošto se slabo kužim u kilme.Otac mi je prije neki dan postavio klimu Vivax ACP-12CH35GEH.
Može li mi netko reći nešto malo više o njoj, dobre i loše strane...
Zasad hladi dobro, samo sam primjetio da vanjski senzor za temperaturu uvijek pokazuje manju vrijednost za par stupnjeva.Koja je njena klasa?Hvala
HAL 9001 is offline  
Old 24.07.2010., 17:40   #3707
VIVAX cool, ACP-12CH35GEH : autorestart, sleep mode, 24h timer, LED display, filtar protiv prašine, bio filtar, catechin filtar, samodijagnostika kvarova,energrtski razred grijanje /hlađenje A/A, plin R410a.Klima srednje klase .
sfar is offline  
Old 24.07.2010., 17:56   #3708
Lijep pozdrav!!!

Jel moze netko reci sto misli o ovoj klimi Daikin: FTXR 28 E - Ururu Sarara.
Posto joj je cijena dosta visoka zanima me koliko se isplati ulozeno?
__________________
“Keep your blood clean, your body lean, and your mind sharp.”
weight is offline  
Old 24.07.2010., 17:59   #3709
Quote:
LedenaKocka kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Može li mi tko dati preporuku za klima uređaj bez vanjske vidljive jedinice?
U staroj sam zgradi i stan mi gleda na ulicu i duša bi me boljela da narušavam izgled zgrade.
Pritom da napomenem da mi mobilne klime ne dolaze u obzir kao opcija.
Tražim nešto tipa http://www.klima-splendid.com/unico.php

Eh sad, ima li tko iskustva sa takvim uređajima?
Pa to je ona što se zove "prozorska", samo modificirana
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 24.07.2010., 22:47   #3710
Quote:
weight kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav!!!

Jel moze netko reci sto misli o ovoj klimi Daikin: FTXR 28 E - Ururu Sarara.
Posto joj je cijena dosta visoka zanima me koliko se isplati ulozeno?
Jednom rečenicom: Daikin je Daikin a sve ostalo su klime.
Prevedeno daikin je klasa za sebe. Ako imate financijske mogučnosti za kupiti Daikin, nečete požaliti.
mfcc is offline  
Old 24.07.2010., 22:58   #3711
Quote:
fiatino kaže: Pogledaj post
Postovani mfcc
Kazem postovani jer sve odgovore koje sam procitao su bili kako treba i to me je navelo da se upisem.Trenutno zavrsavam skolu za specijalistu termotehnicara u Italiji i trebao bih poloziti drzavni ispit u Novembru ove godine,tako da sam i ja jedan od onih koji upijaju i koje to zanima.
Ipak ima mala zamjerka kkoju ste propustili a koja je ipak jako bitna:
Mislim da bi se trebalo vise obratiti paznja kod kupnje klima koje rade na stare plinove koji nisu vise u upotrebi i koji su zabranjeni zbog europskih zakona a tko kupuje klimu sa tim plinovima biti ce vrlo brzo u situaciji da je mora mijenjati pogotovo sto ti novi plinovi rade sa drugim pritiscima i mijenja sistem podmazivanja.U Europi se koristi samo R 407 i R 411.
Vidio sam da ste objasnili shemu rada cooling towera pa bih htio sa vama razmijeniti informacije buduci da taj sistem moze istovremeno i hladiti i grijati
Za sada toliko
Hvala
Pozdrav.

Drago mi je da se na ovom forumu našao još jedan budući stručnjak za visokosofisticiranu klimatizaciju.
Konkretno ja se bavim visokotlačnom klimatizaciom čiji tlak prelazi 1200Pa, chillerima (centrifugalnim, vijčanim i klipnim zrakomhlađenim), klima komorama (80 000m3/h), bankama leda (thermal ice storage 4MW), frekvencijskim regulatorima (Siemens SED2, Danfoss VLT6000, ABB,...) automatikom (Siemens, Sauter, Honywell,...), kotijala varijabilnog volumena (VAV Box-Trane, Belimo,...), protupožarnim zaklopkama (Belimo fire dampers), razhladnim tornjevima (Evapco cooling tower), izmjenjivačima topline, .....

Što se tiće starih klima sa R22 plinom za to postoji solucija nazvana retrofiting, međutim upitna je njena isplativost jer dijelovi za taj postupak koji puta premašuju cijenu novih klima.
mfcc is offline  
Old 25.07.2010., 15:44   #3712
postoji i direktna zamjena bez retrofitinga na R22 a to je novi HFC417a
sfar is offline  
Old 26.07.2010., 13:53   #3713
Pozdrav. Situacija je sljedeca:

Mala soba ispod terase, cca 3,5 x 3 metra (natkrivena terasa tako da nije direktno sunce). Sad u najtoplijim danima znalo je biti nesto vise od 30 stupnjeva unutra, i to kad je radilo prilicno jako racunalo (cca 300W potrosnje mjereno wattmetrom na uticnici).
U sobi postoji dimnjak za pec na drva, pa zato mislim da bi mobilna klima mogla biti jednostavnije i jeftinije rjesenje, jer cca 2500-3000 kn ne bi davao za neku jeftinu klimu s ugradnjom, prvo zato sto ce se tamo vjerojatno boraviti jos godinu do dvije, a drugo, zato sto na vikendici imam takodjer slicnu situaciju (spreman dimnjak) pa bi mogao klimu po ljeti povesi sa sobom.

E sad jel to ikako prihvatljivo rjesenje, recimo da bi sa pola ucinka standardne split klime bio zadovoljan :P Klima se moze postaviti relativno blizu dimnjaka, pa cijev ne bi trebala biti duza od 50-60 cm.

Hvala na odgovoru/savjetu

EDIT:

sad sam nasao jedan model koji mi se svidja (najvise cijenom):

http://www.vivax.com/hr/default.aspx...articleId=4385

i sad kaze:

2) Instalirajte fleksibilno crijevo za zrak i podesivi klizni prozorski komplet na naĉin prikazan na slikama sl. 5a i sl. 5b (nije bitno jer imam dimnjak)

E sad dalje kaze:

NAPOMENA: Korak 2) je potreban iskljuĉivo tijekom uporabe hlađenja.


Pa sad mene zanima, po specifikacijama grije cca 3 kW, kako on misli grijati 3kW ako se ne spaja s okolinom. Jos dalje pise da je osigurac 3.15A, dakle kako moze grijati vise nego sto potrosi struje ako nije spojena s vanjskom okolinom?
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.

Zadnje uređivanje F10EXX : 26.07.2010. at 14:35.
F10EXX is offline  
Old 26.07.2010., 16:56   #3714
evo, popravljeno, ipak je bio plin
__________________
Trying to forget someone you love is like trying to remember someone you never met.
luce m@ra is offline  
Old 26.07.2010., 16:58   #3715
sve objašnjeno na 74 stranici samo se potrudi
sfar is offline  
Old 26.07.2010., 19:23   #3716
Quote:
sfar kaže: Pogledaj post
sve objašnjeno na 74 stranici samo se potrudi
Sto tocno je objasnjeno? Procitao sam zadnjih par stranica, i nitko ne govori o principu grijanja mobilnih klima, niti o tome koja je efektivna razlika izmedju kW u split sustavu i kW u mobilnoj klimi (sto se tice negativne energije koju ce "ubacit" u prostor).
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Old 26.07.2010., 20:21   #3717
Quote:
luce m@ra kaže: Pogledaj post
evo, popravljeno, ipak je bio plin
Do slijedečeg ljeta kad če opet biti plin!!
nike321 is offline  
Old 27.07.2010., 12:07   #3718
Šta zar nitko nezna ?

Imam SAMSUNG klimu SH07 ZA5 ( 2,2 kw ). Zbog popucale plastike , nabavio sam samo unutarnju jedinicu SAMSUNG SH12 ZA9 ( 3,5/3,8 kw ) bez elektronike .

Mogu li prebacit elektroniku sa slabije na ovu jaču , i kako bi se takva klima u toj kombinaciji ponašala

Vanjsku jedinicu ne bi mijenjao .
alfa155 is offline  
Old 27.07.2010., 16:46   #3719
Samo Daikin ima elektroniku za sve svoje klime -istu.
sfar is offline  
Old 27.07.2010., 21:26   #3720
zdr imam jedan problem sa klima NEO nikako nemogu iskluciti funkciu tajmer i nikako nemoze ukluciti klima radi to je po mom mislenje vreme na cekanje kad prodze vreme tajmera da klima sama ukluci al nista ne radi pa ako ista zna o taj problem molio bi da mi pise hvala svima
oliver kocev is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.