Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2017., 02:27   #3561
Quote:
mini valjak kaže: Pogledaj post
nista cudno jel januar je bio strasan sto se tice umiranja u cijeloj evropi..

ali meni su najcudni sarajavski mediji,koliko samo ini prate demogravsku situaciji u rs,ubise se pisajuci o rs a briga ih za fbih.

bosnjacima je nebitno dal u rs srba ima milion,900 hiljada,ili 800 hiljada,,kad njih tamo nema,e drugo je da oni tamo rasturaju natalitetom.
prosle godine rodjenih bosnjaka u rs 5 posto a broj umrlih 10 posto..

od 83 poslanika u narodnoj skupstini rs bosnjaka je samo 5.
Ja ne razmišljam kao ti. Ilistracija jednog dijela Bosne i Hercegvone važi za cijelu zemlju. Za mene demografija nije jedno od sredstava za ostvarivanje fašističkih ciljeva već jedan od načina za stimulaciju napretka jednog društva. Nažalost, ovdje ni traga o tome. Kod nas je i nauka stavljena u službu fašizma. Vrlo je malo pravih nezavisnih intelektualaca.
plotice10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 10:25   #3562
Quote:
plotice10 kaže: Pogledaj post
Ja ne razmišljam kao ti. Ilistracija jednog dijela Bosne i Hercegvone važi za cijelu zemlju. Za mene demografija nije jedno od sredstava za ostvarivanje fašističkih ciljeva već jedan od načina za stimulaciju napretka jednog društva. Nažalost, ovdje ni traga o tome. Kod nas je i nauka stavljena u službu fašizma. Vrlo je malo pravih nezavisnih intelektualaca.

http://www.jajce-online.com/zabrinja...-bilo-rodenih/
mattija18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 12:35   #3563
I ovo je dobar pokazatelj demogradskih kretanje u Bosni i Hercegovini mada se za razliku od mogu posta odnosi na proteklu godinu. U 2017 ce biti jos gore.
plotice10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 16:20   #3564
Quote:
plotice10 kaže: Pogledaj post
Ja ne razmišljam kao ti. Ilistracija jednog dijela Bosne i Hercegvone važi za cijelu zemlju. Za mene demografija nije jedno od sredstava za ostvarivanje fašističkih ciljeva već jedan od načina za stimulaciju napretka jednog društva. Nažalost, ovdje ni traga o tome. Kod nas je i nauka stavljena u službu fašizma. Vrlo je malo pravih nezavisnih intelektualaca.
a ko ti je rekao da ja razmisljam tako,,tako razmisljaju ocigledno sarajevski mediji,,oni vise prate demografiju rs nego fbih,
kad bi pogledali statistiku,kad je pitanje demografije,vidjeli bi da sarajevski mediji 90 posto pšisu samo o demografiji rs,
da se ne pravimo ludi ne pisu oni to zbog napretka.
mini valjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 11:23   #3565
Federacija:

IV 2016: 1.486 - 1.798
IV 2017: 1.450 - 1.577

I-IV 2016: 5.434 - 7.000 = -1.566
I-IV 2017: 5.417 - 7.194 = -1.777
Bozurr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 11:52   #3566
Federacija 2016:

Živorođeni 19.655
Umrli 21.105
Prirodni priraštaj -1.450
Zaključeni brakovi 12.790
Razvedeni brakovi 1.445
Vitalni indeks 93,1
Bozurr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 11:58   #3567
2013: 20.083/20.269
2014: 19.823/20.030
2015: 19.317/21.474
2016: 19.655/21.105
Bozurr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 19:42   #3568
Quote:
Bozurr kaže: Pogledaj post
Federacija 2016:

Živorođeni 19.655
Umrli 21.105
Prirodni priraštaj -1.450
Zaključeni brakovi 12.790
Razvedeni brakovi 1.445
Vitalni indeks 93,1
Podaci su u biti i dobri. Očekivao sam neke veće padove, pogotovo za 2015. ( na internetu sam gledao razlika u broju rođenih 2014. na 2015. -2.000)

Velik broj sklopljenih brakova u odnosu na broj rođenih.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 17:51   #3569
Quote:
Bozurr kaže: Pogledaj post
Federacija 2016:

Živorođeni 19.655
Umrli 21.105
Prirodni priraštaj -1.450
Zaključeni brakovi 12.790
Razvedeni brakovi 1.445
Vitalni indeks 93,1
Prate Bgd. Kad odbiješ Hrvate Rome i ostale dobrih Bosnjana nema ni 15 tisuća.
Kod Jackija glume neku silu. Malo im Gaza i zapadna obala. Dok je okolica Bgd manja upola od USK. Naravoucenije imaju i PREVIŠE PUSTOPOLJINA.

Gladni su prostranstava Anatolije i stalno zazivaju dedzela. Ni sva dijaspora da se vrati ne bi mnogo pomogla i popunila rupe. Totalno su neozbiljni sa snovima o POKLAPANJU i zauzeću cele nakaze.
Esad Dzudzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 17:35   #3570
Stopa fertiliteta u Republici Srpskoj po opštinama u periodu 2004-2013 po rezultatima sa popisa 2013. zavoda Republike Srpske.

Republika Srpska: 1,41

Berkovići: 2,11
Petrovac: 1,73
Nevesinje: 1,66
Oštra Luka: 1,66
Istočni Stari Grad: 1,65
Rogatica: 1,65
Istočni Mostar: 1,63
Gacko: 1,61
Teslić: 1,61
Ribnik: 1,60
Trebinje: 1,59
Zvornik: 1,58
Istočno Novo Sarajevo: 1,56
Šipovo: 1,56
Bileća: 1,54
Laktaši: 1,53
Vukosavlje: 1,50
Doboj: 1,48
Krupa na Uni: 1,48
Mrkonjić Grad: 1,48
Srbac: 1,48
Prnjavor: 1,46
Sokolac: 1,46
Čelinac: 1,46
Bratunac: 1,45
Donji Žabar: 1,45
Čajniče: 1,45
Bijeljina: 1,43
Ugljevik: 1,43
Banja Luka: 1,41
Kneževo: 1,41
Ljubinje: 1,41
Kotor Varoš: 1,40
Brod: 1,39
Derventa: 1,38
Gradiška: 1,37
Osmaci: 1,37
Istočna Ilidža: 1,36
Kupres: 1,36
Vlasenica: 1,35
Modriča: 1,34
Petrovo: 1,34
Jezero: 1,33
Rudo: 1,33
Šekovići: 1,32
Milići: 1,31
Foča: 1,31
Han Pijesak: 1,30
Pale: 1,29
Kalinovik: 1,28
Kozarska Dubica: 1,25
Šamac: 1,23
Višegrad: 1,22
Novi Grad: 1,22
Pelagićevo: 1,22
Lopare: 1,21
Prijedor: 1,21
Trnovo: 1,18
Kostajnica: 1,17
Srebrenica: 1,17
Novo Goražde: 1,15
Lucho is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 19:59   #3571
Quote:
Esad Dzudzo kaže: Pogledaj post
Prate Bgd. Kad odbiješ Hrvate Rome i ostale dobrih Bosnjana nema ni 15 tisuća.
Kod Jackija glume neku silu. Malo im Gaza i zapadna obala. Dok je okolica Bgd manja upola od USK. Naravoucenije imaju i PREVIŠE PUSTOPOLJINA.

Gladni su prostranstava Anatolije i stalno zazivaju dedzela. Ni sva dijaspora da se vrati ne bi mnogo pomogla i popunila rupe. Totalno su neozbiljni sa snovima o POKLAPANJU i zauzeću cele nakaze.
http://www.bosanskehistorije.com/geo...pa-izbora-2016

Rezultati popisa ih demantiraju za poklapanja, jer masivno padaju od popisa 2013, iako su lazirali dopisna glasovanja, kao jack iz Amerike, glasovao za SDA Kozarac, te podigao %, jer ih je najvise u Foci "cak" 6%, dok piju 0 na puno mjesta ili jedva dovoljne 2 ke. Izbori 2016 ih otpuhali, a sledeci 2018 ce ih otrijezniti, oni 2020 ce zaboraviti na RS, kao na tesko inozemstvo, tipa Grcke.

Drina iz Luxemburga dopisno glasuje u Foci sa svojih 100 jarana i opet mucak, corak. Nema ih, viise je Roma po Leskovcu i Vranju, no njih uz Drinu, kao zivi zid, kada su bili mocni i jaki. Ostace uz gusle da se sjecamo njihovog jakog nataliteta i brane ka osamostaljenju i otcijepljenju.

http://www.bosanskehistorije.com/geo...novnistva-2013

Karta po jeziku pokazuje srpsku dominaciju na 2/3 Bih. Prelepo plavetnilo ih otrijeznilo, da se samo sa Hurmasicama, bakljavama, sudzukom i tufahijama, ne moze imati ni cijela feda, vec se treba nesto krupno u gacama stisnut i krenut.....u zestok napad, juris, na zene, koje oni na opcilistu i nemaju, jer ih je zapad preodgojio da je gej okej. napad praviti dicu i dizat demografiju po dzematima St.loisa.

Zadnje uređivanje Esad Dzudzo : 05.07.2017. at 20:12.
Esad Dzudzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 02:35   #3572
Quote:
Esad Dzudzo kaže: Pogledaj post
http://www.bosanskehistorije.com/geo...pa-izbora-2016

Rezultati popisa ih demantiraju za poklapanja, jer masivno padaju od popisa 2013, iako su lazirali dopisna glasovanja, kao jack iz Amerike, glasovao za SDA Kozarac, te podigao %, jer ih je najvise u Foci "cak" 6%, dok piju 0 na puno mjesta ili jedva dovoljne 2 ke. Izbori 2016 ih otpuhali, a sledeci 2018 ce ih otrijezniti, oni 2020 ce zaboraviti na RS, kao na tesko inozemstvo, tipa Grcke.

Drina iz Luxemburga dopisno glasuje u Foci sa svojih 100 jarana i opet mucak, corak. Nema ih, viise je Roma po Leskovcu i Vranju, no njih uz Drinu, kao zivi zid, kada su bili mocni i jaki. Ostace uz gusle da se sjecamo njihovog jakog nataliteta i brane ka osamostaljenju i otcijepljenju.

http://www.bosanskehistorije.com/geo...novnistva-2013

Karta po jeziku pokazuje srpsku dominaciju na 2/3 Bih. Prelepo plavetnilo ih otrijeznilo, da se samo sa Hurmasicama, bakljavama, sudzukom i tufahijama, ne moze imati ni cijela feda, vec se treba nesto krupno u gacama stisnut i krenut.....u zestok napad, juris, na zene, koje oni na opcilistu i nemaju, jer ih je zapad preodgojio da je gej okej. napad praviti dicu i dizat demografiju po dzematima St.loisa.
sve si u pravu na zadnim izborima od 84 poslanika u narodnoj skupstini rs,bosnjaka je samo 6.
a znas sta je najgore po njih to sto ce im otreznjenje biti mnogo bolno,,njihova propaganda je jos jaka,
oni,msm njihovi mediji jos uvek vise prate demografiju u rs nego u fbih,
a prenose ono sto se samo njima svidja.
tako,ne propusraju priliku da kazu da rs izgubi godisnje 5 hiljada ljudi.
ali nikad ne objave koliko u tom minusu ucestuju sami bosnjaci,
ili koliki bosnjaci drze udeo u rodnjenima.

zadnju propagandu sam gledao na face tv od onog medijskog manipulatora novinara senada hazdifejzovica,napravi reportazu kako je u jednom gradu narod zumire,a u drugom natalitet veci nego u africi.

a znas sta je uradio,,za fbih uzeo najaci grad po natalitetu kalesiju a u rs uzeo mozes misliti rudo,i onda ono daje neku sliku rs i fbih.

e sad meni nije jasno,sta to njima znace,jel oni lece svoj narod sa tim,koja je svrha svemu tome.
mini valjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 08:50   #3573
Quote:
mini valjak kaže: Pogledaj post
sve si u pravu na zadnim izborima od 84 poslanika u narodnoj skupstini rs,bosnjaka je samo 6.
a znas sta je najgore po njih to sto ce im otreznjenje biti mnogo bolno,,njihova propaganda je jos jaka,
oni,msm njihovi mediji jos uvek vise prate demografiju u rs nego u fbih,
a prenose ono sto se samo njima svidja.
tako,ne propusraju priliku da kazu da rs izgubi godisnje 5 hiljada ljudi.
ali nikad ne objave koliko u tom minusu ucestuju sami bosnjaci,
ili koliki bosnjaci drze udeo u rodnjenima.

zadnju propagandu sam gledao na face tv od onog medijskog manipulatora novinara senada hazdifejzovica,napravi reportazu kako je u jednom gradu narod zumire,a u drugom natalitet veci nego u africi.

a znas sta je uradio,,za fbih uzeo najaci grad po natalitetu kalesiju a u rs uzeo mozes misliti rudo,i onda ono daje neku sliku rs i fbih.

e sad meni nije jasno,sta to njima znace,jel oni lece svoj narod sa tim,koja je svrha svemu tome.
u republici srpskojbošnje su pukle broj rođenih im je oko 500 a umrlih oko 1000
a nas srba je 90% već sad u republici srpskoj, i možemo samo da rastemo procentualno nikako da padamo.
jedeine oaze bošnjaka u republici srpskoj su u opštinama prijedor, zvornik, bijeljina-janja i doboj., stim štu u gradskim centrima nemaju neki udeo već u selima. hrvata ima nešto u opštini banjaluka , posavini derventa, brod , modriča, i neka sela u opštini teslić i doboj, a i oni su pukli ko kokice, a pogodni su za asimilaciju u banjaluci kao i bošnjaci.
i da napomenem da je popis iz 2013 godine u bih prenaduvan, itekako u republici srpskoj naduvan do besvesti u nekim opštinama. bošnjaka u rs ima nekih 60 000 plafon trenutno da živi , ako se prati vitalna statistika, a ono popisano170 000 hiljada bošnjaka malo je to, mogli su i milionče da se popišu
SLANINA is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 10:36   #3574
Quote:
SLANINA kaže: Pogledaj post
u republici srpskojbošnje su pukle broj rođenih im je oko 500 a umrlih oko 1000
a nas srba je 90% već sad u republici srpskoj
Vi Srbi ste pametni. Gledajući dugoročno što je dobro za vaš narod, vi ste napravili relativno dobro.
Protjerali sve i svašta i napravili si prvi put homogenu državu preko Drine i nitko Vam ništa sad ne može.

Mi smo budale, čak i kad su muslimani krenuli u sukob s nama, mi im držali izbjeglice, slali oružje i nismo ih tjerali od nikud gdje smo mi bili većina. Sad nemamo ni entitet i negdje su čak i oni postali većina na našu štetu, a kao šlag na tortu u Haagu čemo biti proglašeni kao ratni zločinci i osvajači, a k*rca nismo osvojili.
Histri is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 02:45   #3575
Quote:
mini valjak kaže: Pogledaj post
sve si u pravu na zadnim izborima od 84 poslanika u narodnoj skupstini rs,bosnjaka je samo 6.
Al' ne zaboravi jednu drugu stvar; da se SDP nije odvojio od koalicije Domovina i time "prosuo" više od 10 hiljada glasova, Bosnjaci bi imali 8 predstavnika u entitetskom parlamentu, gotovo 10 posto i u ovako polarizovanoj situaciji, niko ne bi mogao napraviti entitetsku vladu bez Bošnjaka. A da glupe vodje probosanskih političkih stranaka, umjesto što se svadjaju izmedju sebe shvate samo jednu stvar; da podignu izlaznost Bosnjaka na izborima na nivo entitetske izlaznosti, u entiteskom parlamentu bi imali 10 predstavnika bez ikakvih političkih igara. I sa tim punu kontrolu sopstvene sudbine. Pogledaj malo rezultate prošlih parlamentarnih izbora, izlaznost Bosnjaka, Srba i Hrvata na entitetskom nivou pa će ti sve biti jasno. Pravo je čudo da se to do sada nije desilo... Samo još jedna činjenica; čiji su glasovi doveli Ivanića u Predsjedništvo države umjesto njegove protivnice Cvijanovićke?
Ovo je sasvim realna situacija koja bi se mogla desiti u nekim od narednih izbora.
Valjda korumpirani šupljoglavci u Sarajevu nekada nešto i shvate.
plotice10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 10:59   #3576
Quote:
Histri kaže: Pogledaj post
Vi Srbi ste pametni. Gledajući dugoročno što je dobro za vaš narod, vi ste napravili relativno dobro.
Protjerali sve i svašta i napravili si prvi put homogenu državu preko Drine i nitko Vam ništa sad ne može.

Mi smo budale, čak i kad su muslimani krenuli u sukob s nama, mi im držali izbjeglice, slali oružje i nismo ih tjerali od nikud gdje smo mi bili većina. Sad nemamo ni entitet i negdje su čak i oni postali većina na našu štetu, a kao šlag na tortu u Haagu čemo biti proglašeni kao ratni zločinci i osvajači, a k*rca nismo osvojili.

A zamisli što bi tek bilo da imamo posla s nacionalno svjesnom nacijom, koja ima jasno definirane ciljeve, svijest o zajedničkoj prošlosti koja se 90% ne temelji na krivim interpretacijama, da imaju jedinstvenu državno-nacionalnu politiku s ciljem stvaranja vlastite nacionalne države i da to otvoreno artikuliraju.... nešto poput kosovskih Albanaca?!!
A da su još k tome politički zreli i u stanju nadvladati međusobne podjele zbog ostvarenja tih ciljeva te da imaju visok natalitet?

Mislim da je prava sreća što su u pitanju Bošnjaci, a ne neka druga nacija. Ovakvi neorganizirani, nesvjesni, naivni i nezreli, bez jasnih zajedničkih ciljeva, jamstvo su da će Hrvati u BiH ipak opstati.

Realnost je vidljiva na terenu: Treći enitet ne postoji formalno, ali svugdje gdje su na vlasti hrvatske stranke, de facto postoji.
facundo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 11:27   #3577
Quote:
plotice10 kaže: Pogledaj post
Al' ne zaboravi jednu drugu stvar; da se SDP nije odvojio od koalicije Domovina i time "prosuo" više od 10 hiljada glasova, Bosnjaci bi imali 8 predstavnika u entitetskom parlamentu, gotovo 10 posto i u ovako polarizovanoj situaciji, niko ne bi mogao napraviti entitetsku vladu bez Bošnjaka. A da glupe vodje probosanskih političkih stranaka, umjesto što se svadjaju izmedju sebe shvate samo jednu stvar; da podignu izlaznost Bosnjaka na izborima na nivo entitetske izlaznosti, u entiteskom parlamentu bi imali 10 predstavnika bez ikakvih političkih igara. I sa tim punu kontrolu sopstvene sudbine. Pogledaj malo rezultate prošlih parlamentarnih izbora, izlaznost Bosnjaka, Srba i Hrvata na entitetskom nivou pa će ti sve biti jasno. Pravo je čudo da se to do sada nije desilo... Samo još jedna činjenica; čiji su glasovi doveli Ivanića u Predsjedništvo države umjesto njegove protivnice Cvijanovićke?
Ovo je sasvim realna situacija koja bi se mogla desiti u nekim od narednih izbora.
Valjda korumpirani šupljoglavci u Sarajevu nekada nešto i shvate.
znaci vasoj manipulaciji nema kraja..
pa jel to sdp toliko jaka stranka da su vam otkunuli 40 posto glasova,
pa bi vi sa sdp glasovima sa 5 skoclili na 8.

hajde realno vasih 5 poslanika cini 7-8 posto u narodnoj skupstini,pa realno jel ti mislis da ima vise bosnjaka od 7-8 posto koji stalno zive u rs.

shvati te da je od zavrsetka rata proslo vise od 20 god.pa do kad vi mislite da ce se vas narod lazno prijavljivati da zivi u rs samo da bi vama digao neki nepostojeci br ili da bi vam omogucio da imate 2-3 vise poslanika.

pa nije ni vas narod ovce koje ce ici za vasim politicarima,izgubili ste srebrenici zato sto vas ima manje nego srba u srebrenici, a to sto ste popisivali koga stignete,to vam se obilo od oglavu i odbijace se i dalje jer sami zamajavate svoj narod.

sledeci popis je 2023 ko je napustio rs 1993 god ,to je vec vremenska diskrepanca od 30 god.
jer mislis da ce ljudi imati volju da i nakon 30 god se lazno prijavljuju da zive u rs,a oni zive u svedskoj,danskoj,holandiji,austriji i td.

i uopste jel mislis da ce vam neko dopustiti da 2023 god lazirate popis kao 2013.
mini valjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 13:01   #3578
Quote:
facundo111 kaže: Pogledaj post
A zamisli što bi tek bilo da imamo posla s nacionalno svjesnom nacijom, koja ima jasno definirane ciljeve, svijest o zajedničkoj prošlosti koja se 90% ne temelji na krivim interpretacijama, da imaju jedinstvenu državno-nacionalnu politiku s ciljem stvaranja vlastite nacionalne države i da to otvoreno artikuliraju.... nešto poput kosovskih Albanaca?!!
A da su još k tome politički zreli i u stanju nadvladati međusobne podjele zbog ostvarenja tih ciljeva te da imaju visok natalitet?

Mislim da je prava sreća što su u pitanju Bošnjaci, a ne neka druga nacija. Ovakvi neorganizirani, nesvjesni, naivni i nezreli, bez jasnih zajedničkih ciljeva, jamstvo su da će Hrvati u BiH ipak opstati.

Realnost je vidljiva na terenu: Treći enitet ne postoji formalno, ali svugdje gdje su na vlasti hrvatske stranke, de facto postoji.
Da, totalna istina. Ali i sa takvim bosanskim loncem koji je odavno prokuhao, mi jedva uspijevamo održavati se tamo, umjesto da jačamo. Naša politika s Mesićem i sada s Briselskim pudlicama je napravila toliko štete. Drži nas samo to što i oni jedva čekaju odlazak van.

U ostalom koliko smo mi kao Hrvati različiti od njih. Niti mi niti oni nemamo jasne nacionalne ciljeve, naivni i nezreli smo, a natalitet užas iako nam je u mentalitetu barem do nedavno bilo da nemamo problema imati više djece.
Histri is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 14:42   #3579
Quote:
Histri kaže: Pogledaj post
Da, totalna istina. Ali i sa takvim bosanskim loncem koji je odavno prokuhao, mi jedva uspijevamo održavati se tamo, umjesto da jačamo. Naša politika s Mesićem i sada s Briselskim pudlicama je napravila toliko štete. Drži nas samo to što i oni jedva čekaju odlazak van.

U ostalom koliko smo mi kao Hrvati različiti od njih. Niti mi niti oni nemamo jasne nacionalne ciljeve, naivni i nezreli smo, a natalitet užas iako nam je u mentalitetu barem do nedavno bilo da nemamo problema imati više djece.
Mi smo što se tiče obrane nacionalnih interesa taman dva stupnja iznad njih, a između nas i njih su Srbi.
Razlike ipak postoje, prije svega u poimanju nacije i države. Bošnjačko promišljanje o tome je vrlo na niskom stupnju - zalažu se za neki koncept kvazi-građanske države sve dok su oni većina. S druge strane, jako mnogo njih uopće ne drži do svoje nacije i ne doživljavaju je posebnom. I konačno, ni na kojoj razini ne postoji jedinstvo oko nacionalne realizacije u bilo kojem smislu osim likovanja nad bilo kojim primjerom majorizacije koji provedu. Čista sila na temelju brojeva, a to dugoročno ne može proći kod jedne zemlje-kandidata za EU.

Pogledaj način na koji smo mi i Slovenci rješavamo granično pitanje. Bez obzira na sve, i mi i oni upregli smo sve snage, angažirali vrhunske stručnjake, polemike traju godinama, uključeni su mediji, političari, vodio se sudski spor. Za Bošnjake, pa i dobar dio Srba to je "gubljenje vremena zbog nekoliko kvadratnih kilometara".

Taj primjer otprilike pokazuje njihovo promišljanje o tome kako se rješavaju bitna nacionalna pitanja.

A i dovoljno je otići u Bosnu. Ne treba biti suviše mudar da se za svako mjesto u kojem se nađeš, ako i ne znaš "čije" je, to vrlo lako pogodiš.

Zbog svega toga ja se ne bojim za Hrvate u BiH, a ni za Srbe. Jednostavno, unatoč svim bošnjačkim pričama o "poklapanju", što je "poklopljeno" u ratu, - poklopljeno je, s bilo koje strane.

Čak ni Arapi koji kupuju srpsku zemlju oko Sarajeva, ne doživljavaju Bošnjake kao svoje.
facundo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 15:50   #3580
Quote:
facundo111 kaže: Pogledaj post
Mi smo što se tiče obrane nacionalnih interesa taman dva stupnja iznad njih, a između nas i njih su Srbi.
Razlike ipak postoje, prije svega u poimanju nacije i države. Bošnjačko promišljanje o tome je vrlo na niskom stupnju - zalažu se za neki koncept kvazi-građanske države sve dok su oni većina. S druge strane, jako mnogo njih uopće ne drži do svoje nacije i ne doživljavaju je posebnom. I konačno, ni na kojoj razini ne postoji jedinstvo oko nacionalne realizacije u bilo kojem smislu osim likovanja nad bilo kojim primjerom majorizacije koji provedu. Čista sila na temelju brojeva, a to dugoročno ne može proći kod jedne zemlje-kandidata za EU.

Pogledaj način na koji smo mi i Slovenci rješavamo granično pitanje. Bez obzira na sve, i mi i oni upregli smo sve snage, angažirali vrhunske stručnjake, polemike traju godinama, uključeni su mediji, političari, vodio se sudski spor. Za Bošnjake, pa i dobar dio Srba to je "gubljenje vremena zbog nekoliko kvadratnih kilometara".

Taj primjer otprilike pokazuje njihovo promišljanje o tome kako se rješavaju bitna nacionalna pitanja.

A i dovoljno je otići u Bosnu. Ne treba biti suviše mudar da se za svako mjesto u kojem se nađeš, ako i ne znaš "čije" je, to vrlo lako pogodiš.

Zbog svega toga ja se ne bojim za Hrvate u BiH, a ni za Srbe. Jednostavno, unatoč svim bošnjačkim pričama o "poklapanju", što je "poklopljeno" u ratu, - poklopljeno je, s bilo koje strane.

Čak ni Arapi koji kupuju srpsku zemlju oko Sarajeva, ne doživljavaju Bošnjake kao svoje.
Cista sila ili ne, europljanima nije jasna ta podjela na narode, a pogotovo ne na to da za odredjenu poziciju mora biti izabran covjek s odredjenim krvnim zrncima (sejdic-finci problem). A vidimo kako su EU i Ameri vec 15 godina na njihovoj strani. Berijevi amandmani, sad Moore govori kako nema sanse za trecim. Oni su uspjesno lobirali svoje neke zadane ciljeve. Istina nije ni tesko kad iza hrvata u BIH ne stoji apsolutno nitko. Mi smo ih se odrekli.

Takodjer Bosnjak ce se vratiti u svoju pripizdinu usred nicega, dok hrvat nece natrag npr u Uskoplje ili Tuzlu ako je izbjegao u ZG ili Minken.
Tako da sad imamo primjer kako se susrecemo sa gubitkom Jajca, Busovače i NT.

Trebala bi nekako natalitetna politika RH obuhvatiti i Hrvate u BIH. (dodatno, bez potrebe da se dijete rodi u rh).

Nisam jos cuo nikakvu ideju o tome od strane Akrapa ili Sterca.
Histri is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:31.