Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2005., 13:44   #21
KAD SE RADI O OVAKVOM AREHETIP SIMBOLU KOJI SEŽE DO SAMOG ISHODIŠTA SVEMIRA ONDA TREBA BITI VRLO OPREZAN KOD BILO KOJE PARTIKULARNE INTERPRETACIJE. VELIKA POTEŠKOĆA JE U TOME ŠTO JE TAJ ARHETIP SIMBOL TIJEKOM PROŠLIH STOLJEĆA ISKLJUČIVO TRETIRAN " MISTIČARSKI " , A NE FILOZOFSKI I ZNANSTVENO. BAREM JE TAKO U ZAPADNOJ HEMISFERI. SUGERIRAO SAM DA SE MAKSIMALNO MOGUĆE IZNESU I SUVREMNE INTERPRETACIJE TOG SIMBOLA U BIOLOGIJI, KEMIJI, FIZICI, GEOMETRIJI, DRUŠTVENIM ZNANOSTIMA, TEOLOGIJI I UMJETNOSTI. NEKA SE SVI UČESNICI MALO POTRUDE I POGLEDAJU ŠTO SVIJET KAŽE O ZNANSTVENIM I FILOZOFSKIM ASPEKTIMA TOG ZNAKA. OSIM TOGA SUOČAVAT ĆEMO SE S " PRAVOM PRVENSTVA " NA NEKU IDEJU, POPUT DELINIJE. IAKO NE SUMNJAM DELIJA DA JE TO TVOJ ORIGINALNI RAD, MISLIM NA SLIKU 3 GDJE JE NA POČETKU SVEMIRA SIMBOL ZVIJEZDE, ČIM SAM OSTVOPRIO NEKE STRANICE NAĐOH SKORO ISTU SLIKU, A PODNASLOV TETREDRALNE ZVIJZDE KOD MENE JE " BIOLOŠKA TEORIJA SVEMIRA ". NAIME, KADA SE RADI O ARHETIPU KAO ŠTO JE ZVIJEZDA VRLO ČESTO DOLAZI DO SINKRONIZACIJE U SPOZNAJAMA I OTKRIČIMA. TIME HOĆU REĆI AKO SE NAĐU ISTE IDEJE NEGDJE DRUGDJE, ILI DRUGE IDEJE POTVRDE NAŠE, TO BI TREBAO BITI SAMO PLUS, ZATO ŠTO JE TO UNIVERZALNI A NE PARTIKULARNI SIMBOL. PRIPADA SVIM LJUDIMA, A NE POJEDINCU. POJEDINMAC MOŽE BITI SAMO VIŠE ILI MANJE USPJEŠAN INTERŠPRETATOR TOG SIMBOLA. DELIJA GA JE SMJESTIO NA PRAVO MJESTO, ALI PUT DO TOG MJESTA ČINI MI SE DA JE JOŠ DALEK. POTREBNO JE STRPLJENJE, JER NITKO NEĆE UZETI ZDRAVO ZA GOTOVO DA SE I POČETAK SVEMIRA SIMBOLIZIRA S TIM ZNAKOM'?
JA ĆU SE KAO ŠTO VEĆ REKOH KONCENTRIRATI NA SUVREMENE INTERPRETACIJE OVOG SIMBOLA BEZ PRIMJESA MISTIKE I MAGIČNOSTI. NO TO NE ZNAČI DA POZNAVATELJI MISTIČNE, MAGIČNE I RELIGIJSKE STRANE OVOG SIMBOLA NE IZNOSE SVOJA ZAPAŽANJA I MIŠLJENJA.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2005., 15:52   #22
geza: IAKO NE SUMNJAM DELIJA DA JE TO TVOJ ORIGINALNI RAD, MISLIM NA SLIKU 3 GDJE JE NA POČETKU SVEMIRA SIMBOL ZVIJEZDE, ČIM SAM OSTVOPRIO NEKE STRANICE NAĐOH SKORO ISTU SLIKU, A PODNASLOV TETREDRALNE ZVIJZDE KOD MENE JE " BIOLOŠKA TEORIJA SVEMIRA ".

delija:
Nemam namjere nikog da uvjeravam u to da je ovo moj originalni rad - već ću samo navesti ovo.

Ovu Sliku 3 sam nacrtao godine 1988. nakon jedne MEDITACIJE kroz koju sam "doživio" RAĐANJE Supstancije postanka - dakle Postanak Jin i Jang-a.

Ta Slika 3 je vezana za tekst koji se nalazi na kraju stranice
http://www.e-c-n.com/EN/cosmos_finite_system_2.htmse

(Ako vam se ne otvori stranica već:
Kan de pagina niet vinden.
tad pritisnite mišom
www.e-c-n.com startpagina en zoek naar - u sredini teksta)

Taj tekst je vezan i za Slike koje sam skanirao sa stranica koje su pisane na običnoj pisaćoj mašini, kad još nisam ni sanjao da ću se ikad služiti s kompjuterom.

Prva JAVNA Objava postojanja Energetskog centra - koji je TVORBENO-MATERIJALNA VRIJEDNOST od koje (U KOZMOSU) NASTAJE bezbroj Davidovih zvijezdi; koje su NOSIOCI Struna - datira od godine 1989. u mojoj ŠTAMPANOJ knjizi KRISTALI I NJIHOVA UPOTREBA.

Ta se Slika 3 nalazi i na prvoj stranici moje knjige KRISTAL TESTAMENT ZA NOVO DOBA koja je ŠTAMPANA 1997-me. a zatim u ŠTAMPANOJ knjizi pod istim naslovom godine 1999., koja se danas nalazi u prodaji po hrvatskim i bosanskim knjižnicama.

(Primjedba: Naglašavao sam ŠTAMPANOJ - što znači da se moji iskazi mogu veoma lako dokazati).

Samo toliko, no ne da bih branio moje objave već da bih ljudima skrenuo pažnju da se i preko "Kosmičkog interneta" može doći do odgovora na pitanja koje ljude "muče" od njihovog postanka.

Svakako, kako su Podsvjesni sistemi kod svih ljudi UKLJUČENI u Kosmički internet sistem to nije čudo da ljudi iznose ISTE informacije - neznajući jedni za druge i neznajući da su to drugi već objavili.

Sad, da ovaj tekst ne dobije na dužini (jer nekima se neda čitati dugačke tekstove to ću iza ovog odgovora postati još jedan tekst koji se nalazi u mojoj knjizi, a vezan je za Davidovu zvijezdu.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2005., 15:56   #23
Prihvaćajući postojanje Vantjelesnih Individualnih spiritualno-memorijskih polja... mnogi će čitaoci moći također prihvatiti informaciju da već duže vrijeme moja Materijalna svijest ostvaruje kontakte s Mojim Vantjelesnim spiritualno-memorijskim poljem - odakle prima Moja ovoživuća Materijalna svijest, uz ostalo, i nove informacije.
Jesu li te informacije nove i za druge ljude, ja to uglavnom u prvo vrijeme ne znam.
No kasnije na razne načine dolazim do spoznaje da primljene informacije ipak nisu nove i da su već ranije objavljivane od strane pojedinih znanstvenika, filozofa...

Da bih bio razumljiviji, evo dva primjera.
1. 1988 godine, u tijeku jedne meditacije "vidio" sam jedno "nebesko tijelo" i primio objašnjenje da je to kozmički Energetski centar.
Ja sam to ''tijelo'' evidentirao i opisao u detalje - uradivši i crtež tog ''tijela''.
Interesantno je navesti da sam po izradi crteža tog ''tijela'' pomislio: O, pa ovo mi izleda kao oko – nakon čega mi se je nametnula slijedeća misao: Pa možda je to ''božje oko''? (Slika 18)

Iskreno, sve do pred kraj 1995. ja nisam znao da je informacija o postojanju tog "nebeskog tijela" već davno ranije iznešena.
Tada, 1995. god., na veoma sam interesantne načine "dolazio" do informacija o ’’tijelu’’:
* kojeg su grčki kozmologisti nazivali Empirej

* koje je po učenju crkvenih otaca sjedište Boga koji odatle upravlja kozmosom,

* kojeg su narod Tongva (koji su živjeli su u području Los Angelesa prije no su tamo stigli Španjolci i ostali Europljani) nazivali "Quaoar" (kwah-o-wahr); koje predstavlja njihovo vrhovno božanstvo koje je pjesmom i plesom pretvorilo kaos u red, kreiralo Nebeskog Oca (Weywot) i Majku Zemlju (Chehooit) te zajedno s njima, također pjesmom i plesom, stvorilo sedam divova tj božanskih bića, naposlijetku i sav živući svijet (što podrazumijeva i ljude)
(Ovo sam iznio jer je veoma interesantno – na što ću vas obavezno podsjetiti kad ću objaviti KAKO JE POSTAO “MATERIJALNI” KOZMOS).
Naime, opis Energetskog centra od strane naroda Tongva nevjerojatno se podudara s mojim opisom tog Centra.
Uostalom, i sami ćete se uvjeriti da je tako.

* koje Tijelo je Dante u svojoj Božanstvenoj Komediji stavio na deseto, nepomično mjesto u "Raju" …
- da bih 2002. godine saznao da to Tijelo “moderni” znanstvenici nazivaju Nemesis.
(Ime Nemesis potječe iz grčke mitologije, a označava božicu koja se osvećuje za zločin i nepravdu).

Logično, moj opis tog Tijela se uvelike razlikuje od ranije i danas iznešenih opisa, što je i normalno, jer ja znam da ono, ili kako ćete kasnije saznati da ona postoje, kako su nastala, gdje se nalaze i koja im je funkcija.
Naime, osim kozmičkog Empireja (Energetskog centra, ''božjeg oka'') u Sunčevom sistemu, svaka galaksija i zvjezdani sistem imaju svoj Energetski centar, dakle svoj Empirej.

Svakako, veoma je interesantno znati da svaki od ovih opisa Energetskog centra ima u suštini Svoju istinu koja pokazuje da se odnosi upravo na to “nebesko tijelo” koje se nalazi u sklopu Sunčevog sistema a koje je sačinjeno, po znanstvenicima, od tajanstvene tamne tvari, koju su nazvali zrcalna materija.
No, ne iznijeti pokazatelje koji će nas navesti na to da prihvatimo tezu da taj Energetski centar zaista postoji - niko ga neće prihvatiti kao postojećeg.
I upravo je moj zadatak da vam, uz ostalo, iznesem pokazatelje koji pokazuju:
- zašto “biblijski broj odabranih” iznosi 144.000,
- kako je nastao grb Izraelaca (heksagram, Solomonov pečat, Davidova zvijezda, židovska zvijezda ili čarobni znak koji ima šest vrhova…), (Slika 2)
- zašto su dani i noć podjeljeni na 12 +12 sati (jer morate priznati da su brojevi 12 mogli biti izraženi i nekim drugima brojevima).
- što je rukovodilo ljude da izrade mehanički sat na kojem će se nalaziti danas nam poznati cifarnik (zifferblatt) itd.
Znači, ne postoje samo podsvjesna ili intuitivna mišljenja koja nas navode da iznesemo neke teze – već treba da postoje i pokazatelji koji trebaju da obrane te teze.
Pa da vidimo jedan od pokazatelja koji nam nudi spoznaju da heksagram ima svoje mjesto u kozmosu, šta više, da je njegova funkcija da prenosi STVARALAČKU SILU PRIRODE.

Što se tiče crteža heksagrama nema podataka kada je i kako je nastao.
Postoji tvrdnja da postoji još od Sumerana.
Svakako, kako je meni poznato kako je u kozmosu nastao heksagram,(ili još bolje rečeno; mnogo heksagrama) kao i koje su njihove vrijednosti - to bi bilo veoma interesantno saznati kako su Babilonci znali za te zvijezde, koji su, kako ćete i sami kasnije shvatiti, simboli STVARALAČKE SILE PRIRODE.
Uostalom, pogledajte dobro simbole na slici 2 (a kasnije i crteže koji slijede).
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2005., 07:56   #24
sinkronizirano...

Quote:
delija kaže:
Što se tiče crteža heksagrama nema podataka kada je i kako je nastao.
Postoji tvrdnja da postoji još od Sumerana.
http://www.vecernji-list.hr/newsroom...45181/index.do
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2005., 09:35   #25
Dakle, ako promotrimo ovu sumeransku glinenu pločicu, vidimo heksagram, u čijem je središtu sunce, oko kojeg je 11 planeta, sveukupno 12 nebeskih tijela, sve u relativnom mjerilu odnosa veličina, a cijela kompozicija predstavlja sunčev sistem. Asocijacije su: izmjenično godišnje pulsiranje kroz 12 mjeseci (kalendar), 2x12 sati dnevnog pulsa (dva presijecajuća trokuta), heksagram zapravo predstavlja 6 parova inverznih istostraničnih trokuta, tj.12 istostraničnih trokuta sa zajedničkom ishodišnom točkom u centru.

To potvrđuje i gezino shvaćanje heksagrama (filozofija ishodišta), pa jedno pitanje njemu – je li heksagram (plošni izgled presijecanja dvaju istostranična trokuta) slika heksaedra, tj. dva presijecajuća tetraedra koji imaju isto ishodište?
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2005., 12:08   #26
Dakle, ako promotrimo ovu sumeransku glinenu pločicu, vidimo heksagram, u čijem je središtu sunce,


planinar,
Kao prvo, ako pišeš o našem Suncu - tad se piše velikim slovom.
Izvini za ovu ispravku.

A sad mi odgovori na pitanje: Jesi li ti siguran da je na onoj glinenoj pločici prikazano Sunce?

Ovo sam pitanje postavio iz razloga što sam još "davne" 1990-te godine napisao članak koji je objavljen u jednom beogradskom časopisu...
Pa evo dio teksta iz tog članka:
"...Ali, što bi bilo kad bismo razmišljali još malo drugačije, odnosno kad bismo prihvatili tezu pojedinaca po kojoj je dio čovjekovog mozga PRIRODNIM PUTEM kompjutoriziran.
Također, kako bi vam se sviđala ideja da se u jednom dijelu kozmosa nalazi savršen Matični kompjutor, i to za SVA kozmička živa bića koje "hrani" informacijama.
Štoviše, ovaj Kompjutor je tako savršen da može u izvjesnoj mjeri Svjesno manipulirati energetskim impulsima koje primaju ljudi preko Određenih senzora koji se nalaze "ugrađeni" u Sistemu materijalne svijesti Određenih pojedinaca.

Na taj način ti će Određeni pojedinci mnogo toga učiniti po "naredbi" iz Matičnog kompjutora, odnosno prenijeti informacije koje ti Određeni pojedinci trebaju prenijeti ostalim ljudima.

Ja sam već iznio informaciju da je sistem Materijalne svijesti čovjeka vezan za njegovo Energetsko memorijsko polje.
Ako dobro razmislimo, tad čovjek (koji Sasvim sigurno posjeduje senzore koji su "povezani" s njegovim Energetskim poljem) MORA biti vezan i za Energetski centar kojeg mnogi nazivaju Kozmičkim Umom.
I konačno, zar taj Kozmički Um ne možemo usporediti; s Matičnim kompjutorom, a male kompjutore; s Energetskim poljima.
Na vama je da ovu ideju prihvatite (ali bez mistike), da je odbacite kao suludu, ili da samo odmahnete rukom i usmjerite misao u drugom pravcu.

No, oni koji se ne plaše razmišljanja na tom polju i koji će prihvatiti ove pretpostavke kao misaonu igru zabavnog karaktera, neka se sa mnom zabavljaju i dalje.
Taj Matični kompjutor je tako savršeno konstruiran da može, ne samo vršiti predaju energetskih misaonih impulsa upućenih prema senzorima "ugrađenih" u svim inteligentnim živim bićima koja se nalaze u kozmosu, već može i "povući" interesantne misaone impulse preko tih senzora u svoje memorijsko polje.
Možete li zamisliti koje Znanje leži u tom Matičom kompjutoru kojeg možemo nazvati i Kozmičkim memorijskim centrom.
Taj Kozmički memorijski centar možemo slobodno nazvati Centrom Vrhovne svijesti Svih svijesti u kozmosu.

Ako ste prihvatili ovu igru razmišljanja, vratimo se "nevjernom Tomi". Čovjek kao dio Prirode (materijaliziran i sastavljen od organa tijela koje su grupirani u devet glavnih sistema) posjeduje senzore preko kojih ostvaruje kontakt s Energetskim poljem - odakle prima energetske impulse koje će mozak usmjeriti u ona područja centralnog živčanog sustava kojem pripadaju ti impulsi, da bi iz tog sustava putem određenih živaca bili usmjereni do pripadajućih živih stanica u čovjeku.
Znači, do živih stanica dolazi energija u vidu energetskih impulsa koji stimuliraju žive stanice da iz krvi "uzimaju" onu hranu koja im je za njihovo konstruktivno obilježje potrebna.
No, onog dana kad prestanu funkcije svih stanica (kad čovjek umre), prekida se "dostava" impulsa, nakon čega se (spirit) "povlači" u "svoje" Energetsko polje.

Dakle, znajući ovo, možemo donijeti jedan interesantan zaključak i odgovoriti "nevjernom Tomi".
Informacija da kataklizme neće biti je točna, čak i u slučaju ako dođe do totalne kataklizme.
Naime, kataklizma može uništiti Materijalno tijelo, ali nijedna vrsta kataklizme ne može uništiti Spirit živog bića, što znači da se spiritualni život ljudi (ali i mnogih drugih živih bića) može odvijati na jedan "poseban način".
Mnogo se piše o dolasku drugog sunca u područje Sunčevog sistema, uz dodatnu informaciju da će dobri i pošteni ljudi biti spašeni od kataklizme.

Da se ponovo igramo razmišljajući.
Vjerovali ili ne, drugo "sunce" već POSTOJI u Sunčevom sistemu, dakle u sistemu gdje se nalazi planeta Zemlja.
Na žalost, to "sunce" je za ljudska čula nepostojeće, iako ljudi već dugo vrijeme znaju da postoji.
(No, o tom Drugom "suncu" detaljno u trećoj knjizi.)...".


(349)
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2005., 14:29   #27
delija:
>>>>planinar,
Kao prvo, ako pišeš o našem Suncu - tad se piše velikim slovom.
Izvini za ovu ispravku.<<<<

Da, imaš pravo i ne trebaš se ispričavati.

delija:
>>>>A sad mi odgovori na pitanje: Jesi li ti siguran da je na onoj glinenoj pločici prikazano Sunce?<<<<

Ne, to je pretpostavka iz poznatih mi informacija, a tek me tvoje pitanje nagnalo da razmislim ima li još koje objašnjenje.
Zato ti mogu uzvratiti i protupitanjem – jesi li siguran da je u centru heksagrama na ovoj glinenoj pločici Kozmički um?

Naime, ako navedeni detalj predstavlja opću matricu povezanosti, opće pravilo, tada to istovremeno može predstavljati i Kozmički Um kao energetski centar i Sunce kao također energetski centar, a još i mnogo toga što funkcionira na isti način.


delija:
>>>>Na taj način ti će Određeni pojedinci mnogo toga učiniti po "naredbi" iz Matičnog kompjutora, odnosno prenijeti informacije koje ti Određeni pojedinci trebaju prenijeti ostalim ljudima.
<<....i....>>
Taj Matični kompjutor je tako savršeno konstruiran da može, ne samo vršiti predaju energetskih misaonih impulsa upućenih prema senzorima "ugrađenih" u svim inteligentnim živim bićima koja se nalaze u kozmosu, već može i "povući" interesantne misaone impulse preko tih senzora u svoje memorijsko polje.<<<<

Da, slažem se, i kod sebe odavno opažam slične impulse, pa sam vjerojatno zato i naveo članak (nakon što si jučer spomenuo Sumerane), te sam i stavio podnaslov „sinkronizirano“.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2005., 17:40   #28
planinar: Zato ti mogu uzvratiti i protupitanjem – jesi li siguran da je u centru heksagrama na ovoj glinenoj pločici Kozmički um?

delija:
Ne, što znači da ću morati proširiti informaciju u vezi Kosmičkog Uma.
Naime, na glinenoj pločici se nalazi JEDAN od DVA Energetska centra (dakle može biti Sunce ali i Nemesis) - što znači da je tvoja primjedba: Naime, ako navedeni detalj predstavlja opću matricu povezanosti, opće pravilo, tada to istovremeno može predstavljati i Kozmički Um kao energetski centar i Sunce kao također energetski centar, a još i mnogo toga što funkcionira na isti način potpuno je na mjestu.

Svakako moram navesti da je moj tekst pisan prije 17 godina i da sam do danas izvršio izvjesne ispravke na informacije iz onog doba.

Prema tome u Energetskim centrima (Davidovim zvjezdama) se ne nalaze memorirani zapisi - već se isti nalaze u:
1. Anorganskim i Organskim MONADAMA (Individualnim energetskim poljima koja su stvorena za sve anorgansko i organsko - a nalaze se "ugrađena" u (ljudima nepoznatoj) Energetskoj mreži koja okružuje čitav Sunčev sistem... (i planetu Zemlju) -
i u
2. ODREĐENIM Genima koji su "ugrađeni" u svim živim bićima (naročito ljudima) koja obitavaju u Sunčevom sistemu.

Eto, SVE što ulazi u sklop ovih dvaju tačaka tvori Kosmički Um.

Što se tiče Energetskih centara - preko njih CIRKULARNO prelaze IMPULSI najrazličitijih frekvencija koje u svom kretanju kroz Energetsku mrežu "pronalaze" svoje Monade, Gene da bi AKTIVIRALI (Prema MEMORIRANOM PROGRAMU) Memorirane vrijednosti po kojima će se (Individualno ili Grupno) Anorgansko ili Organsko vladati.

Ne znam da li sam bio dovoljno jasan s ovih nekoliko rečenica.
Zato knjiga na kojoj radim (veoma sporo jer ne primam niotkoga pomoć da se mogu njoj u potpunosti posvetiti) mora biti izuzetno "detaljizirana" da bi informacije koje ću iznijeti bile u potpunosti razumljive.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2005., 19:41   #29
Delija,a vrijedi i za Planinara. Debata je izgleda dobro počela. Što se tiće tvog rada namjera mi je bila ukazati da ova tema neminovno vodi u SINKRONIZACIJU ideja pa je autorizacija vrlo problematična. Ja govorim samo o tvojoj kapitalnoj nacrtanoj ideji da se u samom Ishodištu svemira nalazi heksagram. Ako su drugi u središte heksograma upiosivali ime Boga, ili crtali Boga, a suvremeni istraživači kažu da je to elemntarni frakatl svemira, onda tvoja, moja ili bilo čija druga ideja ide samo u red BOLJE interpetracije od postojeće. Naravno to ni malo ne umanjuje tvoje ili bilo čije autorsko pravo na ideju koja se iznosi.
Mi često puta znamo govoriti o istoj stvari samo na različite načine. Ja ne mogu reći da sam polovio matricu tvojih misaonih konecpata, ali sve više mi se čini da si tipični holistički umnik, što je, ako je moje zapažanje točno, u trendu najmodernijih interpratacija fenomena svijeta. No ja bi te zamolio da nastaviš s doprinosom u razotkrivanju frenomena i SVETOSTI DAVIDOVE I TETREDRALNE ZVIJEZE, koja je " SVETA " , čini se u svim civilizacijama svijeta, pa i u ovoj našoj. Ta moja zamolba nije formalne prirode, već suštinska da bi konačno došli, do, kako si i sam kazao Istine i univerzalne matrice postojanja, ako takva postoji?
Planinar, odgovor na tvoje pitanje već je pripremljen u slijedećm postu. Davidova zvijezda tradicionalno je plošni - dvodimenzionalni pojam, što po mom mišljenju nije dovoljno za znanstvenu i filozofsku interpretaciju.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2005., 19:49   #30
4.
Ma koliko mozgali, ma koliko filozoirali četiri pojma su sveprisutna: točka, crta, ploha, volumen. Kada govorimo o zvijezdi govorimo, ili o plohi - trokut, ili o volumenu tetraedar. Tradicija isključivo barta s plohom, dok suvremeni koncepti barataju s tetraedrom. Tako imamo dva pojma: Davidove zvijezde: Prva je plošna " ravničarska " dvodimenzionalna, i druga je volumenska " brdovita " trodimenzionalna.
Budući je zvijeda sastavljena od dva " zaključana " sjedinjena trokuta, ili od dva autonomna sjedinjena trokuta, trebali bismo se odmah složiti, da je pojam trokuta imanetno znanstveni pojam, ako su geometrija i matematika znanost?
Da je riječ o znanosti vrlo lijepo govori čuvena slika Pitagore gdje u lijevoj ruci drži piramidu, a s drugom rukom pokazuje čuveni poučak kvadrata nad katetama i hipotenuzom trokuta. Prema tome, trokut, a time i Davidevova zvijezda u svojoj osnovi je znanstvena, a ne mistična ili magična. Prvobitno jest mistična i magična zato što je tada manjkala znanstvena interptretacija. Znanstvena interpratacija, ili znanstveni pojam trokutaste zvijezde javlja se tek s TREČOM TOČKOM plošnog prostora. Ispod te treče točke nema plohe u svemiru, postoje samo crte ili točke. Stoga sa sigurnošću se može reći da je trokut elementrani geomtrijski plošni lik svemira, tj. to je ELEMNTARNI PLOŠNI FRAKATAL SVEMIRA, što je također znanstveni, ali i filozofski suvremeni pojam. Kako god treča točka određuje prvi elementrani plošni geometrijski lik svemira isto tako četvrta točka određuje prvi elemntarni volumenski lik svemira, poznato kao TETRAEDAR, što je ELEMENTRANI PROSTORNI FRAKTAL SVEMIRA. To nam kazuje da krug i kugla kao najrašireniji geometriski likovi u našem vidokrugu nisu elementarni likovi, već su to trokut i tetraedar. Stoga se postavlja ponovno pitanje: Kakav geometriski oblik ima svemir? Predstava o balonu - kugli koja se širi sve manje se priznaje kao valjana jer suvremena zapažanja pokazuju da su moguće i druge predstave.

Sve što je do sada kazano ide u red Euklidske geometrije, koja, kao što sam već nekoliko puta naglasio u drgim temama, samo pragmatična aproksimacija, jer u svemiru ravna crta i ravne plohe ne postoje. Postoje samo zakrivljene crte, plohe i volumeni te se stoga treba imati na umu da je riječ o idealiziranom trokutu i tetraedru. Osim toga trebna imati na umu da trokut i tetraedr ima " beskonačno " veliki broj oblika. Crta, odnosno ploha može biti konkavno ili konveksno zaobljena, a točke koje određuju trokut ili tetredar mogu biti u beskrajno različitim odnosima. Ako se tome još doda pojam INVERZIJE onda broj mogućih kombinacija i pojava popim astronomski razmjer.

Ako se prihvati eksplicirana činjenica, tj. da su trokut i tetraedar elementarni ravni odnosno zakrivljeni geometrijski likovi svemira, kao APSOLUTNA ISTINA ( ako je netko spoosban reletivizirati ili osporioti tu Istinu, neka to učini ), onda je savršeno jasno da se ti likovi moraju nalaziti u bilo kojoj pojavnosti postojanja od mikro do makro. Stoga je i sve više pristaša da su trokut i tetredar likovi koji sjedinjuju mikro i makro svijet, kako kaže i ovaj citatat: " The hexagram is a potent symbol of the macrocosm and of the relationship between the macrocosm and the microcosm. In its regular form it is drawn as two intersecting equilateral triangles, and is most commonly seen as the Judaic Star of David. "

Upravo izomorfnost i ekstrapolirajuća sposobnost trokuta i tetraedra ukazuje na njihovu protežnost na sve mikro i makro pojavnosti postojanja . Upravo protežnost na sve fenomene postojanja daje zvijezdi naročito filozofsko i znanstveno značenje, a ne samo mističarsko i magičarsko, naravno, što se u nastavku treba pokazati i dokazati.

Dakle, upravo okolnost da su ti likovi svemirski univerzalni kazuje da se s njima mogu izvoditi kojekakva " čuda ", što naravno svesrdno dokazuje upravo kreativna geometrija.

Razmotrimo malo kako nastaje Davidova zvijezda sjedinjenjem dvaju trokuta.

Svaki geometrijski lik pa tako i lik trokuta i tetraedra ima svoje središte težište " T ".
Ako imamo pred sobom samo JEDAN trokut ABC s težištem " T " uz našu najbolju maštu nigdje ne možemo vidjeti lik šesterokuta, tj. heksograma. Eventualno malo maštovitiji mogu vidjeti obris ucrtane ili opisane kružnice.
Tek kada se pojavi drugi A1,B1,C1 trokut s težištem T1 može se vidjeti da se ta dva lika mogu kombinitari u razne druge likove poput romba, romboida i dalje, što kazuje, da taj geometrijski lik ima TVORAČKO SVOJSTVO. To tvoračko svojstvo trokuta još bolje se uočava kada se dva trokuta stave vrhovima sučelice jedan drugom i počnu sjedinjavati. Pred našim očima počinje se pojavljivati lik šesterokuta ili heksograma. Kada se težišta - središta trokuta poklope pred nama se pojavljuje " eksplozija " novih geometrijskih likova među kojima su šesterokut ili heksogram dominantni . To nastajanje NOVIH likova i ponavljanje istih trokuta - tetredara je ELEMENTARNO GENERIČKO TVORAČKO SVOJSTVO TROKUTA, odnosno TETRAEDRA!

Uvođenjem tetraedra Platon zapaža geometrijske likove za koje se kaže: " The Platonic Solids are the basic building block three-dimensional shapes of life. They are six in number, the tetrahedron, the cube, the octahedron, the dodecahedron, the icosahedron and the sphere. The geometric information within the platonic solids is like the invisible skeleton to solid forms."

To " invisible skeleton " su geometrijske MATRICE kojje proizlaze iz JEDNE PRVE UNIVERZALNE MATRICE - TETRAEDRA!! STALNO TREBAMO IMATI NA UMU DA JE TETREDRALNI FRAKATAL KRAJNJA INSTANCA TRODIMENZIONALNOG SVEMIRA, TJ. DA SE NALAZI I U SAMOM ISHODIŠTU SVEMIRA, MORALI BI IMATI STALNO NA UMU, JER UPRAVO TAJ TETREDAR U SJEDINJENJU S INVERZNIM TETREDROM OSTVARUJE SVEMIRSMKO I SVAKO DRUGO ISHODIŠTE. To je samo dokaz više da je spoznaja Delije Istina ili je vrlo blizu Istine. To ne kazujem ja već fraktalna činjenica o čemu će biti više rijeći kasnije ( barem se nadam ? )

Iz kazanog lako se može znati zašto su rani narodi svoje stvaralaštvo vezali uz geometrijske likove , naročito kako je to činila Istočna i arapska tradicija. Oni su odavno ustanovili da su to likovi podobni za KREACIJU, za stvaralaštvo, koje se uvjetno može označiti kao " lego - geometrija " - " lego slaganje " ili " lego kreiranje " geomterisjkih likova više složenosti od geometrijskih likova manje složenosti.

Naravno, nas ne zanima ta " legio geometrija " već nas zanima generička - kretaivna geometrija kada jedan lik stavra samoga sebe iz sebe , ili kada se stvara drugi lik od sebe i iz sebe. To je analogno tzv. PRIRODNOM STVARALAŠTVU ili AUTOPOIETIČKOM STVARALAŠTVU, što je i sam BIT postojanja. To je ona pojavnost koju su rani narodi označili kako sjedinjenje ženskog i muškog principa. Taj princip ocrtava i sadrži upravo plošna i prostorna tetetredralna zvijezda u ZNANSTVENOM, FILOZOFSKOM I SVAKOM DRUGOM SMISLU.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2005., 00:46   #31
Evo i prostornog 3D nastavka:

5.
Rekli smo da Davidova zvijezda danas ima dvije predstave: plošnu i prostornu -volumensku. Ova druga predstava danas se dominantno koristi za razne interpratacije znanstvenih fenomena paraktički na svim područjima znanosti. Na linku " South African branch of the Academy of Nonlinear Sciences " http://www.people.cornell.edu/pages/jag8/index.html između ostalog piše:
" A General Systems model of the Universe is presented, based on a fractal paradigm. A 4x3 "metric" or fractal algorithm is proposed as the organizing principle of the Microphysical, Biophysical, Astrophysical, and Metaphysical realms. The algorithm is expressed through the conservation laws and forces of physics, the families of elementary particles, the dimensions of spacetime, the quantum rules of atomic order, the structure of baryons, alpha particles, carbon atoms, carbon's molecular and crystal bonds, DNA, the genetic code, gravitation, and the nucleosynthetic pathway of stars. The human mind has discovered this order both intuitively and rationally, where it also finds expression in the 4x3 patterns of mythological, occult, religious, philosophical, and scientific "world systems" and cosmologies. "

Da bi mogli razumijeti što se događa s " Davidovom zvijezdom " kada iz dvodimenzionalnosti pređe u trodimenzionalnost zahvaljujući pojavi ČETVRTE TOČKE potrebno je poznavati ustrojstvo tetraedra.
Četiri istostranične trokutaste plohe ABCD spojene na vrhovima čine geometrijski lik tetredra s četiri vrha ABCD, što još zovemo i PIRAMIDOM. Gledajući model tetraedra bilo u projekciji ( obrisu ), ili kompaktno, čini nam se simetričan, jednoznačan i homogen. Međutim, ako malo bolje pogledamo možemo učiti da točke ACBD opisuju lijevo orijentirano slovo " Z " dok točke DBAC opisuju desno orijentirano obratno slovo " Z ". Ako se LZ oboji zeleno, a DZ crveno i spoji s više linija sa središtem - težištem dobijemo dva INVERZNA SPIRALNA " Z " LIKA KOJI IMAJU VALNU STRUKTURU. Ova činjenica ukazuje da ja tetraedar sjedinjeni dvojni geometrijski lik koji se satoji od dvije inverzne polovine.

Sada s lakoćom možemo zamisliti sjedinajavnje takva dva tetraedra koji su kao L i D teteredri inverzni jedan drugom. Za razliku od plošnog prostorno sjedinenje je daleko složenije s nizom implikacija na unutrašnju strukturu. Kod plošnog sjedinjavanja vidjeli smo kako nastaju novi gemotrijski plošni likovi, dok ovdje kod prostornog sjedinjenja nastaju novi likovi među kojima je najznačajniji u središti kada se težišta - središta poklope. Nastaje ne površinski već prostorni lik koji već ima primjetni obris kugle. Dakle, radi se o sjedinjenju volumena koji oblikuju potpuno novi nepostoječi VOLUMEN koji tendira prema kuglastom obliku. Za razliku od sjedinenja trokuta kod sjedinjenja tetraedra vidimo sve moguće geometrijske likove jer unutar nastalog lika imamo i kocku. Dakle, ovdje još bolje vidimo TVORAČKO SVOJSTVO TETRAEDARA. Zato ću znastvenu aplikaciju ovog vrlo zanimljivog i po tradiciji SVETOG GEOMETRIJSKOG LIKA započeti s pojmom četvornosti koji je tijekom povijesti ostavio obilje idjea, kontradikcija i nesporazuma.

Već sam nekoliko puta objašnjavo da četvorstvo nije broj četiri ( 4 ). Četvorostvo nema nikakve veze s bilo kojom predstavom broja četiri, poput četiri cigle, kravate ili automobila. Objašnjavao sam da su dobar primjer četvorstva četiri četvrtine kruga koje nam se čine ISTE, a nisu radi svoje prostorne orijentacije.
Nužno je reći da u hrvatskim riječnicima uopće nema rijeći četvorstvo dok u engleskom QUATERNITY ima značenje skupa od četiri osobe. Na internetu pod " QUIATERNITY " mogu se naći tumačenja koja imaju značenje istosti četiri jedinice cjeline, kako i ja tumačim, o čemu će nadam se biti više rijeći kasnije .
Dakle, od tradicionalnog mističnog, magičnog i transcedentalnog svojstva tetraedralne zvijezde otkrivanjem niza fenomena naročito u mikroprirodi četvorstvo u tetraedralnom kontekstu sve više postaje znanstveni i filozofski model zapažanja i istraživanja. Prava revolucija počinje u biologiji gdje AGCT četvorstvo, a time i tetraedralnost, postaje svemirski sinonim za četvorstvo. Kreativna DNA tetredralnosti sa znanstvenog stajališta potvrđuje spoznaju da je tetredralna zvijezda arhetipski simbol stvaranja - KREACIJE, što na poseban način potvrđuje ovaj vrlo svježi tekst s Oxforda:
We have developed a simple, one step technique for the self-assembly of a 3D DNA tetrahedron which can itself self-assemble into macrostructures. As a single, stable DNA tetrahedron this technology has applications in drug delivery, gene therapy, vaccine delivery and other pharmaceutical applications. As a 3D DNA macrostructure, the potential applications are biosensors (molecular sensors), X-ray diffraction (biological matrices), 3D scaffolds and biological computing and circuits.

Uz ovu informaciju navodim samo neke KRUPNE četvorne relacije u znanosti:

plasma Intiution strong nuclear Ademine ( A )
liquid Filing electromagnetic Guanin ( G )
gas Thinking weak nuclear Cytosine ( C )
solid Sensation gravitational Thymine ( T )

Naravno ove četvornosti nisu slučajne, kao ni i druge koje će se navoditi. To su korelativni fenomeni POLARNOG LOGOSA koji se MATRIČNO PRESLIKAVA na sve fenomene i pojave. Povezanost navedenih pojava i međukorelacije najbolje se vide kada se stave na vrhove tetraedra. Time se lakše može vidjeti i prepoznati domet Davidove, odnosno tetredralne zvijezdve, sve do samog početka Svemira, kako sugerira i Delija sa svojim načinom istraživanja. Uvijek dva takva inverzna tetredra sjedinjena određuju Ishodište onoga na što se odnose, sve do velikog svemira. Dakle, u težištu - središtu sjedinjenih tetredra nalazi se i Ishodište Čovjeka i Svemira. Na taj način otvara se i spoznaja zašto su praktički sve rane civilizacije bile PIRAMIDALNE i zašto su Egipatski Faroni za svoje zagrobno stanište odredili središte - težište Piramide.

Postoji jedna zanimljiva slika Egipatskog Boga Thota - kretaora svega koji na dlanu desne ruke drži tetraedralnu zvijezdu ( SLIČNO KAO PITAGORA PIRAMIDU ) kao simbol stvaralaštva. Na gornjem vrhu zvijezde vidljiva je heksogramska rozeta. To je samo dokument više o tradiciji Davidove zvijezde i tetredralne zvijezde koja eto seže i u rani Egipat, možda 4, 6 i više tisuća godina unazad. Vrlo je logično i vjerojatno da su tu ZVIJEZDU Židovi ponjeli sa sobom iz Egipta i posvojili ju kao svoj MOĆNI DAVIDOV sImbol?
Tko je bio Thot govori ovaj engleski teklst: " The name Thoth means 'Truth' and 'Time'. Thoth was the Master architect who created the blueprint of our reality based on the mathematics of sacred geometry. Originally, Thoth was a god of creation, but was later thought to be the one who civilized men, teaching them civic and religious practices, writing, medicine, music and was a master magician. He took on many of the roles of Seshat, until she became a dual, female version of Thoth. Thoth was believed to be the inventor of astronomy, astrology, engineering, botany, geometry, land surveying. Thoth's priests claimed Thoth was the Demi-Urge who created everything from sound. The name Thoth means 'Truth' and 'Time'. "
I ovaj arehetip tekst govori da se trebamo koncentrirati na kretaivnu stranu Davidove, odnosno tetredralne zvijezde koju Thot drži u ruci kao simbol Istine i univerzalnog stvaralaštva.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2005., 17:33   #32
geza,
Ne bih diskutirao na ovo što si iznio jer nas ovi podaci ne dovode do spoznaje, kako je nastala Davidova zvijezda.

A to što si napisao: ...Time se lakše može vidjeti i prepoznati domet Davidove, odnosno tetredralne zvijezdve, sve do samog početka Svemira, kako sugerira i Delija sa svojim načinom istraživanja... ne prihvaćam u potpunosti jer moja istraživanja se ne zaustavljaju na Početku svemira već idu dalje... u "vrijeme" kad svemir još nije postojao.
Naime, postoje Pokazatelji da su Prvo stvorene Davidove zvijezde (od kojih je stvorena MREŽA za svemir) - kao i MREŽE za galaksije - pa za zvjezdane sisteme.
No iznositi te Pokazatelje a ne znati ništa o Beskonačnoj prirodi, o njenom razvitku, o Četverokarakternim prirodama, o pramateriji, o Supstanciji postanka... totalno je besmisleno.

Znači mi moramo prvo pojmovno razriješiti sve ovo prethodno nabrojano - da bi TEK TADA došli do PRINCIPA - nakon čega se, nevjerojatno jednostavnim samopojavljivanjem, pred našim očima pokazuje Davidova zvijezda.


(477)
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2005., 12:04   #33
Delija, slažem se, no ti moraš ptrihvatiti da postoji i drugi put, elemntarno ih je ČETIRI, dolaska do Istine. Ti ideš jednim, a ja izgleda drugim putem. Ja različite puteve prihvaćam i smatram legitimnim! Moj put sam jasno definioraop s pojmom elementranog fraktala koji je u jednom plošnom slučaju tokut, a u drugom prostornom to je tetraedar. Ja uz najbolju volju ne mogu nači neki drugi pojam prije tih pojmova i zato polazim od tih pojmova, a ti pojmovi tvore Davidovu i tetredralnu zvijezdu kao SJEDINJENO STANJE DVA INVERZNA TETRAEDRA. Ja to tako razumijem i interpretiram, ti možda drugačije? Ja nisam sposoban ići dalje od početka ( Ishodišta ) svemira, ili početka ( Ishodiđšta ) Čovjeka. Ti možda možeš, i zašto ne? Nastavi i pričaj što ti vidiš i misliš - znaš što je PRIJE POČETKA - Ishodišta?
Ja smatram da je glavna značajka Davidove , tj. tetredralne zvijezde SAMOKREACIJA I KREACIJA, kako piše u slijedećem postu.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2005., 12:08   #34
6.
Namjera je da u kontekstu MATRICE upoznamo tradicionalnog značenja Davidove zvijezde u umnoj i mističarskoj sferi povijesti svijeta. Učesnici su tome doprinjeli. Vidimo da se radi o pravom arhetip simbolu koji nalazimo u ( Kini ) Indiji, Babilonu, Sumeru, Egiptu, Židovstvu sve do naše suvremene civilizacije. U uvodu sam rekao da o tom simbolu u načelu ljudi malo znaju.
U mojim postovima skretao sam na značenje tog simbola i pokazao da je to dominatno simbol koji SIMBOLIZIRA KREACIJU. To je tako u Tantričkom Budizmu i Egipatskoj tradiciji, dok u Hinduizmu i Židovskoj tradiciji ima i izrazito Božansko značenje. U mom 5 - tom postu naglasio sam da se prostorna tetredralna zvijezda danas javlja u filozofiji i znanosti, a posebice u NANOTEHNOLOGIJI što je i suvremeni znanstveni pojam APSOLUTNE KREACIJE. Time se zatvorio KRUG KREATIVNOG ZNAČENJA tog simbola od mističarskog do znanstvenog .
Na internetu nalaze se i ova dva teksta koji kao da su " prepisani " iz nekih naših prethodnih postova. Pročitajte pažljivo:

" But by starting cut at the other corner points of the cube you could make FOUR more cuts and you would find the cube doesn't contain just one tetrahedron, BUT TWO OF THEM, ONE WITHIN THE OTHER, EACH AN EXACT REFLECTION OF THE OTHER. THESE TWO TETRAHEDRONS REPRESENT THE INNERMOST LAW OF THE RECOGNIZABLE WORLD: THE INSEPARABLE RELATIONSHIP BETWEEN THE TWO COMPLEMENTARY HALVES - THE POSITIVE AND THE NEGATIVE - WHICH, SELF -CONTAINED EACH WITHIN THE OTHER, FORM A PERFECT EQUILIBRIUM AND SIT, AS CREATIVE SPIRITS, ON THE RIGHT HAND AND ON THE LEFT HAND OF DIVINITY. IN CREATION THEY RULE AS TWO OPPOSITE LAWS: THE LAW OF SPIRIT AND THE LAW OF MATTER.
'THERE IS ONLY ONE SINGLE CREATURE THAT IS ABLE CONSCIOUSLY TO COMBINE THE TWO LAWS: MAN. HE IS THE CONNECTING LINK BETWEEN THE WORLD OF THE SPIRIT AND THAT OF MATTER. HE IS ABLE TO LIVE AT ONE AND THE SAME TIME BY THE LAWS OF BOTH WORLDS. HIS THOUGHTS, WORDS AND DEEDS CAN BE AN ACT OF GIVING, RADIATING UNIVERSAL LOVE. "

Dva inverzna tetredra sjedinjena u tetraedralnu zvijezdu i grafički govore o tome što je ovdje napisano. Naravno to se može dokazati putem umjetnosti, t.j. putem garifka Eschera, a može se dokazati i putem niza zanstvenih dokaza poput tetredralnog modela dijamnta, ili metana, konstrukcije čovjeka po Leonardu, zlatnom rezu, zlatnoj spirali i nizu drugih znanstvenih dokaza iz mikrobiologije, kemije i mikrofizike. Filozofija također može dati dokaze putem univerzalnog fraktalnog matričnog principa, jer je pokazano da su trokut i tetredar elementrani plošni i prostorni fraktali svemira. To su APSOLUTNE činjenice bez mogućnosti bilo kakvog relativiziranja!

Ovaj enegleski tekst vrlo precizno govori o tome:

" In looking at the tetrahedral shapes from mineral growths to planetary energy fields, the Double Tetrahedron may be a basis for the manifestations of Matter.
The two major Tetrahedrons that form the Double Tetrahedron may represent the duality of the universe with yin and yang. Triangular shapes throughout the Double Tetrahedron may represent the triadic universe. Its four axes between vortices may represent the Quaternity of energy. The two major Tetrahedrons join to make eight smaller tetrahedrons in a fractal relationship that may represent transcending patterns between the microcosm and the macrocosm, whereas, as above, so below. In the Unified Field of self-referencing super-strings in creation, things go forth and multiply by making complex variations of simple elements. The Fractal Prism of Energy may therefore be an isomorphic form of a universal principle for time, space and matter. "

Koliko je tetradar zanimljiv u svijetu poklazuje i ovaj citat sa Cornell University u SAD:

" The Tetrahedron Prize for Creativity in Organic Chemistry was established in 1980 by the Executive Board of Editors and the Publisher of Tetrahedron Publications. It is intended to honour the memory of the founding co-Chairmen of these publications, Professor Sir Robert Robinson and Professor Robert Burns Woodward. The Tetrahedron Prize is awarded on an annual basis for creativity in Organic Chemistry. The prize consists of a gold medal, a citation, and a monetary award of USD10,000. The winner is expected to write an appropriate article for Tetrahedron or Bioorganic & Medicinal Chemistry. "

Kao što vidimo, tetredar a time i tetredralna ( Davidova ) zvijezda duboko je zakoračila u znonst i filozofiju s perspektivom univerzalne sveopće matrice. Istina tog kompleksnog polarno komplementranog simbola jest Istina koju sve više i više prepoznaje suvremena umnost čovjeka povezujući na taj način mikro i makro svijet u Jednu cjelinu. Simbol tetraedralne zvijezde povezuje tradicionalnu mističarsku intuitivnu umnost sa suvremenom umnosti znanosti u Jednu jedinstvenu sjedinjenu kreativnu umnost prošlog, sadašnjeg i budućeg Čovjeka.

Treba li veća šansa sposobnim filozofima od ove?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2005., 23:36   #35
geza,
U redu je sve što si meni napisio.
Prema tome, ja ću svojim putem a ti svojim – i nadam se da ćemo se naći u samom krugu Davidove zvijezde.
No ne kao spiritualne već kao materijalne vrijednosti.

delija:
Jedno je sigurno.
Svaku od egzaktnih, ali i ne-egzaktnih nauka možemo posmatrati kao jednu škrinju u kojoj se nalazi skriveno blago.
No uz stvari koje su urađene od zlata i srebra, minerala - nalaze se i one koje su načinjene od bakra, gvožđa, stakla, ali i od gline ili običnog blata.
Svakako, ima tu i prljavštine.
Ipak kruna svega su biseri kojih na žalost u toj škrinji ipak ima najmanje.
(Od egzaktnih nauka isključujem matematiku).

I evo jednog bisera kojeg sam prije kratkog vremena “isčeprkao” iz filozofske škrinje.
Naime, saznao sam da je Anaksimandar (650-546. p.n.e.), sljedbenik Talesa, objavio da je aperion počelo i elemenat bića.
(počelo = početak, princip, početno slovo…)
I u objavi je naveo da Počelo nije voda niti šta drugo od poznatih nam elemenata, nego neka beskonačna priroda iz koje Nastaju sva nebesa i svjetovi u njima.
Dalje je tvrdio da aperion sadrži potpun uzrok Postanka; i Propasti svega.
Svakako, što se tiče Postanka, iz aperiona su se odvojila nebesa i opčenito svi beskonačni svijetovi.
Propadanje i Postanak svjetova nastaje iz razloga jer se od Neograničenog vremena sve vrti u krug.
Zatim je objavio da se od Vječnosti odijelila, u trenutku Postanka ovoga svijeta, plodonosna sila toploga i hladnoga (kao jedna sila) i da je iz toga nastala neka vatrena lopta koja je obavila zrak koji okružuje Zemlju - kao što kora obavija stablo .
Kada se je ta vatrena lopta raspala i zatvorila u nekakve krugove - nastali su Sunce, Mjesec i zvijezde.

Eto, tko ovo pročita treba ovo dobro i da zapamti, jer kada ću iznijeti podatak kako je nastala Supstancija postanka (Jin i Jang), od koje je nastala Davidova zvijezda – sigurno je da će objavu Anaksimandara moći naći u mnogim fragmentima moje objave.

Dakle, do slijedećeg puta – kad će, tko želi, moći sa mnom “ući” u Beskonačnu, ali i Konačnu prirodu - svakako, da bi došli do Davidove zvijezde.


(532)
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2005., 20:43   #36
Delija, vjerujem da se mi dobro razumijemo no usklađivanje pojmova i terminologije je potpuno druga stvar i na to ja ne bi gubio vrijeme. Ti radi i podupiri temu na svoj način, a ja ću na svoj, no budi unaprijed siguran da ja ne izlazim niti s jednom idejom koja nije " milliun " puta provjerena! Uvijek ostaje pitanje kako, kada i na koji način plasirat neku idej sugovorniku koji ju prvi puta čuje? Činjenica je da kod nas obrazovani, visokobrazovani i obični ljudi vrlo malo znaju o fenomenu tetraedra, te tetraedralnoj znanosti, filozofiji, uimjetnosti i relihgiji. U tome je po meni velika poteškoća te je to razlogom da na neki način pokušavam i informaciojski djelovati da bi se ljudi sami zaintreisirali i sami poklušali doći do spoznaja i interpretacija bez značajnijeg utjecaja iz vana. Eto u tom smslu uvjeravam te da nije jednostavan prelazak od tradicionalne plošne dvodimenzionalne linerne interpretacije Davidiove zvijezde u trodimenzionalnu tetraedralnu prostornu nelineranu interpretaciju ? Pa eto još uvijek u tom informacijiskom kontekstu slijedi moj 7. post.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2005., 20:48   #37
7.
Rekli smo da je bitna značajka tetredralne zvijezde STVARANJE . Za to imamo obilje dokaza, pa evo još jednog nezavisnog mišljenja koje isto govori.
" Fractals are geometric shapes that are very complex and infinitely detailed. You can zoom in on a section and it will have just as much detail as the whole fractal. They are recursively defined and small sections of them are similar to large ones. One way to think of fractals for a function f(x) is to consider x, f(x), f(f(x)), f(f(f(x))), f(f(f(f(x)))), etc.
Benoit Mandelbrot was a Poland-born French mathematician who greatly advanced fractals. Mandelbrot believed that fractals were found nearly everywhere in nature, at places such as coastlines, mountains, clouds, aggregates, and galaxy clusters.
Fractals make up a large part of the biological world. Clouds, arteries, veins, nerves, parotid gland ducts, and the bronchial tree all show some type of fractal organization. In addition, fractals can be found in regional distribution of pulmonary blood flow, pulmonary alveolar structure, regional myocardial blood flow heterogeneity, surfaces of proteins, mammographic parenchymal pattern as a risk for breast cancer, and in the distribution of arthropod body lengths. Understanding and mastering the concepts that govern fractals will undoubtedly lead to breakthroughs in the area of biological understanding.
'The two tetrahedrons contained within each other represent the two poles of creation in complete equilibrium. All creation - the world of unrest and motion - is based on this divine equilibrium. It is the inner law operating through all forms and therefore in the crystallizations of matter also. As you've been able to see for yourself, the primordial form of matter, the cube, is built up around the divine tetrahedron. The triangles making up the faces of the tetrahedron are identical with the planes connecting the corner points of the cube. Man too, in his inner being, has a plane of contact with the divine self. And that's why he can only find his own divine being within himself, never by directing his attention towards the outside world. "
Dakle u svakom slučaju to je elemntarna trodimenzionalna tvorevina koju nalazimo od nanoveličina do makro svemira. Svaki daljni razgovor je suvišena ako se ne prepozna to kreativno svojstvo tetredara i teraderalne zvijezde. U tom kontekstu imamo već dobro pozunati tetredar Sierpinskog za kojeg se kaže:

" Sierpinski's Triangle is a great example of a fractal, and one of the simplest ones. It is recursively defined and thus has infinite detail. It starts as a triangle and every new iteration of it creates a triangle with the midpoints of the other triangles of it. Sierpinski's Triangle has an infinite number of triangles in it. "

Samo gemotrijisko opisivanje nije dovoljno da bi se upoznale " čari " tog elemntarnog prostornog lika, pa ću u nastavku, koliko je to zanimljivo za druge, pokazati kako se tetredar i tetradralna zvijezda interpretiraju praktički u svim umnim disciplinama. Počet ću s Tetraedralnom ( Davidovom ) zvijezdom u društvenim znanostima.
Na knjizi Dr. Ante Lauca " METHODOLOGIJA DRUŠTVENIH ZNANOSTI " nalazi se taj symbol.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2005., 09:57   #38
8.
Do sada je pokazano da je Davidova zvijezda u plošnom i prostornom određenju arhetip simbol par excellanse. Vidjeli smo putem citata da je i danas vrlo aktualan u suvremenom istraživačkom i umnom svijetu. Na generalnoj informativnoj razini čini mi se da je dovoljno kazano da bi se prešlo na teorijske i praktične primjene ovog čarobnog simbola. Čarobnog zato što je u sebi i po sebi dvojan - četvoran, TVORAČKI.
Budući u našoj tzv. intelektualnoj i edukativnoj sferi taj simbol praktički ne postoji, osim kod časnih izuzetaka, od kojih je jedan već spomenut. Na koricama knjige " METHODOLOGIJA DRUŠTVENIH ZNANOSTI " Dr. A. Lauca može se vidjeti primjena ( Davidove ) zvijezde s kojom se tumači osnovna struktura društvenog fenomena. Trokut s vrhom prema gore označava se kao TEHNOLOGIJA - FILOZOFIJA - PRAVO, a trokut s vrhom prema dole označava se kao EKONOMIJA - BIOLOGIJA - PSIHOLOGIJA. Kod ovakvih plošnih dvodimenzionalnih prikaza uvijek manjka četvrta točka. Te četvrte točke prema mom mišljenju su kod prvog tetredra UMJETNOST,a kod drugog to je RELIGIJA, tako da zapravo imamo: TEHNOLOGIJA - FILOZOFIJA - PRAVO - UMJETNOST i inverzno imamo EKONOMIJA - BIOLOGIJA - PSIHOLOGIJA - RELIGIJA. Ta dva inverzna tetraedra prožimajući se stvaraju sve fenomene svijeta u prirodnoj i tvoračkoj ljudskoj izvedbi, općenito kazano, kao ONO što se može nazvati PRIRODOM i arteficiranim svijetom, odnosno svijetom stvorenim od strane čovjeka posredovanjem ljudske inteligencije i vještine.
S ovim primjerom se ujedno kazuje i pokazuje da tetraedralna zvijezda ima i negeometrijsko značenje. Kod svakog tetredralnog prikaza mora se imati na umu njegov fraktalni i izomorfni karakter, tj. sposobnost mikro i makro umnažanja kako to simbolički pokazuje tetraedar Sierpinksog. ( Pogledajte taj tetredra na internetu.) Konkretno u ovom slučaju to znači da se svaki sadržaj koji označava vrhove tetraedra dalje tetredralno strukturira što se lako može uočiti i dokazati kod svake date oznake vrha. Kako to izgleda na vrhu psihologije pokazuje Jungov tetraedar funkcionalne svijesti: OSJETILNOST, MIŠLJENJE, ĆULNOST I INTUICIJA. (SENSING, THINKING, FEELING AND INTUITION.) Svaki ovaj " vrh " dalje se četvorno strukturira po ekstrovertriranoj i introventiranoj dvojnosti. Ista stvar je s temeperamentima gdje su na vrhovima tetredra: melankolik, sangvinik, kolerik i flegmatik podijeljeno na introvertrirane i ekstrovertirane . Na www.tri-network.com možete vidjeti MATRICU temperamenata koja je po logosu identična MATRICI DNA molekule po kojoj se stvaraju aminokiseline. Evo teksta koji o tome govori: " The four-letter codes produced by the MBTI, when they are accurate and verified for individuals, match Keirsey's sixteen type patterns. While at first glance the matching process looks illogical, it occurs at a deep theoretical level when comparing Jung's and Kretschmer's original works. More importantly, it occurs on a descriptive, behavioral level. Following, is The Temperament Matrix(TM) with the sixteen themes, Interaction Styles, the four-letter MBTI codes, and the type dynamics patterns represented by the type code. (The dominant is listed first, auxiliary second, tertiary third, and inferior fourth.) "
Ova četveroslovna MATRICA sveprisutna je u strukturi Čovjeka kao dva tetredra žensko - muško od DNA molekule do strukture mozga i naše mentalnosti. To je svakako grandiozni pronalazak koji se eto i na makrorazini očitava kao makrostruktura čovjeka: soma, osteo, krvžilni sustav sa srcem i živčani sustav s mozgom. To su sve neoborive činjenice koje su i uporište Filozofije Ishodišta koja se sva utemeljuje na ekspliciranom tetraedralnom logosu. Taj logos kao što vidiom nalazimo i u psihologiji čovjeka. Tu je svakako i psihoanalitičar Lacan koji postavlja teoriju o ČETIRI mentalna diskursa: Master, University, Hysteric, Analyst. Naravno uz Lacana mora se spomenuti Freud koji je uveo četiri temeljna pojma psihoanlaize: nesvjesno, ponavljanje, prijenos i nagon.
Nadam se da je napisano dovoljno za konkretizaciju ( Davidove ) tetredralne zvijezde kao MATRICE cjelokupnog našeg mentalnog ustroja i mentalne dinamike koja se odvija autopoietički uvjetovano inverznim polaritetom svakog tetraedra u teraedrima Čovjeka.
Citiram i ovu prekrasnu rečenicu: " The resultant four-letter code is used around the world to give people insights about themselves. "
Da bi se imalo znanje o sebi treba znati i to da se aktivnosti mozga odvijaju na ČETIRI RAZINE kako kaže i ovaj tekst:
You have your very own signature brain wave activity, unique to you. It has a rhythm and pattern - and it incorporates Beta, Alpha, Theta , and Delta requencies at varying levels over the course of a day as your brain modulates them to match your activities.
Beta 13 - 40 Hz
Alertness
Concentration
Cognition
Alpha 7 - 12 Hz
Relaxation
Visualization
Creativity
Theta 4 - 7 Hz
Meditation
Intuition
Memory
Delta O - 4 Hz
Detached Awareness
Healing
Sleep
Our brains cycle through four types of brain waves, referred to as delta, theta, alpha and beta. Each type of brain wave represents a different speed of oscillating electrical voltages in the brain. Delta is the slowest (zero to four cycles per second) and is present in deep sleep. Theta (four to seven cycles per second) is present in stage one when we're in light sleep. Alpha waves, operating at eight to 13 cycles per second, occur during REM sleep (as well as when we are awake). And beta waves, which represent the fastest cycles at 13 to 40 per second, are usually only seen in very stressful situations or situations that require very strong mental concentration and focus. These four brain waves make up the electroencephalogram (EEG).
Zatim bi trebalo znati da postoji " The Four ABCD Quadrant Model of the Brain " koji se također tetraedralno četvorno strukturira .
Za taj model se kaže: " This adds to the celebral cognitive/intellectual polarity of left-right a limbic visceral, structured and emotional polarity of left-right. The four-sided model of thinking styles are metaphorically attributed to four regions of the brain. These four quadrants (A, B, C, D) may be characterized as: A-logical, B-organized, C-interpersonal, and D-imaginative. Creativity, Ned discovered, is a process involving all four quadrants. Also incorporated is the theory of dominance. Wherever there are two of anything in the body, one is naturally dominant over the other. Hence right or left handed, brained, etc " .

Ovo navodim stoga što se u knjizi METODOLOGIJA DRUŠTVENIH ZNANOSTI nalazi i ABCD ekonomski model svijeta, što je vjerujem i autorovo umno vlasništvo, prvi puta na taj način eksplicirano u svijetu i kod nas. Time već na početku želim ponovno naglasiti univerzalnost tetraedralnog modela za inteligenciju Čovjeka. A ta inteligencija, između ostalog kaže:
Tetredar je početna točka u cijelom ( Fullerovom ) sistemu Kozmičke hijerarhije i kao takav sadrži šest osi simetrije po kojoj se kristaliziraju svi poliedri po izotropskoj vektorskoj MATRICA simetrije u kristalografiji. Ovdje je pokazano da ta izotropska vektorska MATRICA tetraedra funkcionira i u psihološkoj hijerarhiji i strukturi Čovjeka. To je zapravo SPOZNAJA da je tetraedar elementrani prostorni fraktal svemira, koji se time što je ELEMENTARNI nalazi i u Ishodištu svemira, kao što se nalazi i u ishodištu Čovjeka, ili bilo kojeg drugogh živog bića na Zemlji. No prije nego se stigne do Ishodišta svemira terba upoznati tetredralnost Ishodišta i tetraedralnu strukturu ovog živog Čovjeka koji hoda po planeti Zemlji. Kako to izgleda pokazuje se prvo na području psihologije zato što svi znamo da u galvi imamo dvije hemsfere mozga koje inverzno tetredralno komplementarno funkcioniraju u tijelu svakog čovjeka. Takve ČETIRI tetraedralne HEMISFERE čine mentalnu cjelinu Čovjeka!

O tetredralnosti mozga i tijela nešto više u slijedfećem postu.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2005., 00:06   #39
9.
U prehodnom postu pokazano je kako je naša mentalnost četvorno tetraedralno ustrojena. Rekli smo nešto i o A,B,C,D Ned Hermanovom modelu mozga što je zapravo sinteza teorije Paul Mc Lena o lijevoj i desnoj hemisferi mozga i teorije Rogera Sperrya o dvije paralelne strukture, dvije na cerebralnoj razini i dvije na limbičkoj razini. Prema toj teoriji mozak je podijeljen na gornju lijevu A stranu, gornju D starnu, donju lijevu B stranu i donju desnu C stranu. Gornja strana kontrolira cerebralni proces mišljenja dok donja strana kontrolira limbički process mišljenja.
A strana sadrži: logiku, analitiku, činjenice, količine
D strana sadrži: holistiku, intuiciju, integraciju, sintezu
C strana sadrži: organizaciju, sekvence, planiranje, detaljiziranje
B strana sadrži: interpersonalnost, osjećajenost, kinestetiku, emocionalnost
Kao što vidimo i četvorno je četvorno ustrojeno!

Naravno ima još dokaza da se naša mentalnost četvorno tetredralno ustrojava, kao što su ova: Doreen Kimura, profesor psihologije kaže da je naš mozak IZVOR našeg četvornog sveukupnog ponašanja, mišljenja, osječaja i iskustva (The brain is the source of all our behaviour, thoughts, feelings, and experiences ) , dok drugi stručnjak opet kaže da se naše mentalno polje sastoji od četiri polja: mišljenja, motiva, percepcije i osječaja. Treči stručnjak kaže dalje da je to sve " upakirano " u naša ČETIRI MOZGA : " The fore brain, which includes the cerebrum with its hemispheres and a deeper central part called the diencephalon which includes the thalamus and the hypothalamus."
Do sadaa napisano trebalo bi biti dovoljno za uvjerenje da smo mentalno i fizički četvorno tetraedralno ustrojeni. Dodajem k tome još slijedeće: Čovjek ima dva po dva komplemntarna mozga, dva ženska i dva muška koji su komplementano podijeljeni i interaktivni, tako da mozak u kontekstu tetreadralne ( Davidove ) zvijezde je sjedinjeni žensko - muški mozak koji izgleda kao kugla ili jezgra oraha. Takav ABCD mozak čini mentalni makrotetraedar u kojeme se naleze svi do sada spomenuti mentalni tetraedri. ( Po strukturi analogno unutrašnjoj strukturi tetraedra ). Da je mozak tako ustrojen pokazuje i četvorno teredralno ustrojstvo TKIVA. Mozak je putem živčanog sustava povezan s četiri osnovne vrste tkiva:
Four basic tissue types
I. MUSCLE TISSUE
A. Contract for Movement & Support
B. Skeletal muscle
1. voluntary (works when you want it to)
C. Cardiac Muscle
1. Only found in the heart
2. Involuntary (works all the time)
D. Smooth Muscle
1. involuntary (works all the time)
II. NERVE TISSUE
A. Gives signals to muscles, informs us of environmental conditions (hot, cold, humid)
B. ex. Brain, Spinal Cord, Nerves
III. Epithelial Tissue
A. Lines our organs
B. ex. Stomach lining, skin
IV. CONNECTIVE TISSUE
A. Connects, supports, and protects other tissues
1. ligaments, tendons, cartilage, bone, blood, fibers (organ walls)

Kada se četiri tkiva stave na vrhove dva inverzna tetredra imamo sve ono što fizikalno čini ljudsko žensko i muško tijelo. Savaršeno je logično da mozak i živčani sustav mora pratiti takav ustroj tijela, što je prethodno i pokazano.

Za ljubitelje teredralnog kozmosa preporučujem čitanje Ken Wilberova " ČETIRI KUTA KOZMOSA ", a tekst i slike mogu naći na hrvatskoh Googlu. U tom tekstu Wilber izumeđu ostalog kaže:
" Slika 1 je shematski prikaz 'četiri kvadranta' postojanja, a oni su intencionalni, bihevioralni, kulturalni i socijalni. Ova četiri kvadranta su sažetak pretraživanja podataka u raznim razvojnim i evolucijskim poljima. Ispitao sam preko dvjesto razvojnih sekvenci priznatih u raznim ograncima ljudskog znanja -- od stelarne fizike do molekularne biologije, od antropologije do lingvistike, od razvojne psihologije do etičkih usmjerenja, od kulturalne hermeneutike do kontemplativnih pregnuća -- sve to iz istočnih i zapadnih disciplina, te uključujući premoderne, moderne i postmoderne izvore (Wilber 1995b, 1996d). Zamijetio sam da ove razne razvojne sekvence spadaju u jedan od četiri velika razreda -- četiri kvadranta -- i nadalje, da unutar ova četiri kvadranta postoji znatno slaganje po pitanju raznih stupnjeva ili razina u svakom. Slika je jednostavan sažetak ovog pretraživanja podataka; stoga predstavlja a posteriori zaključak, a ne a priori pretpostavku. "
Dakle i Vilber govori o tetredralnoj strukturi ne samo mozga, mentalnosti i tjelesnog uistroja, već govori o svemirskoj četvornosti, što bi trebalo biti zanimljivo za Deliju, a vjerujem i druge, možda i za Guesta koji je stručnjak za valove koji su ( trebali bi znati ) uzduž i poprijeko ustrojavaju četvorno.

Za kraj ove četvorne mentalne dionice - poruka je da je i naša SVIJEST četvorno ustrojena ( što je i savršeno logično na temelju svega što je do sada kazano ) kao : thoughts, motives, perceptions, and feelings ( mišljenje, motivi, percepcija i osjećaji. Stavimo to na vrhove tetreadra. Sve što je unutar teredra jest SVIJEST, isto kao što su unutar svi mogući okusi ako na vrhove stavimo četiri kardinalna okusa: SLATKO,GORKO, KISELO I SLANO.
Sve što sam do sada napiso su ČINJENICE, a ne moje mišljenje. Ovdje uglavnom govorim o mišljenjima drugih ljudi, poglavito stručnjaka za mozak i psihologiju.
Za kraj evo jednog takvog mišljenja koje mi se naročito dopada :

" The two tetrahedrons contained within each other represent the two poles of creation in complete equilibrium. All creation - the world of unrest and motion - is based on this divine equilibrium. It is the inner law operating through all forms and therefore in the crystallizations of matter also. As you've been able to see for yourself, the primordial form of matter, the cube, is built up around the divine tetrahedron. The triangles making up the faces of the tetrahedron are identical with the planes connecting the corner points of the cube. MAN TOO, IN HIS INNER BEING, HAS A PLANE OF CONTACT WITH THE DIVINE SELF. AND THAT'S WHY HE CAN ONLY FIND HIS OWN DIVINE BEING WITHIN HIMSELF, NEVER BY DIRECTING ONLY HIS ATTENTION TOWARDS THE OUTSIDE WORLD. "

Kao što vidimo i u ovom tekstu se naglašava KREACIJA, RAVNOTEŽA, POVEZIVANJE ISKONA SA SADAŠNJOSTI I BUDUĆNOSTI, TE ISTICANJE NUŽNOSTI UPOZNAVANJA UNUTRAŠNJIH A NE SAMO VANJSKIH FENOMENA ČOVJEKA. Takvo gledište podudara se sa svim mojim tekstovima u kojima koristim I pojmove SJEDINJENO I HARMONIZACIJA. Sve su to pojmovi suvremenog trenda u nastojanjima depolarizacije međuljudskih odnosa, društvenih odnosa i svijeta koji su raznim načinima polariziorani do apsurda.
Naročito naglašavam ovaj dio teksta:
MAN TOO, IN HIS INNER BEING, HAS A PLANE OF CONTACT WITH THE DIVINE SELF. AND THAT'S WHY HE CAN ONLY FIND HIS OWN DIVINE BEING WITHIN HIMSELF, NEVER BY DIRECTING ONLY HIS ATTENTION TOWARDS THE OUTSIDE WORLD.
( Čovjek također, u unutrašnjosti svog bića ima plan poveznice sa božanskim. Put poveznice sa svojim božanskim bićem možr se pronaći samo putem otkrivanja božanskog unutar sebe, nikada samo smjerom prema vanjštini svijeta. )
Ovaj tekst skromni je doprinos u tom smjeru. Upoznajemo našu unutrašnjost, našu mentalnost ,mozak i psihologiju. Tu nalazimo veliku Istinu putem tetraedralnog ustroja našeg mozga i našeg srca i svih podstruktura tih njavžanijih organskih sustava u našem organizmu.
Delija hoćemo li nastaviti prema Ishodištu svemira putem Ishodišta Čovjeka? Imaš riječ.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2005., 02:29   #40
Pocecu od sugestija. Uprkos velikom zanimanju koje je kod mene izazvao ovaj topic, moram priznati da su mi se oci umorile od nepreglednih postova, koji obiluju masom "razvodnjenog", pa i suvisnog materijala (koji cesto odstupa od teme). Dakle, probajte svojim rijecima i sazeto izlagati misli, operirajuci samo faktima i tezama vezanim za prethodni post, kome se nesto dodaje ili se njemu oponira (bez copy-paste tehnike), kako bi i mi neposveceni lakse razumjeli... Hvala.

O simbolici Davidove zvijezde sam prvi put chula od bivseg decka, koji je, pronasavsi svoje jevrejske korijene, poceo proucavati sve sto je vezano za judaizam. Rekao mi je da su ta dva ukrstena trokuta zapravo simboli bozanskog (gornjeg) i naseg, materijalnog (donjeg) svijeta, koji se prozimaju. Tacnije, bozansko prozima ljudsko, svjetovno... sto je i logicno objasnjenje, jer je Davidova zvijezda, prije svega - sakralni simbol za Jevreje (u njenu genezu ne ulazim). Meni se licno odmah nametnulo poredjenje sa jing-jang simbolom, koji takodje simbolizuje prepletanje bozanskog-ljudskog, muskog-zenskog i drugih opozicija, koje su karakteristicne za mnoge kulture...

Zasto trougao? Ne znam. Ali, mora biti neki razlog... Sjetila sam se kako sam cesto crtajuci mahinalno pravila trougao s okom unutra...nesto kao Svevidece oko... a onda sam isti taj simbol vidjela na Kazanskoj sabornoj crkvi u S.Peterburgu, a poslije su mi objasnili da je to masonski simbol (!). Potekao iz judaizma mozda?!...(Zanimljivo je da je neko takvo oko vidio u meditaciji... )

S druge strane, sto se tice ovih astronomskih i kosmoloskih pojava i njihovog podvodjenja pod "Magen David", nisam sklona da u to vjerujem... Prije svega, jer je to u najvecoj mjeri teoloski simbol. Zatim, jer postoje neki brojevi koji su univerzalija svih kultura (a to je, prije svega, dvanaestica, zastupljena u astronomiji, astrologiji, pa i bajkama od sjevernog do juznog pola), cak i onih koje se medjusobno nisu dodirivale (ili mi tako mislimo), ali to ne znaci da treba praviti neku nategnutu simboliku heksagrama, kako bi se pod tih sest kraka, odnosno dva trougla podvela sva nasa matematicko-astronomska saznanja...

Ako je neko nasao vjerodostojne izvore (judejske), koji govore suprotno, rado cu procitati...
__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:23.