Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2007., 11:38   #21
Kod nas je ovako (znam jer mi je suprug stranac)
Dakle, ako nisi u braku sa hr.drzavljaninom, moras 5 puta produzavati privremeni boravak (dakle, svaku godinu), nakon toga imas pravo predati papire za trajno nastanjenje. Kada se odobri trajno nastanjenje imas pravo predati papire za primanje u hr.drzavljanstvo.
Ako trazis papire na osnovu braka sa hr.drzavljaninom onda taj postupak traje 3 godine..dakle, 3 puta privremeni, zatim zahtjev za trajno nastanjenje i kada se odobri trajno, zahtjev za drzavljanstvo.
Kako looster ima odobreno trajno nastanjenje, moze predati zahtjev za drzavljanstvo na osnovu duzine boravka u hr. (u medjuvremenu sklopljeni brak ide mu u prilog)

Zadnje uređivanje Jadra5 : 14.10.2007. at 12:21.
Jadra5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 12:59   #22
Quote:
looster kaže: Pogledaj post
...hrvatsko državljanstvo se može dobiti i na osnovu vjenčanja sa državljankom Hrvatske...
Ne znam odakle ti ta ideja? Na http://mup.hr/1070.aspx je sve detaljno objašnjeno, za stjecanje državljanstva prirođenjem:

Prirođenjem može steći hrvatsko državljanstvo stranac koji je podnio zahtjev za primanje u hrvatsko državljanstvo ako udovoljava ovim pretpostavkama:

1. da je navršio 18 godina života te da mu nije oduzeta poslovna sposobnost;

2. da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo;

3. da je do podnošenja zahtjeva imao prijavljen boravak najmanje pet godina neprekidno na teritoriju Republike Hrvatske;

4. da poznaje hrvatski jezik i latinično pismo;

5. Da se iz njegova ponašanja može zaključiti da poštuje pravni poredak i običaje u Republici Hrvatskoj i da prihvaća hrvatsku kulturu.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 14:06   #23
..

Ta ideja mi je od djelatnika mup-a (petrinjska) jer sam ne znam koliko puta hodala tamo da bi sredili papire suprugu. Dakle, kada je nekome odobreno trajno nastanjenje ima pravo predati papire i za drzavljanstvo.
Loosteru je odobren trajni boravak na temelju provedenih 5 godina u Hrvatskoj. (tako sam barem ja protumacila njegovo pisanje, jer spominje tek 2 mj.braka)
Rekla sam u svojoj zadnjoj recenici:
Kako looster ima odobreno trajno nastanjenje, moze predati zahtjev za drzavljanstvo na osnovu duzine boravka u hr. (u medjuvremenu sklopljeni brak ide mu u prilog)
A na stranici mupa lijepo pise, pa kopiram ponovo:

Za različite osnove stjecanja hrvatskog državljanstva treba priložiti i druge isprave, npr.:

za stjecanje po osnovi boravka u Republici Hrvatskoj – isprave kojima se dokazuje regulirani boravak i dužina trajanja boravka u Republici Hrvatskoj (osobna iskaznica za stranca, uvjerenje o boravku, putna isprava sa unesenim podacima o boravku)
ili ako ces zahtjev predavati na osnovu braka:
za stjecanje po osnovi braka sa hrvatskim državljaninom – isprava kojom se dokazuje status stalnog nastanjenja, vjenčani list koji nije stariji od šest mjeseci, domovnica bračnog druga
Jadra5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 16:52   #24
nakon 7 godina boravka moze podnijeti zahtjev za primanje u hr drzavljanstvo
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 18:20   #25
...

Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
nakon 7 godina boravka moze podnijeti zahtjev za primanje u hr drzavljanstvo
Nisi u pravu


Članak 8.

Prirođenjem može steći hrvatsko državljanstvo stranac koji je podnio zahtjev za primanje u hrvatsko državljanstvo ako udovoljava ovim pretpostavkama:

1. da je navršio 18 godina života te da mu nije oduzeta poslovna sposobnost;

2. da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo;

3. da je do podnošenja zahtjeva imao prijavljen boravak najmanje pet godina neprekidno na teritoriju Republike Hrvatske;
Jadra5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 18:28   #26
Privremeni boravak uredno prijavljivan 5 godina u kontinuitetu.
Zatražiti stalni boravak, a istovremeno može i državljanstvo.
Državljanstvo brakom se stječe nakon 5 godina braka s hrvatskim državljaninom.
mousetrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 19:57   #27
Quote:
Jadra5 kaže: Pogledaj post
Kod nas je ovako (znam jer mi je suprug stranac)
Dakle, ako nisi u braku sa hr.drzavljaninom, moras 5 puta produzavati privremeni boravak (dakle, svaku godinu), nakon toga imas pravo predati papire za trajno nastanjenje. Kada se odobri trajno nastanjenje imas pravo predati papire za primanje u hr.drzavljanstvo.
Ako trazis papire na osnovu braka sa hr.drzavljaninom onda taj postupak traje 3 godine..dakle, 3 puta privremeni, zatim zahtjev za trajno nastanjenje i kada se odobri trajno, zahtjev za drzavljanstvo.
Kako looster ima odobreno trajno nastanjenje, moze predati zahtjev za drzavljanstvo na osnovu duzine boravka u hr. (u medjuvremenu sklopljeni brak ide mu u prilog)
Da, tako je isto kod moje šogorice. S time da je ona u braku s mojim bratom već više od 4 godine, lani je tražila dozvolu trajnog boravka i već više od godinu dana nije dobila nikakav odgovor, a kamoli dozvolu. Naša birokracija .
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 18:53   #28
Quote:
zrnce soli kaže: Pogledaj post
Da, tako je isto kod moje šogorice. S time da je ona u braku s mojim bratom već više od 4 godine, lani je tražila dozvolu trajnog boravka i već više od godinu dana nije dobila nikakav odgovor, a kamoli dozvolu. Naša birokracija .
..da, na zalost to traje ..i na zalost, ljudi u mup-u su nedodirljivi
..nisam sigurna, jer nisam uspjela nigdje naci pisano, ali sam cula, da su duzni rjesiti trajni u roku od godine dana..treba iz zvati svaki tjedan i biti dosadan
Jadra5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 20:18   #29
Pozdrav svima
prosle godine u 6 mjesecu sam predao zahtjev za prijem u hrvatsko drzavljanstvo,zanima me koliko taj proces traje ?

Hvala
damir1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 21:56   #30
Da ne otvaram novu temu a radi se o sticanju državljanstva.
Dakle situacija je ovakva: on ima nekretinu u Hrvatskoj, roditelji su rođeni u Hrvatskoj, ali on nije rođen u Hrvatskoj.
Na osnovu čega se može tražiti državljanstvo.
__________________
I moji preci su 27.marta 1941 bili protiv NAZI pakta. I ja mu se protivim.
4,05% is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 11:19   #31
na osnovu toga sto su mu roditelji hrvati.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 19:01   #32
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
na osnovu toga sto su mu roditelji hrvati.
Nisu mu Hrvati. Ali ima nekretnine koje je naslijedio od roditelja.
__________________
I moji preci su 27.marta 1941 bili protiv NAZI pakta. I ja mu se protivim.
4,05% is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 19:26   #33
nazalost na osnovu posjeda nekretnine drzavljanstvo se ne moze steci
nek' bude sretan sto ih je uknjizio na sebe
ja sam strani drzavljanin u HR evo vec nekih 15 godina
na mene su primjenili valjda sve zakoni ove drzave- pisane i malo vise ne pisane
mali odgovor na gore pitano
- nema roka u kojem drzava "mora" odgovoriti na zahtjev o drzavljanstvu
u praksi to traje godinu do godinu i pol ali (pazi sad) ne od dana kad ste predali zahtjev vec od dana kad je zahtjev zaprimljenu u MUP- u Zg. Znaci ako ste iz provincije dodajte jos par mjeseci ( u mom slucaju 3 mjeseca putovalo)
- u MUP Zagreb postoji sluzba koja 3 dana u tjednu (10-12 h)daje informacije kako stoji vas predmet
- ako primate drzavljanstvo na osnovu braka ne morate se odreci prijasnjeg drzavljanstva kao sto bi morali da se samo na osnovu duzine boravka trazi ( tako mi receno u mup-u ali nisam jos na sebi provjerila)
zna biti bitno ako na osnovu svog prvog drzavljanstva potrazujete pravo na neke nekretnine u maticnoj zemlji
darmar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 16:58   #34
Quote:
darmar kaže: Pogledaj post
nazalost na osnovu posjeda nekretnine drzavljanstvo se ne moze steci
nek' bude sretan sto ih je uknjizio na sebe
ja sam strani drzavljanin u HR evo vec nekih 15 godina
na mene su primjenili valjda sve zakoni ove drzave- pisane i malo vise ne pisane
mali odgovor na gore pitano
- nema roka u kojem drzava "mora" odgovoriti na zahtjev o drzavljanstvu
u praksi to traje godinu do godinu i pol ali (pazi sad) ne od dana kad ste predali zahtjev vec od dana kad je zahtjev zaprimljenu u MUP- u Zg. Znaci ako ste iz provincije dodajte jos par mjeseci ( u mom slucaju 3 mjeseca putovalo)
- u MUP Zagreb postoji sluzba koja 3 dana u tjednu (10-12 h)daje informacije kako stoji vas predmet
- ako primate drzavljanstvo na osnovu braka ne morate se odreci prijasnjeg drzavljanstva kao sto bi morali da se samo na osnovu duzine boravka trazi ( tako mi receno u mup-u ali nisam jos na sebi provjerila)
zna biti bitno ako na osnovu svog prvog drzavljanstva potrazujete pravo na neke nekretnine u maticnoj zemlji


Pozdrav da li mozda znas broj telefona od te sluzbe i u koje dane daje info ?Hvala
damir1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 09:02   #35
evo broj

01 3788589

pon-sr-petak 10-11h

meni je bilo dovoljno samo ime reci
ako vam zatraze neki broj to je urudzbeni koji ste dobili kad ste predali zahtjev
ako ga nemate odete na salter gdje ste dali papire i trazite
darmar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 09:55   #36
Quote:
darmar kaže: Pogledaj post
evo broj

01 3788589

pon-sr-petak 10-11h

meni je bilo dovoljno samo ime reci
ako vam zatraze neki broj to je urudzbeni koji ste dobili kad ste predali zahtjev
ako ga nemate odete na salter gdje ste dali papire i trazite
Hvala puno
damir1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 10:26   #37
Bok svima
danas sam zvao sluzbu za uvid u stanje mog zahtjeva za drzavljanstvo i gospodja mi je rekla da je moj zahtjev od Poreca do Zagreba putovao 6 mjeseci

Strasno zaista
damir1976 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 18:20   #38
valjanost dokumenata

kratka informacija ako može

koliko dugo vrijede

domovnica
rodni list
potvrda o prebivalištu
marijan_e is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2008., 18:33   #39
domovnicu vadiš jednom u životu i nigdje ne moraš predati oridinal, a rodni list ako si rođen u rh također ne moraš vaditi novi, osim ako te netko izričito traži da ne smije biti stariji od 6. mj.
potvrda o prebiv. do 6. mj
rebecca brandon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2008., 01:10   #40
ups, ovo za domovnicu, traži se i original, ovisi za što ti treba
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:06.