Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Pogledaj rezultate ankete: Da li u Hrvatskoj treba omoguciti rodilji carski rez po zelji?
Da i zdravstveno pokriva 100% troskova. 81 39.51%
Da,no bez indikacija rodilja placa razliku cijene. 75 36.59%
Ne, lijecnik odlucuje, no snosi odgovornost. 35 17.07%
Ne, lijecnik odlucuje, ne snosi odgovornost. 2 0.98%
Da, vec je tako, metodom mita i korupcije. 12 5.85%
Glasovatelji: 205. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2008., 19:45   #41
Quote:
babybum kaže: Pogledaj post
ja sam mišljenja da je bolje izbjeći nož ako se može, to je rana za cijeli život, a može predstavljat probleme za iduće trudnoće, osim u situacijama kada se mora napravit jer je ugrožen život mame ili bebe, a i oporavak je daleko duži
evo, upravo ovo je i moje mišljenje.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 19:50   #42
Quote:
sandraffm kaže: Pogledaj post
Cini mi se, kakva je situacija zdravstvenog sustava u njemackoj, jos malo pa carski na vlastitu zelju kase nece vise dugo placat, kao i sve drugo.........

Ja osobno mislim da zene koje imaju zelju za carskim bez medicinske indikacije, zaborave da je to operacija, i da svaka operacija ima svoj rizik, makar bila i rutinska.

Za mene carski nikad nebi dosao u obzir, naravno ako nije potreban, jer sam svijesna rizika kojeg nosi.

Osim toga, nemogu zamislit taj osjecaj da nosis mjesecima dijete u sebi, 30 min odspavas i ono je tu, mislim da je, bar za mene bitan svijesan put kroz porod, a ne da mi se odjedanput stvori dite u krilu, zamisljam to kao cudan neugodan osjecaj.
da, a često se i zaboravvi na povećane rizike loše vođenog vaginalnog poroda i loših liječničkih odluka, koji btw često završava hitnim carskim rezom... inače, ja ne poznam nijednu trudnicu, a da mi je porod opisala lijepim iskustvom, ne samo zbog bolova, bol se zaboravi, nego većinom zbog osoblja i tretmana koji su na svojoj (ranjivoj) koži tada osjetile...
da ne pričamo o tome kako je jedna od kritika hrvatskom zdr. sustavu upućena i na temu premalog % carskih rezova što bi smanjilo za cca 25% postnatalne komplikacije (između ostalog, i različite malformacije koje se u takvim porodima dešavaju, da ne ulazim u zastrašujuće dijagnoze)
Maya_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 19:52   #43
Jao ja cijeli živto maštam o carskom i to mi je bila utjeha,ali..............kad sam prije 2 god počela razmišljati kako je to uopće u trudnoči i kako je to uopće rađati,osim svega što me šokiralo što sm pročitala, epi,pucanje,šavovi,.....gledala sam klip na YT o carskom rezu, i dva dana sam bila u totalnoj komi. Zgrozila sam se kad sam vidjela da to nije niti blizu onoga što sam milsila, rukama miču trbušne mišiće...uf...da ne prepričavam.............uglavnom skužila sam da je najbolje stisnuti zube i iči prirodno jer ipak..priroda se pobrinula da to bude tako,da izađe kuda treba. I sigurno da je oporavak puuuno lakši nakon prirodngo poroda nego nakon carskog.
Tako da uz sav strah koji imam opet sam za taj prirodni,bez epi,bez epiduralne,bez dripa...samo daj bože da sve bude u redu da to stvarno bude moguče i naravno sredit ću si doktora kraj mene i babicu da me masira i muža da me drži za ruku.Hahahaha
Ali eto to sam samo ja!!
Podržavam svakoga u njegovim odlukama
Makadamija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 19:56   #44
Quote:
Torcidas kaže: Pogledaj post
Ukoliko je carski potreban onda ide po trošku zdravstvenoga kao i sada dok ukoliko trudnica želi na svoju ruku bez pravog razloga (da se nebi mučila) napraviti carski onda neka plati iznos koliko košta jedna takva operacija.

Sa tim da prije svega treba jasna pravila što sve spada u potreban carski rez (djete preko 4000g, djete na zadak, blizanci, umjetna oplodnja, omotana pupkovina oko vrata, i slično) tako da doktori nemogu opet kao i sada proizvoljno odlučivati koga poslat na carski rez a koga ne...
većina ovog što ej nabrojeno nije dostatna indikacija za carski... sve je PROCJENA liječnika... znam mnoge koje su MUKOM rodile dijete od 4.5 kg i uskom zdjelicom (jedva, dijete imalo posljedica), na zadak (mučenje prvorotkinje), koje su imale indikacije za carski obzirom na neke druge komplikacije, ali su liječnici u bolnici odbili razmotriti i išli onom: pokušajmo... (žena skoro umrla, drugo dijete ne smije imati) i sl. slučajeve...
tako da... nisam baš uvjerena u "ispravnost" svake liječničke odluke
Maya_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 19:59   #45
Quote:
Maya_78 kaže: Pogledaj post
da, a često se i zaboravvi na povećane rizike loše vođenog vaginalnog poroda i loših liječničkih odluka, koji btw često završava hitnim carskim rezom... inače, ja ne poznam nijednu trudnicu, a da mi je porod opisala lijepim iskustvom, ne samo zbog bolova, bol se zaboravi, nego većinom zbog osoblja i tretmana koji su na svojoj (ranjivoj) koži tada osjetile...
da ne pričamo o tome kako je jedna od kritika hrvatskom zdr. sustavu upućena i na temu premalog % carskih rezova što bi smanjilo za cca 25% postnatalne komplikacije (između ostalog, i različite malformacije koje se u takvim porodima dešavaju, da ne ulazim u zastrašujuće dijagnoze)
e pa onda pričaš sve sa krivim ljudima.
dođi rodi u rijeku, samo dobre i lijepe priče čujem, osoblje u rađaoni čista 10-ka, na odjelu je druga priča ali odjel je nebitan u odnosu na rađaonu
evo tri prijateljice u zadnjih godinu dana rodile i sve imaju lijepe priče s poroda
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:07   #46
Quote:
Maya_78 kaže: Pogledaj post
ja ne poznam nijednu trudnicu, a da mi je porod opisala lijepim iskustvom, ne samo zbog bolova, bol se zaboravi, nego većinom zbog osoblja i tretmana koji su na svojoj (ranjivoj) koži tada osjetile...
Zar je osoblje i tretman kod onih koje imaju carski rez bolji...?
amfibija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:12   #47
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
e pa onda pričaš sve sa krivim ljudima.
dođi rodi u rijeku, samo dobre i lijepe priče čujem, osoblje u rađaoni čista 10-ka, na odjelu je druga priča ali odjel je nebitan u odnosu na rađaonu
evo tri prijateljice u zadnjih godinu dana rodile i sve imaju lijepe priče s poroda
znam za Rijeku i čak sam i razmišljala o tome...
OK, znam da ne treba generalizirati, ali stvarno znam MASU priča (nažalost jer je bolej d aništa ne slušaš) i nijedna nije pozitivna da to "jedva čekaš"---
sorry, ali takvo je moje "second hand" iskustvo...
Maya_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:12   #48
Quote:
Blue Racer kaže: Pogledaj post
nda... ovo je istina da je tu i beba a ne samo mama. al kaj nije planirani carski jednako siguran za bebu ko i vaginalni?
ma je siguran je, ali svugdje sam čitala kako je carski veći šok za bebu nego prirodni
i, recimo, moja bemba ima laganih motoričkih poteškoća koje su obično posljedica traume na porodu. čim sam rekla da je rođena na carski odmah je doktor komentirao kako je to češće kod beba rođenih na carski.

ili kod kompliciranog i teškog vaginalnog poroda, da ne bi bilo da sam jednostrana. al ne znam koja rodilja može unaprijed znati da će joj porod bit kompliciran pa da dogovori carski umjesto toga.

eto, nisam za to da se carski može unaprijed izabrati, ali recimo, bilo bi dobro da kad postane očito da je porod mrcvarenje i da se žena ne otvara ili ne dobiva trudove da ona može tražiti (i platiti) carski odmah, a da se ne mora mučiti 10 sati (a i beba) prije toga
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:13   #49
onda sam ja bolje sreće od tebe jer sam čula samo lijepe priče, na moju sreću
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:14   #50
Quote:
amfibija kaže: Pogledaj post
Zar je osoblje i tretman kod onih koje imaju carski rez bolji...?
u fazi "rađanja" si puno ranjiviji i povodljiviji nego INAČE, a nakon carskog se IPAK možeš izboriti za neka svoja prava i biti asertivan u pravom smjeru...
kad te peru trudovi teško da si priseban i da se (ako ti netko takav nije s tobom) izboriš za svoje----
Maya_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:16   #51
Maya od kud si? pa moja frendica iz čakovca je potegla na porod u ri.... prezadovoljna je bila....
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:21   #52
Quote:
Torcidas kaže: Pogledaj post
Ukoliko je carski potreban onda ide po trošku zdravstvenoga kao i sada dok ukoliko trudnica želi na svoju ruku bez pravog razloga (da se nebi mučila) napraviti carski onda neka plati iznos koliko košta jedna takva operacija.

Sa tim da prije svega treba jasna pravila što sve spada u potreban carski rez (djete preko 4000g, djete na zadak, blizanci, umjetna oplodnja, omotana pupkovina oko vrata, i slično) tako da doktori nemogu opet kao i sada proizvoljno odlučivati koga poslat na carski rez a koga ne...

ne znam odakle ti informacije, ali koliko čujem većina se navednih slučajeva u jednom našem razvikanom rodilištu rješavala forsiranjem tzv. 'prirodnog porođaja'. zapravo sve, osim omotane pupkovine.
a rezultati su bili razni, znači i dobri i loši.
s druge strane, moglo se dobiti carski, po zahtjevu, uz nadoplatu.
inače, carski rez daleko više košta nego vaginalni porod, pa liječnici često znaju biti štedljivi, uz neizvjesne rezultate.
osobno znam za slučaj blizanačke trudnoće kod pozne prvorotkinje sa endokrinološkom dijagnozom otprije, gdje je usprkos trudničinog zahtjeva forsiran tzv. prirodni porođaj i došlo je do komplikacija.
srećom, djeca su se kasnije fenomenalno oporavila, pobijajući negativne rane prognoze pedijatara, ali moglo je završiti i drukčije. ovako, jedini je realno loš ishod što je žena prolazeći kroz dugotrajno stresno razdoblje stekla psihosomatske posljedice (nešto kao PTSP).
za što bi, u nekoj normalnoj državi, vjerojatno mogla tužiti liječnike i dobiti odštetu.
ali nažalost, mi ne živimo u normalnoj državi.

s obzirom na sav rizik, mislim da nije nimalo pametno ignorirati subjektivne osjećaje, pa i 'predosjećaje' pacijenta, a osobito kad se radi o trudnici.
i smatram da svaki pacijent, oštećen zbog liječnikovog očitog nemara ima moralno pravo udijeliti dotičnom poštene batine.
__________________
Evo nam opet banane!
protagora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:24   #53
protagora, kakve endo. probleme?
vejanka, okolica Pule... baš zbog tih loših tuđih iskustava i razmatram Rijeku iako je vjerojatnije da završim u Puli... i nadam se najboljem...
Maya_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:27   #54
Quote:
Maya_78 kaže: Pogledaj post
protagora, kakve endo. probleme?
bolesti vezane uz hormonalne poremećaje.
__________________
Evo nam opet banane!
protagora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:33   #55
Quote:
protagora kaže: Pogledaj post
bolesti vezane uz hormonalne poremećaje.
ma znam što su, ali imam i ja pa mi svi kažu da to nema veze s porođajem...
Maya_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:44   #56
Quote:
Maya_78 kaže: Pogledaj post
ma znam što su, ali imam i ja pa mi svi kažu da to nema veze s porođajem...
naravno da ima. samo, postoji mišljenje da se mogu uspješno kontrolirati medikamentima. što ne mora uvijek biti slučaj, jer su moguća individualna odstupanja, osobito pod velikim opterećenjem kao što je porođaj.
uglavnom, ako je trudnica zabrinuta za ishod, a osobito kad postoji realni rizik od mogućih komplikacija, trebala bi imati pravo na izbor.
__________________
Evo nam opet banane!
protagora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:56   #57
Quote:
protagora kaže: Pogledaj post
naravno da ima. samo, postoji mišljenje da se mogu uspješno kontrolirati medikamentima. što ne mora uvijek biti slučaj, jer su moguća individualna odstupanja, osobito pod velikim opterećenjem kao što je porođaj.
uglavnom, ako je trudnica zabrinuta za ishod, a osobito kad postoji realni rizik od mogućih komplikacija, trebala bi imati pravo na izbor.
morat ću se raspitati... moji nisu gin. prirode nego štitnjača pa svi kažu da bi sve trebalo biti ok... (nitko se ne uzrujava previše)
Maya_78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 00:26   #58
Quote:
matilda75 kaže: Pogledaj post
u cemu je problem, kaj sam krivo nekaj rekla, ili neistinu pricam, pa daj otvori malo novine pa bus vidla aktualnosti trenutacne i to nije jedini slucaj da je beba umrla, ili da je tesko ozljedena
rekla si da u hr svako malo neka beba umre na porodu. svako malo! a to je stvarno neistina.

doduše ovisi kaj tebi znači svako malo.
Blue Racer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 00:29   #59
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ma je siguran je, ali svugdje sam čitala kako je carski veći šok za bebu nego prirodni
i, recimo, moja bemba ima laganih motoričkih poteškoća koje su obično posljedica traume na porodu. čim sam rekla da je rođena na carski odmah je doktor komentirao kako je to češće kod beba rođenih na carski.
a vidiš. znači za bebu nije baš isto. eh pa dobro, ionako sam protiv carskog na zahtjev
Blue Racer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 08:47   #60
Quote:
Maya_78 kaže: Pogledaj post
većina ovog što ej nabrojeno nije dostatna indikacija za carski... sve je PROCJENA liječnika... znam mnoge koje su MUKOM rodile dijete od 4.5 kg i uskom zdjelicom (jedva, dijete imalo posljedica), na zadak (mučenje prvorotkinje), koje su imale indikacije za carski obzirom na neke druge komplikacije, ali su liječnici u bolnici odbili razmotriti i išli onom: pokušajmo... (žena skoro umrla, drugo dijete ne smije imati) i sl. slučajeve...
tako da... nisam baš uvjerena u "ispravnost" svake liječničke odluke
A što sam ja napisao? Napisao sam da u nekim slučajevima koje se zakonski reguliraju nesmije biti lječnička odluka nego da se mora odmah pristupiti carskom rezu..

Quote:
Sa tim da prije svega treba jasna pravila što sve spada u potreban carski rez (djete preko 4000g, djete na zadak, blizanci, umjetna oplodnja, omotana pupkovina oko vrata, i slično) tako da doktori nemogu opet kao i sada proizvoljno odlučivati koga poslat na carski rez a koga ne...
Znači ukoliko postoje 2 djeteta na zadak nemogu i nesmiju recimo kod mene poslati ženu na carski rez, a kod neke druge rodilje gdje je drugi doktor pokušati raditi normalan porod, nego ukoliko je zadak automatski se MORA pristupiti carskom rezu i to u periodu od 10-7 dana prije termina poroda da bi se izbjegle moguće komplikacije.
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:27.