Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija

Televizija Sve što trebam jest komad kruha i TV
Podforumi: Serije, Sapunice, Turske serije, Reality TV, Eurosong, Igre & ostalo (Eurosong)

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2011., 09:10   #41
Prvi put čujem i zvuči jako interesantno.
frostinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 16:26   #42
Hrvatski kraljevi
------------
PDF - http://hrt.hr/uploads/media/Hrvatski_kraljevi.pdf
WEB - http://hrt.hr/index.php?id=sprisavskogatrga&tx_ttnews[tt_news]=129594&tx_ttnews[backPid]=303&cHash=190c387a32
------
Hrvatski kraljevi

Ekipa na snimanju

Serijal Hrvatski kraljevi specifičan je igranodokumentarno-obrazovni projekt, koji se sastoji od sedam 50-minutnih epizoda. Ovo je prvi put u filmskoj i medijskoj povijesti Hrvatske da se ekranizira najranije i po mnogočemu najzanimljivije razdoblje hrvatske povijesti – od doseljenja u 7. stoljeću pa do kraja narodne vladarske dinastije Trpimirovića (oko 1100. godine).


Premijera „Hrvatskih kraljeva“ održat će se projekcijom dugometražnog filma (80 minuta) u velikoj dvorani „Vatroslava Lisinskog“ u Zagrebu 12. listopada 2011., a prva epizoda bit će premijerno emitirana na HRT-u 16. listopada 2011. na Prvom programu u 21.00.


BBC na hrvatski način

U ovoj jedinstvenoj seriji hrvatski vladari Trpimir, Tomislav, Stjepan Držislav, Petar Krešimir IV., Zvonimir i mnogi drugi prvi put će dobiti lica i karakter. Hrvatski će gledatelji prvi put moći vidjeti velike ranosrednjovjekovne bitke Hrvata protiv Bugara, Bizanta, Saracena i Mađara, te krunidbe hrvatskih kraljeva.

Za potrebe serije, prvi put u povijesti u cijelosti je rekonstruirana hrvatska kraljevska kruna, također prvi put u znanstvenoj i kulturnoj povijesti Hrvatske napravljene su vjerne rekonstrukcije starohrvatskih crkvi u prirodnoj veličini te glasoviti kneževski i kraljevski kameni natpisi u svojem izvornom, odavno izgubljenom obličju, što je kulturološki pothvat koji daleko nadmašuje granice pukog filmskog ili dokumentarističkog pristupa.

Svrha ovog projekta jest, uz to što će biti umjetnički dragulj, stvoriti dugotrajno obrazovno štivo za sadašnje i buduće naraštaje. Serija Hrvatski kraljevi postavlja i nove, vrlo visoke standarde filmsko-dokumentarne produkcije, koju je čak i glasoviti BBC dosezao u samo iznimnim slučajevima.

U seriji je korištena najmodernija kompjutorska 3D tehnologija (umnožavanja vojski, izrade zgrada, brodova i sličnih objekata), izrađeno je nekoliko stotina povijesnih kostima, napravljena su cijela izvorna srednjovjekovna sela u Lici i Zagvozdu, a korištena je HD te HD high-speed tehnologija snimanja.


U izradi serije sudjelovalo je gotovo tisuću ljudi, što je čini najvećim projektom u novijoj povijesti HRT-a. Iznimnost ove činjenice sastoji se, među ostalim, i od toga što je HRT na ovaj način učinio velik iskorak, budući da su veliki projekti dosad bili redovito dramskog, zabavnog ili sportskog karaktera, dok su Hrvatski kraljevi prije svega obrazovni projekt.

Iako je serija igrano-dokumentarnog tipa, u njoj ne glumi nijedan profesionalni glumac. Taj je redateljski potez rezultirao iznimno prirodnim i uvjerljivim reakcijama naturščika koji su se izvrsno snašli pred kamerama. U seriji su volonterski glumili i mnogi članovi uže televizijske ekipe HRT-a.

Glavne uloge tumače:
Kralj Tomislav – Vjeran Mišurac, novinar HRT-a
Knez Trpimir – Boško Vladović, sinjski alkar, Sinj
Knez Branimir – Mirko Penić, časnik u Hrvatskoj vojsci, Sinj
Knez Borna – Josip Tabak, student povijesti i arheologije, Mostar
Ljudevit Posavski – Tihomir Ajduković, časnik u Hrvatskoj vojsci, Sinj
Kralj Zvonimir – Aldo Tončić, profesionalni kaskader
Kralj Stjepan Držislav – Dario Mačešić, majstor tona HRT-a
Dužd Petar Tradenik/Zula – Dubravko Prugovečki, montažer serije „Hrvatski kraljevi“
Knez Mislav/Dobreša – Miro Rezić, producent serije „Hrvatski kraljevi“
Knez Domagoj/Vukota – Domagoj Burić, scenarist i redatelj „Hrvatskih kraljeva“
Ljutiša – Miro Mioč, producent „Hrvatskih kraljeva“... i mnogi drugi


Ekipa sastavljena od stručnjaka

Uz brojne hrvatske stručnjake (Ančić, Delonga, Jakšić itd), kao stručni sugovornici u seriji su sudjelovali ugledni svjetski povjesničari i arheolozi, predvođeni legendarnim profesorom Jacquesom Le Goffom, vjerojatno najvećim stručnjakom za srednji vijek ikad. U seriji gostuju profesori s Cambridgea, Oxforda, Sorbonne, sveučilišta u Pragu, Varšavi Beču itd.

Stručni savjetnici serije su dr. Neven Budak, profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i najistaknutiji suvremeni hrvatski medievist, te dr. Miljenko Jurković, također s FF-a u Zagrebu, vodeći hrvatski stručnjak za povijest umjetnosti srednjega vijeka.

Supervizor vizualnih efekata je Kristijan Mršić (Ludi rimski carevi, Osnivači crkvenih redova itd), a izvođači su tvrtke Momentum i Vizije (Ludi rimski carevi, Osnivači crkvenih redova, Show ust go on – dobitnici Zlatne arene za najbolje vizualne efekte).

Kostimografkinja serije je iskusna hrvatska filmska djelatnica Vjera Ivanković (Ðuka Begović, Bogorodica, Božić u Beču, Što je Iva snimila..., itd) koja je uz pomoć svojih kostimerki izradila nekoliko stotina prekrasnih povijesnih kostima.

Kolosalne scenografije osmislio je veliki hrvatski scenograf Ivan Ivan (Duga mračna noć, Duh u močvari, Ne daj se Floki itd).

Montažer serije je Dubravko Prugovečki, jedan od najplodnijih montažera dokumentarnih filmova u Hrvatskoj (Tajnoviti srednji vijek, Ludi rimski carevi, Rio Bravar).

Direktor fotografije je proslavljeni hrvatski snimatelj Branko Cahun (Ajmo žuti, Mišolovka Walta Disneya, Zamrznuti kadar, Hrvatski triptih, Ludi rimski carevi itd).

Producenti serije su Miroslav Rezić (Ludi rimski carevi, Osnivači crkvenih redova) i Miro Mioč (Pustinje svijeta, Rijeke Hrvatske, Svete planine svijeta).

Scenarist i redatelj je Božidar Domagoj Burić, (Tajnoviti srednji vijek, Ludi rimski carevi; autor kultne emisije Na rubu znanosti itd). Burić je ujedno skladao i odsvirao cjelokupnu glazbu za serijal.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 00:08   #43
jel ima neki podatak, kad NAPOKON ova emisija dolazi na male ekrane?
__________________
.
Maldini1899 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 02:01   #44
Petak 14. listopada nakon Dnevnika
rabbit in the moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 10:31   #45
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Scenarist i redatelj je Božidar Domagoj Burić, (Tajnoviti srednji vijek, Ludi rimski carevi; autor kultne emisije Na rubu znanosti itd).
a misak?
izgleda da netko ima kraljevski ego..samo tko?
putovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 10:49   #46
Konačno da znamo konkretno da će biti

Jedva čekam da počne.
zlatna ribica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 13:26   #47
Promo #1
http://www.youtube.com/watch?v=-rluSK-fCIo
Jay Bluebell is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 18:05   #48
ovo mi iznenađujuće dobro izgleda, kad će to, di ? mislim, na televizoru, ne u lisinskom? (nisam najupucenija sorrkač)
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 18:17   #49
Na HRT pogledaj post br. 44
riot_act is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 21:36   #50
S nestrpljenjem ocekujem...
__________________
glavom kroz zid
girra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 23:12   #51
čim sam čula za naziv serijala, bila sam zaintrigirana. a sad, kad sam pogledala i intro, stvarno jedva čekam pogledat...i stvarno se nadam da neće bit "žali bože ure vrimena" ka šta inače bude nakon pogledanih hrvatskih filmova .
tematika odlična, i napokon da pogledamo nešto malo drugačije od ostatka kaljuže zvane hrvatska kinematografija. sve u svemu
__________________
Before you diagnose yourself with depression or low self esteem, first make sure you are not, in fact, just surrounded by assholes.
not perfect is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 19:30   #52
Da nece opet odgodit? Prva epizoda je trebala krenuti jos prosle godine.
__________________
Živile naše asfaltne ceste!
BlackDwarf is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 16:50   #53
Ima li negdje popis epizoda?
__________________
“In general, remember that is we who torment, we who make difficulties for ourselves."
Eve* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 18:08   #54
Ovo bi moglo biti zanimljivo za gledati valjda nebudu odgodili.
nepoznati87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 12:13   #55
Jedva čekam.

I meni se čini da bi trebalo biti jako dobro.
Uummaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 22:57   #56
http://hrt.hr/index.php?id=sprisavskogatrga&tx_ttnews[tt_news]=129594&tx_ttnews[backPid]=1&cHash=8e87ad81c8

Ovo će biti vrhunska serija! Ima i dobar soundtrack.

Quote:
BlackDwarf kaže: Pogledaj post
Da nece opet odgodit? Prva epizoda je trebala krenuti jos prosle godine.
Sad će emitirati zato što su izbori.

Zadnje uređivanje Wild Horses : 12.10.2011. at 11:32.
patak360 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 22:22   #57
Jedva čekam.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 11:17   #58
Ja jučer bila na pretpremijeri filma

Mislim da ima ukupno oko 7-8 serija i napravili su jedan film od toga. Kak sam skužila: serije nisu podijeljeni film, nego je film zbir skraćenih serija.

Moram reći da je produkcija vrhunska!

Inače uopće ne volim hr produkciju drama-rat-tragedija-partizani filmove i još manje sapunice, ali ovo me ugodno iznenadilo jer je riječ o dokumentarcu, super produkciji, i puno uloženog truda.
Prijateljica je radila na snimanju tako da sam pratila njihov trud i prije i stvarno se ugodno iznenadila krajnjim rezultatom.
Moram reći da mi je film bio malo "tu mač" s informacijama... puno likova, godina i slično, a to nije tematika koja mene baš toliko zanima. Ali mislim da će seriju biti puno lakše pratiti jer će se radnja odvijati sporije.
Glumci amateri su super odradili posao. Puno bolje nego masa kao profi glumaca. Ima i zgodnih
Kostimografija i maska odlični.
Glazbu je isto radio Burić i nije loše bome... spoj gregorijanaca i hevi metala
Osim Kraljeva prikazuje se i život običnog puka, što mi je super zanimljivo bilo.
I po polovljenim koncima tijeka povijesti i onog što se sjećam da smo nekad bubali u školi (i po osvrtu jednog profesora s Povijesti koji je rekao par riječi prije filma), film je baziran na povijesnim činjenicama, kojih i nema tako puno - a ono što nije potvrđeno je i naglašeno kao takvo. Nema idealiziranja niti jednog lika, čak su neki kraljevi spomenuti kao dosta opaki i/ili zločesti što je zapravo i bio duh vremena.
Spomenuto je recimo kako se jedan jako po znati kralj ne zove (preziva) onakako kako su nas učili i vjerovatno još dan danas uče.

i tak...

preporučujem praćenje serijala
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 12:39   #59
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Jedva čekam.
i ja



i nadam se da će se moći negdje naći na netu, jer 2. epizodu neću moći gledati.
__________________
26111984.27032003.23102004.22092012.29092013.22082016.
M.B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 14:20   #60
Quote:
patak360 kaže: Pogledaj post
http://hrt.hr/index.php?id=sprisavskogatrga&tx_ttnews[tt_news]=129594&tx_ttnews[backPid]=1&cHash=8e87ad81c8

Ovo će biti vrhunska serija! Ima i dobar soundtrack.



Sad će emitirati zato što su izbori.
Ne mogu virovati da ljudi i dokumentarac o Hrvatskim kraljevima povežu sa izborima!?

Nije se moga emitirati prošle godine kada nije bija spreman za emitiranje! Bilo je sve snimljeno ali nije samo to dio posla. Tu se puuuuno sati potrošilo na postprodukciju tj. montažu i dodavanje vizualnih efekata a to traje pogotovo kada se sve radi na HRT-u! Svaka čast za ovaj dokumetarac jer se vidi da se može napraviti nešto kvalitetno bez da se daju pare vanjskim produkcijama!
vox is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:23.