Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2004., 15:29   #1
Zakon o lovu, lovci, odstrel - Q&A

ispričavam se ako ovakva tema već negdje postoji.

naime, radi se o tome da brojni zagrepčani i posjetitelji zagreba vikendom vole prošetati medvednicom, a u tu šetnju nerijetko vode i svoje pse. događa se da tijekom tih šetnji nailaze na lovce koji prijete da će ubiti pse i slično... zanima me, dakle, smiju li se psi u šumi puštati sa uzice? ima li lovac, i u kojem slučaju, pravo ubiti psa (kojem se vlasnik nalazi u blizini)? što ako se dogodi da lovac upuca čovjeka, ili nedajbože dete? što se uopće može učiniti u navedenoj situaciji, kad ti naoružan čovjek usred šume prijeti ubojstvom, kome ga se može prijaviti, i kakve su sankcije?
vjerojatno sam nešto zaboravila nadopunit ću se u hodu...

hvala!
Desert Eagle is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 16:50   #2
da, svi smo vec iziritirani lovcima pa bi bilo dobro znati koja su nasa prava. oni su bahati i ne prezaju od nicega!
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 13:58   #3
ako se dobro sjećam pas u šetnji mora uvijek biti na uzici i one malo opasnije vrste, koje su to nemam pojma, moraju nositi brnjicu

ako ste sreli lovce moguće je da ste zašli u lovno područje za koje su lovci dobili koncesiju. tamo se morate ponašati u korist divljih životinja a ne da pas recimo uništi neko gnijezdo ili brlog
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 14:22   #4
Post Zakon o lovu

Članak 54.

(1) Pastirski psi smiju biti u lovištu samo uz stado.
(2) Pse i mačke njihovi vlasnici, a pastiri pastirske pse, ne smiju puštati da se kreću lovištem bez nadzora na udaljenosti 300 m od nastambe vlasnika odnosno od stada.
(3) Ovlaštenik prava lova ima pravo u lovištu ukloniti pse i mačke koji se kreću lovištem protivno odredbi stavka 2. ovoga članka bez naknade vlasniku psa i mačke.
(4) Nije dozvoljeno ubiti pse koji u organiziranom lovu, na ispitima ili utakmicama pasa u gonjenju divljači prijeđu u drugo lovište.
kpt. Willard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 14:27   #5
a jebogati! lovište se nalazi u Parku prirode Medvednica koje je prošarano uzduž i poprijeko planinarskim stazama!
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 14:33   #6
lovistem! a kaj je sa obicnom sumom na cijem ulazu ne pise da je loviste! takodjer, kako planinarska staza moze biti loviste u vrijeme kad se ljudi njome krecu? da li moj pas moze u no-name sumi biti pusten a tam ne pise da je loviste!
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 14:42   #7
Članak 2.

6. Lovište - određena površina zemljišta koje predstavlja zaokruženu prirodnu cjelinu u kojoj postoje ekološki i drugi uvjeti za uzgoj, zaštitu, lov i korištenje divljači i njezinih dijelova;
kpt. Willard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 14:42   #8
http://www.hrvatski-lovacki-savez.hr/zakoni/zol.doc
kpt. Willard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 14:43   #9
Quote:
Billi kaže:
lovistem! a kaj je sa obicnom sumom na cijem ulazu ne pise da je loviste! takodjer, kako planinarska staza moze biti loviste u vrijeme kad se ljudi njome krecu? da li moj pas moze u no-name sumi biti pusten a tam ne pise da je loviste!
Šuma je svakako lovište.
kpt. Willard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 14:49   #10
Quote:
kpt. Willard kaže:
Šuma je svakako lovište.
Ček, bila sam na toj stranici, i po zakonu ispada da je lovište sve što se nalazi izvan kruga 300 metara od kuća, osim mjesta za koja se izričito kaže da nisu lovišta (nac.parkovi + prometnice)!!!
Recite mi, molim vas, da sam nekaj krivo skontala!!!
__________________
I'm too tall to be a girl, I never had enough dresses to be a lady, I wouldn't call myself a woman. I'd say I'm somewhere between a chick and a broad.
Trillian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 14:52   #11
Ja bi rekel da si u pravu.
kpt. Willard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 14:55   #12
Quote:
kpt. Willard kaže:
Ja bi rekel da si u pravu.
Meni to ne zvuči normalno!
Znači, ako generaliziramo, Hrvatska je jedno veliko lovište, a u rupama u lovištu se nalaze gradovi i nacionalni parkovi!
__________________
I'm too tall to be a girl, I never had enough dresses to be a lady, I wouldn't call myself a woman. I'd say I'm somewhere between a chick and a broad.
Trillian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 15:00   #13
u pravu si...

kad malo bolje razmislim i normalno je da je tako. sve je lovište a mi sjebemo malo pa još malo pa još malo lovišta i sve tako....

i onda to promijenio u park prirode i onda tamo gazimo, pišamo, seremo, trgamo, dimimo, cugamo i sl.
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 15:02   #14
Quote:
Trillian kaže:
Meni to ne zvuči normalno!
Znači, ako generaliziramo, Hrvatska je jedno veliko lovište, a u rupama u lovištu se nalaze gradovi i nacionalni parkovi!
Da i?
kpt. Willard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 15:03   #15
pa dobro ima li na ovom forumu koji pravnik?

ALO, MODERATOR!!!!! JESI LI TI PRAVNIK?
de odgovori nam na pitanje
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 15:04   #16
Koji dio je nejasan?
kpt. Willard is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 15:08   #17
Quote:
kpt. Willard kaže:
Da i?
Pa kaj ja znam, nekako mi se to čini pretjerano... Onda bi po toj logici kad ideš šetat u prirodu, uvijek morao imat onaj kričavo narandžasti prsluk, jerbo si čim se makneš iz grada usred lovišta!
(Naravno, ako se ne šećeš po nacionalnom parku ili uz prometnicu )
__________________
I'm too tall to be a girl, I never had enough dresses to be a lady, I wouldn't call myself a woman. I'd say I'm somewhere between a chick and a broad.
Trillian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 15:10   #18
Quote:
kpt. Willard kaže:
Koji dio je nejasan?
zanima nas (mene, barem) što ako me za vrijeme nedjeljne šetnje Parkom prirode Medvednica (u kojem, jebiga, živim), ubije pijani lovac.
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 15:15   #19
vojky je stavio novo pravilo pa ga se treba pridržavat...

dakle, lovac vjerojatno postaje osumnjičeni za neko kazneno djelo(koje ovisi o odluci državnog odvjetnika). ako uistinu postane osumnjičeni onda mu slijedi sud pa onda presuda pa onda kako mu padne grah
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 15:18   #20
koje pravilo?

ali, lovac je pucao unutar lovišta, zar ne? na to ima pravo? a imam li ja pravo hodati šumom ili ne?
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:27.