Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2006., 22:48   #1
Kako sastaviti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju?

Lijepi pozdrav svima. Htio bih sa ocem sastaviti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, kako bih izbjegao traženje nužnog djela, te bih išao na ovjeru kod suda, zato što je cca 10x jeftinije nego kod javnog bilježnika. Koliko sam shvatio, prvi korak trebao bi biti samo sastavljanje ugovora, pa me zanima da li postoji neki predložak za takav ugovor, i ako postoji, da mi na njega ukazete, a ako ne, da mi date preporuku kako da se takav ugovor sastavi. Drugi dio pitanja odnosi se na samu ovjeru, naime otac mi je nepokretan i nije ni u kom slucaju u stanju ici na sud na ovjeru ugovora. Da li je, unatoc tome, moguce na neki nacin sudski ovjeriti ugovor. (npr. da li je moguce zamoliti sutkinju da ovjeri ugovor kod kuce, ili nekaj slicno?). Unaprijed hvala svima na odgovorima.
Jack Sparrow is offline  
Old 06.08.2006., 23:08   #2
Ne kaže li se Ugovor o doživotnom uzdržavanju? Inače, javni bilježnik može ti doći u kuću i ovjeriti očev potpis, ali mislim da to dodatno plaćaš. Najbolje ti je nazvati jednog od njih i pitati, a također ti oni (javni bilježnici) mogu dati i šprancu tog ugovora jer takvih ugovora sigurno imaju među svojim slučajevima.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Old 07.08.2006., 09:12   #3
Quote:
salvador2 kaže:
Ne kaže li se Ugovor o doživotnom uzdržavanju? Inače, javni bilježnik može ti doći u kuću i ovjeriti očev potpis, ali mislim da to dodatno plaćaš. Najbolje ti je nazvati jednog od njih i pitati, a također ti oni (javni bilježnici) mogu dati i šprancu tog ugovora jer takvih ugovora sigurno imaju među svojim slučajevima.
Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju i Ugovor o doživotnom uzdržavanju su dva različita ugovora (molim, konzultiraj ZOO).
Sama ovjera potpisa i dolazak javnog bilježnika u kuću ne koštaju velike novce a prednost je u brzini.
Blossom is offline  
Old 07.08.2006., 09:25   #4
@Blossom: prema informacijama koje imam, ovjera na sudu i upis u zemljišne knjige koštaju 600-700kn, a kod javnog bilježnika 5000-6000kn. Meni je to puno...
Jack Sparrow is offline  
Old 07.08.2006., 10:24   #5
Quote:
Blossom kaže:
Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju i Ugovor o doživotnom uzdržavanju su dva različita ugovora (molim, konzultiraj ZOO).
Sama ovjera potpisa i dolazak javnog bilježnika u kuću ne koštaju velike novce a prednost je u brzini.
Nisam pravnik, ali bi me razlika baš zanimala. Možeš li mi ukratko objasniti? Po meni, laički gledano, doživotno uzdržavanje bi bilo dok god je uzdržavani živ, dok dosmrtno znači da se pokojnik uzdržava cijelo vrijeme svoje smrti.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Old 07.08.2006., 11:03   #6
@Blossom: Ok, ovjera ugovora je 50kn, ali stvar je u tome da ja taj ugovor ne znam sastaviti da bude pravno valjan, i ono kak bi se reklo, bulletproof. Tak da mi treba netko tko to zna napraviti, a pretpostavljam da je to odvjetnik, tj. javni biljeznik. Možeš li mi pojasniti što si mislio(la) pod tim da mi to ne treba? And thanks.

@Salvador: Dosmrtno - imovina uzdrzavane osobe se odmah prepisuje na uzdrzavatelja, a dozivotno - imovina se prepisuje kad uzdrzavana osoba premine. (mislim da je u sustini to to)
Jack Sparrow is offline  
Old 07.08.2006., 11:29   #7
Quote:
salvador2 kaže:
Nisam pravnik, ali bi me razlika baš zanimala. Možeš li mi ukratko objasniti? Po meni, laički gledano, doživotno uzdržavanje bi bilo dok god je uzdržavani živ, dok dosmrtno znači da se pokojnik uzdržava cijelo vrijeme svoje smrti.
Već sam objasnila razliku povodom pitanja ovog istog gusara Jacka (pogledaj topic Razlika između doživotnog i dosmrtnog...., krajem srpnja).

Mislim da ti ne treba odvjetnik, nego samo malo pomoći dobrih ljudi. A ne počneš li govoriti npr. "hvala" kad ti netko pristojno odgovori na upit (znaš onak, elementarna pristojnost, kako su nas mame učile), svakako potraži odvjetnika za pomoć.
Blossom is offline  
Old 07.08.2006., 12:32   #8
@Blossom: Thanks, jos jednom. (da imam odvjetnika vjerojatno bi mi rekao da sam se sve skupa 4x zahvalio na ovom thread-u. Arrrr. Sala - no pun intended ). No, imam jos za pitati... (Sorry, al kaj mogu kad sam tutlek za ove stvari, a ti ostavljas dojam osobe koja se zaista kuzi u ovu problematiku). Da li mi mozda mozes sugerirati gdje da potrazim kompetentne ljude dobre volje koji bi mi mogli pomoci, (ova recenica mi sad zvuci kao nesto iz krimica... ) a da zauzvrat dobiju picu, pivo ili cevape? Thanks, matey!
Jack Sparrow is offline  
Old 07.08.2006., 13:31   #9
Quote:
Blossom kaže:
Već sam objasnila razliku povodom pitanja ovog istog gusara Jacka (pogledaj topic Razlika između doživotnog i dosmrtnog...., krajem srpnja).

Mislim da ti ne treba odvjetnik, nego samo malo pomoći dobrih ljudi. A ne počneš li govoriti npr. "hvala" kad ti netko pristojno odgovori na upit (znaš onak, elementarna pristojnost, kako su nas mame učile), svakako potraži odvjetnika za pomoć.
Hvala na onom prvom odlomku, a što se drugog tiče fulala si adresu. Pristojnost bi nalagala da točno kažeš kome odgovaraš, a ne da sve ispada da je Salvador nešto zaje...
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Old 07.08.2006., 10:00   #10
Glupost!!!!!!!
Javnobilježnička ovjera potpisa (državna pristojba i nagrada javnog bilježnika) koštaju cca 46kn. Znači ovjera jednog potpisa, potpisa tvog oca, bez obzira na broj ovjerenih primjeraka. Govorimo o ovjeri zar ne. Nagrada javnom bilježniku za sastavljanje ugovora košta više (moguće i tu svotu koju ti navodiš) naime taj iznos ovisi o vrijednosti ugovora). Ali to ti ne treba.
Troškovi upisa u zemljišne knjige su uvijek isti i iznose 250,00 kn po prijedlogu za upis.
Blossom is offline  
Old 07.08.2006., 15:49   #11
Hehe. Ok. Znači, dogovorili smo se. Ak ne nađeš u NN, pišemo.
Blossom is offline  
Old 07.08.2006., 16:57   #12
Dogovoreno. Do sutra u 10 ujutro cu znat dal mogu doc do spranjce ili ne, pa se onda javim u ovom thread-u do tog vremena. Deal?
Jack Sparrow is offline  
Old 08.08.2006., 11:13   #13
@Blossom. Howdy, jel deal vrijedi? I need help...
Jack Sparrow is offline  
Old 08.08.2006., 11:29   #14
@Blossom & Jack, ako moze, molila bi i ja jednu kopiju sprance. Hvala!
Denys is offline  
Old 09.08.2006., 15:14   #15
Oprostite ako se ponavljam, već sam ovo pitanje bio postavio, ali nisam dobio jasan odgovor. Dakle, zanima me kako se u sudskoj praksi rješava porez na promet nekretnine kod prijenosa vlasništva (otac-sin) ako je u pitanju ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, jer to pitanje u niti jednom zakonu nije jasno objašnjeno; tj. da li se primjenjuje zakon koji vrijedi za ugovor o doživotnom uzdržavanju (potpuno oslobađanje poreza) ili vrijedi oslobađanje od poreza za kupnju prve nekretnine ( znači 50m2 sam oslobođen, ostalo ide na procjenu i plačam 5%).
Hvala na odgovorima.
Higijenichar is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:29.