Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2013., 11:40   #6101
nemir

Quote:
dep kaže: Pogledaj post
Znam, trebao sam držati jezik za zubima i uživati u toplini svog doma, ali nečastivi mi nije dao mira, te sam se drznuo i pred nekih 15-tak dana pohvalio CM-ov pelet set koji radi bez greške (i radio je....).

E pa sad se ispričavam svima na dezinformaciji koju sam tako bezobzirno proširio na ovom forumu.

Peleti isti, postavke iste, ja isti, kuća ista, a rešetka se tako zasere, svaka tri dana da ju jedva izvadim iz surle van!!!

E moj dep! Da je čovjek bio miran i zadovoljan, još bi bio na grani.
dankobo is offline  
Old 23.12.2013., 12:08   #6102
Quote:
dep kaže: Pogledaj post
Znam, trebao sam držati jezik za zubima i uživati u toplini svog doma, ali nečastivi mi nije dao mira, te sam se drznuo i pred nekih 15-tak dana pohvalio CM-ov pelet set koji radi bez greške (i radio je....).

E pa sad se ispričavam svima na dezinformaciji koju sam tako bezobzirno proširio na ovom forumu.

Peleti isti, postavke iste, ja isti, kuća ista, a rešetka se tako zasere, svaka tri dana da ju jedva izvadim iz surle van!!!

Pozdrav,
Drago mi je cuti jer to znaci da ima nade i za moj - u suprotnom smjeru .
Da proradi sam od sebe .
Pogledaj malo ventilator jer opcenito kod manjih okretaja se stvara sljaka (kod mene).
Pogledaj i otvore za zrak (one kvadratice) da se nosu pocepili pa nemas vise zracnu struju koju si imao. Dobrodosao u Drustvo promila .
Pozdrav
Rijeka555 is offline  
Old 23.12.2013., 15:28   #6103
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Drago mi je cuti jer to znaci da ima nade i za moj - u suprotnom smjeru .
Da proradi sam od sebe .
Pogledaj malo ventilator jer opcenito kod manjih okretaja se stvara sljaka (kod mene).
Pogledaj i otvore za zrak (one kvadratice) da se nosu pocepili pa nemas vise zracnu struju koju si imao. Dobrodosao u Drustvo promila .
Pozdrav

Nisam imao takav problem, ali eto ima logike da kod manjih okretaja stvara više šljake, ja bi možda razmislio o tome da pojačam ventilator, a pojačan propuh kompenziram možda zuggebrenzerom...

Za prvu ruku mali eksperiment gdje se otvore vratašca od dimnjaka, i pojača ventilator pa vidjet kako će to raditi...
skyman is offline  
Old 24.12.2013., 10:49   #6104
Tražeći netom nešto više podataka o zuggebrenzeru kako bi ga sam napravio jer ga nemam gde kupiti a nešto mi se ne naručuje preko neta, naleteo sam na peć na pelete koja radi bez struje i nema nikakvih pokretnih delova. Naime konstruktor je imao muku kako da ugreje punicu (omah se setih jednog člana ovog foruma) te je iskonstruisao najprostiju peć a da ona radi i da dobije potrebne sertifikate kako bi je mogao prodavati. Uostalom pogledajte sami na linkovima, jedino ostaje da li prodaju i šalju van USA ili će se neki vešti samograditelj odvažiti da sam ovo napravi.
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=Kjyf4dBViic
http://www.pelletstoveri.com/Products.html
http://www.wisewaypelletstoves.com/w...to-gallery.htm
http://www.gravityfeedstoves.com/the-stoves.html
jedanalivredan is offline  
Old 24.12.2013., 11:05   #6105
Evo ga zugbegrenzer!
http://imageshack.us/a/img841/5995/qfvc.jpg
http://imageshack.us/a/img404/5876/3sxy.jpg
i rezultat na drva
http://imageshack.us/a/img20/476/3quv.jpg
puno bolje od prijašnjih 40-42 Pa!

Zadnje uređivanje City : 24.12.2013. at 12:50.
bmwmilos is offline  
Old 24.12.2013., 11:37   #6106
I napravili smo i turbolatore za Ultimu
http://imageshack.us/a/img545/663/e6fg.jpg
http://imageshack.us/a/img7/521/4vj1.jpg

ovdje smo probavali kako stoje dok je peć radila pa smo samo zatvorili vratašca!
http://imageshack.us/a/img19/5556/lm8o.jpg

Zadnje uređivanje City : 24.12.2013. at 12:50.
bmwmilos is offline  
Old 24.12.2013., 12:16   #6107
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Nisam imao takav problem, ali eto ima logike da kod manjih okretaja stvara više šljake, ja bi možda razmislio o tome da pojačam ventilator, a pojačan propuh kompenziram možda zuggebrenzerom...

Za prvu ruku mali eksperiment gdje se otvore vratašca od dimnjaka, i pojača ventilator pa vidjet kako će to raditi...
Pozdrav,

Ako je gornji recept za mene....
Ne radi vjeruj .
Nema sto nisam probao... Ja imam CM SLE (special limited edition). Dimnjak koji je po svemu prekratak (3,5 m fifi 160) ali koji vrti ventilator kada je pec ugasena
Kazu da ima premal cug u radu a prevelik u mirovanju (vrti ventilator sam od sebe).
Kad smajim okretaje imam sljaku a kad povecam nemam plamen itd itd ...
Nema dovoljno ironicnih smajlica da sve opisem u jednom postu. Trazim ventilator za dimnjak s automatskom promjenom broja okreta radi odrzavanja konstantno jednakog cuga...
Tada cu skratiti nepotrebno dozidan dimovod

Pozz
Rijeka555 is offline  
Old 24.12.2013., 21:27   #6108
Quote:
Rijeka555 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Ako je gornji recept za mene....
Ne radi vjeruj .
Nema sto nisam probao... Ja imam CM SLE (special limited edition). Dimnjak koji je po svemu prekratak (3,5 m fifi 160) ali koji vrti ventilator kada je pec ugasena
Kazu da ima premal cug u radu a prevelik u mirovanju (vrti ventilator sam od sebe).
Kad smajim okretaje imam sljaku a kad povecam nemam plamen itd itd ...
Nema dovoljno ironicnih smajlica da sve opisem u jednom postu. Trazim ventilator za dimnjak s automatskom promjenom broja okreta radi odrzavanja konstantno jednakog cuga...
Tada cu skratiti nepotrebno dozidan dimovod

Pozz
Da znam muka je to izbalansirat s nepredvidim dimnjakom, ja sam jedva svoj stavio pod kontrolu, trebalo mi je dva dana, ako nisam jedno sto puta kombinirao položaj klapne, vratašaca i ventilatora dok nisam dobio koliki-toliki optimum...sad sam si baš naručio zugbegrenzer pa ću ostaviti ventilator tvornički, do kraja klapnu na izlazu iz peći otvorenu, a riktat sve pomoću zugbegrenzera...vidjet ću na šta će to ličiti...


Inače naletio sam na ovaj zgodni video kako bi trebao izgledati plamen kod pelet plamenika, ovdje je jedna druga peć u pitanju, ali što se tiče izgleda plamena to bi trebalo biti to, možda nekom pomogne, meni je:

http://www.youtube.com/watch?v=OEKmTtpFLNM
skyman is offline  
Old 25.12.2013., 10:28   #6109
Quote:
dep kaže: Pogledaj post
Znam, trebao sam držati jezik za zubima i uživati u toplini svog doma, ali nečastivi mi nije dao mira, te sam se drznuo i pred nekih 15-tak dana pohvalio CM-ov pelet set koji radi bez greške (i radio je....).

E pa sad se ispričavam svima na dezinformaciji koju sam tako bezobzirno proširio na ovom forumu.

Peleti isti, postavke iste, ja isti, kuća ista, a rešetka se tako zasere, svaka tri dana da ju jedva izvadim iz surle van!!!

Da je baš sve isto i da ti se sad rešetka zasrala teško malo moguće.
Kao prvo nazovi dimnjačara da ti počisti dimnjak. ( vjerovatno ti se zasrao dimnjak.
I dobro počisti peć . Pogovoto tamo gdje su turbolatori i dimovodnu cijev od peći do dimnjaka.
I otvori sa zadnje strane onaj poklopac od dimnjače da možeš od iza isprazniti pepeo.
Javi nam kako je prošlo
kolman is offline  
Old 25.12.2013., 13:04   #6110
Wink

Quote:
kolman kaže: Pogledaj post
Da je baš sve isto i da ti se sad rešetka zasrala teško malo moguće.
Kao prvo nazovi dimnjačara da ti počisti dimnjak. ( vjerovatno ti se zasrao dimnjak.
I dobro počisti peć . Pogovoto tamo gdje su turbolatori i dimovodnu cijev od peći do dimnjaka.
I otvori sa zadnje strane onaj poklopac od dimnjače da možeš od iza isprazniti pepeo.
Javi nam kako je prošlo
Bez obzira na tjedno čišćenje kotla,poklopca i svih turbulatora i godišnje čišćenja dimnjaka i dimovoda,opet će biti šljaka u rešetki, svakodnevnih čišćenjem nakon potrošenih 4 vreće peleta dnevno za kotao CM od 90 kw,uključenjem tvorn. ili štelovan.postavkama za rast temperaturi vode u kotla od 60-75 stupnja,radi smanjenju potrošnje peleta-duže vrijeme paljenje i gašenja,dok za ciklus od 59-65 stupnja ,kraće vrijeme palenje i gašenja po satu,ima puno manje šljake u rešetki,čišćenje rešetaka svakih 3-4 dana,a više potrošnja peleta po satu,..da moram birati za manju potrošnju peleta dnevno,biram svakodnevno čišćenje rešetaka ujutro ili naveče jedanput..
dadoposušje is offline  
Old 25.12.2013., 13:22   #6111
Quote:
dadoposušje kaže: Pogledaj post
Bez obzira na tjedno čišćenje kotla,poklopca i svih turbulatora i godišnje čišćenja dimnjaka i dimovoda,opet će biti šljaka u rešetki, svakodnevnih čišćenjem nakon potrošenih 4 vreće peleta dnevno za kotao CM od 90 kw,uključenjem tvorn. ili štelovan.postavkama za rast temperaturi vode u kotla od 60-75 stupnja,radi smanjenju potrošnje peleta-duže vrijeme paljenje i gašenja,dok za ciklus od 59-65 stupnja ,kraće vrijeme palenje i gašenja po satu,ima puno manje šljake u rešetki,čišćenje rešetaka svakih 3-4 dana,a više potrošnja peleta po satu,..da moram birati za manju potrošnju peleta dnevno,biram svakodnevno čišćenje rešetaka ujutro ili naveče jedanput..
Apsolutno si u prvu.
Ta šljaka na rešetki koja se pojavljuje je u biti pepeo koji se pojavljuje jer ventilator ne uspije baciti van sav pepeo u rešetki a to ovisi najviše od kvalitete peleta. Netko tko bude lijen da čisti često rešetku njemu treba pojačati rad ventilatora i onda s time neće imati toliko problema ALI će mu potrošnja biti veća. Ta veća brzina ventilatora će izaciti skoro sav pepeo a i neizgorene pelete.Kolko je sad to nekome interesantno ....
NA kraju krajeva treba biti svjestan da je pelet set montiran na kotao koji je predviđen da radi na kruta goriva. Samo gorivo (pelete) su takvi koji ZAHTJEVAJU često čiščenje i opsluživanje .
Treba biti svjestan da to nije plinski kotao ili uljni kotao ili slično gdje se održavanje svodi na jednom u sezoni grijanja.
kolman is offline  
Old 25.12.2013., 14:09   #6112
Pitanje jedno u vezi zugbegrenzera, znam da je jednom bilo rasprave o položaju zugbegrenzera...kao najbolji položaj je rečeno ispod dimovodne cijevi od peći koja se spaja na dimnjak, onaj položaj gdje su npr. vratašca za čišćenje dimnjaka...jel to točno?...e sad po nekoj logici ne bi trebalo biti važno jel ispod, iznad ili na dimovodnoj cijevi od peći...
skyman is offline  
Old 25.12.2013., 14:39   #6113
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Pitanje jedno u vezi zugbegrenzera, znam da je jednom bilo rasprave o položaju zugbegrenzera...kao najbolji položaj je rečeno ispod dimovodne cijevi od peći koja se spaja na dimnjak, onaj položaj gdje su npr. vratašca za čišćenje dimnjaka...jel to točno?...e sad po nekoj logici ne bi trebalo biti važno jel ispod, iznad ili na dimovodnoj cijevi od peći...
Pokušaj naći riješenje ovdje:

http://www.combustiontechnology.co.z...ning/draft.htm
stari1 is offline  
Old 25.12.2013., 15:57   #6114
Ne mogu se sjetiti gdje sam to našao,kad budem doma ću probat nać pdf o tome. Uglavnom najbolji položaj je na cijevi od peći do dimnjaka i to čim bliže dimnjaku. Iznad spoja cijevi je malo lošije a najlošije je ispod,kao npr. na vratašcima. Ne sjećam se zašto,ali po tom pdfu smo ga i mi instalirali i radi odlično.
bmwmilos is offline  
Old 25.12.2013., 16:04   #6115
Wink

Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Pitanje jedno u vezi zugbegrenzera, znam da je jednom bilo rasprave o položaju zugbegrenzera...kao najbolji položaj je rečeno ispod dimovodne cijevi od peći koja se spaja na dimnjak, onaj položaj gdje su npr. vratašca za čišćenje dimnjaka...jel to točno?...e sad po nekoj logici ne bi trebalo biti važno jel ispod, iznad ili na dimovodnoj cijevi od peći...
Ako je moguće,najbolje je na dimovodnoj cijevi nadomak prema otvora dimnjaka,uz uvjetom za izrez elipsastom otvoru u dimovod.cijevi,radi montaži zugbegrenzerom s pojas.nosačom.za moj slučaj,umjesto pojasnih nosača sam ugradio i zavario dodatni cijev u dimovod.cijev prema dimnjaku,vidi str.228 u slici..
dadoposušje is offline  
Old 25.12.2013., 19:15   #6116
Evo ga
http://zugbegrenzer.org/funktionswei...begrenzer.html
Na njemačkom je ali uglavnom,na poziciji 1 je vrlo dobra regulacija,a slabiji efekt provjetravanja ( durchluftungseffekt ),na poz. 2 i 3 je dobra regulacija i vrlo dobar efekt provjetravanja,a na 4 je i slaba regulacija i slab efekt provjetravanja.
bmwmilos is offline  
Old 25.12.2013., 21:37   #6117
Bog ekipo !

Hvala BMW-u na skici za ZUGBEGRENZER. Kako ga mogu ugraditi samo direktno u dimnjak( manjak mjesta na cijevi) ,znači u varijanti br.2 , zanima me cijena te spravice ili pravokutnika. Ako netko ima cijenik , hvala unaprijed.
Ujedno koristim priliku za čestitati Sretan Božić ! I želim svima mir ,ljubav i blagostanje bez obzira na boju kože,dob ,spol i vjeru .

Lipi pozdrav zi Primorja,
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Old 25.12.2013., 22:07   #6118
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Evo ga
http://zugbegrenzer.org/funktionswei...begrenzer.html
Na njemačkom je ali uglavnom,na poziciji 1 je vrlo dobra regulacija,a slabiji efekt provjetravanja ( durchluftungseffekt ),na poz. 2 i 3 je dobra regulacija i vrlo dobar efekt provjetravanja,a na 4 je i slaba regulacija i slab efekt provjetravanja.
Sad mi pogotovo ništa nije jasno, da li je bolje na poziciji 1 ili na poz 2 i 3? Šta znači efekt provjetravanja? Šta znači ono čudo na slici na cijevi između poz 1 i 2, i u dimnjaku između poz 2 i 3, klapna ili što? Google translate mi nije ništa pomogao
skyman is offline  
Old 25.12.2013., 23:33   #6119
dimnjak vam je stvarcica koja podlozna uvjetima koji se mjenjaju a sa tim i njegov cug-propuh -uzgon kako oces
vremenski uvjeti, razlika u temperaturi , vani unutra , prilikom gorenja itd.
ZUGBEGRENZER- granicnik uzgona dimnjaka ce odredit njegovu snagu uzgona koja ce ostat nepromjenjena uprkos svim promjenama koje ce se dogadat
svejedno je di ce stajat jedino je ona varijanta na vratascima neprakticna jer se cada talozi direktno na njemu

kupovni ZUGBEGRENZER koji se stavlja na cijev je Fi 180 znaci treba bar tolko bit slobodne cijevi na cjev se izreze rupa 100x100 i to je dovoljno za funcioniranje toga
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 25.12.2013., 23:44   #6120
Na 1 je najbolja regulacija,na 2 i 3 je regulacija isto dobra! Ono označeno Q1 i Q2 su presjeci cijevi ( querschnitt ) i na 1 je provjetravanje dimnjaka lošije u slučaju duge priključne cijevi ili razlike u presjeku ( površini ) q1 i q2. Provjetravanje dimnjaka se vrši uz pomoć motora na zugbegrenzeru koji kada kotao stane otvori klapnu skroz ( dodatna opcija ). Time se osigurava izmjena zraka u dimnjaku prilikom perioda mirovanja kotla.
Mislim da nema velike razlike između 1,2 i 3 kada je riječ o jednoj peći na jednom dimnjaku. 4 se ne savjetuje zbog loše regulacije i lošeg provjetravanja,jedino u slučaju peći na kruta goriva i izvana izoliranog dimnjaka ( tako piše )!
Mi smo ga montirali na pola cijevi od peći do dimnjaka cca i uz malo podešavanja kontra utega za balansiranje težine klapne da se zatvara sasvim lagano i onog tanjeg utega za regulaciju protoka uspjeli smo dobiti 19Pa konstantno. Kada su peć i dimnjak hladni klapna je zatvorena,kada se peć naloži i gori full na drva da zgrije spremnik klapna je u vodoravnom položaju ali uspije održati 19Pa,poslije padne na cca 45 stupnjeva kad peć postigne oko 75 na vodu.
Sada Ultima radi cijelo vrijeme sa skroz otvorenom klapnom na izlazu iz kotla!
bmwmilos is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.