Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2007., 21:37   #1
Pitospora (Pittosporum tobira)

Jel' zna netko gdje bih u Zagrebu mogla kupiti sadnice pitospore?
Ponijela sam par reznica s mora, ali bojim se da ipak neće preživjeti put

terra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2007., 12:19   #2
Pogledaj u MBM-a

ja san u njihovom centru u Splitu kupija tobirovac u obliku kugle za nekih 100tinjak kuna
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 15:25   #3
Fala ti... maloprije sam ih zvrcnula, imaju... veselim se shoppingu :-)
witch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 15:44   #4
mersi boku
terra_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 15:35   #5
I ja sam nabavila preko jedne žene u Malom Lošinju sadnicu da bih prije par mjeseci naletina u Metrou. Cijena je bila smiješna nekih 20 tak kuna. I naravno kupila sam si jednu jer od viška glava ne boli.
p.s na otoku Krku sam vidjela toliko Pitosporuma posađenih u one velike žardinjere na ulicama, ljudi prolaze ali mi je bilo žao da vadim kad već imam dva komada.
Kad ideš na more pa malo baci pogled ......
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 15:40   #6
To nije biljka za kontinentalnu sadnju (osim kao lončanica).
Conmaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 16:34   #7
Eh, samo da javim ukratko..Pitosporum koji sam dobila je ove godine prvi puta cvao..jako sam ponosna. Ovaj drugi koji sam kupila - još uvijek nije ali fino napreduje. Jako volim Pitosporum zbog lijepih cvjetova i lijepog mirisa
__________________
Moj pas nije Haski, moji pas je Aljaški malamut :)
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 12:03   #8
hm. ja kupila jučer. što znači u lončanicu? mora preko zime u kuću?
piknja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 15:57   #9
Pozdrav svima!
Raste, raste biljka na kontinentu. U Čakovcu pokraj jednog vrtića prekrasan primjerak stabla Pitosporum...a u centru ima prekrasnih grmova.
Moje pitanje, poznavateljima bilja...dal postoji posebne sadnice stabla i posebne za grmove? ili to ovisi o nečem trećem?
hvala na odgovoru...
kompozitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 18:52   #10
Pitospor-pittosporum tobira

Zanima me da li netko zna nešto o pitosporu, imam na moru kućicu i vidim da dosta ljudi ima kao živicu pitospor, Kada se može saditi i kako brzo raste, održavanje i sl.
sanjuška67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2019., 12:08   #11
Imam Pitosporu u dvorištu..
Jednu kao stablo, veliku, i par komada u nizu kao ogradu, visine skoro dva metra..Ispod nje ne rastu novi izboji..
Međutim ne mogu nikako presaditi u novu biljku..
Skoro sve drugo mi je uspjelo, ružmarini, lavande..

Pokušao sam sjemenkama i reznicama, u bilo koje doba..
Jednostavno se ne primaju novi izdanci..

Savjet?
Monro is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2019., 12:17   #12
Quote:
Monro kaže: Pogledaj post
Imam Pitosporu u dvorištu..
Jednu kao stablo, veliku, i par komada u nizu kao ogradu, visine skoro dva metra..Ispod nje ne rastu novi izboji..
Međutim ne mogu nikako presaditi u novu biljku..
Skoro sve drugo mi je uspjelo, ružmarini, lavade..

Pokušao sam sjemenkama i reznicama, u bilo koje doba..
Jednostavno se ne primaju novi izdanci..

Savjet?
Reznicama se razmnožava sredinom i krajem ljeta. Ukorjenjuj u finom supstratu a možeš koristiti hormon za zakorjenjavanje, praškasti ili u gelu.
Sjemenom u proljeće.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2019., 12:27   #13
Ma probao sam reznicama kažem..
Cijelo ljeto prošlo sam kidao i sadio reznice..

Nula bodova..Doduše sadim u čistu zemlju, ovu što kupiš u dućanima za cvijeće..Sve drugo uspije..

Kako sjemenke posaditi, odnosno kad ih ubrati..Jer pitospora ima kao veliku bobicu koja kad dozrije i otvori se, ima u sebi male sjemenčice..
Ni sa njima mi nije uspjelo..

Ovo sa hormonima mi je špansko selo..
Monro is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2019., 12:39   #14
U knjizi Abeceda vegetativnog razmnožavanja za pitosporu kaže:

"Ljeti odrežite vrhove već očvrsnulih bočnih izboja. Odstranite nekoliko donjih listova i vrhove reznica.

Posadite pod stakleni pokrov u mješavinu pijeska i treseta (optimalna temperatura: od 18 - 20 stupnjeva C).

Ujesen posadite zakorijenjene reznice (imat će nove listiće) u posude ispunjene humusom i držite ih pod staklenim pokrovom preko zime (optimalna temperatura: od 5-10 stupnjeva C).

Sljedećega proljeća ukopajte posude u vrt i uzgajajte tako godinu dana prije sadnje na stalno mjesto."

Meni se čini dosta zahtjevno, isplati se npr. za dobivanje velikog broja biljaka za živicu i sl. Inače, gubljenje vremena.
hours is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2019., 13:18   #15
Ja sam margotiranjem razmnožavala euonymus, ali na njemu se točno vide kvržice na stabljici iz kojih će se razviti korjenčići. Može pokušati i s pitosporom, možda uspije.
hours is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2019., 14:16   #16
Ja sam pitospore razmnožila bobicama. Jedne kasne jeseni sam skinula posve zrele bobice s jednog stabla u Baškoj Vodi i zabola u zemlju (zaboravila sam koliko duboko, bilo je pred par godina... ali nisam sigurno sasvim malo, nego nešto dublje - oko 5 cm možda?)

Nisam brojila koliko sam ih stavila, ali već je na proljeće niklo hrpu mladih biljčica, imala sam osjećaj da su sve niknule. Posadila par komada sebi (vikendica u Dalmatinskoj zagori, nije najidealnija klima, ali ako je na zaštićenom mjestu, uspijeva), a ostalo podijelila svim susjedima, jedva sam ih sve udomila!

Također, nevjerojatno, ali vidjela sam i u svom kvartu ovdje u Zagrebu jako lijepu, već veliku pitosporu. Ali... raste na jaaako zaštićenom mjestu, u samom kutu jednog vrta ograđenog prema sjeveru i istoku zidom visokim oko 1,5 m, okrenuta na jug... Sad već uveliko raste iznad zida, ali dok je bila mala/mlada, bila je sasvim zaštićena i ojačala je, očito dovoljno, da sad podnosi i veću izloženost hladnoći u gornjem dijelu stabla, dok je donji dio biljke i dalje zaštićen zidom. Nisam zapamtila i nisam vidjela zamataju li vlasnici zimi izloženu krošnju. Baš ću ove zime pogledati.

Inače, imaju u istom vrtu i lijepo razvijenu palmu, ne znam točno koje vrste.
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.