Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2011., 22:13   #141
jagoda ti je u fazi cvatnje, lijepa. blijed list? moja coravost ili losa slika. kritike za slampavo postavljenu foliju.

inace, sadnice, kad imas svoj jagodnjak se ne kupuju. fino iscupas vrijeze, to su ti oni izboji koji divljaju iz maticnog grma jagode i sire se poput korova. zasadis u praznu rupu odjednom 3 i evo ti rasada. inace, tako sma ja sadila. sto se frigo sadnica tice, uhuhuhu, meni je znala stici odmrznuta jagoda, polutrulog korjena. dobro, to sma sve bez pardona vratila dobavljacu.

sivkic, ja sma sa dzemom jagode krenula prije nekih 7 godina. malo odvrti situaciju unatrag 7 godina. za veliko trziste-premalo dzema. a kod nas svaka baba pece pekmeze. istrijani i dalmatinci mogu prodati i govno ako zele. znas, ja zivim u podravini, gledam u park prirode koji je u madzarskoj, turista i turizma nema. ducana zdrave hrane nema. vremena za obilazenje ducana po zagrebu nisam imala, netko mora i raditi. lokalna zajednica? molim vas. da sad imam jagodu i da krenem u preradu ( pogon kosta, dozvole i ostali marifetluci da vrisnes, ideja odbacena u startu) znala bih sto bih napravila. iza sebe imam zadrugu i gomilu proizvodjaca. sad da. a prije 7 godina, hm.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 13:15   #142
List nije blijed to je malo bijelo od prskanja zastitom,slika jest dosta losa ali ona je tu samo da bih ti mogao lakše objasniti u kojoj su fazi moje sadnice. Morao sam nesto kupiti PRVI put to sadim e sad sledecu plantazu sam proizvodim zivice naravno uz tvoje savjete.
To sa dzemom isto ne ide,necemo mi imati toliko jagode a i ovde na selu moze se sve prodati ja vec imam nesto naruceno od rodbine,komsija i kolega sa posla., a vjerujem da je i to riješenje za manju kolicinu jagode.
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 22:18   #143
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
sivkic, ja sma sa dzemom jagode krenula prije nekih 7 godina. ...
Sve mi je jasno.Zato sam i napisao da ne mogu i da nemaju svi iste mogućnosti za prodat svoje proizvode što je žalosno.Izgleda da je uvijek prisutno ono tko želi i radi taj može slabo prodat a tko ima gdje prodat i po dobroj cijeni taj neće radit.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 17:02   #144
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Sve mi je jasno.Zato sam i napisao da ne mogu i da nemaju svi iste mogućnosti za prodat svoje proizvode što je žalosno.Izgleda da je uvijek prisutno ono tko želi i radi taj može slabo prodat a tko ima gdje prodat i po dobroj cijeni taj neće radit.
a dzem je bio fantazija. svjeze ubrana, dobro oprana i ociscena svjeza, zrela jagoda, koja se prvo 24 sata malo pacala u seceru, zatim je isla u kotao, malo se dinstala, kad je zavrela proradio je mikser a ja kopletna ostala pospricana vrelim jagodama, zatim sam dodala malo zelatine i limunske kiseline. klinci u vrticima su se najeli dzema ( donirala sam svakome tko je htio i nije htio), klinci u skoli i da ne pricam. istina bog, nesto sam sitno i prodala ali to je sve zanemarivo. na kraju sam nakon par godina pronasla u nekom kutu skladista par tegli koje neces vjerovati-nisu se pokvarile. bez konzervansa i kaj ti ja znam cega sve ne. sad me pitaju imam li dzema-prosla mica s kolacima. nudila sam ja i trgovinama no, nisam za pocetak imala certifikat (?) nisam imala kolicine, nisam imala ovo, nisam imala ono. na kraju sam sve poslala k vragu.a danas su uvjeti za preradu malo preskupi, od objekta, masine, dozvola, uvjeta. a meni zao zbog toga.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 22:29   #145
To je jedino što volim, bez konzervansa po bakinom starinskom receptu ali i bez miksera onako po domaći pa da ima i komada jagode.Ove "modrne" ni ne pogledam a kamoli da kupim.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 20:35   #146
Pozdrav ekipa,

budući sam početnik u uzgoju jagoda, dobro bi mi došla pomoć i pokoji savjet,a vidim da ovdje ima znalaca . Lani, u 8.mj. sam zasadio jagodu Clery, nešto manje od 1000 kom, folija i sistem kap po kap. Tretirao sam ih kako treba, zaštita i prihrana po "jusu" što bi se reklo , pokrio zimus paučinom, očistio prije koji mjesec i sada su na rodu. Stvarno su lijepe, ima ih dosta, taman počele crvenkiti, prvo branje očekujem za par dana. Na nikakve bolesti nisam naišao i stvarno sam zadovoljan, ali...uvijek postoji neko ali...nešto mi ih jede, baš plodove i to one što su se počeli rumeniti. Glavori, miševi, ptice..?? Posuo sam sumpora uokolo, pobacao kolačiće za miše, na štapove nabio kese da klepetaju na vjetru... šta bi moglo biti? Koji način još postoji? Da dežuram noću ili kažu u rano jutro pa da tada vidiš koja je štetočina Baš sam ljut jer je sve dobro krenulo i ovako te pred berbu nešto izneredi
Ako znate još kakav način suzbijanja gamadi, dobro bi mi došla pomoć.
Zahvaljujem unaprijed
ruzinavi_brod is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 21:01   #147
Quote:
ruzinavi_brod kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,

budući sam početnik u uzgoju jagoda, dobro bi mi došla pomoć i pokoji savjet,a vidim da ovdje ima znalaca . Lani, u 8.mj. sam zasadio jagodu Clery, nešto manje od 1000 kom, folija i sistem kap po kap. Tretirao sam ih kako treba, zaštita i prihrana po "jusu" što bi se reklo , pokrio zimus paučinom, očistio prije koji mjesec i sada su na rodu. Stvarno su lijepe, ima ih dosta, taman počele crvenkiti, prvo branje očekujem za par dana. Na nikakve bolesti nisam naišao i stvarno sam zadovoljan, ali...uvijek postoji neko ali...nešto mi ih jede, baš plodove i to one što su se počeli rumeniti. Glavori, miševi, ptice..?? Posuo sam sumpora uokolo, pobacao kolačiće za miše, na štapove nabio kese da klepetaju na vjetru... šta bi moglo biti? Koji način još postoji? Da dežuram noću ili kažu u rano jutro pa da tada vidiš koja je štetočina Baš sam ljut jer je sve dobro krenulo i ovako te pred berbu nešto izneredi
Ako znate još kakav način suzbijanja gamadi, dobro bi mi došla pomoć.
Zahvaljujem unaprijed
Dok ti neko ne pomogne a to ce biti teta elza sigurno ona ovde rastura mene zanima "gdje ti je plantaza" pa branje ocekujes za par dana kod mene mozda za 15 ili 20 dana a isto je Clery.
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 21:29   #148
Quote:
ruzinavi_brod kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,

budući sam početnik u uzgoju jagoda, dobro bi mi došla pomoć i pokoji savjet,a vidim da ovdje ima znalaca . Lani, u 8.mj. sam zasadio jagodu Clery, nešto manje od 1000 kom, folija i sistem kap po kap. Tretirao sam ih kako treba, zaštita i prihrana po "jusu" što bi se reklo , pokrio zimus paučinom, očistio prije koji mjesec i sada su na rodu. Stvarno su lijepe, ima ih dosta, taman počele crvenkiti, prvo branje očekujem za par dana. Na nikakve bolesti nisam naišao i stvarno sam zadovoljan, ali...uvijek postoji neko ali...nešto mi ih jede, baš plodove i to one što su se počeli rumeniti. Glavori, miševi, ptice..?? Posuo sam sumpora uokolo, pobacao kolačiće za miše, na štapove nabio kese da klepetaju na vjetru... šta bi moglo biti? Koji način još postoji? Da dežuram noću ili kažu u rano jutro pa da tada vidiš koja je štetočina Baš sam ljut jer je sve dobro krenulo i ovako te pred berbu nešto izneredi
Ako znate još kakav način suzbijanja gamadi, dobro bi mi došla pomoć.
Zahvaljujem unaprijed
Puževi golaći.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 23:44   #149
meni su jagode zderale zabe. da, neces vjerovati. fino popapaju da je milina. nadalje, kaos ti mogu napraviti mravi. puzeve golace nisam imala pa ne mogu raspravljati o njima. problem zaba nisam uspjela rijesiti jer je 50 m od plantaze bara a drava je 200 m zracne linije.

kaj su popapale, popapale su. nisam se pretjerano uzrujavala debelo svijesna cinjenice da ne mogu nista promijeniti.( meni su prilikom micanja folije i sustava za navodnjavanje problem bile zmijurine. zato, upamtite taj sitni podatak, obozavaju se zavuci ispod folije i grijati. a to ljeto kad sam skidala foliju bile su paklene vrucine.)
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 00:04   #150
Nusko79, "plantaža" je u Dubrovniku (točnije selo iznad Du, na nekih 350 m nadmorske), a budući mi je ovo prva berba od oka sam rekao za par dana jer je jedan dio počeo crvenjeti, pa je to samo pretpostavka, kad krene stvarno berba, reći ću ti Kakve su tvoje, jel napreduju?

Znači mogu biti puževi golači? Za njih nema pomoći?

A žabe, da, mogle bi i one biti, iaoko bare nisu baš jako blizu. Moguće da su i kornjače, njih isto ima.
A okoliš mi je šuma i to je problem.
Za zmije sam čuo da se znaju podvuć pod foliju.

Teta-elza, a ono za ptice i vodu, na nekoj stranici si napisala da to pali? Staviti između redova posude s vodom, pa će ptice na vodu, a jagode ostaviti na miru, jesam li dobro shvatio?
ruzinavi_brod is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 18:36   #151
Quote:
ruzinavi_brod kaže: Pogledaj post
Nusko79, "plantaža" je u Dubrovniku (točnije selo iznad Du, na nekih 350 m nadmorske), a budući mi je ovo prva berba od oka sam rekao za par dana jer je jedan dio počeo crvenjeti, pa je to samo pretpostavka, kad krene stvarno berba, reći ću ti Kakve su tvoje, jel napreduju?

Znači mogu biti puževi golači? Za njih nema pomoći?

A žabe, da, mogle bi i one biti, iaoko bare nisu baš jako blizu. Moguće da su i kornjače, njih isto ima.
A okoliš mi je šuma i to je problem.
Za zmije sam čuo da se znaju podvuć pod foliju.

Teta-elza, a ono za ptice i vodu, na nekoj stranici si napisala da to pali? Staviti između redova posude s vodom, pa će ptice na vodu, a jagode ostaviti na miru, jesam li dobro shvatio?
Za puževe nabavi pužomor a žabe,kornjače,zmije i ptice ne smiješ uništavati .
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 00:21   #152
Quote:
ruzinavi_brod kaže: Pogledaj post
Nusko79, "plantaža" je u Dubrovniku (točnije selo iznad Du, na nekih 350 m nadmorske), a budući mi je ovo prva berba od oka sam rekao za par dana jer je jedan dio počeo crvenjeti, pa je to samo pretpostavka, kad krene stvarno berba, reći ću ti Kakve su tvoje, jel napreduju?

Znači mogu biti puževi golači? Za njih nema pomoći?

A žabe, da, mogle bi i one biti, iaoko bare nisu baš jako blizu. Moguće da su i kornjače, njih isto ima.
A okoliš mi je šuma i to je problem.
Za zmije sam čuo da se znaju podvuć pod foliju.

Teta-elza, a ono za ptice i vodu, na nekoj stranici si napisala da to pali? Staviti između redova posude s vodom, pa će ptice na vodu, a jagode ostaviti na miru, jesam li dobro shvatio?
neces vjerovati ali pali. ptice su zedne, upravo sam doputovala iz dalmacije i ubila se kopajuci vrt, zemlja je uzasno suha, premda je kisica u zadnja 3 dana pomalo padala.

ptice napadaju plodove, hrane se i utazuju zedj. stavi lavore sa vodom u cik-cak razmaku po redovima. za par dana vidjet ces pticje perje u lavoru. dolaze, piju," kupaju se". gledala sam svojim ocima. i ne diraju plodove. ja to radim vec godinama na jabukama. istina bog, nasetam se ali sacuvam prve plodove. ptici ne mozes objasniti da radi stetu. ona je zedna. i snalazi se kako zna i umije. probaj pa nam dojavi.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 11:48   #153
Quote:
ruzinavi_brod kaže: Pogledaj post
Nusko79, "plantaža" je u Dubrovniku (točnije selo iznad Du, na nekih 350 m nadmorske), a budući mi je ovo prva berba od oka sam rekao za par dana jer je jedan dio počeo crvenjeti, pa je to samo pretpostavka, kad krene stvarno berba, reći ću ti Kakve su tvoje, jel napreduju?

Znači mogu biti puževi golači? Za njih nema pomoći?
i meni je prva godina(berba) jagode izgledaju super,do berbe ima jos puno nemogu to procijeniti.Ja imam problema sa krticama a za puzeve sam pronasao ovo...


#1: Puževi vole pivo.Kao i mnoge vrtne štetočine imaju izvanredno razvijen njuh koji sljede.Puža balavca,a i običnog vrtnog puža,namamite u pivsku klopku.U blizini biljaka koje želite zaštititi,ukopajte praznu limenku u razini tla.Napunite je mješavinom od pola šalice piva,šalice vode i žličice smeđeg šećera.Puževe će privući miris piva u kojem će se utopiti.Puž balavac ne bira što će jesti jer je proždrljiv i teže ga se riješiti nego običnog puža.

#2: Oko nježnih biljaka postavite komade kore grejpa unutarnjom stranom prema tlu.Puževi će se skupljati pod korom odakle ih onda možete skupiti i premjestiti na neko drugo mjesto,daleko od vašeg vrta.

#3: Oko biljke pospite piljevinu kao prepreku,jer puž balavac ne voli puzati preko piljevine.

#4: Puževi neće puzati preko drobljenih ljuski jajeta,taloga kave,oštrog pijeska ili mrvljenog kamena pa stoga pospite takve materijale oko biljaka koje želite zaštititi.Pokušajte i s pepelom od ogrjevnog drva(ne stavljajte pepeo ugljena ili antracita jer sadrže štetne tvari koje uništavaju biljke i zagađuju tlo).Za razliku od ugljena,pepeo drva sadrži dosta kalija,kao i elemenata u tragovima,neophodnih za rast vaših biljaka.

#5: Ako su biljke koje bi puževi rado pojeli u posudama,premažite rubove posude naftom ili petrolejom.Puževi se nikad neće moći popeti u posudu.
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 21:55   #154
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
Što se tiče toga da li ima ili nema moram te upozoriti da ipak ima.Prošle godine kada se pojavio taj oglas moj kolega cvijećar mi se pohvalio da je naručio pedeset komada.Ja sam ga naravno ismijavao jer sam bio uvijeren da je to patka,no međutim kasnije se pokazalo da to i nije tako loše pa sam se morao pokunjiti ne bi li se kod njega ogrebao za koju sadnicu.Naravno da sam dobio i tada sam posadio po tri sadnice u posude fi 40 i stavio ljestvice kao potporanj i mogu vam reći da sam se oduševio.Kod svakog zalijevanja sam dodavao gnojivo 13-5-20+7Ca+2Mg i rezultat je bio da sam imao izvanredan ukras,jer su izrasle gotovo jedan metar u visinu a pored toga i cijelu godinu sviježih jagoda i to vrlo ukusnih.E sad odoh, jer vjerovali ili ne, sad sam se sjetio da na njima ima još plodova(.naravno u grijanom plasteniku)
Slažem se sa salom a da nebi puno priča pogledajte slike
http://www.google.hr/search?q=climbi...w=1646&bih=852

Isto se slažem sa Saletom ovoliki rod obavezno prati prehrana u svakom zaljevanju.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 19:45   #155
ljudi, imali smo dva dana temperaturni minus. da li ste imali stete u jagodama i kako ste ju sanirali?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 22:12   #156
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ljudi, imali smo dva dana temperaturni minus. da li ste imali stete u jagodama i kako ste ju sanirali?
MRAZA bilo silu, jagode pred zrenje ali nevidim da je ista stradalo valjda ga folija na zemlji sacuvala i naravno dragi Bog
krompir pola metra dalje a stradao kao da ga je neko vrelom vodom polio.
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 21:54   #157
ajf hvala dragom bogu ako ti nije nista smrzlo. mom prijatelju u velikoj gorici otisla berba za ovu godinu. tebi
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 22:27   #158
Evo i mene.
Nama je isto jednu jutro bio mraz, ali jagode nisu ni osjetile, a patate kao da su izgorile al onda došla dobra kiša pa pogodovala patatama, al nije jagodama...uf, poljoprivreda.
Mi smo u zadnja tri dana uspjeli ubrati 6 kg jagoda. Budući nam je ovo pokusna godina, ne znam se ni snaći ni ocijeniti jel to malo, kad će sljedeća tura...samo čekam pa što dragi Bog da. Ima svega, tamno crvenih, manje crvenih, zelenih, ogromnih, malih...šaroliko društvo.
Inače smo doznali što nam ih jede...kosović! Stavili smo strašila na sve strane, razapeli trake od video kazeta, pa se nadamo da se poplaše barem malo.
ruzinavi_brod is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2011., 18:20   #159
Ljepi pozdrav svima na forumu!
Nova sam ovdje... imam pitanje na koji neznam odgovor, citam, citam ali odg. ne nalazim

Ovako; cula sam da samo prve 2 mlade sadnice od maticne biljke sa vrijeza se isplate saditi dalje! A da su ostale skart.. Sada me zanima dali je to uistinu tako???
Naime nasad od prosle godine sam premjestala i posadila SVE sadnice! I ove godine imam jagode koje nose plod bogato!, ali isto tako biljke bez cvijeta i ploda, i one mi samo pruzaju mladice! Nisam obiljezila niti jednu sadnicu koja je bila na kraju vrijeza pa nemogu biti sigurna da su to te sadnice!
Svi ih naravno strasno volimo jesti, djeca pogotovo pa bih i ove godine prosirila nasad
Pitanje; dali da sada odmah pocupam biljke bez roda, ili da im dam jos sansu jedni godinu? i dali mi se isplati saditi njihove mladice i sve ostale vrhove vrijeza? osim one 2 blizu maticne biljke?
Unaprijed se zahvaljujem na savijetima! http://137
leladany is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 19:15   #160
Quote:
leladany kaže: Pogledaj post
Ljepi pozdrav svima na forumu!
Nova sam ovdje... imam pitanje na koji neznam odgovor, citam, citam ali odg. ne nalazim

Ovako; cula sam da samo prve 2 mlade sadnice od maticne biljke sa vrijeza se isplate saditi dalje! A da su ostale skart.. Sada me zanima dali je to uistinu tako???
Naime nasad od prosle godine sam premjestala i posadila SVE sadnice! I ove godine imam jagode koje nose plod bogato!, ali isto tako biljke bez cvijeta i ploda, i one mi samo pruzaju mladice! Nisam obiljezila niti jednu sadnicu koja je bila na kraju vrijeza pa nemogu biti sigurna da su to te sadnice!
Svi ih naravno strasno volimo jesti, djeca pogotovo pa bih i ove godine prosirila nasad
Pitanje; dali da sada odmah pocupam biljke bez roda, ili da im dam jos sansu jedni godinu? i dali mi se isplati saditi njihove mladice i sve ostale vrhove vrijeza? osim one 2 blizu maticne biljke?
Unaprijed se zahvaljujem na savijetima! http://137


ja sam zasadila gomiletinu mladih sadnica bas iz vrijeza. i nisam gledala koju generaciju sadim, 1.,5. ili 75. isle su 3 vrijeze u rupu na foliji, primile se i rodile. najjeftiniji rasad. nije rodila,nema cvijeta iz vrijeze? rodit ce. samo ti sadi i ne boj se. rodit ce ona.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:39.