Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2014., 15:37   #5781
Pa šta je s njima? I onaj prvi koji ih je dobio ih je porazbijao.
Mislim da je najvažnije biti dobar i ganjati sreću.
Kako, kuda, to svatko po svojoj prirodi neka nađe.
Ono is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 15:40   #5782
Quote:
Ono kaže: Pogledaj post
Pa šta je s njima? I onaj prvi koji ih je dobio ih je porazbijao.
Mislim da je najvažnije biti dobar i ganjati sreću.
Kako, kuda, to svatko po svojoj prirodi neka nađe.
Pardon, pomislio sam da ste religijaš.
alfabet321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 15:46   #5783
Pa sve je to za ljude.
Mislim da su i religijašu najvažnije dobrota i sreća.
To ipak i je ono za što se Bog bori, a religijaš valjda istu borbu vodi.
Ono is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 17:39   #5784
Quote:
Ono kaže: Pogledaj post
Pa sve je to za ljude.
Mislim da su i religijašu najvažnije dobrota i sreća.
To ipak i je ono za što se Bog bori, a religijaš valjda istu borbu vodi.
Prevarili bi ste se, imate ovdje na forumu primjera da to nije tako koliko hoćete.
alfabet321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 20:16   #5785
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Kako se auto kreće,zamolio bih te da opišeš proces.Ili kako radi TV,kompjuter.Ugrubo.
Hajde da preskočimo dio gdje ja opisujem rad uređaja i odimo odmah na poantu. Pretpostavljam da je poanta da i ti uređaji rade sami od sebe, iako su stvoreni od strane ljudi? Stoga i prirodni procesi i živa bića isto rade sami od sebe, a očito ih je stvorio bog?

Usporedba nije dobra iz dva ključna razloga. Prvo, automobili se ne razmnožavaju uz sitne greške koje vode do varijacija, na osnovu kojih okolina selektira bolje i ljepše. Drugo, možemo dokazati da su stvarno umjetno napravljeni time što promatramo proizvodni proces i ljude koji ih rade.

Unatoč tome što je usporedba promašaj, razumijem dojam da je živi svijet dizajniran od neke inteligencije. Svatko tko se dobro upozna s detaljima kako funkcionira stanica se mora začuditi kako je moguće da je to nastalo prirodnim putem.

Međutim, proturječnost je u tome što sve vodeće religije prikazuju svoje bogove kao savršene i svemoguće, a kreacija im očito nije savršena. Stanica koliko god da je fascinantna, ima i dosta mana, naš krasan planet je pun vulkana i elementarnih nepogoda, a iz svemira nam padaju meteori. Krateri po Mjesecu su dokaz da su se zbivali kataklizmički sudari i u prošlosti po svim planetima i mjesecima sunčevog sustava.

Kad bi odgovor vjernika bio "bog nije svemoguć i griješi" ili "bogu se ne da to bolje raditi", onda i ne bi bilo previše debate, obzirom da trenutna egzistencija u skladu sa bogom koji radi greške. Pa tko želi vjerovati neka vjeruje.

Umjesto toga, pričaju nam priču o dvoje ljudi i anđelu koji su se ničim izazvani odlučili pobuniti protiv svemogućeg stvoritelja, iako su znali cijelo vrijeme da bog sve zna, i da je pobuna besmislena.

Znamo kako je to onda išlo...uglavnom, svijet oko nas ne ukazuje da ga je složio dobri i svemogući bog. Tvoji argumenti vrijede jedino ako zagovaraš površnog ili zlobnog boga. Zar dobri i svemogući bog nije mogao smisliti egzistenciju s razvojem događaja koji ne bi zahtjevali da ljudi prolaze kroz tisuće godina patnji i da se hrpa anđela ne pobuni? Ne znam, možda da ih je napravio pametnijima? Tko se buni protiv svemogućeg boga ako nije glup kao šlapa? Pazi da ti ljudi i anđeli za razliku od nas ateista znaju 100% da je to biće stvarno. Ali eto

U tome je problem: kreacija nije nimalo savršena, a objašnjenje zašto je to tako je mnogima neuvjerljivo.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 22:06   #5786
Quote:
alfabet321 kaže: Pogledaj post
Prevarili bi ste se, imate ovdje na forumu primjera da to nije tako koliko hoćete.
Ima svega ovdje na forumu, a najviše onih koji vole biti u pravu.
Ali u RL su to sve drugačiji ljudi.
Nisu tako jednodimenzionalni kakvima se čine u ovom uskom mediju.
Ono is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 23:11   #5787
...je taj što mi razmišljamo i komuniciramo na ovaj način...a ima, braćo i sestre, još mnogo načina...
__________________
od mog graha ostaješ bez daha :)
koloserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 08:34   #5788
Quote:
koloserum kaže: Pogledaj post
...je taj što mi razmišljamo i komuniciramo na ovaj način...a ima, braćo i sestre, još mnogo načina...
Prilično dobro znamo kako smo kroz milijarde godina evolucije došli do toga da međusobno komuniciramo.

Mi ovdje razgovaramo o dokazu da bog postoji. Ne tvrdim da bog ne postoji. Samo tvrdim da za takvo što nema dokaza, pa prema tome niti razloga za vjerovanje. Inače bi mogli vjerovati u šesteronoge oklopljene nevidljive zlatne vjeverice koje onima koji ih vide donose milijun eura.

Zvuči dobro ne? Samo, nema dokaza da takvo što postoji.

Ova priča o nevidljivom supermenu koji za malo nestašluka kažnjava vječno (biblijska barem) čak niti ne zvuči dobro. Toliko je očit pokušaj da se kroz strah upravlja ljudskim životima.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...

Zadnje uređivanje 222mm : 24.10.2014. at 08:43.
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 08:42   #5789
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Ne mogu govoriti za svakog ateistu, međutim ja, i neki od njih s kojima sam pričao, su zapravo agnostici kad je u pitanju neki neodređeni bog, ili viša sila, nazovimo to kako god, a ateisti su kad su u pitanju konkretni bogovi koje promoviraju religije, recimo Jehova, Alah i tako dalje. Vjerujem da su mnogi koji se deklariraju kao ateisti zapravo agnostici općenito, a ateisti samo prema imenovanim bogovima.
...
Istina, samo bi ja još dodao da su mnogi agnostici s kojima sam ja pričao zapravo ateisti, samo ako im specificiraš na kojeg boga misliš. Zapravo im je pitanje vjere toliko nebitno i smiješno da se uopće ne izjašnjavaju kao ateisti, anevidljivoružićastojednorogisti ili asauronci i da ne vjeruju u Jedije. Jednostavno ne znaju koji je uzrok postojanja. Ako im baš netko spomene neku od ovih smiješnih figura, tek tada se izjasne kao a-to-nešto-isti.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 10:12   #5790
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Samo tvrdim da za takvo što nema dokaza, pa prema tome niti razloga za vjerovanje.
E tu si sad zabrijao. Pretpostavljam da si zbrzao misao pa ti se potkrala nelogičnost u upisu.
Za vjeru ne treba dokaz. Dokaz treba onima koji žele znati.
dado-666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 11:21   #5791
Quote:
dado-666 kaže: Pogledaj post
E tu si sad zabrijao. Pretpostavljam da si zbrzao misao pa ti se potkrala nelogičnost u upisu.
Za vjeru ne treba dokaz. Dokaz treba onima koji žele znati.
Hm, pametnjakoviću!!!

Bok Dado, vraže jedan (666), dugo te nevidjeh.

Smislit ću zašto samo da ti proturiječim, pa ćemo vidjeti kuda će nas to odvesti. Sad sam malo zauzet.,

Drago mi je da si tu.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 13:02   #5792
Lightbulb

Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Hajde da preskočimo dio gdje ja opisujem rad uređaja i odimo odmah na poantu. Pretpostavljam da je poanta da i ti uređaji rade sami od sebe, iako su stvoreni od strane ljudi?

Unatoč tome što je usporedba promašaj, razumijem dojam da je živi svijet dizajniran od neke inteligencije. Svatko tko se dobro upozna s detaljima kako funkcionira stanica se mora začuditi kako je moguće da je to nastalo prirodnim putem.
Tebi je sve promašaj što izlazi izvan domena materijalizma.Automobil nikad neće sam upaliti,dok ne dođe iskra koja će pokrenuti proces.
Bilo koji elektronički uređaj neće nikad sam početi sa funkcijom,ako nema iskru-električnu energiju,ma kako bio savršen i organizovan.
Niti jedno živo biće ne može da funkcionira bez iskre života...


Quote:
Umjesto toga, pričaju nam priču o dvoje ljudi i anđelu koji su se ničim izazvani odlučili pobuniti protiv svemogućeg stvoritelja, iako su znali cijelo vrijeme da bog sve zna, i da je pobuna besmislena.
Ne razumiješ teologiju...


Quote:
Zar dobri i svemogući bog nije mogao smisliti egzistenciju s razvojem događaja koji ne bi zahtjevali da ljudi prolaze kroz tisuće godina patnji i da se hrpa anđela ne pobuni? Ne znam, možda da ih je napravio pametnijima? Tko se buni protiv svemogućeg boga ako nije glup kao šlapa? Pazi da ti ljudi i anđeli za razliku od nas ateista znaju 100% da je to biće stvarno. Ali eto
Spomenuo sam ti dr.Mengela-izuzetno pametan čovjek bio.Ali imao je karakternih problema...Nije to stvar pameti,nego karaktera!

Tako i stvorenja u pobuni-nemaju strpljenja da razvijaju karakter,nego hoće sve i hoće odmah,i onda bi došli u situaciju kao da pokušamo Ajnštajnov um i pamet usaditi u mrava,to je nemoguće jer bi mrav ekplodirao,da se tako izrazim,ali kroz vrijeme stvorenja mogu da upiju ta znanja,znanost je pokazala da je mozak faktički neograničenog kapaciteta....

Elem,imamo problem slobodne volje...

Bog je stvorio sve da stvorenja uživaju,ali neka stvorenja neće da žive po Njegovom Zakonu,Lucifer je učinio zlo, čovjek je učinio zlo, i s pravom se
mi žemo pitati: Zašto je Bog onda stvorio čovjeka,ako je to znao? Bog je znao što će se desiti, Bog zna budućnost. Ako je Bog znao šta će čovjek učiniti, zašto ga je stvorio? Ako je Bog znao da će Lucifer učiniti zlo, zašto ga je onda stvorio?

Druga stvar,zašto Bog nije odmah uništio Sotonu? Time bi jednostavno uništio problem svih ubijanja, Aušvica, i svih koncentracionih logora za sva vremena.Kada je zlo nastalo u svemiru, Bog je mogao odmah da uništi Sotonu, međutim, zamisli jednog oca koji ima petoro djece i jedno od te djece dođe k ocu i kaže: “Tata, tvoja pravila me apsolutno više ne interesuju, želim da idem svojim putem, želim da budem isto to što si i ti”, iako dijete ima tek sedam, osam godina, nesvjesno je i nezrelo. Ali, dijete kaže: “Ja želim ići svojim putem, ne želim više da slušam ono što mi ti govoriš.” A tata kaže: “Jel tako, sine?” “Tako”, kaže sin. I otac uzme sjekiru i odsječe mu glavu.

I šta bi druga djeca mislila o tom ocu? Kazali bi: “Tiranin! Zašto mu nije dao neku drugu priliku? On je nepravedan,bez ljubavi.” Ovaj odgovor nam pomaže da shvatimo zašto je Bog dozvolio da šest tisuća godina zlo postoji na ovoj planeti, zašto tisuće ubijene dece, milijuni bolesnih ljudi koji žive na ovoj planeti.
Biblija tvrdi da smo mi gledanje cijelog svemira.Bog je jednostavno dopustio da se zlo razvija lančanom reakcijom, kao lavina sa vrha planine, i da zlo u potpunosti iskaže svoje pravo lice. Naravno, nama koji živimo na ovoj planeti nije tako jednostavno. Međutim, na osnovu Biblije, doći će dan kada će čovječanstvo doći u stanje samouništenja. Znači, zlo će dovesti čovječanstvo u stanje samouništenja. Kada zlo bude dostiglo tu kulminaciju,dakle stanje samouništenja, Bog će intervenirati...




Quote:
U tome je problem: kreacija nije nimalo savršena, a objašnjenje zašto je to tako je mnogima neuvjerljivo.
Kreacija je bila savršena,ulaskom zla u našu stvarnost se kvari.Ali i tomu će doći kraj.Ljudi će imati mogućnost da upiju neslućena znanja,nezamisliva.Ali bitan je karakter,prije svega,mudrost.Džaba ti sve znanje ovog svijeta bez karaktera...

Možemo mi sad ovdje palamuditi o svemiru,materiji,ali ovo su jednostavne stvari za bilo koga,poštenih namjera, tko želi razumjeti ovaj svijet.

Zadnje uređivanje Markanm : 24.10.2014. at 13:09.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 19:33   #5793
Quote:
dado-666 kaže: Pogledaj post
E tu si sad zabrijao. Pretpostavljam da si zbrzao misao pa ti se potkrala nelogičnost u upisu.
Za vjeru ne treba dokaz. Dokaz treba onima koji žele znati.
Ovisi što smatraš dokazom. Nekome je to što im roditelji vjeruju dovoljan dokaz.da je to istina. U svakom slučaju, nešto te treba prvo uvjeriti da bi vjerovao. Ono je bilo moje subjektivno opažanje. Moju vjeru nije lako pridobiti. Nekome je dovoljna zgodna prićica da povjeruje.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 22:19   #5794
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Ovisi što smatraš dokazom.
Pa oko toga se nas dvojica sigurno ne trebamo sporiti.

Quote:
Nekome je to što im roditelji vjeruju dovoljan dokaz.da je to istina.
Hehe sad se zakapaš. To je vjera da je nešto istinito.
Nama to sigurno nije i dokaz.

Quote:
U svakom slučaju, nešto te treba prvo uvjeriti da bi vjerovao.
Ali ne i nužno dokazati.

Quote:
Ono je bilo moje subjektivno opažanje. Moju vjeru nije lako pridobiti. Nekome je dovoljna zgodna prićica da povjeruje.
Slažem se. Ali pričica nije dokaz.
dado-666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 22:35   #5795
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Kreacionizam je naprosto toliko blatantno naprijateljska sekta prema samoj biti znanstvene metoda, da svaki takav nužno sama sebe izbacuje iz znanstvenog okružja.
Tako štetna sekta ne bi smjela imati niti medijski prostor. Samo u podrumima crkava i drugih bogomolja bi im trebalo dozvoliti djelovanje. Podržavam i javno ismijavanje istih.
Znači, one koji zastupaju kreacionizam bi stjerao u podrume crkava i javno bi ih ismijavao?
što te toliko ljuti?

što vjeruju u Ljubav, a ne vide ju?
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 22:39   #5796
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Tebi je sve promašaj što izlazi izvan domena materijalizma.Automobil nikad neće sam upaliti,dok ne dođe iskra koja će pokrenuti proces.
Bilo koji elektronički uređaj neće nikad sam početi sa funkcijom,ako nema iskru-električnu energiju,ma kako bio savršen i organizovan.
Niti jedno živo biće ne može da funkcionira bez iskre života...
Vitalizam je davno odbačen u znanosti. Posebno kemiji. http://sh.wikipedia.org/wiki/Velerova_sinteza


Quote:
Ne razumiješ teologiju...
Kreacija je bila savršena,ulaskom zla u našu stvarnost se kvari.Ali i tomu će doći kraj.Ljudi će imati mogućnost da upiju neslućena znanja,nezamisliva.Ali bitan je karakter,prije svega,mudrost.Džaba ti sve znanje ovog svijeta bez karaktera...

Možemo mi sad ovdje palamuditi o svemiru,materiji,ali ovo su jednostavne stvari za bilo koga,poštenih namjera, tko želi razumjeti ovaj svijet.
Ja razumijem teologiju. A razumijem da je Crkva priznala teoriju evolucije: http://www.glas-koncila.hr/index.php...&news_ID=20516
Onda mnoge stvari padaju u vodu. O tome stoji zapisano: http://degmat.bloger.index.hr/post/i.../10364178.aspx
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 22:51   #5797
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
što vjeruju u Ljubav, a ne vide ju?
Takvi su najopasniji.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 23:00   #5798
ako trebaš dokaz nemaš vjeru. vjerovati = nemati dokaza. ako imamo dokaz, znamo i ne vjerujemo. bitna je vjera, neovisno o tome postoji li Bog ili ne. Problem je što tu mnogi misle da znaju što nije isto kao i vjerovati.
inkpink is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 23:01   #5799
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Takvi su najopasniji.
zašto?
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 23:15   #5800
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
što vjeruju u Ljubav, a ne vide ju?
Nije ljubav ono u što vjeruju, treba stvari nazvati pravim imenom.
A ako ćemo ljubav s primjesama ideologije nazvati ljubavlju, tada počinjem imati problema i sa samim terminom ljubav.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:43.