Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2012., 10:15   #2241
A to ti je tako, kad ne postoji vozački ispit za bicikliste (a trebao bi postojat,barem za poznavanje prometnih propisa i znakova), pa ne možeš ni očekivati od biciklista da poštuju propise, unatoč tome što ih (nas) policija tjera na ceste..
__________________
May your trails be crooked, winding, lonesome, dangerous, leading to the most amazing view! May your mountains be high, reaching clouds,and your valleys be deep..
Kjuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 13:45   #2242
Inače, Bože čuvaj bicikliste koji se voze u suprotnom smjeru na toj traci u Hebrangovoj i one koji im dolaze ususret...a pogotovo ako je to motociklist koji također misli da se može bilo i kako voziti po svuda...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 14:01   #2243
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Inače, Bože čuvaj bicikliste koji se voze u suprotnom smjeru na toj traci u Hebrangovoj i one koji im dolaze ususret...a pogotovo ako je to motociklist koji također misli da se može bilo i kako voziti po svuda...
Evo to mi nema smisla nikako....kaj je tak teško po zelenom valu vozit po pravoj strani ???

Ajde da je u pitanju slavonska/zg avenija di je bic staza odvojena i tamo te strelice nemaju smisla....bic staza je tamo jako dugo i prvo nije bilo strelica pa su ih stavili... dok jebeno na hebrangovoj imaju smisla...i kamikaze tamo mi nejdu u glavu nikak...Meni nikad nije palo napamet tamo vozit u suprotnom smjeru....
__________________
“You spend the first years of a child’s life teaching it to walk and talk, then you spend the rest of its life telling it to shut up and sit down”
Dwarfinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 15:20   #2244
To se neće riješit dok policija ne počne tamo provodit:
Članak 49.
(2) Na cesti na kojoj su kolničke trake fizički odvojene jedna od druge, na cesti s kolnikom za promet u oba smjera na kojem postoje najmanje četiri obilježene prometne trake kao i na cesti s kolnikom za promet vozila samo u jednom smjeru, vozač se ne smije vozilom kretati kolničkom trakom namijenjenom za promet vozila iz suprotnog smjera, odnosno u suprotnom ili zabranjenom smjeru.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom kreće suprotno odredbama stavka 2. ovoga članka.


A onda će opet biti kako je počeo lov na bicikliste.
__________________
Simon says BLEED!
Simon says D I E !!!
Simon Phoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 15:24   #2245
Ali to službeno nije kolnička traka već biciklistička traka.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 15:37   #2246
To je zapavo prometna traka isključivo za bicikle, i dio je zbirne kolničke trake u jednom smjeru...i premda je zakon opet ambiguozan, svako malo je jasno naznačen obavezni smjer kretanja na toj traci, jednako kao i na ostale tri prometne trake...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 15:47   #2247
Kakav je zakon u slučajevima vožnje, bubam na pamet*, skutera i motocikala po biciklističim trakama na kolniku?




* Not.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 16:12   #2248
Ovakav:
Članak 46.
(1) Vozač motornog vozila za kretanje u prometu mora koristiti isključivo kolnik, kretati se sredinom obilježene prometne trake, odnosno trakom namijenjenom za promet one kategorije vozila kojoj vozilo pripada, osim u slučaju opasnosti za život, zdravlje i imovinu.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač motornog vozila koji se kreće vozilom po cesti suprotno odredbama ovoga članka.


BTW Opet hajka na bicikliste. Pješak se nije uvjerio da može sigurno preći bicilističku stazu i sad je biciklist kriv

Ali eto, još jedan pješak koji je ozlijeđen u srazu s biciklistom Malo štofa za zahuktat raspravu
__________________
Simon says BLEED!
Simon says D I E !!!
Simon Phoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 17:03   #2249
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Danas sam skoro pokupio autom idiota na biciklu

Vozim se normalno cestom, a on uz desni rub. Prestignem ga i dođem do raskrižja nakon par desetaka metara. Dam žmigavac lijevo i počnem normalno skretati. Srećom pa sam refleksno pogledao mrtvi kut i što vidim? Biciklist koji me obilazi sa lijeve strane i skreće skupa sa mnom.

Potrubio sam mu ali mislim da uopće nije ni shvatio da je skoro nastradao.
Biciklist je budala. Da je došlo do nesreće bila bi njegova krivnja.

Jedino ne znam da li je bilo nužno da ga pretječeš budući da si skretao nakon samo "par desetaka metara", a u trenutku tvog skretanja on je već bio uz tvoj auto. Koji je onda bio smisao tvog pretjecanja?



Inače, na youtube-u ima serija koja se zove "Silly Cyclists"
http://www.youtube.com/user/sillycyclists/videos

Jel gleda tko?
Električni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 17:07   #2250
Quote:
Simon Phoenix kaže: Pogledaj post
BTW Opet hajka na bicikliste. Pješak se nije uvjerio da može sigurno preći bicilističku stazu i sad je biciklist kriv
Meni se čini da su i pješak i biciklist obojica bili neoprezni. Pješak je vjerojatno stajao nasred bic staze umjesto iza žute crte, ali opet biciklist je trebao na vrijeme stati. Jbg, pamet u glavu. Ispred pješačkog prijelaza treba biti oprezan.
Električni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 20:56   #2251
Quote:
Električni kaže: Pogledaj post
Biciklist je budala. Da je došlo do nesreće bila bi njegova krivnja.

Jedino ne znam da li je bilo nužno da ga pretječeš budući da si skretao nakon samo "par desetaka metara", a u trenutku tvog skretanja on je već bio uz tvoj auto. Koji je onda bio smisao tvog pretjecanja?



Inače, na youtube-u ima serija koja se zove "Silly Cyclists"
http://www.youtube.com/user/sillycyclists/videos

Jel gleda tko?
Da, ja pratim. Hvala na korisnom linku

Mi i oni - nebo i zemlja heh
Razmišljao sam da snimim lagani đir biciklom po gradu i nabavim mu ekstremnog materijala za mjesec dana
Kad pogledaš kolko je tamo biciklista, koliki je razmak između autiju i njih, a ipak kako sve lijepo funkcionira, tek onda postaneš svjestan okoline u kojoj ti voziš. Ne fale nam tolko biciklističke staze kolko mrvica zdravog razuma a i tolerancija jednih za druge.

Ja vozim često i po cesti i po pločniku, uglavnom nemam većih problema jer ne vozim brzo i agresivno, ali ono što često, baš često primjećujem je da te na cesti neki vozači ne smatraju vozilom pa ti uzimaju prednost, nekad mašu rukama ako vide da želiš ostvariti prednost (gdje ju naravno imaš). Na pločniku vozim ako ima dovoljno prostora za biciklista uz pješake, nikada nisam imao problema, ali uvijek vozim sporo i zaobilazim na sigurnoj udaljenosti.
Pa i na bic. stazi u gradu treba voziti oprezno i s objema rukama na kočnicama. A to se rijetko, baš rijetko vidi kod nas - barem jedna ruka na kočnici. Jako loša navika.
arap is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 21:31   #2252
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Ali to službeno nije kolnička traka već biciklistička traka.
ali u trenutku kad se s majmunom iz suprotnog smjera moram mimoici, pa zbog uzeg prostora lakse dolazi do bliskog susreta s necijim (u najmanju ruku) retrovizorom, ta traka itekako poprima obiljezja kolnicke trake, a jos vise podlijeze opasnostima neoprezne voznje po istoj. da ne spominjem majmune koji se ne znaju mimoici tako da odaberu desnu stranu, pa onda do sudara moze doci jos lakse (ipak cu na zelenom valu u smjeru zapada voziti puno brze nego po plocniku).

pretpostavljam da se oni koji po zelenom valu voze u krivom smjeru ne micu sa staze kao sto to rade na plocniku.

ako ikada ikoga tamo vidim da se vozi u krivom smjeru, zvat cu policiju, pa nek' malo pojacaju kontrolu.

ovom prilikom svima koji se po jarunu (a i drugdje) voze bez svjetala (ne znam sto im je veci problem, pet grama koliko teze svjetla ili par desetaka kuna) porucujem: ne zelite me sresti!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 21:50   #2253
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
pretpostavljam da se oni koji po zelenom valu voze u krivom smjeru ne micu sa staze kao sto to rade na plocniku.

ako ikada ikoga tamo vidim da se vozi u krivom smjeru, zvat cu policiju
nisam se još usudila voziti zelenim valom u pravcu zapada, ali u pravcu istoka, di je bic traka na pločniku, masovno voze u suprotnom smjeru, a definitivno nema mjesta ni za bicikle u jednom smjeru. tu bi naprosto morali uzeti jednu stranu parkirališta i proširiti stazu na sadašnji pločnik

mislim da bismo mi sami biciklisti morali pokrenuti kampanju za poštivanje prometnih propisa, predugo je čekati policiju da ona to sredi kaznama. ne vidim jednog razloga za vožnju u suprotnom smjeru: kao što pješak ne može prelazit cestu di god hoće, pa ni tamo di mu je najbliže nego često mora sve okolo do pješačkog, tako nema opravdanja ni za bicikliste koji bi vozili suprotnim smjerom.
Plastika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 22:19   #2254
Prije nego krenete s tom kampanjom biste svakako trebali i sami početi poštivati prometne propise. Govorim ovo apsolutno dobronamjerno.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 22:26   #2255
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
ali u trenutku kad se s majmunom iz suprotnog smjera moram mimoici, pa zbog uzeg prostora lakse dolazi do bliskog susreta s necijim (u najmanju ruku) retrovizorom, ta traka itekako poprima obiljezja kolnicke trake,

...
Quote:
Ali to službeno nije kolnička traka već biciklistička traka.
Svi bi vi meni popadali na vozačkom.

Da ukratko ponovimo pojmove iz zakona. Kolnik je cestovna površina namjenjena isključivo za kretanje vozila (uključujući i bicikle) (u iznimnim slučajevima i pješaci je smiju koristiti, ali više o tome u zakonu ...)

Kolinik može biti podijeljena na više kolničkih trakova (fizički) od kojih je svaki namjenjen za promet u jednom smjeru.

Isto tako kolinik ili kolinički trak se sastoji od jedne ili više prometnih traka (obilježenih ili ne) od kojih svaka omogućuje promet jedne kolone vozila u jednom smjeru.
Osim prometnih traka kolnik može imati trake za zaustavljan je, skretanje, ubrzanje, biciklistički ...

Površine namijenjene za promet bicikala mogu biti:
biciklistička traka koja je sastavni dio kolnika i obilježena je prometnim znakom i od prometnih (i ostalih traka) namjenjenih prometu motornih (i drugih vozila) odvojena je iscrtanom linijom
biciklistička staza koja je u potpunosti fizički odvojena od kolinika i isto tako mora biti obilježena prometnim znakom.

E sada zakon zabranjuje kretanje, zaustavljanje i parkiranje motornih vozila (kod parkiranja su uključeni i motocikli i biciklil) na prometnim površinama namjenjenima kretanju biciklista. I to je jasno ko dan.

Dakle ukoliko je površina za kretanja biciklala izvedena kao biciklistička traka, ona je sastavni dio kolnika (ili koliničkog traka), ali to nikome u automobilu (ili nekom još jačem prijevoznom sredstvu) ne daje za pravo da je korisiti za kretanje, obilaženje, zaustavljanje, parkiranje ... ili štogod drugo.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 22:40   #2256
ja sam jučer vidio lika na Harley davidsonu (crni sa narandžastim slovima) kako se vozi po biciklističkoj, onda je skrenuo preko zebre, i prošao kroz crveno, sve to kod zgrade suda nasuprot Lisinskog. Skrenuo je u kafić što je iza kioska. Tablice sam zaboravio, ali nije ni bitni, policija takve ionako ne smije kazniti.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 22:44   #2257
Quote:
Plastika kaže: Pogledaj post
...

mislim da bismo mi sami biciklisti morali pokrenuti kampanju za poštivanje prometnih propisa, predugo je čekati policiju da ona to sredi kaznama. ne vidim jednog razloga za vožnju u suprotnom smjeru: kao što pješak ne može prelazit cestu di god hoće, pa ni tamo di mu je najbliže nego često mora sve okolo do pješačkog, tako nema opravdanja ni za bicikliste koji bi vozili suprotnim smjerom.
Je stoji da smo prije svaga sami odgovorni za poštivanje propisa. Pa tako moramo i djecu odgajati, a ne ih puštati (tu prije svega mislim na one malo starije 16+ godina) bez ikakvog pojma o životu biciklima na ulice. Mislim da populacija od negdje 16 do 24 (uz one 60-70 + kojima je pamet već polako na izmaku) spada u najčešće prekršitelje i one koji voze najneopreznije ...

Isto tako ovo o pješacima ne stoji. Pješak može (istina upitno je dali on to i smije) preći cestu gdje god želi. Isto tako zakon mu ne dozvoljava da stupi na kolinik (i na obilježenom pješačkom prelazu) iznenada, bez provjere da to može učiniti na siguran način za sebe i druge sudionike u prometu, ali ga isti taj zakon i štiti te će vozači (uključujući i nas bicikliste) u 100% slučajeva odgovarati pri udaru pješaka zbog ne prilagođene brzine kretanja. Čak i izvan pješačkog prelaza (i na mjestu gdje pješak ne bi smio preći cestu) vozači su obvezni propustiti pješake koji su stupili na kolinik, ta nemaju pravo slobodnog lova na njih.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 23:01   #2258
Meni je ova vožnja biciklista uz rub ceste lagano popi*****.
I ja sam biciklist,ali se ne ponašam kao centar prometa i da zbog mene promet teče sporije.

Zadnji primjer je vožnja kroz Sesvete,ja u busu,bio sam naprijed...pa sam bio upoznat sa situacijom.
Biciklist ispred busa,vozač mu trubi da mu se makne sa strane...što je mogao jer je sa strane asfaltiran pločnik.
Ali ne,on se vozi gospodski oko 25...30-ak km/h na sat...šofer što će,usporio,vozi iza njega,auti iza busa trube.
Stane na stanici,krene sa stanice i za 100-tinjak m opet stigne biciklista...

Biciklista nije mogao zaobići jer nije bio rijedak promet...
Mislim smiješna je situacija da je ta scena izazvala to da je ispred biciklista bilo oko 200-300 metara prazne ceste.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 23:04   #2259
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
ja sam jučer vidio lika na Harley davidsonu (crni sa narandžastim slovima) kako se vozi po biciklističkoj, onda je skrenuo preko zebre, i prošao kroz crveno, sve to kod zgrade suda nasuprot Lisinskog. Skrenuo je u kafić što je iza kioska. Tablice sam zaboravio, ali nije ni bitni, policija takve ionako ne smije kazniti.
To bi držalo vodu kada svakodnevno ne bih bio svjedokom hrpama skutera koji se ganjaju po biciklističkoj (Zeleni val u smjeru zapada) i redovno se pentraju na nogostup pa preko zebre negdje gdje već idu. Jedan genije je čak i trubio biciklistici ispred jer mu je bila spora.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 23:10   #2260
Quote:
Električni kaže: Pogledaj post
Biciklist je budala. Da je došlo do nesreće bila bi njegova krivnja.

Jedino ne znam da li je bilo nužno da ga pretječeš budući da si skretao nakon samo "par desetaka metara", a u trenutku tvog skretanja on je već bio uz tvoj auto. Koji je onda bio smisao tvog pretjecanja?
Ja se vozim 50 a on 15... On se vozi skroz uz desni rub ceste bez ikakve naznake da planira skrenuti. Ja ga pretičem (u smislu da skrenem malo lijevo jer je biciklist skroz uz sam rub ceste, nisam ni ušao u suprotnu traku) i ne vidim nikakav problem u tome, jer ionako uskoro i skrećem lijevo.
Nisam valjda trebao nagaziti kočnicu i voziti iza biciklista do raskrižja? Biciklista koji se vozi uz rub ceste?

Biciklist je sigurno dobro vidio da sam ja prikočio i dao žmigavac za skretanje, u tom trenutku je bio bar 10m iza mene. Neshvatljivo mi je zašto je išao to raditi i tako riskirati.
Još je i iz te ceste skretao auto desno, dakle biciklist se ugurao između nas dvojice. Srećom je široko raskrižje pa je sve ok prošlo.


Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
ali u trenutku kad se s majmunom iz suprotnog smjera moram mimoici, pa zbog uzeg prostora lakse dolazi do bliskog susreta s necijim (u najmanju ruku) retrovizorom, ta traka itekako poprima obiljezja kolnicke trake, a jos vise podlijeze opasnostima neoprezne voznje po istoj. da ne spominjem majmune koji se ne znaju mimoici tako da odaberu desnu stranu, pa onda do sudara moze doci jos lakse (ipak cu na zelenom valu u smjeru zapada voziti puno brze nego po plocniku).
Ne znam zašto nisu stavili razdjelnike između biciklističke i kolničke trake, nešto slično ovome. Ja se ne usudim biciklom voziti na toj stazi na zelenom valu, da ne bih zbog tuđe pizdarije nastradao.



__________________
Old school.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.