Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2012., 01:35   #81
Genijalna tema!!!

Uvodni post mi se svidio. Postavljačica teme je to lijepo sročila.

Onda ste zapizdili! Počeli ste se ponašati kao sastavljači programa. Gramatika, licencirani pravopisi, primjer(čić)i...

Zatim se ovo književno djelo koje zajedno stvaramo (a koje bi moglo postati mantrom onim pravim sastavljačima programa) prometnulo u čistu genijalnost:

-Spomenuta je (izvan kontektsta ali apsolutno fenomenalno) krucijalna važnost strukovnih škola, tehnike, tehničara
-Naglašena je nevjerojatna teškoća (suprotno od lakoće) čitanja u Hrvata
-Nabrojili ste neka djela koja bi se zasigurno tamo trebala naći
-Već imamo gotovo do tančina razrađen način na koji treba pisati eseje
-Suzbili ste subverzivnost svih onih godina do 1950-te.

Kao što već spomenuh; kada bi oni meni vjerojatno najmrži ljudi u našem društvu, a to su dva puta spomenuti sastavljači programa;
bili veliki kao što nisu, napravili bi sljedeće:

-pročitali kao "svetu" lektiru ovo Vaše djelo sa 70-tak postova
-odbacili onih desetak pizdarija na koje sam se već referirao
-sublimirali genijalne prijedloge
-postupili po istima

Rezultat bi bio program lektire koji je bolji od sadašnjeg upravo onoliko koliko je od mene jadnog bolji Lionel Messi (ili Ivo Andrić recimo).

Bravo ljudi!

P.S. "Lovac u žitu" mi se ni malo ne sviđa; "Ime ruže" itekako!
__________________
Dalmatinac je na svoju ruku, varljiv ženi a vjeran Hajduku!
trinaest i po is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 15:12   #82
Quote:
miss-rebel kaže: Pogledaj post
Problem je u tome što današnji klinci ne čitaju. Čita ih možda 20-30%. Mislim da ne bi ni ja čitala da je u moje doba bilo toliko igrica, crtića,interaktivnog Interneta i popustljivih roditelja. Ko šiša knjige. Prepisat ću s neta i to je to. J[B]oš je jedan problem što profesori ne znaju na zanimljiv način predstavit lektiru, a također i dosta popuštaju i opravdavaju klince.
Mislim da je i manje. No ne čitaju ni roditelji. Ako tvoji roditelji nemaju nijednu knjigu na polici (osim kuharice i Biblije) teško da ćeš ti steći neke navike čitanja.

No zapravo, je li čitanje knjiga uopće bitno za prosječnog čovjeka? Dakako, preko knjiga se mogu upoznati s mnogim idejama, saznati mnoge činjenice, a i to je neka vrsta vježbe mozga.

Ali velika većina ljudi ipak ide za površnom zabavom, nečim posve neobaveznim.

Jesam li ja intelektualno i ne znam kako još oštećen ako ne pratim novu hrvatsku književnost? Ako nisam pročitao Kalendar Maja (iako ga imam doma, žena je posudila od prijateljice)? Propuštam li što u životu, jesu li moji pogledi na svijet suženi?

Kako da klinac koji završi srednju uopće zna koji suvremeni pisci postoje, koji bi mu se svidjeli, što on zna o svjetskoj literaturi (a čitanje na stranom jeziku je neophodno ako ne želite zaboraviti pisati strani jezik koji ste učili u školi! Da većina moje biblioteke nije na engleskom, znao bih ga još lošije nego što znam).

Što mi (= država koju financiramo) zapravo želimo postići obrazovanjem? Bojim se da proizvodimo poluobrazovane ljude (dobro jutro...). Koji se maglovito sjećaju par stvari koje su naučili u školi, a da uopće ne shvaćaju kontekst tih poluzapamćenih činjenica ili "činjenica", zapravo vrlo često uopće ne shvaćaju ništa.

Ok, svi znaju da je bio Držić. Ali znaju li oni zašto je on bitan? I koliko je on uopće bitan? I kako to objasniti zapravo djeci?

Mislim, poznajem ljude koji su završili fakultet a ne znaju zbrojiti dva razlomka, ili izračunati cijenu bez PDV-a ako je zadana cijena s njim. O čemu pričamo
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2012., 20:07   #83
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Mislim da je i manje. No ne čitaju ni roditelji. Ako tvoji roditelji nemaju nijednu knjigu na polici (osim kuharice i Biblije) teško da ćeš ti steći neke navike čitanja.
S ovim se nekako ne slažem.

U djetinjstvu sam na policama imala samo kuharice, Biblija nekako nije a našla svoje mjesto, ali sestra i ja čitamo od osnovne. Nije stvar u tom čitaju li ti roditelji, ali je bitno da ti govore o tome što ti čitanje treba predstavljati. U knjižnicu sam učlanjena na vlastito ime čim sam naučila čitati. Znači, bila sam poticana na čitanje iako nisam imala realni primjer roditelja.

S druge strane, znam primjer čovjeka koji je neradnik žešći, živi kao vampir jer preko noći guta stranice i stranice, u knjižnici je svaki drugi dan, a djeca su polukreteni koji ne znaju gdje Gradska.

Poanta je u tom da nema pravila.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 20:36   #84
Reći da je lektira u školama blesava je krajnje blesavo. Govorim iz pozicije učenika trećeg razreda gimnazije, koji kolko znam ima najviše lektira, koje su pri tome količinski najveća djela. I što mi dobijamo čitanjem Tolstoja ili Gogolja, ili Petrarce i Dantea. Dobijamo naviku čitanja, koja je kod nas pala na iste grane kao alkoholizam, razvijamo maštu, i potičemo kritičko razmišljanje. Neke knjige jesu dosadne, slažem se, ali ako se o njima potakne rasprava onda se ulazi u elemente ne samo raspravljanja o događajima djela, nego o cijeloj povijestnoj situaciji u koju je djelo smješteno. Te knjige su najčešće dio "visoke književnosti" i bilo bi neobično da se uvrste neka popularno-znanstvena djela. To čitam sa strane, kao i djela i filozofije. Uostalnom lektire gimnazijalaca i strukovnjaka se uvelike razlikuju. Jasno je da će ova prva biti mnogo teža, čisto iz uloge gimnazije, koja je drugačija od uloge strukovne škole. Vjerujem da su osobe koje su stvarale kurikulum iz hrvatskog za gimnazije, kao i za stručne škole, znale što i zašto to rade, a najveći dio istog, književnost nije se mnogo mijenjala od vremena Jugoslavije.
čika Anker is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 00:09   #85
Quote:
čika Anker kaže: Pogledaj post
Vjerujem da su osobe koje su stvarale kurikulum iz hrvatskog za gimnazije, kao i za stručne škole, znale što i zašto to rade,
I kako da ti ja sad kažem da si još mlad i naivan a da te pritom ne uvrijedim?
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 15:19   #86
Zašto bih se uvrijedio?
čika Anker is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 09:21   #87
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
I kako da ti ja sad kažem da si još mlad i naivan a da te pritom ne uvrijedim?
Možeš mu reći da je zreo za svoje godine, ali da se bojiš kako će se u životu dosta često razočarati.
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 12:11   #88
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
No zapravo, je li čitanje knjiga uopće bitno za prosječnog čovjeka? Dakako, preko knjiga se mogu upoznati s mnogim idejama, saznati mnoge činjenice, a i to je neka vrsta vježbe mozga.
Ali velika većina ljudi ipak ide za površnom zabavom, nečim posve neobaveznim.
Apsolutno se slažem.
Po tom pitanju sve je rekao Miro Gavran, a tako bi trebali gledati i oni koji odbijaju čitati:
"Čitajući knjige nećeš usavršiti vještinu življenja. Život je neobuhvatno protjecanje: opire se svakom određenju. Čitajući knjige nećeš doprijeti do istine. Sve što je napisano, izmišljeno je - stvarnost se ne pokorava riječima. Čitajući knjige nećeš postati ni sretniji ni bolji - ali knjige moraš čitati da bi sve to shvatio."

Istina je i ovo što si rekao da većina ljudi ide za trivijalnom književnošću, što je žalosno. Postoji tako velik broj kvalitetnih knjiga sa snažnom porukom, knjiga koje tjeraju na razmišljanje i promišljanje, a ljudi radije izaberu neke "nijanse sive", kojima će si samo zasiviti um.
MadLukeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 14:50   #89
lektira u osnovnoj mi je ko-ma -dosadna, nemotivirajuća, neaktualna, zastarjela, i zaista sasvim neprimjerena.
Ali, nije lektira tu samo tako...
I, stvarno je veliki problem to što 90% razreda ne pročita djelo, nego prepiše s neta, i onda je tu uvijek natezanje to je pročitao tko nije . Zapravo, po meni cilj lektire i ne treba svesti na neku prejaku aktualnost( i toga treba biti, dakako,) nego je najvažnije ono što se kaže "čitati s razumijevanjem". Znači, znati prepoznati suštinu stvari.
Kad mi oni pod "temu" prepišu naslov, dođe mi da nekoga zadavim
("je, pa nama je prošla učiteljica rekla da je tema u naslovu" )
Da je lektira ne znam kako glupa i neinspirativna - poanta je da i o takvoj moraš znati napisati i reći dvije čiste.

Kad vidite da se netko od učenika čak i potrudi pročitati djelo, ali da uopće ne zna što izdvojiti kao važno, o čemu se radi, što je bit stvari... - to je najžalosnije. Da pročitate na znam kakvu glupost, vi morate znati što ste pročitali, i morate znati to verbalizirati.

Ja djeci objašnjavam to tako da se oni danas-sutra neće znati snaći u svijetu. I na službenom sastanku, i u pismu bilo kome, i kod podnošenja bilo kakve prijave, pisanja bilo kakvog službenog pisma - morate znati sročiti jasnu i čitko pisanu i artikuliranu misao, a čitanje lektire i pisanje o pročitanom im je najbolja moguća dostupna vježba za to.

U srednjoj školi je lektira odlična. Radi se o povijesti književnosti, i ako ih se zna dobro motivirati, sve funkcionira super. Nitko mi ne može reći da im Dstojevski nije zanimljiv, pa i spomenuta Ema Bovary. Uz to, lako im se preporuči još djela koja mogu čitati za vrijeme praznika, a nemaju direktne veze s lektirom. Ja sam tako čitala od 5. razreda. U krajnjoj liniji, ako želiš čitati, nitko ti to ne može zabraniti, i možeš čitati što želiš.

Što se tiče da nema auto/biografije - ima dnevničkih zapisa, u OS Anna Frank. Rousseauove Ispovijesti nisu u lektiri, ali se mogu spomenuti i pročitati tko želi. ... Ima Siniša Glavašević...
Uče se sve književne forme, pa se tako pronalaze i primjerena djela...

I,koliko znam, Džore Držić nije u obaveznoj lektiri, a da se ne bi mogla pročitati koja njegova pjesma, nije istina. (nama je to preko neke stvari, ali zato neki drugi zdušno prisvajaju dubrovačku književnost )
__________________
Po rasporedu sudbine, ovaj petak bit će najljepši dan nečijeg života. Kada bismo znali čijeg, mogli bismo mu javiti. Da ne ispadne i s njim kao s nama - da nismo imali pojma. (D.R.)
UVschutz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:33.