Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2016., 09:55   #4541
Izmaglica, ja sam od petka iscitala clanaka i tema o cerviksu, no naravno nisam strucnjak i rekla bih ti da je nalaz relativno dobar. Znaci, malo si se otvorila, al unutarnje usce je zatvoreno i to je bitno. Ako ti se duljina smanjila za samo 1mm to je zanemarivo, meni se smanjilo sa 4.4 cm na 3.6 u mjesec dana. Isto kao i ti previse sam se normalbo ponasala, cistila iza radova, saginjala, klecala itd, nikad mi nis nije bilo tesko. Moramo si to drugacije u glavi poslozit i oslonit se na druge. Meni je sad koma sto MM dode s posla u 5 i sprema sude, usisava itd, umjesto da odmara, ali si onda kazem pa ja sam trudna i to jr najvaznije da bude sve u redu s bebom i sta ako on sad malo vise radi, to je za nasu bebu.

Pokusaj sto vise odmarati na bokovima u lezecem polozaju, pij magnezij ako imas kontrakcije, a za 2tj cemo obje vidjeti kakvo je stanje. Sretno!
Pollly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2016., 14:19   #4542
Quote:
Pollly kaže: Pogledaj post
Izmaglica, ja sam od petka iscitala clanaka i tema o cerviksu, no naravno nisam strucnjak i rekla bih ti da je nalaz relativno dobar. Znaci, malo si se otvorila, al unutarnje usce je zatvoreno i to je bitno. Ako ti se duljina smanjila za samo 1mm to je zanemarivo, meni se smanjilo sa 4.4 cm na 3.6 u mjesec dana. Isto kao i ti previse sam se normalbo ponasala, cistila iza radova, saginjala, klecala itd, nikad mi nis nije bilo tesko. Moramo si to drugacije u glavi poslozit i oslonit se na druge. Meni je sad koma sto MM dode s posla u 5 i sprema sude, usisava itd, umjesto da odmara, ali si onda kazem pa ja sam trudna i to jr najvaznije da bude sve u redu s bebom i sta ako on sad malo vise radi, to je za nasu bebu.

Pokusaj sto vise odmarati na bokovima u lezecem polozaju, pij magnezij ako imas kontrakcije, a za 2tj cemo obje vidjeti kakvo je stanje. Sretno!
Malo si me utješila.

Pijem prenatal koji ima oko 300mg magnezija i uzela sam sad još posebno kapsule magnezija da malo pojačam.

Najviše me zapravo brine što sam pročitala da se ne preporuča sjedenje, a na poslu presjedim 8+ sati svaki dan, pokušavam se barem nekako zavaliti da ne sjedim baš pod kutem od 90 stupnjeva, ne znam koliko to (ako išta) olakšava pritisak, ali nadam se da će i više ležanja nakon posla bar malo pomoći. Ako ne pomogne, mirovanje it is

Držim i ja tebi fige
__________________
"DON'T PANIC"
Izmaglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2016., 15:04   #4543
Da, sjedenje stvara veliki pritisak, ali pokusaj nekako ustati i malo prosetati ili se tako zavaliti da su ti leda nagnuta, makar sam negdje procitala da i polulezeci/polusjedeci polozaj nije dobar. Meni on nikako ne pase, radije onda normalno sjedim, ili se na bok nekako namjestim na jastuke, tesko mi se bude ustat jer moram napeti misice trbuha pa se rukama odgurnem

Bude to sve dobro, puno dam citala ovu temu i bilo je cura sa puno kracim cerviksima i vecom otvorenosti pa su na kraju i prenijele
Pollly is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2016., 18:15   #4544
Evo cure, nasla sam jedan dobar clanak o svemu ovome sta tipkamo pa tko ima vremena i volje, a sluzi se engleskim, moze se naci dosta umirujucih informacija.

http://www.keepemcookin.com/educate-...preterm-birth/
Pollly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 14:20   #4545
Znam da tema nije skroz aktivna, ali sigurno ima onih koje citaju pa cu vam napisati da je meni stanje danas na kontroli nakon 2tj poboljsano!

Unutarnje usce se zatvorilo iako je mrvica plodne vode ostala malo 'zarobljena' unutra, gin je rekla da je to ok. Duljina je i dalje 3,7 cm. Mirovanje je i dalje bitno, ali ne strogo nego umjereno, pijem Duphastone isto tako i magnezija za kontrakcije koliko osjetim potrebu.

Sretno svima!
Pollly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 17:59   #4546
Sa 20tt gin me upozorio da je cerviks skraćen i da mirujem. Nakon toga na kontroli u 23tt mi je izvršio cervikometriju i rekao da je cerviks 3cm ako sam dobro čula ili nešto više. Pošto je gin na GO upućena sam u 26tt na UZV pregled u bolnicu. Nisu me pregledali vaginalno samo UZV i na nalazu piše BPD=67mm; FL=47mm; AC=220mm; C=29.5mm. Da li je ovo zadnje dužina cerviksa ili se to može mjeriti samo kada se učini cervikometrija? Koliko je rizično i koliko moram mirovati? Ne dižem više ništa teško, a od kućanskih poslova samo skuham i nešto sitno napravim. Također nisam ni stalno u krevetu, odem prošetam, u dućan i sl..
ana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 18:58   #4547
ana30 ja bih rekla da je to duljina cerviksa, nema sta drugo biti. Ali samo pretpostavljam, nisam strucnjak. Po meni ti se cerviks malo skratio ako je prije bio 3 i vise cm, a sad je 2,9. Samo ti miruj, ne moze skodit, sve radi laganini i nemoj se naprezati, saginjati, napinjati itd, i pokusaj biti bas u lezecem polozaju na boku, tad je najmanji pritisak na cerviks. Sjedenje i polulezeci nisu bas najbolji, kao ni dugo stajanje. Meni je gin rekla s cerviksom 3.7 da ne stojim ili sjedim dulje od 1h u komadu, a ujutro lezati min 1h bez ustajanja, popodne bar 2h i preko noci oko 10h. Bitno je da nisi uz to i otvorena.
Pollly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2016., 12:31   #4548
Quote:
Pollly kaže: Pogledaj post
ana30 ja bih rekla da je to duljina cerviksa, nema sta drugo biti. Ali samo pretpostavljam, nisam strucnjak. Po meni ti se cerviks malo skratio ako je prije bio 3 i vise cm, a sad je 2,9. Samo ti miruj, ne moze skodit, sve radi laganini i nemoj se naprezati, saginjati, napinjati itd, i pokusaj biti bas u lezecem polozaju na boku, tad je najmanji pritisak na cerviks. Sjedenje i polulezeci nisu bas najbolji, kao ni dugo stajanje. Meni je gin rekla s cerviksom 3.7 da ne stojim ili sjedim dulje od 1h u komadu, a ujutro lezati min 1h bez ustajanja, popodne bar 2h i preko noci oko 10h. Bitno je da nisi uz to i otvorena.
Polly hvala na odgovoru. Krajem mjeseca idem na pregled kod svog gin pa ćemo vidjeti kako se stvari odvijaju. Ali on se meni nije činio toliko zabrinut niti mi je dao što za piti. Pijem samo Prenatal od prije. Samo nisam bila sigurna što znači slovo C jer sam mislila da se cerviks ne može mjeriti samo UTZ preko stomaka i da se u nalazima označva kao Cx.
ana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 10:55   #4549
Drage trudnice kako napredujete? Mi smo evo 27+2 tt. Puno sam cula o BH kontrakcijama te da se javljaju iza 26tt pa me zanima kako se prepoznaju. Za 10 dana imamo ponovno kontrolu, malo me strah što će biti i da li ću morati na strogo mirovanje jer sada s obzirom na situaciju doma baš i ne uspijevam ležati. S obzirom da će to biti 29tt zanima me kolika je veličina beba za te tjedne. Do sada mi nisu govorili težinu bebe već samo da se normalno razvija i da težina odgovara tt. Hvala unaprijed na odgovorima!!
ana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 11:16   #4550
Quote:
ana30 kaže: Pogledaj post
Drage trudnice kako napredujete? Mi smo evo 27+2 tt. Puno sam cula o BH kontrakcijama te da se javljaju iza 26tt pa me zanima kako se prepoznaju. Za 10 dana imamo ponovno kontrolu, malo me strah što će biti i da li ću morati na strogo mirovanje jer sada s obzirom na situaciju doma baš i ne uspijevam ležati. S obzirom da će to biti 29tt zanima me kolika je veličina beba za te tjedne. Do sada mi nisu govorili težinu bebe već samo da se normalno razvija i da težina odgovara tt. Hvala unaprijed na odgovorima!!
Draga Ana30, bokic!

Tezinu bebe mozes izracunati na raznim online kalkulatorima gdje upises dimenzije koje ti gin mjeri, tocnije, za tezinu se uzima promjer trbuha ili AC na nalazu. Za duzinu se uzima duljina bedrene kosti iliti FL. Ako imas te oznake, mozes sama otprilike dobit procjenu tezine i duzine bebe. Moja beba je na pregledu 28+6 bila oko 1200g, al to je kao iznad prosjeka, tako kaze gin, no znaj da te procjene variraju i do +/- 300-500 grama. Bitno da ti doktori kazu da je u rangu s prosjekom i to je to. Svaka se beba drugacije razvija i raste, stigne se do kraja i ubucati i usporiti.

BH kontrakcije ti budu kao tvrda napeta kugla na jednom dijelu trbuha tj dio maternice se zgrci. Ne bi smjele boljeti iako mogu bit neugodne. Ja ih nekad bas osjetim i cekam da produ prije nego promjenim polozaj, a nekad slucajno dodirnem trbuh i osjetim da je tvrd bez neke naznake otprije. Razlikuju se od polozaja bebe jer bas bude prilicno tvrdo kad pritisnes, a ako je beba namjestila guzu ili glavicu, to je mekse na dodir. Bezopasne su ako nisu preceste, ne bi ih smjelo biti 4 u sat vremena, a kroz dan ih moze biti i 15, 20 cak bez problema. Ja ih imam od 17 tjedna, a magnezij pomaze da ih bude manje, uzimam cak duplu dozu, dakle oko 700mg i zbilja osjetim da su se smanjile. Mene srecom ne otvaraju pa je to ok. Drzim fige da ih ni ne dobijes iako nisu lose jer pripremaju maternicu za porod

Ja sam super, danas 30+2 tjedna, povecala sam malo aktivnosti po stanu nakon zadnjeg pregleda jer je bio dobar nalaz, ali pazim da se ne saginjem puno, samo laganini spremam nakon kaj smo preuredivali itd, jos pijem progesteron, ne znam do kad cu, trudim se lezati cim vise, da ne sjedim i pritiscem sve dolje, a i beba je nisko pa osjetim da je pritisak na zdjelicu sve veci kako raste. Imam pregled sad u cetvrtak pa cemo vidjeti.

Super si ti vec u tjednima, nadam se da ce bit sve ok do kraja, pa makar dobila mirovanje da odmaras doma o gustas u serijama, knjigama i izlezavanju. Ja si stalno ponavljam da su mi to zadnje prilike da ljencarim i ugadam si jer necu to moc uz neprestanu brigu o bebici. Sretno i javljaj se!
Pollly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 10:39   #4551
Draga Pollly puno hvala na odgovoru! I meni je beba jako nisko i osjećam sve veći pritisak, ginekolog kaže da se tako nisko smjestila, curica je. Međutim, nije mi dao nikakvu terapiju. Danas idem kupiti magnezij premda sam pročitala da ga ima u Prenatalu. Zašto ti piješ progesteron, da li je to protiv otvaranja i ne znam zašto mi nije ništa prepisano s obzirom na skraćeni cerviks? Jučer mi je beba toliko lupala, budući sam bila aktivnija zadnjih par dana, da više nisam sigurna da li su to kontrakcije ili što? Toliko mi lupa da me doslovno zaboli dolje, radi kao valove po trbuhu i mislim da će mi dolje šavovi popucati od pritiska. Baš sam u panici i čekam idući pregled za 10 dana...Da mi je doći u tvoje tt pa ću lakše disati. Puno sreće ti želim ovaj četvrtak. I koliko često ideš na kontrole? Ja od 20tt svaka 2 tjedna, a sada je produžio na 3 tjedna. Vidjet ćemo kako će biti dalje!
ana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 12:22   #4552
Sto vise bude beba rasla to ces cesce i jace osjetiti pokrete i udarce, to je znak da je sve ok.

Magnezij je svakako dobar opcenito za misice, ja sam imala i grceve u nogama po noci i to je nestalo otkako ga uzimam. Ako ti i bude prevelika doza, obicno on potjera malo na wc pa ces znat smanjit ili uzet svaki drugi dan. Preporucena doza je kao 375mg, a ja uzimam duplo i nemam problema s probavom, znaci tijelo iskoristi sve. Cak kazu da bi trudnice trebale uzimati oko 500mg jer je maternica jedan veliki misic.

Meni je dala progesteron jer kao on pomaze u ocuvanju cerviksa il tako nesto, iako npr na kutiji od tabletica pise da se ne uzima iza 16 tt. No citala sam i ja istrazivanja po netu da se on ponekad pripisuje, i eto meni se nakon 2 tj zatvorilo unutarnje usce. Vidjet cemo sad kakvo je stanje, sad ce razmak izmedu pregleda biti 3 tjedna. Idem privatno jer je moja na go.

Ma doci ces ti do termina, ne sekiraj se. Sta su tebi radili serklazu kad spominjes savove?

I cestitke na curici, mi cekamo porod da saznamo spol
Pollly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 12:51   #4553
Krivo sam se izrazila nisu mi radili serklažu. Ovo mi je druga trudnoća. Prije malo više od 2 godine rodila sam dečka i to 7 dana poslije termina, 3830g. S time da nisam bila otvorena već su mi probušili vodenjak i dali drip, pa nisam očekivala ovakve probleme u trudnoći. Zbog toga mi je još teže mirovati s malim zvrkom doma, ali upisali smo ga u vrtić. Kreće za 2 tjedna pa ću odahnuti... Prošli petak sam gotovo pala u nesvijest od umora dok muž nije došao doma jer sam nakon što sam skuhala ručak trčala za njim sa žlicom da pojede nešto... Nisam se nadala da će biti tako teško!
ana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 13:02   #4554
Uglavnom imala sam dosta težak porod i poprilično sam ispucala tako da sam puno šivana. Dugo vremena nakon toga me jako boljelo, a sada kada se ujutro dignem iz kreveta imam osjećaj da me to boli kao iza poroda...A i dosta se umorim oko maloga jer stalno nešto zahtjeva, učim ga da se sam oblači ali ne ide za sada i tako...
ana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 13:23   #4555
Pollly kako je prošao pregled? Nadam se da si dobro i da ne moraš toliko mirovati, mi čekamo sljedeći tjedan. Danas smo 27+5tt.
Pozz
ana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 16:06   #4556
Idem tek navecer u 7, budem se javila
Pollly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2016., 20:47   #4557
Quote:
Pollly kaže: Pogledaj post
Idem tek navecer u 7, budem se javila
Pregled prosao super!

Cerviks zatvoren sa obje strane, duljine 3.3 cm, rekla je gin da je normalno da se prema terminu skracuje i da dovrsim ovu kutiju progesterona i to je to, magnezij i dalje po potrebi. Posto to nije moja 'originalna' dr, rekla je da nek i dalje umjereno mirujem itd, ali sam ja po njoj skuzila da je to super nalaz i da je prakticki vec 5 tjedana sve isto i nema straha od prijevremenog poroda. Bh kontrakcije imam, ali ocito ne otvaraju.

Beba je super, u polozaju za porod i ima oko kilu i pol.

Ana, zelim i tebi jednako dobar nalaz i da sve bude super!
Pollly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 17:23   #4558
Pollly drago mi je da je pregled prošao odlično i da možeš mirnije spavati i uživati u trudnoći. Mi smo danas točno 28tt, a pregled je u petak. To će već biti gotovo punih 29tt pa se nadam da ću saznati težinu bebe i da li su nastale kakve promjene na cerviksu. Evo neki dan sam odustala i od usisavanja jer sam bila uvjerena da mi ne može škoditi ali mala je poslije toliko lupala da sam morala leći pola sata da se smiri. Za sada radim sve ono što osjećam da mogu i obavezno se prošetam kratko jer bih zahrdjala doma, a i nisam tip od ležanja. Mislim da me u svemu ovome drži to što nisam paničar i mislim uvijek pozitivno pa što bude bude. U petak se javim, samo se nadam ne iz bolnice...pozdrav
ana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 11:36   #4559
Pozdrav cure!!

Evo ja sam trudna 28 tjedana, i jucer sam bila na kontroli. S bebicom sve ok, lijepo napreduje :-)

Ali ustanovljen mi je skraceni cervix, tocnije 25 mm, vanjsko usce ulozivo za prst, unutarnje zatvoreno.
Preporuka je srtrogo mirovanje, kontrola za 15 dana.

Inace, dr mi je objasnila da ju ne zabrinjava toliko vanjsko usce jer je to kao normalno za drugorotkinju (imam curicu od 4,5 god), nego taj cervix.

Jel ima koja sa slicnim problemom da me malo utjesi? Mislim, spominjali su mi svakave scenarije koje ne zelim ni ponavljati.
Bas sam sva neka u strahu, najvise mi je muka radi kcerkice koja starta s vrticem u ponedjeljak, ne mogu joj se posvetiti koliko bi zeljela, samo lezim od jucer kako sam stigla doma. Ionako joj se sprema velika promjena, a jos sad i ja u banani
__________________
L.D.M.
Olivera25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 13:25   #4560
Bok Olivera25, zao mi je kaj si na ovoj temi...

Samo slusaj doktora i miruj i ne ustaj osim na wc i jelo ili neke sitnice...

Moj nalaz se pogorsao, bila sam u srijedu na pregledu i cerviks je s 3.4cm pao na 2.2cm, a unutarnje usce se jos vise otvorilo i bebina glava je tocno na njemu i vrsi pritisak. Sutra punim 33 tt... Doktorica je dala preporuku za injekciju za sazrijevanje bebinih pluca, a u Vinogradsku su me narucili iduci petak u rizicnu ambulantu...

I ja sam u panici i pripremam se na svakakve ishode, ali nadam se da cemo svi tu sto dulje izdrzati 2u1.

Sretno cure!
Pollly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:51.