Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2004., 11:30   #81
Re: Re: hvala Denys na iskrenosti

Quote:
Denys kaže:
Javila sam se jer znam kako se osjeca Babuaijeva zena kad joj on tupi svaki dan iste stvari, premda i njega razumijem i mislim da je pozitivna osoba cim je temu stavio na forum.
Ma ne tupim joj stvarno niš! Napisal sam nekom gore, ne znam sad kome, da to što moja draga i ja prolazimo, a glede pušenja, nije toliko intenzivno u stvarnosti. Ovo što pišem ovdje je puno intenzivnije i zato možda izgleda kao da joj non-stop tupim neš, a samim time vjerojatno ispadam agresor.
Stvarno, 99% razgovora koje pokušam pokrenuti vezano uz taj problem obično završava na toj, prvoj rečenici, tako da nemam ni priliku ispast agresivan (duhovito konstatiram, jer nisam takav tip čovjeka).
Samo se nemojte vrijeđat međusobno, nema potrebe...
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 11:32   #82
Re: Re: Re: hvala Denys na iskrenosti

Quote:
happygoose kaže:

Da li sa svoje tocke gledista mozes navesti barem jedan razlog Da Prestanes Pusiti?
Koliko god hoces!
Otidji na linkove koje je dao Sumo.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 11:36   #83
Re: Re: Re: hvala Denys na iskrenosti

Quote:
babajuna kaže:
Ma ne tupim joj stvarno niš! Napisal sam nekom gore, ne znam sad kome, da to što moja draga i ja prolazimo, a glede pušenja, nije toliko intenzivno u stvarnosti. Ovo što pišem ovdje je puno intenzivnije i zato možda izgleda kao da joj non-stop tupim neš, a samim time vjerojatno ispadam agresor.
Stvarno, 99% razgovora koje pokušam pokrenuti vezano uz taj problem obično završava na toj, prvoj rečenici, tako da nemam ni priliku ispast agresivan (duhovito konstatiram, jer nisam takav tip čovjeka).
Samo se nemojte vrijeđat međusobno, nema potrebe...
Sto kaze njena porodica, prijateljice i bliza okolina na njeno pusenje?
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 11:37   #84
Re: Re: Re: hvala Denys na iskrenosti

Quote:
babajuna kaže:
Ma ne tupim joj stvarno niš! Napisal sam nekom gore, ne znam sad kome, da to što moja draga i ja prolazimo, a glede pušenja, nije toliko intenzivno u stvarnosti. Ovo što pišem ovdje je puno intenzivnije i zato možda izgleda kao da joj non-stop tupim neš, a samim time vjerojatno ispadam agresor.
Stvarno, 99% razgovora koje pokušam pokrenuti vezano uz taj problem obično završava na toj, prvoj rečenici, tako da nemam ni priliku ispast agresivan (duhovito konstatiram, jer nisam takav tip čovjeka).
Samo se nemojte vrijeđat međusobno, nema potrebe...


da li prepoznajes ista od ovoga sto je Denys napisala za svoje prilike, kod tvoje zene?
da li je usamljena, osjeca li se ostavljeno, ima li kakvih interesa-hobija-zanimacija koje bi joj mogle uljepsati dan, ima li kakvih drugih problema koji ju muce...? Vidis li ti ista sto nju tjera da trazi utjehu ne u sretnoj buducnosti svoje male obitelji nego u ovisnosti o cigaretama?
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 11:39   #85
Re: Re: Re: Re: hvala Denys na iskrenosti

Quote:
Denys kaže:
Koliko god hoces!
Otidji na linkove koje je dao Sumo.
I?
Da li si prestala pusitinisam pratila raspravu,niti pogledala te linkove, pa te lijepo molim da navedes barem jedan razlog, koji bi bio dovoljno cvrst i validan zbog kojeg si prestala pusiti ili ces prestati pusiti.

Osobno smatram da se svakom moze pomoci , i da se svatko moze promjeniti ako to stvarno zeli.
Samo treba naci najbolju mogucu motivaciju za to.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 11:40   #86
Re: Re: hvala Denys na iskrenosti

Quote:
Denys kaže:
Pokusat cu!
hvala, sigurna sam da nije ugodno pisati politicki nekorektno priznanje
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 11:48   #87
Moji su roditelji, oboje, pusili dok je majka bila trudna i sa mnom i sa bratom. Oboje smo rodeni normalno, bez ikakvih gore spomenutih problema.
Ja pusim, moj brat ne, premda smo oboje odrasli u pusackoj obitelji. On nikad nije zapalio duvan, ja popusim kutiju dnevno, i da, ovisna sam o cigaretama; ne samo da sam ovisna, vec volim pusit.

Ali razmisljala sam o ovoj temi vec prije, i odlucila da kad decko i ja budemo poceli planirat djecu, ja se odricem cigareta.

Po istrazivanjima koja sam citala organizmu je potrebno oko godinu dana da se polako rijesi otrova koji cigarete unose u organizam. I da je prestanak pusenja, pogotovo nagli, veliki stres na organizam, isto kao odvikavanje narkomana ili alkoholicara, mozda i vise jer je dokazano da je ovisnost o cigaretama cak i jaca od ovisnosti o heroinu.

Na ovim web pagima imas dobre informacije o pusenju i trudnoci, te kako prestat, nadam se samo da govoris engleski:

babycenter.com
mommyguide.com
pregnets.org

Jedna zanimljiva informacija koju sam nasla je da ultrazvuk zna motivirati buduce majke da prestanu pusit; kao, kad vide da je to zivo bice u njima kojemu stete pusenjem, biti ce vise motivirane za prestanak.

Na zalost, vecina ovih stranica je upucena majkama koje zele prestat pusit, a ne onima koje ne zele, ali mozda na njima nades korisne savjete kako joj objasnit da steti djetetu.

Jedina ideja koja meni pada na pamet je da kazes vasem doktoru da joj na iducem pregledu objasni stetnost pusenja na dijete - ako ne zeli poslusat tebe, mozda poslusa njega.
__________________
“Let's put a smile on that face!”
Tiamat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 11:49   #88
Quote:
Denys kaže:
Obrisi ti prvi svoj u kojem mi se obracas, pa cu ja odmah nakon tebe.
Da bi imala respekt moras ga i dati.
ne radi se o respektu, nego o elemenarnoj pristojnosti i argumentima.
u postu koji zelis da obrisem, pretpostavila sam da zivis na zapadu gdje sasvim sigurno postoji trend radjanja u kasnijim godinama. u zagrebu bas nije tako - zbilja poznajem osobno nekoliko zena koje nisu mogle radjati jer su im muzevi bili u ratu/zarobljenistvu/na groblju, ili su same bile u izbjeglistvu itd. cini mi se da se protivi zdravom razumu nazivati takve zene sebicnima jer su uspjele zapoceti novi zivot, i priliku za prvu trudnocu su dobile tek sa 35, ili cak i kasnije. u tom kontekstu sam napisala i recenicu gdje te molim da definiras sto mislis pod izrazom karijera.

sto se tice pushenja, nigdje nisam niti tebe, niti ikoga drugog nazvala idiotom zato jer pushi u trudnoci, niti ikome od tih zena sudim. medjutim, cinjenica je da je teza o tome da je stres izazvan odvikavanjem stetniji od pushenja samog nategnuta. ako te zanima, poslat cu ti reference clanaka objavljenih u znanstvenim casopisima koji su citirani u Current Contents, gdje ces naci vrlo detaljne izvjestaje o metodama odvikavanja, o razlozima zasto je razvoj tih metoda bitan, o povezanosti pushenja, depresije, stresa i trudnoce, i niz drugih zanimljivih informacija. dakle, nijedan od tih znanstvenika ne osudjuje trudnice-pushacice niti minorizira problem, ali vise puta se ponavlja cinjenica da su rizici pushenja u trudnoci podcijenjeni od strane trudnica samih, a naisla sam na rezultat jednog istrazivanja prema kojemu pushenje predstavlja faktor rizika za pojavu depresije u trudnoci.

nadam se da ces obrisati svoj svadjalacki post
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 11:49   #89
Re: Re: Re: Re: Re: hvala Denys na iskrenosti

Quote:
happygoose kaže:
I?
Da li si prestala pusitinisam pratila raspravu,niti pogledala te linkove, pa te lijepo molim da navedes barem jedan razlog, koji bi bio dovoljno cvrst i validan zbog kojeg si prestala pusiti ili ces prestati pusiti.
Niti si pratila raspravu a ni pogledala linkove i uz to se usudjujes nekome govoriti da popuje i lupa???
Sto se tice razloga... pogledaj linkove.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 11:54   #90
Re: Re: Re: hvala Denys na iskrenosti

Quote:
luca kaže:
hvala, sigurna sam da nije ugodno pisati politicki nekorektno priznanje
Hvala tebi jer si me potakla na razmisljanje i otvaranje vec odavno zatvorene knjige.
A ako moze bilo kome koristiti (gore napisano) onda je vec puno napravljeno.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 12:00   #91
Re: Re: Re: Re: Re: Re: hvala Denys na iskrenosti

Quote:
Denys kaže:
Niti si pratila raspravu a ni pogledala linkove i uz to se usudjujes nekome govoriti da popuje i lupa???
Sto se tice razloga... pogledaj linkove.
Kad sam navela recenicu "bez popovanja i lupanja, pri tome sam mislila na sebe..ne zeleci previse lupetati/pisati/objasnjavati/nekome popovati,moralizirati, vec direktno postaviti pitanje.Ni u kojem slucaju, se nije odnosilo na tebe.Niti sam imala namjeru te napasti ili osudjivati.

Zao mi je sto se bezrazlozno frustiras.

A posto nemas odgovor na direktno pitanje, ova diskusija nema smisla.

Posto sam bivsi pusac, i prestala sam pusiti kad sam ostala trudna...mislila sam da nekom smislenom raspravom i slicnim iskustvima, mozemo pomoci pokretacu topica, i u krajnjoj liniji svim ostalima koji zele prestati pusiti.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 12:05   #92
Quote:
violent_femmes9 kaže:
medjutim, cinjenica je da je teza o tome da je stres izazvan odvikavanjem stetniji od pushenja samog nategnuta. ako te zanima, poslat cu ti reference clanaka objavljenih u znanstvenim casopisima koji su citirani u Current Contents, gdje ces naci vrlo detaljne izvjestaje o metodama odvikavanja, o razlozima zasto je razvoj tih metoda bitan, o povezanosti pushenja, depresije, stresa i trudnoce, i niz drugih zanimljivih informacija. dakle, nijedan od tih znanstvenika ne osudjuje trudnice-pushacice niti minorizira problem, ali vise puta se ponavlja cinjenica da su rizici pushenja u trudnoci podcijenjeni od strane trudnica samih, a naisla sam na rezultat jednog istrazivanja prema kojemu pushenje predstavlja faktor rizika za pojavu depresije u trudnoci.
da i ja imam dojam da je teorija o stresu nategnuta. naravno, ako zena to radi pod prisilom i pod svadjom, to je stres sam po sebi. ali ako voljno bira taj put odvikavanja, ja sam zapravo uvijek ugodno iznenadjena kako relativno lako i s ponosom to ide samo je stvar da li netko to zeli zbog sebe (i bebe) ili samo misli da mora jer ga netko tlaci...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 12:06   #93
Quote:
violent_femmes9 kaže:
ne radi se o respektu, nego o elemenarnoj pristojnosti i argumentima.
u postu koji zelis da obrisem, pretpostavila sam da zivis na zapadu gdje sasvim sigurno postoji trend radjanja u kasnijim godinama. u zagrebu bas nije tako - zbilja poznajem osobno nekoliko zena koje nisu mogle radjati jer su im muzevi bili u ratu/zarobljenistvu/na groblju, ili su same bile u izbjeglistvu itd. cini mi se da se protivi zdravom razumu nazivati takve zene sebicnima jer su uspjele zapoceti novi zivot, i priliku za prvu trudnocu su dobile tek sa 35, ili cak i kasnije. u tom kontekstu sam napisala i recenicu gdje te molim da definiras sto mislis pod izrazom karijera.
Nema problema, samo ne znam zasto sam osjetila sarkazam?
Valjda zbog proslog topica na kojem smo se srele.

Sto se tice i radjanja u 35-oj, za mene nema nikakvog problema, ako je trudnoca pracena sa strane specijalista, zasto ne?
Quote:
violent_femmes9 kaže:


sto se tice pushenja, nigdje nisam niti tebe, niti ikoga drugog nazvala idiotom zato jer pushi u trudnoci, niti ikome od tih zena sudim. medjutim, cinjenica je da je teza o tome da je stres izazvan odvikavanjem stetniji od pushenja samog nategnuta. ako te zanima, poslat cu ti reference clanaka objavljenih u znanstvenim casopisima koji su citirani u Current Contents, gdje ces naci vrlo detaljne izvjestaje o metodama odvikavanja, o razlozima zasto je razvoj tih metoda bitan, o povezanosti pushenja, depresije, stresa i trudnoce, i niz drugih zanimljivih informacija. dakle, nijedan od tih znanstvenika ne osudjuje trudnice-pushacice niti minorizira problem, ali vise puta se ponavlja cinjenica da su rizici pushenja u trudnoci podcijenjeni od strane trudnica samih, a naisla sam na rezultat jednog istrazivanja prema kojemu pushenje predstavlja faktor rizika za pojavu depresije u trudnoci.
Gdje si bila prije 11 godina?
Posalji ih Babajuni, neka ih isprinta i slucajno ostavi doma da ih zena nadje.
Mozda urodi nekim plodom.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 12:14   #94
Quote:
Denys kaže:
Nema problema, samo ne znam zasto sam osjetila sarkazam?
Valjda zbog proslog topica na kojem smo se srele.

Sto se tice i radjanja u 35-oj, za mene nema nikakvog problema, ako je trudnoca pracena sa strane specijalista, zasto ne?
ne znam zasto si osjetila sarkazam, ali ja sam podcrtala da zivim u zagrebu s razlogom koji sam ti gore objasnila. smajli kojeg sam upotrijebila bio je dobronamjeran - znam da zivis na zapadu, i neke stvari su ipak bitno razlicite u odnosu na zg.

na koji tocno topic mislis? zar nas sukob na nekom drugom topicu znaci da moram biti ekstra pazljiva pri koristenju smajlija? ok, necu vise koristiti smajlije.

jos jednom te molim da obrises onaj post.
Quote:
Gdje si bila prije 11 godina?
Posalji ih Babajuni, neka ih isprinta i slucajno ostavi doma da ih zena nadje.
Mozda urodi nekim plodom.
sori, prije 11 godina nisam ni s kim diskutirala o stetnosti pushenja i metodama odvikavanja za vrijeme trudnoce, a ovi su rezultati daleko noviji. s obzirom da si sama gore tvrdila da je pushenje "par" cigareta dnevno manje stetno od stresa izazvanog odvikavanjem, nudim ti rezultate istrazivanja koji dokazuju suprotno.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 12:27   #95
Quote:
violent_femmes9 kaže:
medjutim, cinjenica je da je teza o tome da je stres izazvan odvikavanjem stetniji od pushenja samog nategnuta.
Ja mislim da to može reći samo netko tko nije iskusio ovisnost o pušenju.

Na linkovima koje je stavila Paw, napominje se da se radi o pušenju više od 10 cigareta dnevno, iz čega bi se moglo pretpostaviti da količina cigareta nije bez značenja.

Ginekolozi savjetuju najviše 5 cigareta na dan i meni izgleda da je to razuman kompromis, u slučaju da se radi o teškoj psihičkoj ovisnosti.

Psiha trudnice je i inače vrlo osjetljiva, promjene raspoloženja i burne emocije su česte, a u takvom stanju je prestanak pušenja vjerojatno još i teži, ako postoje neki nepovoljni faktori u okolini pogotovo.

Ja mislim da je odlično ako se količina dima minimizira na bilo koji način, a to može dovesti i do potpunog prestanka pušenja bez previše stresa. Nisam sigurna da je beskomromisan zahtjev za potpunim prestankom pušenja baš najlakši put.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 12:58   #96
Njezin ginić je rekao da je dokazano kako nagli prestanak pušenja ne može negativno utjecati na zdravlje organizma.
Sigurno se pušač ne osjeća dobro prvih dana jer mu nedostaje nikotina i drugih manje poznatih supstanci, ali to nije ništa loše, pače, to su pozitivne nuspojave, a one negativne mogu biti jedino produkt vlastite psihe.
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 13:04   #97
Denys, gledam malo postove koje pises happy i violent. nemoj ih overinterpretirati. cini mi se da si se naljutila. nema potrebe, stvarno mislim da nitko nije mislio biti zlonamjeran. koliko ja vidim, violent nije napisala nista ruzno, a happy nije bas u toku

osobno, jako mi je drago da sudjelujes jer je za svaku raspravu dobro da pise netko tko stvarno zna iz prve ruke kako stvari stoje u analognoj situaciji. zato da bi rasprava nastavila biti ugodna i nekome cak i korisna, nemoj se svadjati i ljutiti

velma, slazem se s tobom: mislim da je nekad bolje dozvoliti postepeno smanjivanje ako donosi rezultate nego forsiranje (da se prestane odjednom) koje ne dovodi do rezultata.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 13:05   #98
Quote:
VelmaX kaže:
Ja mislim da to može reći samo netko tko nije iskusio ovisnost o pušenju.

a ja znam da to moze tvrditi samo netko tko ima egzaktne podatke, dakle lijecnici i znanstvenici koji mogu mjeriti razinu hormona koji se luce dok je organizam pod stresom.

btw, otkud ti to da nisam iskusila ovisnost o pushenju?
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 13:11   #99
Quote:
babajuna kaže:
Njezin ginić je rekao da je dokazano kako nagli prestanak pušenja ne može negativno utjecati na zdravlje organizma.
Sigurno se pušač ne osjeća dobro prvih dana jer mu nedostaje nikotina i drugih manje poznatih supstanci, ali to nije ništa loše, pače, to su pozitivne nuspojave, a one negativne mogu biti jedino produkt vlastite psihe.
Mislis da je to sto su problemi psihicke prirode lakse?
Moze bit samo teze.
Ako ti nedostaju cigarete zbog manjka nikotina, ok, proci ce te zelja, al ako ti nedostaju jer volis pusit, nikad te nece proci zelja za cigaretom.

Ja osobno dijelim pusace u tri skupine:
vikend-pusace : oni koji puse iz razonode i duvan im nije potreban
pusace : oni koji puse zbog ovisnosti
okorjele pusace : oni koji puse em zbog ovisnosti, em zbog toga sto vole pusit.

Ja recimo spadam u trecu kategoriju. Meni ce odvikavanje od cigareta bit uzasno tesko, ne zbog fizicke, vec psihicke ovisnosti. Za fizicku imas zamjene - zvake, patchovi, lijekovi, etc... za psihicku ovisnost nema zamjene i ako volis pusit zelja ce uvijek biti s tobom.
__________________
“Let's put a smile on that face!”
Tiamat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 13:18   #100
Quote:
Tiamat kaže:
Za fizicku imas zamjene - zvake, patchovi, lijekovi, etc... za psihicku ovisnost nema zamjene i ako volis pusit zelja ce uvijek biti s tobom.
nemojte podcjenjivati fizicku ovisnost o nikotinu. inace, zamjene poput zvaka ne mogu se koristiti u vrijeme trudnoce, i to dodatno otezava situaciju.

s druge strane, psihicka ovisnost se mozda moze pokusati rijesiti uz pomoc psihologa? uostalom, cini mi se da je motivacija presudni faktor, a sto moze biti jace od brige i odgovornosti za zdravlje djeteta? naravno, ako trudnica nailazi na olako izrecene teze o stetnosti odvikavanja, motivacija ce joj ipak oslabiti

velma, ponovno sam procitala tvoj post, nigdje ne tvrdim da je jedini nacin potpuni prestanak. postupni prestanak moze biti dobar nacin da se ostvari krajnji cilj, a to je oslabadjanje od ovisnosti i potpuno nepushenje - barem za vrijeme trudnoce. to ipak ne znaci da su cigarete u manjoj kolicini (kojoj?) bezopasne za plod.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:18.