Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2015., 19:17   #1221
ljudi imam pitanje. na terapiji martefarinom sam već 5 godina.

danas me počela boliti desna potkoljenica (list). trombozu sam imala u lijevoj potkoljenici.

da li je ikako moguće da mi se desi tromboza iako sam pod terapijom??

moram napomenuti da sam jedan dan zaboravila popiti terapiju (prije 5-6 dana), a pv nisam vadila dva mjeseca već
Sniffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 11:03   #1222
Nažalost, terapija ne pruža 100%-tnu zaštitu
Moguć je razvoj DVT.
Bilo bi mudro čim prije konzultirati nadležnog ordinarijusa te kontrola PV,INR.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 20:04   #1223
ako mi netko ovdje može reći što može značiti ako osoba ima plućnu emboliju i uzima terapiju, martefarin...krvna slika je u redu...ali su se počele javljati male modrice?!
__________________
Fredo, you're nothing to me now
sophieee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 23:28   #1224
Quote:
sophieee kaže: Pogledaj post
ako mi netko ovdje može reći što može značiti ako osoba ima plućnu emboliju i uzima terapiju, martefarin...krvna slika je u redu...ali su se počele javljati male modrice?!
Treba svakako čim prije pokontrolirati PV,INR, trombocite

Moguće je, kako je doza previsoka (premda ne mora nužno biti)
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2015., 14:14   #1225
pa u tome je stvar taj pv il kak se zove i sve je u redu...svaka dva tjedna vadi krv i mjeri se to i u kontaktu je sa doktoricom stalno. A doktorica sad nije znala zašto se to javlja jer su svi ti nalazi u redu, pa je zvala nekog u bolnicu a tamo su rekli da je možda osoba samo sklona masnicama...što i je istina u ovom slučaju al opet ono s obzirom da se radi plućnoj emboliji takve li-la dijagnoze mi se ne sviđaju baš!
__________________
Fredo, you're nothing to me now
sophieee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 19:10   #1226
[QUOTE=neven74;53472490]Lijep pozdrav svima
evo da se javim ja sam dobio trombozu u preponi desne noge i bio u bolnici 12 dana,sve ono isto ležanje,primanje inekcija,lijekova i kad su me pustili kući,obavezno stavljanje elastičnih zavoja,ali sam ih zamijenio čarapama jer su stalno bježali po nogama.a šta se tiče nošenja doktorica mi rekla 3 mjeseca nositi,a kontrola mi zakazana za 6 mjeseci.
Pijem jedan dan 1 tabletu,drugi dan 1,5 tablete martefarin do ponedjeljka kada idem na ponovo vađenje krvi,
Inače nemam nikakvog problema jedino kada sam malo na nogama odmah mi noga jako natekne,pa me zanima zašto?
Ujedno me zanima dali treba mirovati,dali se može šetati i tako?
neven74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 23:50   #1227
[QUOTE=neven74;53475899]
Quote:
neven74 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav svima
evo da se javim ja sam dobio trombozu u preponi desne noge i bio u bolnici 12 dana,sve ono isto ležanje,primanje inekcija,lijekova i kad su me pustili kući,obavezno stavljanje elastičnih zavoja,ali sam ih zamijenio čarapama jer su stalno bježali po nogama.a šta se tiče nošenja doktorica mi rekla 3 mjeseca nositi,a kontrola mi zakazana za 6 mjeseci.
Pijem jedan dan 1 tabletu,drugi dan 1,5 tablete martefarin do ponedjeljka kada idem na ponovo vađenje krvi,
Inače nemam nikakvog problema jedino kada sam malo na nogama odmah mi noga jako natekne,pa me zanima zašto?
Ujedno me zanima dali treba mirovati,dali se može šetati i tako?
Imaš "začepljenu" venu - krvnu žilu koja (ovo je jaaako pojednostavljeno !), među ostalim, služi i za odvođenje krvi koju arterije "isporuče" do nogu.
Zato ti noga otiče, to je znak retiniranja (zadržavanja) tekućine u prostoru izvan krvnih žila.

Tlak u začepljenoj krvnoj žili tijekom stajanja postane "previsok" i tekućina iz krvne žile odlazi u prostor izvan krvne žile i tako noga otiče.

Kratka šetnja, par koraka, pa legneš i nogu podigneš iznad razine trupa.
A, ako me pitaš koliko je to par koraka, recept je jednostavan- onoliko nakon koliko ti noga neće oticati

Btv, čarapa je OK, ali dobro postavljen zavoj je ipak zakon
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 10:44   #1228
znači po tome bi bilo najbolje ležati sve dok se stanje totalno ne popravi,jer meni noga počne naticati nakon par minuta dok sam na nogama,samo me zanima koliko če to vremenski trajati?
a šta se tiče zavoja postavim ja njega dobro ali čim se ustanem na noge pobjegne mi do koljena,pa ga moram odmatati i ponovo zamatati
neven74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 12:23   #1229
da li mi može netko objasnnit situaciju kod mene. dvije godine nakon trudnoće u kojoj sam bila na heparinu rađeni su testovi koagulacije. nema mutacije na FV R506Q, i FII 20210A, PV , PV INR uredan. jedino je povećan PAI (inhibitor aktivatora plazmiogena) i pronađena neka APC rezistencija. da li to nešto pokazuje i da li trebam daljnje pretrage kod hematologa. hvala
inform is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 22:31   #1230
Question

Bog ljudi. Ovako,prije više od godine sam imala DVT.tromb se uz martefarin relativno brzo otopio. skidanje sa martefarina po preporuci interniste nije uspjelo. Uz Andol mi je INR bio visok, previsok. transfuziolog me vratio na martefarin sa čim se internist ne slaže(više njih). Nakon par mjeseci uzimanja martefarina opet me pokušavaju skinuti sa lijeka. mene moj nalaz brine dok ne dođem do dr.pošto je vikend ja ne znam što ću od muke. Noga mi je uvijek otečena.sa i bez terapije,naravno da pratim koliko i još uvijek je ako se može reći pod kontrolom. Dakle nalaz bez lijekova je ovakav:
-PV-1.06 ( 0.70-1.30)
-INR-0.98(2.0-3.5)
-D-dimeri1.44(do 0.50)
Kako vam se čini ? Plizz
__________________
Nikad ne reci nikad........( ŽENSKO SAM , SAMO DA SE ZNA , god: 30 i kusur....)
ŠILJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2015., 22:49   #1231
Quote:
ŠILJO kaže: Pogledaj post
Bog ljudi. Ovako,prije više od godine sam imala DVT.tromb se uz martefarin relativno brzo otopio. skidanje sa martefarina po preporuci interniste nije uspjelo. Uz Andol mi je INR bio visok, previsok. transfuziolog me vratio na martefarin sa čim se internist ne slaže(više njih). Nakon par mjeseci uzimanja martefarina opet me pokušavaju skinuti sa lijeka. mene moj nalaz brine dok ne dođem do dr.pošto je vikend ja ne znam što ću od muke. Noga mi je uvijek otečena.sa i bez terapije,naravno da pratim koliko i još uvijek je ako se može reći pod kontrolom. Dakle nalaz bez lijekova je ovakav:
-PV-1.06 ( 0.70-1.30)
-INR-0.98(2.0-3.5)
-D-dimeri1.44(do 0.50)
Kako vam se čini ? Plizz
Samo jednom si imala DVT? Jako bitan podatak!
Ako je samo jednom bila epizoda DVT (i nemaš neku nasljeđenu trombopatiju ili antifosfolipidni sindrom) onda je u redu da su te skinuli sa Martefarina (prema preporuci treba liječiti min 3 mj, a po mogućnosti i 6 mj). Jesu otkrili što je bio uzrok trombozi? Imobilizacija noge?

Noga je vjerojatno otečena zbog nečega što se zove posttrombotski sindrom (nažalost, kod DVT često dugoročno stradaju vene, njihovi zalisci), tako da se stanje nikada ne vrati na ono kakvo je bilo prije DVT. Jesi li nosila elastičnu čarapu ili zavoj?

Ipak, uz ove povišene D-dimere (1.5) možda ne bi bilo zgorega ponoviti doppler UZV te noge. U 10% slučajeva dolazi do povrata tromboze nakon prekinutog liječenja warfarinom. Nadam se da kod tebe to nije slučaj, međutim bez UZV-a je teško reći..

Buni me ovaj podatak o INR-u (uz Andol je bio visok?). Andol ne bi trebao imati utjecaja na INR, on djeluje preko potpuno drugih mehanizama koji se ne reflektiraju putem INR-a.

A ovi dolje nalazi (osim D-dimera) su normalni u nekoga tko ne uzima nikakvu terapiju (PV, INR).
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 09:59   #1232
Da,jednom sam imala DVT.Imam manje od 40 godina.Ne znaju što je aktiviralo trombozu.Iako ja imam problema sa proširenim venama i prije DVT-a,to nije to.Sada su mi noge koma.Bole me žile kada vadim krv,boli,peče...Nosila sam kompresijsku čarapu do pojasa.Po zimi su mi je makli. Sada opet nosim, pogotovo na poslu gdje je puna satnica na nogama i fizički je teško pa su mi rekli da moram.
Par mjeseci prije DVT-a sam imala imobilizaciju na drugoj nozi i operaciju ali su isključili to kao razlog zbog vremena koje je prošlo.Može li stres to uzrokovati? Znam da meni stres bitno utječe na INR.Kod mene je problem što ide iz niskog u jako visoki. Te oscilacije me još više deprimiraju i tako u krug.
GENETIKA: -faktor V lieden-normalan tip
-faktor II protrombin-normalan tip
-MTHFR(C677T)-heterozigot
-PAI 1(4G-5G)heterozigot 4G/5G
Kada su me prvi put skinuli sa tableta preventivno sam pila Andol.Tada su mi se D-dimeri povisili na 0.86 i vrate me na martefarin. I na kontroli krvi mi je INR bio astronomski visok pa su mi opet usklađivali dozu oko 6 mj. i sad me opet skinuli i ova kontrola nije najbolja sa D-dimerima. Dr. smatra da sam premlada da pijem martefarin non stop i probala bi bez njega. Ali očito ne ide. Zanima me što piti za jačanje žila jer uz ove tablete navodno ne smijem ništa.?? Što sa poslom ? U našoj državi nema biranja.Ispadam radno nesposobna.
__________________
Nikad ne reci nikad........( ŽENSKO SAM , SAMO DA SE ZNA , god: 30 i kusur....)

Zadnje uređivanje ŠILJO : 04.07.2015. at 10:10.
ŠILJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 11:03   #1233
Quote:
ŠILJO kaže: Pogledaj post
Da,jednom sam imala DVT.Imam manje od 40 godina.Ne znaju što je aktiviralo trombozu.Iako ja imam problema sa proširenim venama i prije DVT-a,to nije to.Sada su mi noge koma.Bole me žile kada vadim krv,boli,peče...Nosila sam kompresijsku čarapu do pojasa.Po zimi su mi je makli. Sada opet nosim, pogotovo na poslu gdje je puna satnica na nogama i fizički je teško pa su mi rekli da moram.
Par mjeseci prije DVT-a sam imala imobilizaciju na drugoj nozi i operaciju ali su isključili to kao razlog zbog vremena koje je prošlo.Može li stres to uzrokovati? Znam da meni stres bitno utječe na INR.Kod mene je problem što ide iz niskog u jako visoki. Te oscilacije me još više deprimiraju i tako u krug.
GENETIKA: -faktor V lieden-normalan tip
-faktor II protrombin-normalan tip
-MTHFR(C677T)-heterozigot
-PAI 1(4G-5G)heterozigot 4G/5G
Kada su me prvi put skinuli sa tableta preventivno sam pila Andol.Tada su mi se D-dimeri povisili na 0.86 i vrate me na martefarin. I na kontroli krvi mi je INR bio astronomski visok pa su mi opet usklađivali dozu oko 6 mj. i sad me opet skinuli i ova kontrola nije najbolja sa D-dimerima. Dr. smatra da sam premlada da pijem martefarin non stop i probala bi bez njega. Ali očito ne ide. Zanima me što piti za jačanje žila jer uz ove tablete navodno ne smijem ništa.?? Što sa poslom ? U našoj državi nema biranja.Ispadam radno nesposobna.
Da, ovakav posao u kojem moraš dugo stajati sigurno ne pomaže u cijeloj situaciji, postoji li mogućnost da te poslodavac, uz preporuku liječnika, premjesti na neki drugi položaj (gdje se više krećeš ili sjediš)?

Genetika mi se čini OK, za MTHFR i PAI-I heterozigotstvo nije dokazano da povećava rizik od tromboze tako da to ne bi trebao biti uzrok.

Ima ljudi kod kojih je užasno teško naštimati INR u terapijsku širinu. Ne znam koliko si upućena, osim Martefarina postoje i drugi lijekovi sličnog djelovanja - Pradaxa, Xarelto - njih se uzima u jednoj ili dvije doze dnevno i ne zahtijevaju nikakvu kontrolu INR-a. Međutim, dosta su skupi, to im je nedostatak, a i naš HZZO ga rijetko odobrava upravo zbog toga.

Iz svega navedenog ja bih ponovio UZV, čisto da se isključi mogući povrat tromboze. Ako je ponovno tromboza onda ce po svemu trebati doživotno uzimati Martefarin ili neki od novijih lijekova koje sam naveo.

Dok se ne isključi tromboza možda ne bi bilo loše da uzimaš barem Andol.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 12:15   #1234
Sa poslodavcem nema mogućnosti dogovora.U mojoj firmi nema te opcije. I ovako je upitno produženje ugovora ako odem na bolovanje.Sistem dok ide,ide.Ne usudim se piti ni Andol ni ništa dok u pon. ne odem kod dr. sa nalazom.Ja sam mislila piti bioflavonoide za jačanje žila ali mi je uvijek rečeno da uz martefarin najbolje ništa ne piti. Samo pijem b -komplex. Što je sa c vitaminom,magnezijom ?
Te druge lijekove mi nisu spominjali! Koji su bolji ? Pa od čega tako skače D-dimer? Gledali su mi i jetrene probe i te nalaze i nalazi su ok. Hvala
__________________
Nikad ne reci nikad........( ŽENSKO SAM , SAMO DA SE ZNA , god: 30 i kusur....)
ŠILJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 21:50   #1235
Ja mislim da bi ja umrla da pušim i pijem alkohol.Luda sam od svega. Svi mi kažu da se smirim a mene moje stanje čini nervoznom.
ŠILJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 19:11   #1236
Quote:
ŠILJO kaže: Pogledaj post
Sa poslodavcem nema mogućnosti dogovora.U mojoj firmi nema te opcije. I ovako je upitno produženje ugovora ako odem na bolovanje.Sistem dok ide,ide.Ne usudim se piti ni Andol ni ništa dok u pon. ne odem kod dr. sa nalazom.Ja sam mislila piti bioflavonoide za jačanje žila ali mi je uvijek rečeno da uz martefarin najbolje ništa ne piti. Samo pijem b -komplex. Što je sa c vitaminom,magnezijom ?
Te druge lijekove mi nisu spominjali! Koji su bolji ? Pa od čega tako skače D-dimer? Gledali su mi i jetrene probe i te nalaze i nalazi su ok. Hvala
C vit smanjuje djelovanje Martefarina. Mislim da je Mg siguran. E sad, hoce li pomoci ili ne, moj stav je da vjerojatno nece. D-dimer je razgradni produkt fibrinogena, koji je sastavni dio tromba (u formi fibrina), ali i inače normalan protein u krvi (koji se povisi i u upalnim stanjima - naziva se akutnim reaktantom upale), u prijevodu, ako nemaš znakova infekcije (povišena temp, kašalj, smetnje s mokrenjem itd...) moglo bi se raditi o ponovnom trombu u nozi.

Oba lijeka koja sam naveo su gotovo jednako vrijedna.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 21:15   #1237
Je li moguca tromboza ako osoba redovito pije Martefarin i kontrolira PV koji je prije 10ak dana bio 0.27?
Baku mi danas cijeli dan jako boli noga, pije Martefarin zbog fibrilacije atrija, nije imala trombozu, imala je TIA prije pola godine.
Vida36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 14:46   #1238
Quote:
Vida36 kaže: Pogledaj post
Je li moguca tromboza ako osoba redovito pije Martefarin i kontrolira PV koji je prije 10ak dana bio 0.27?
Baku mi danas cijeli dan jako boli noga, pije Martefarin zbog fibrilacije atrija, nije imala trombozu, imala je TIA prije pola godine.
Teoretski je moguća, nema 100% zaštite ni uz terapiju i dobro protrombinsko vrijeme.

Zasto bi kod boli odmah pomislila na DVT? Ima li drugih simptoma, voluminoznija noga u odnosu na drugu, sjajna napeta koža...?
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 16:03   #1239
Quote:
Im mortal kaže: Pogledaj post
Teoretski je moguća, nema 100% zaštite ni uz terapiju i dobro protrombinsko vrijeme.

Zasto bi kod boli odmah pomislila na DVT? Ima li drugih simptoma, voluminoznija noga u odnosu na drugu, sjajna napeta koža...?
Prijatelj mi je imao neprepoznatu DVT i infarkt pluca, pa mi je odmah to palo na pamet :-)

Noge su i inace naotecene, vidim da ima i neke kvrzice po njima. Do nedavno je baka pila Isoptin i noge su bile katastrofa. Sada je kardiologica uvela Concor umjesto Isoptina i bolja je situacija iako noge i dalje naoticu. Kardiologica je misljenja da to i nije od srca nego od vena. Pije i Fursemid svaka 2-3 dana sto je dosta iscrpi. Nalijevala sam je s vodom da joj bude lakse, a bas sam nedavno vidjela da je to totalno pogresno.

Danas je mrvicu manje boli, ali jos uvijek dosta jako.
Vida36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2015., 16:46   #1240
Quote:
Vida36 kaže: Pogledaj post
Prijatelj mi je imao neprepoznatu DVT i infarkt pluca, pa mi je odmah to palo na pamet :-)

Noge su i inace naotecene, vidim da ima i neke kvrzice po njima. Do nedavno je baka pila Isoptin i noge su bile katastrofa. Sada je kardiologica uvela Concor umjesto Isoptina i bolja je situacija iako noge i dalje naoticu. Kardiologica je misljenja da to i nije od srca nego od vena. Pije i Fursemid svaka 2-3 dana sto je dosta iscrpi. Nalijevala sam je s vodom da joj bude lakse, a bas sam nedavno vidjela da je to totalno pogresno.

Danas je mrvicu manje boli, ali jos uvijek dosta jako.
A je li noga hladnija na dodir od druge? Drugačije boje (blijeda, plavija?).
Ako je, onda savjetujem odlazak u hitnu sluzbu.
Teoretski se moze raditi i o trombu u arteriji (posebice uz fibrilaciju), a ne o venskoj trombozi.

A moguce je i da je bol mišićnokoštana, zbog promjena u kostima/mišićima. Ne mora uopće biti riječ o trombu.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.