Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2012., 18:27   #1961
Hmmm, dva iskusna, starija advokata (nisu partneri, znaci dva odvojena pravna misljenja) su mi rekli da nema pravo. U pitanju je pravo predstavljanja. Cinjenica da ostavinski postupak nije pokrenut za vrijeme oceva zivota onemogucava macehu da naslijedi, vec nasledjuju samo unuci ostavioca, tj. njegova djeca.

Eh sad, ko je u pravu ko nije... ne znam.
Angelicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 23:00   #1962
Bok svima opet,
Molim za odgovor. Situacija: moj otac je preminuo, njegova majka je ziva. Ona ima I drugog sina, mog strica. Njemu je prepisala svu svoju imovinu. Dali ja I moja sestra imamo jednaka nasljedna prava kao nas stric, nakon babine smrti? Dali ja I sestra ulazimo u prvi nasljedni red posto je nas otac preminuo? Ako je baba prepisala sve stricu dali ja I sestra imamo pravo traziti nuzni dio?
Hvala!
Stamena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 13:50   #1963
Tvoj slucaj da dosta vezan za moj. Bitno je utvrditi da li je tvoj otac, tj. da li ste vi (ti i tvoja sestra) zakonski nasljednici babe jer se nužni nasljednici upravo određuju prema tim zakonskim, samo se razlikuju u tome što nužni nasljednici dobijaju manje od zakonskog dijela, nešto kao 1/2 ili 1/3 od zakonskog. Uglavnom, to je isto pravo predstavljanja. Vidi ovaj član:

Pravo predstavljanja

Članak 10.

Dio ostavine koji bi pripao prije umrlom djetetu da je nadživjelo ostavitelja nasljeđuju njegova djeca, ostaviteljevi unuci, na jednake dijelove, a ako je neki od unuka umro prije ostavitelja, onda dio koji bi njemu pripao da je bio živ u času ostaviteljeve smrti nasljeđuju njegova djeca, praunuci ostaviteljevi, na jednake dijelove, i tako redom sve dokle ima ostaviteljevih potomaka.

Znači, vi jeste zakonski nasljednici, time i potencijalni nužni nasljednici. Eh sad, mislim da tu ima kvaka tipa - morate li vi biti nesposobni za privredjivanje da bi naslijedili, kao neki dodatni kriterij... U to baš i nisam sigurna, ali znam da i to nekad igra bitnu ulogu... U BiH, odakle sam ja, ako nisi nesposoban nemaš pravo, ako jesi nesposoban i nemaš dovoljno sredstava za život onda onda imaš...

Ali u Hr zakonu ima ova odredba:

VIII. Nužni nasljednici

1. Nužni nasljednici i njihovo pravo

Nužni nasljednici

Članak 69.

(1) Nužni nasljednici su ostaviteljevi potomci, njegova posvojčad i njihovi potomci te njegov bračni drug.

(2) Ostaviteljevi roditelji, posvojitelji i ostali predci nužni su nasljednici samo ako su trajno nesposobni za rad i nemaju nužnih sredstava za život.

(3) Osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka nužni su nasljednici kad su po zakonskom redu nasljeđivanja pozvane na nasljedstvo.

Ja mislim da imate pravo na osnovu svega rečenog

Zadnje uređivanje Angelicaa : 27.05.2012. at 14:26.
Angelicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2012., 17:16   #1964
Hvala puno Angelicaa.
Savjet mi definitivno pomaze kao i uputa o clanku u zakonu
Stamena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 13:42   #1965
Quote:
Angelicaa kaže: Pogledaj post
Hmmm, dva iskusna, starija advokata (nisu partneri, znaci dva odvojena pravna misljenja) su mi rekli da nema pravo. U pitanju je pravo predstavljanja. Cinjenica da ostavinski postupak nije pokrenut za vrijeme oceva zivota onemogucava macehu da naslijedi, vec nasledjuju samo unuci ostavioca, tj. njegova djeca.

Eh sad, ko je u pravu ko nije... ne znam.
Katrin je u pravu, a stariji advokati bi trebali malo obnoviti znanje iz nasljednog.
Ovdje nije i ne može biti riječ o pravu predstavljanja, budući je tvoj otac nadživio majku. Trenutka pokretanja postupka nema apsolutno nikakve veze s tim pravom već samo i isključivo trenutak smrti.
A pošto je otac preminuo nakon bake, tu vrijedi načelo transmisije, odnosno prijenosa, što znači da nasljednika nasljeđuju njegovi nasljednici.

I na kraju, sve ovo bi vrijedilo da se vodi ostavinski postupak iza tvoje bake, a pošto se zapravo radi o postupku iza smrti tvog oca, njega nasljeđuju njegovi zakonski nasljednici, a među ostalima to je i njegova supruga, pa ova prava predstavljanja i načelo transmisije nemaju zapravo nikakve veze sa predmetnim slučajem.

Quote:
Stamena kaže: Pogledaj post
Bok svima opet,
Molim za odgovor. Situacija: moj otac je preminuo, njegova majka je ziva. Ona ima I drugog sina, mog strica. Njemu je prepisala svu svoju imovinu. Dali ja I moja sestra imamo jednaka nasljedna prava kao nas stric, nakon babine smrti? Dali ja I sestra ulazimo u prvi nasljedni red posto je nas otac preminuo? Ako je baba prepisala sve stricu dali ja I sestra imamo pravo traziti nuzni dio?
Hvala!
Ovdje ima jedan problem. Angelicaa je izvukao dobre članke zakona međutim, ako je sva imovina prepisana na strica, što će činiti imovinu bake jednog dana? Ništa! A nužni dio od ničega je koliko!?!?

Ipak, i u toj situaciji vas štiti jedan institut nasljednog prava, a to je pravo na povrat dara do namirenja nužnog dijela. O detaljima malo prošvrljati po Zakonu o nasljeđivanju.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!

Zadnje uređivanje palj : 28.05.2012. at 13:49.
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 17:09   #1966
Ali kaže u jednoj knjizi o nasljednom pravu: Ukoliko bi neki od ostaviočevih potomaka umro prije ostavioca ili IZ NEKOG DRUGOG RAZLOGA NE BI NASLIJEDIO OSTAVIOCA na njegovo mjesto stupaju njegovi potomci - unuci ostavioca. Nakon smrti babe a za vrijeme života njenog sina (dakle, prije nego je umro), nije pokrenut ostavinski postupak vezano za babinu imovinu i samim tim njen sin nije mogao naslijediti. Da bi se promijenilo vlasništvo na toj imovini potrebno je pravosnažno rješnje ili šta već, a toga nije bilo. Dakle, tek sad, poslije smrti tog sina, otvoren je postupak vezan za naninu imovinu (sve je na njenom imenu). Mrtav sin ne može naslijediti jer osoba mora biti živa u trenutku otvaranja naslijedja da bi bila nasljednik (to je općepoznato).
Ispade kao da nije bitno što nije pokrenut postupak, kao da je taj postupak koji provodi Sud čista formalnost, da ništa ne znači, ako kažemo da i maćeha (ovaj bračni drug od umrlog sina) ima pravo na naslijeđe imovine te babe.

Ja sam mišljenja da ona ima pravo (neupitno), da naslijedi tog muža (gore navedenog sina), onda kad se otvori postupak o zaostavštini na njegovo ime, a ne na ime njegove majke, tj. nane.

Jednostavno mi je logično da kad je neko mrtav i time ne može naslijediti, stupa na scenu -pravo predstavljanja, a to mogu biti unuci ostavioca, jer se ide po tom krvom srodstvu...

Nadam se da sam bila više jasna nego nejasna... Fakat više ne znam ni ja šta da mislim, ali da ova žena ima pravo na imovinu ove babe, pa kad ona umre tu imovinu babe (koja je prešla na ovog bračnog druga) će naslijediti neke njene sestre i braća (jer nema djece), to mi je totalno nelogično...
Angelicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 10:53   #1967
Drago mi je da razmišljaš i pokušavaš logično zaključivati, ali ima jedan veliki ALI, a to je članak 3. st. 1 Zakona o nasljeđivanju, koji kaže da se nasljeđuje zbog smrti fizičke osobe i u trenutku njezine smrti! Članak 5. st. 2. kaže da se ostaviteljevom smrću prelazi njegova ostavina na nasljednika, čime postaje njegovo nasljedstvo!

Tvoj otac je postao njezinim nasljednikom trenutkom njene smrti i tu sva raprava završava!
__________________
Vratite nam krvopiju!!!

Zadnje uređivanje palj : 29.05.2012. at 11:00.
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:22   #1968
To veliko "ali" me ubilo u pojam " Hvala na objašnjenu
Angelicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 17:33   #1969
@palj

kako se to (da smrću ostavioca njegova/njena ostavina prelazi na nasljednike) rješava u praksi?

U mom slučaju, ponavlja se ostavinski postupak (zbog propusta suda) i najvjerovatnije će moj polubrat-idiot meni osporavati pravo na nasljedje, dakle parnica.

Iza oca je ostala vikendica sa 2 mala stana + dvorište ne u nekom selu već blizu mora/centru grada i u njima žive moj polubrat, njegova (bivša) žena i četvoro djece. Ona je izdavala jedan od tih stanova. (naravno ne da bi se bogatila već da prehrani djecu ali ipak...).
Ni ja sâm nisam u nekoj zavidnoj finansijskoj situaciji i svakome trebaju pare, zar ne?
Ako se parnica otegne u nedogled, kako mogu da zaštitim ono što je, po sili zakona, i moje vlasništvo?

Zadnje uređivanje portmanteau : 01.06.2012. at 17:46.
portmanteau is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 11:04   #1970
Zakon o nasljedivanju

Bok svima,

Imam pitanje, piše mi u dopuni za nasljedivanje ovako:Zakonska odredba o zakonu na nasljedivanje da nasljednici odgovaraju za dugove ostavitelja do visine nasljednje imovine .... moj slučaj da ostaviteljica nema ama bas nikakve imovine a ima dugove od banke i mobilnog operatera ... Javna biljeznica tumaci da netreba prihvatiti ostavštinu dok druga tumači da obavezno netko treba ...
Koji su daljni koraci jer ja sam več prihvatio,prošlo je več 8 dana od riješenja o nasljedivanuju.Hvala !
Vedo717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 17:44   #1971
Evo mog slučaja,

stric koji je suvlasnik nekretnina koje sam dobio po očevoj smrti (1/4 suvlasništva) umro je prije 30 godina.
Imao je 2 sina koja su također pokojna ali imaju supruge i djecu.

Kako riješiti tu imovinu, dali je potrebno pokretati ostavinsku raspravu po nasljednom redu, ili postoji neki zakon gdje se to nakon tolikog vremena može napraviti "poprijeko"?

Hvala na stručnom odgovoru!!
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 20:11   #1972
Quote:
Vedo717 kaže: Pogledaj post
Javna biljeznica tumaci da netreba prihvatiti ostavštinu dok druga tumači da obavezno netko treba ...
Koji su daljni koraci jer ja sam več prihvatio,prošlo je več 8 dana od riješenja o nasljedivanuju.Hvala !
Ne mora nitko prihvatiti. Ako nema nasljedja onda se nema ni od cega platit taj dug. Vec si sam sebi dao odgovor.

Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post

Kako riješiti tu imovinu, dali je potrebno pokretati ostavinsku raspravu po nasljednom redu, ili postoji neki zakon gdje se to nakon tolikog vremena može napraviti "poprijeko"?
Ne moze 'poprijeko'.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 09:06   #1973
Molim pomoć. Umrla je osoba(starica) koja je živjela sa kcerkom koja se je brinula o njoj jer je dugogodina bila nepokretna. Kcer nije zaposlena a iza nje je ostao stan i naravno dugovi , mirovina i ostatak duga od mirovine , primala je nakanadu za tuđu pomoć i njegu ...Pitanje je slijedeće..Kod ostavinskog postupka što je bitno navesti i zašto te jel osobođenja plaćanja javnobiležničke pristojbe kod ostavinskog postupka jer nema prihoda a to može priožiti potvrdom od porezne uprave. Molim lijepo da mi netko informacijama pomogete! Veliko hvala!
__________________
ja volim te, to priznajem
al' drugo slabo pamtim
anastacia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 19:09   #1974
.

Pozdrav. Naime, prije nekoliko godina umrla mi je baka koja je imala 3kcerke, od toga moja mama i jedna sestra su umrle a jedna kcerka je ziva. Dakle, od ovih umrlih sestara djeca nasljedjuju dijelove stana.
Ostavinski postupak je krenuo i sada me zanima, dali djeljenje ide po principu "tri sestre" stan se dijeli na tri dijela. Ili s obzirom da su dvije umrle, dijelimo mi unucad (nas je 5).
Znaci, dali ja nasljedjujem ono sto bi pripalo mojoj mami(jedinica sam) ili s braticima moram dijeliti zajedno dio od moje i njihove mame?
znam da je malo komplicirano ali nadam se da netko zna. hvala
__________________
Stvarnoscu ne baratam, ne shvatam al' se ipak smesim iz inata! :)
tanja.osijek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 20:12   #1975
Nije komplicirano i napisano je jedno 50 puta na ovoj temi ti nasljedjujes dio koji bi pripao tvojoj mami, znaci trecinu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 23:38   #1976
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Nije komplicirano i napisano je jedno 50 puta na ovoj temi ti nasljedjujes dio koji bi pripao tvojoj mami, znaci trecinu.
vjeruje, da je napisano, ali dok bih ja to nasla u ovih 99 stranisa
Hvala puno !
__________________
Stvarnoscu ne baratam, ne shvatam al' se ipak smesim iz inata! :)
tanja.osijek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 12:07   #1977
Bok svima!
Imam dva pitanja;
a)
Mojoj curi je prije 10ak godina umro otac, te je na ostavinskoj raspravi (otac je umro bez oporuke), kuća (dvokatnica) u kojoj su svi svi skupa živjeli (njena majka, brat i sestra), podjeljena među njima.
Na samoj ostavinskoj raspravi nije bilo problema, sve je bilo dogovorno, ali me iznenađuje jedna činjenica.
Naime, ja sam mislio da u slučaju bez oporuke bračnog druga, da pola ide supružniku, a druga polovica na jednake dijelove djeci, u ovom slučaju na tri dijela, tj na šestine. Pa bi po mojoj logic curinoj majci pripao jedan kat, a curi, njenoj sestri i bratu po trećina drugo stana.
Ali me cura uvjerava da prema tadašnjem zakonu (2003.) da je majci pripalo pola, plus četvrtina druge polovice (majka, dvi kćeri i brat-4 dijela). Malo mi je to čudno....
Kako ovdje nije bilo svađe nikakve, nadalje, cura me uvjerava da je tako i dogovor postignut, i da je tako napisano.
Neovisno tko je u pravu, cura ili ja, stanje je: majka cijeli donji stan plus četvrtina gornjeg stana. i to se neće pobijati, niti ima ikakve želje s ikoje strane za pobijanjem, relativno su odnosi u redu.

b) za ovo pitanje mislim da je situacija koju cu obrazloziti jednostavna, ali želim potvrdu.
Njen otac je imao dva brata, jedan je živ, nije bitan za priču. Drugi stric je umro, i u posjedu je između ostalog imao kucu jednake velicine, spojenu do kuce curinog pokojnog oca. Za života su se njen pokojni otac, pokojni stric što je izgradio kuću, i preostali stric podijelili. Tu je sve čisto.
Stric koji je umro imao je suprugu i sina jedinca.
Kako nismo sigurni da li je umro sa ili bez oporuke (strina je psihički bolesnik, a i sin je skupio gena, pa curina obitelj nije znala kako se dijelilo). Glasina je bila da je stric ostavio sve sinu, a ludoj supruzi ništa.
Mogu pretpostaviti da ako je:
1) umro bez oporuke, da je išlo, pola strini, a pola sinu (curinom rođaku), prema zakonu
2) Ako su glasine točne, da je sve išlo sinu
Strina je nad bolesnim sinom cijelog života manipulirala, pa ponavljam, ne zna što je istina.

Prije nekoliko dana je sin od strine (curin rođak) umro (ne znamo kako, ali možemo pretpostaviti). Kako se on nikad nije ženio, moja pretpostavka da je sve išlo njegovoj majci, tj strini od cure. Čisto sumnjam da je lik od 40ak godina radio oporuku.

Moje pitanje je: postoji li kakva šansa da curina obitelj u slučaju da joj je rođak umro bez oporuke, dobije nešto na ostavinskoj raspravi, da ne ide sve njegovoj majci (tj. strini od cure)?
Iskreno, curinu obitelj smeta što će strina (luđakinju po naravi, ali ne i po zakonu, malkice propuvala) postati vlasnica svega ovog, a nije zaslužila po kriterijima curine obitelji.
Ja pokušavam objasniti curi da je slovo zakona takvo, da njena obitelj neće ništa dobiti, da sve ide strini, i da se pomire s činjenicom da će u ovom malko većem selu (uz more je, pa se ipak zove "mjesto" ) po smrti strine doći neki novi ljudi koji nisu nikad imali veze s ovim mistom

Srećom, strina (i sin dok je bio živ) nisu živjeli tu, iznamljuju kuću zadnjih par godina, ona živi na relaciji vikendica na otoku (gdje je i umro sin) - kod svoje sestre u drugom gradu, pa su incidenti (koji su često uključivali razbijanje namještaja tokom svađe majke i pokojnoj sina, i intevencije policije) prestali po dolasku dvije obitelji podstanara (svaka na svom katu).

Znam da sam malkice bio opširan, ali volim biti detaljan...
Antonio Vivaldi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 16:44   #1978
Quote:
Antonio Vivaldi kaže: Pogledaj post
da je majci pripalo pola, plus četvrtina druge polovice (majka, dvi kćeri i brat-4 dijela). Malo mi je to čudno....
Polovica je onda njena bracna stecevina, a muzeva polovica se dijeli na zenu i djecu.


Quote:
Antonio Vivaldi kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je: postoji li kakva šansa da curina obitelj u slučaju da joj je rođak umro bez oporuke, dobije nešto na ostavinskoj raspravi, da ne ide sve njegovoj majci (tj. strini od cure)?
Ne.

To sto se necija logika ili kriteriji razlikuju od zakona, na srecu ili nazalost, nista ne znaci. Gdje bi dosli da svatko kroji pravdu po svom.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 08:28   #1979
Pozdrav svima,moji roditelji su izgradili kucu sa dva stana.U jednom stanu zive roditelji a u drugome sin.Ja,njihova kcer zivim blizu a druga kcerka u inozemstvu.Nas dvije smo se dogovorile da nakon smrti roditelja prepustimo cijelu kucu bratu.U medjuvremenu se moj brat oženio,doslo je do porecaja odnosa izmedju njih i mojih roditelja.Brat vise nema nikakvih kontakata sa roditeljima,radi sebi novu kucu,on i njegova zena su izjavili da nezele brinuti o roditeljima,neka se ja brinem sto i radim.Moji su roditelji u teskoj psihickoj situaciji zbog svega,a sad još moj brat tvrdi da je taj stan gdje zivi njegov,da roditelji nemaju prava na njega pošto je ulagao u uredjenje tog stana.Ja roditelej tješim da on nema pravo,da je pola kuce mamino a pola kuce tatino i da im nemoze uzeti taj stan,a i mi sestre sada zbog postupaka prema roditeljima nezelimo sve prepustiti bratu.Jesam mli ja u pravu ili brat?
mjesec47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 17:58   #1980
Nasljedstvo nakon maćehe

Ovako ukratko, nakon smrti oca postojala je oporuka gdje kuća dijeli na 1/3 meni, 1/3 sestri i 1/3 njegovoj ženi, znači mojoj maćehi. Ona nakon smrti nije ostavila oporuku i njezin dio se podijelio na 2 i 3 koljeno, a ona iza sebe nije ostavila djecu, nije imala braću niti sestre i nije imala roditelje. Zar taj dio ne bi trebao pripasti mojoj sestri i meni?
Trevor1309 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:42.