Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2018., 22:39   #1
Transkranijalni program

New Scientist/Novi znanstvenik je objavio članak o mogućnostima transkranijalne kacige koju potiče DARPA.

Ovo može biti revolucionaran proizvod koji može biti upotrijebljen ne samo u vojne već i u civilne svrhe.

Novinarki New Scientist Sally Adee bio je dopušten posjet središtu za obuku snajperista pri Upravi za ljudsku učinkovitost koja je zadužena za glavne pokuse u bazi u Ohiou kako bi osobno testirala rad kacige.

Simulator bojnog polja bez transkranijalne kacige bilo je panično iskustvo..No, zatim je uporabila transkranijalnu kacigu. Osjetila je lagane trnce i neobični metalni okus u ustima, ali je zadatak riješila odlilčno..Nije bila svjesna da je izvrsno obavila zadatak jer je mislila da prošlo gotovo sat vremena kada je započela bitka..A, prošlo je tek 20 minuta. Neprijatelj je likvidiran sve do jednog.

Novinarka Adee kaže da je to bilo gotovo duhovno iskustvo. Nije bila stvar u tome što se osjećala pametnije ili što je bila brža ili bolje učila. Ne.

Ono od čega sam izgubila tlo pod nogama bilo je to što mi je prvi put u životu sve u umu utihnulo..Moj mozak bez sumnje u sebe bio mi je pravo otkriće. Iznenada mi je u glavi bila nevjerojatna tišina..Nadam se da me možete shvatiti kad vam kažem da sam se tjednima poslije doživljaja u simulatoru najviše željela vratiti i ponovo staviti one elektrode. Imala sam bezbroj pitanja..Tko sam ja osim tih ljutitih i ogorčenih gnoma koji mi žive u umui vode me prema neuspjehu jer se previše bojim pokšati ? I odakle su ti glasovi došli ?

Neke od tih glasova ponavljaju našu društvenu predrasudu, neki opisuju našu povijest, neki izražavaju našu genetsku baštinu..Svi oni zajedno stvaraju nevidljivu priču koja nam na teško razumljive načine oblikuje svjesne odluke..Što bi se dogodilo kada bismo mogli iznova napisati naše unutarnje monologe ili ih s vremenom utišati ?

2016.trankranijalna kaciga je još uvijek u začetku i nejasno je hoće li postati zrela tehnologija. Zasad omogućuju unaprijeđenje sposobnosti vrlo kratkog trajanja, a 20 minuta koje je doživjela Sally je iznimno.

Većina transkranijalnih stimulatora temelji se na malim uzorcima ljudi u posebnim okolnostima, a dugoročni su učinci posve nepoznati.
Međutim, sazrije li takova tehnologija kako će to utjecati na ljudski rod ?
Elagabala Galba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 00:29   #2
Meni je to jezivo. Unutarnje monologe možeš utišati i sam. Isto kao i početi si pričati nove priče. Okej bi mi bilo da se tako nešto koristi u liječenju psihičkih oboljenja, recimo, ali pomisao na vojsku praznih umova nimalo mi se ne sviđa.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 07:18   #3
Ima li razlike ako se neki efekt postigne kemikalijom ili električnim impulsom? O manama kemikalija kojima se to može postići sve znamo, a prema iskustvu ove novinarke, izgleda da i električni impuls uzrokuje ovisnost.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 09:43   #4
Meni ovo izgleda kao moguća nova terapija u liječenju raznih oblika anksioznosti, a možda i drugih psihičkih oboljenja. Naravno, kao i kod drugih lijekova, ništa bez liječničkog nadzora.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 11:23   #5
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Meni je to jezivo. Unutarnje monologe možeš utišati i sam. Isto kao i početi si pričati nove priče. Okej bi mi bilo da se tako nešto koristi u liječenju psihičkih oboljenja, recimo, ali pomisao na vojsku praznih umova nimalo mi se ne sviđa.
Zvuči prilično opasno. Slažem se.
Teško je povjerovati da već ne postoji probni DARPA kontingent koji upotrebljava kacigu u jednoj od borbenih misija.
Ne smijemo biti naivni i prihvatiti da će se ova vrsta programa ugasiti ili da će biti bitnih izmjena.
Program se nastavlja, no informacije o tome bit će službena vojna tajna.
Nakon očitovanja u javnosti vojska ne može sebi priuštiti propuste koji mogu proizaći iz tajne uporabe na terenu.

Osobno sam na nastavak programa jer je naprosto nezaustavljiv.

Što se tiče Tvog komentara za uporabu naspram civilnoj svrsi, time se još više slažem.
Uostalom, zamisli da imaju ponudu u turističkim prospektima sa transkranijalnim sadržajem..Nazovimo to-rekonstrukcijom uma.
Elagabala Galba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 16:29   #6
Meni zvuči kao tehnologija za stvaranje poslušnih zombija...
Lale85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 17:18   #7
Još jedna moguća upotreba bi bila u religijske/duhovne svrhe. Recimo, kod ove ekipe.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 18:26   #8
Zakon, dajte vamo
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 10:59   #9
Quote:
Lale85 kaže: Pogledaj post
Meni zvuči kao tehnologija za stvaranje poslušnih zombija...

Zvuči kojekako, ali osnovni smisao je osvješčivanje..Po riječima gospođice Sally ona je zapravo doživjela da je transkranijalna kaciga njenu svijest/um umirila, navela da se koncentrira..

Nije ključno što je sudjelovala u simulatoru vojnog rasporeda nego što je doživjela te osjećaje buđenja.
To nužno nije loše..Pa, zamislite, da ste u depresiji ( navodno bolest budućnosti ), da ste u dnevnom košmaru, u kaosu osobne prirode rastrgnuti od djetinjstva, odgojnog sustava države i roditelja, i onda dobijete priliku da prođete transkranijalne terapije koje bi mogle zaobići psihijatre, medikamente, razne liječnike i njihove savjete, razne alternative od onih tv i od manje poznatih..

U tekstu Sally kaže da se htjela vratiti na još jedno iskustvo, ali je dozvola odbijena. Naravno, više bismo znali da je proces ponovljen, ali i bez toga meni se doima obećanje da bi ovo mogao biti revolucionarni proizvod koje će vojska prepustiti i u komercijalne svrhe..Kao što je to nekoć bio internet.
Elagabala Galba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 11:28   #10
Quote:
Elagabala Galba kaže: Pogledaj post
U tekstu Sally kaže da se htjela vratiti na još jedno iskustvo, ali je dozvola odbijena. Naravno, više bismo znali da je proces ponovljen, ali i bez toga meni se doima obećanje da bi ovo mogao biti revolucionarni proizvod koje će vojska prepustiti i u komercijalne svrhe..Kao što je to nekoć bio internet.
Da je to išta više od igračke (odnosno, da je produljena upotreba sigurna) dopustili bi joj da ponovno pokuša. Ovako mi se sve čini kao propagandni trik za navlačenje klinaca u vojsku. Ponestalo im je kadrova čiji je IQ viši od sobne temperature, pa se moraju služiti takvim forama da ih privuku.

(Nemam pristup članku, pa gatam iz ovog što si napisao.)
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:29   #11
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da je to išta više od igračke (odnosno, da je produljena upotreba sigurna) dopustili bi joj da ponovno pokuša. Ovako mi se sve čini kao propagandni trik za navlačenje klinaca u vojsku. Ponestalo im je kadrova čiji je IQ viši od sobne temperature, pa se moraju služiti takvim forama da ih privuku.

(Nemam pristup članku, pa gatam iz ovog što si napisao.)
Da, posve vješto si uočila razlog zbog čega je i nastao program..Zamisli, to je baza i za obuku snajperista. A, poznavajući temeljnu inteligenciju građana preko Atlantika, posebice onih koji se prijavljuju na službu Bijelo Kući, ne mogu se ne složiti s tobom.

Ali, ipak..Postoji ovdje prostor za napredak. Taj je program tek u povojima i nudi doista sjajne mogućnosti.

Kako se možeš odreći prilike da kroz bezbolan i tehnološki napredan proces zapravo odbaciš šansu da vidiš "samu sebe"...?
Elagabala Galba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:37   #12
Quote:
Elagabala Galba kaže: Pogledaj post
Kako se možeš odreći prilike da kroz bezbolan i tehnološki napredan proces zapravo odbaciš šansu da vidiš "samu sebe"...?
Ne bih se odrekla. Volim probati svašta, pa bih probala i to. Jednom. Čisto da provjerim koliko je to iskustvo slično onome koje se postiže različitim meditativnim tehnikama. Prije toga bi me zanimalo i što se točno događa u mozgu tijekom nošenja kacige - koja se područja "pale i gase", koji moždani valovi prevladavaju i tako to.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:46   #13
U svrhu teme navodim da nemam točne podatke kada je započeo rečeni program.
Postoji niz članaka koji dopiru do 2013., ali svi znamo da vojni tajni programi nerijetko traju desetljećima i na koncu što god da ispadne bit će teško pronaći tko je idejni i provedbeni znalac..

Stoga, znamo da je DARPA službeni sponzor od 2014. za program mozgovne stimulacije u projektu zvanom - RAM.

2015. DARPA upućuje da električne stimulacije imaju terapijsko značenje kod ozljede mozga i sličnih bolesti i tegoba.

Najvjerojatnije će komercijalni naziv biti - TNT / targeted neuroplasticity training

Prevedite sami..
Elagabala Galba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:48   #14
Quote:
Elagabala Galba kaže: Pogledaj post
Najvjerojatnije će komercijalni naziv biti - TNT / targeted neuroplasticity training.
Tko izgubi dobitak, dobije gubitak.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:50   #15
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne bih se odrekla. Volim probati svašta, pa bih probala i to. Jednom. Čisto da provjerim koliko je to iskustvo slično onome koje se postiže različitim meditativnim tehnikama. Prije toga bi me zanimalo i što se točno događa u mozgu tijekom nošenja kacige - koja se područja "pale i gase", koji moždani valovi prevladavaju i tako to.
Hvalevrijedno od tebe što nisi ustuknula pred izazovima budućnosti.

Ne sumnjam da ćeš biti iznenađena i uzbuđena i da će ti to iskustvo, poput naše junakinje Sally, početi mijenjati perspektivu.

Budućnost nas uvodi u velike promjene.
Navodno do 2050. potreba za konobarima, činovnicima, vozačima, i inim uslužnim djelatnostima past će do 90 %.
S time će postojati višak stanovništva..U tom pogledu vjerujem da će i ovaj program biti usmjeren na njihovu "prekvalifikaciju".
Elagabala Galba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:57   #16
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Tko izgubi dobitak, dobije gubitak.


Njih nikako ne smijemo podložiti promjeni ni u kakvoj budućnosti ! Oni su vječni i bez budućnosti !
Elagabala Galba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 13:08   #17
Quote:
Elagabala Galba kaže: Pogledaj post
Navodno do 2050. potreba za konobarima, činovnicima, vozačima, i inim uslužnim djelatnostima past će do 90 %.
S time će postojati višak stanovništva..U tom pogledu vjerujem da će i ovaj program biti usmjeren na njihovu "prekvalifikaciju".
Kako točno?

Program olakšava izvršavanje zadataka koje sve više preuzimaju dronovi. Kako djeluje na učenje, pamćenje... nemamo pojma.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 13:59   #18
Quote:
Elagabala Galba kaže: Pogledaj post
Budućnost nas uvodi u velike promjene.
Navodno do 2050. potreba za konobarima, činovnicima, vozačima, i inim uslužnim djelatnostima past će do 90 %.
S time će postojati višak stanovništva..U tom pogledu vjerujem da će i ovaj program biti usmjeren na njihovu "prekvalifikaciju".
Ne višak stanovništva, nego višak radne snage. U budućnosti većina ljudi neće raditi da bi preživjelo, nego će živjeti na račun društva kao što to danas žive umirovljenici, invalidi, primatelji socijalne pomoći i slični. Onaj mali broj ljudi koji će raditi (uglavnom u visoko stručnim i/ili kreativnim zanimanjima) će imati veće plaće, a ostatak će živjeti s manjim primanjima.

To je jedan scenarij. Drugi scenarij je da će takvi ljudi bez posla biti duboko nesretni pa će ih država plaćati da rade beskorisne poslove, kao što je to danas veliki dio zaposlenih u državnoj administraciji. Dakle, u budućnosti bi moglo biti više a ne manje činovnika, iako će stvarna potreba za činovnicima biti manja.

Nešto na tu temu i ovdje:
https://hbr.org/2018/01/how-automati..._medium=social
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 01:08   #19
To vec imas u Indiji, zbog mase ljudi i radne snage sustav je postavljen sa gomilom redundantnih slabo placenih poslova koji bi se mogli lako uklonit.
Dio toga je sto situacija uvjetuje jeftinu radnu snagu pa nije jos nuzno mehanizacija isplativija, ali dio je potpuno suvisan i ne treba cak mehanizacijom mjenjati nego samo ukinuti.

Ali zasto imati jednog cuvara kad mozes imati tri cuvara kapije, dva cuvara garaze, po dva katna cuvara, tri nadglednika prozora, jednog cuvara kljuca, jednog cuvara privjeska za kljuceve, dva cuvara ormarica za kljuceve...
Karikirano, ali sustav je otprilike takav
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 02:29   #20
Stari moj, to je apgrejd ovog: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Me...Stare_at_Goats ; http://www.imdb.com/title/tt1234548/?ref_=nv_sr_1

Link
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:24.