Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2008., 23:53   #261
Exclamation

Elou ...
Mene zanima, ako itko zna, ima li ikakvih planova o pokretanju studija psihologije u Splitu, u skoroj ili bilo kakvoj budućnosti? Ispričavam se ako je pitanje već postavljeno.
mango_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 18:47   #262
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Citirat cu jednu prof. s med. faxa... "U moje doba psihijatriju su specijalizirali naglupiji i najlijeniji..."

A kako to da nas u praksi izgleda kvalitete i osobine su najmanje vazne...



To sluzi samo kao procjena osobe, odnosno da se vidi da osoba nije teze psihicki poremecena.. jer nekad je posotjala velika tendencija da psihologiju upisuju ljudi s psih. problemima vjerujuci da ce ti tako pomoci... toga nema vise danas bas...

Nije to nikakav preutejcana razgovor.. i defitnivno ne ostavlja dobar dojam ako pripremis odgovore na sva moguca pitanja koja te mogu pitati



Mislim da trebas razdvojiti psihijatra, psihologa i psihoterapeuta u ovim pitanjim

Smanjit skolovanje? Ne znam kako ide po bologni ali prije su postojale mogucnosti upisivanja kolegija s naredne godine na nekim faxevima.. na medicini to mora da je poseban dozivljaj

Za psihoterapeuta se moze skolovati i osoba kojia nije zavrsila psihologiju ili psihijatriju.. neki pravci (Gestalt, Kibernetika...itd.) primaju i druge struke...

Puno hvala!!!!=)

ne rekla sam da želim postati psihijatar a još više psihoterapeut, koliko ja znam razlika je u školovanju i plaći kako sam ovdje pročitala, također da za je psihoterapeuta potrebno najviše škole, a po tvojoj zadnjoj rečenici izgleda da je potrebno najmanje???zbunjena sam sad...

Nije mi toliko bitna plaća, već zadovoljstvo.Ono što ja očekujem od ovog posla je da radim u ordinaciji(ne kao psiholog koji radi u zdravstvu gdje dolaziš s uputnicom) gdje dolaze "privatno" ljudi i ja ih "lječim" terapijom a ne ljekovima(kao psiholog?)uglavnom što nije to razlika između psihologa psihijatra i psihoterapeuta...?

p.s. ispričavam se što je već objašnjena rezlika, al mi samo treba potvrdit jesam u pravu ili ne?hvala..
__________________

Moji snovi nisu tek puke želje, ja ne postojim bez njih.
Ja ne živim u snovima, oni žive u meni..



Zadnje uređivanje mystery : 27.05.2008. at 19:23.
mystery is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2008., 21:56   #263
Psihijatar = osoba koja je zavrsila studij Medicine i specijalizirala psihijatriju
Psiholog = osoba koja je zavrsila studij Psihologije

Psihoterapeut = osoba koja ja zavrsila neku psihoterapeutsku edukaciju. Najesce psiholog ili psihijatar.

Po ovome sto pises tebe zanima psihoterapija. Psihoterapeutskih pravaca postoji nekoliko stotina, a shodno tome toliko i skola za iste koje se razlikuju... Kod nas ih nema tako puno...

Tako razlicite psihoterapeutske skole imaju razlicite kriterije i trajanje.. 10-ak godina, koji tjedan, 4 godine...

Uglavnom sve imaju kriterij faxa, vecina iziskuje da je osoba psiholog ili psihijatar... a neke primaju i druge profesije...

Koju odabrati ovisi samo o tebi i sto se privuce, odnosno za sto shvatis da ti se svidja..

A i sam proces skolovanja se razlikuje od pravca do pravca... Npr. mozes samo uciti u teoriji kako modificirati ponasanje ljudi ili ces provesti mjesec dana zatvorena u sobi 24 sata na dan samo s olovkom i papirom ili ama birati sto ces vise uciti a sto manje, a mozes se vracati sa seminara placuci danima....itd.

Svaki pravac ima svoje unikatnosti u skolovanju...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 20:37   #264
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Psihijatar = osoba koja je zavrsila studij Medicine i specijalizirala psihijatriju
Psiholog = osoba koja je zavrsila studij Psihologije
....
Da tako sam i mislila, psiholog mi ne odgovara po kasnijem radu a psihijatar po fakultetu(medicina)

Znači ja mogu završit filozofski fakultet (psihologija) 4-5 godina onda bih trebala taj još neki studij za specijalizaciju(2-3 godine) i mogu raditi kao psihoterapeut(o9nako kako sam maloprije opisala)?? ako bi još samo mogao uputit na neku stranicu gdje je malo detaljnije objašnjeno o tom studiju(psihoterapeutskoj školi koju si spomenuo)?

Hvala ti stvarno puno!!!!

p.s.još samo jedno pitanje, pa prestajem gnjavit, hihi, da li su psihoterapeuti cjenjeni i da li s takvom školom i fakultetom ja učim samo teoriju ili dobivam praksu i znam što trebam uopće radit...
__________________

Moji snovi nisu tek puke želje, ja ne postojim bez njih.
Ja ne živim u snovima, oni žive u meni..


mystery is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 21:37   #265
Quote:
mystery kaže: Pogledaj post
Znači ja mogu završit filozofski fakultet (psihologija) 4-5 godina onda bih trebala taj još neki studij za specijalizaciju(2-3 godine) i mogu raditi kao psihoterapeut(o9nako kako sam maloprije opisala)?? ako bi još samo mogao uputit na neku stranicu gdje je malo detaljnije objašnjeno o tom studiju(psihoterapeutskoj školi koju si spomenuo)?
Ne

Ne postoji psihoterapeutski studij.... postoje edukacije.. koje se odrzavaju posvuda.. i to nije formalni fakultet... kao sto ni skolovanje nije odredjeno za sve isto.. neke traju 2 godine, a neke 10 godina...

Ja sam tamo u onom opisu spomenuo 4 psihoterapeutska pravca...

Quote:
p.s.još samo jedno pitanje, pa prestajem gnjavit, hihi, da li su psihoterapeuti cjenjeni i da li s takvom školom i fakultetom ja učim samo teoriju ili dobivam praksu i znam što trebam uopće radit...
Rekoh to nije formalna skola/studij i to sve ovisi od pravca do pravca kao i od osobe do osobe... a bit uspjesan terapeut se uci cijeli zivot
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2008., 22:55   #266
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Ne

Ne postoji psihoterapeutski studij.... postoje edukacije.. koje se odrzavaju posvuda.. i to nije formalni fakultet... kao sto ni skolovanje nije odredjeno za sve isto.. neke traju 2 godine, a neke 10 godina...

Ja sam tamo u onom opisu spomenuo 4 psihoterapeutska pravca...



Rekoh to nije formalna skola/studij i to sve ovisi od pravca do pravca kao i od osobe do osobe... a bit uspjesan terapeut se uci cijeli zivot
aha, hehe, koji sam ja zbunjola...sad mi je jasnije..
sa onim što si rekao da većina tih edukacija traži psihologe ili psihijatre, to ne podrazumjeva samo fakultet psihologije?-zadnje pitanje...!!

tnx
__________________

Moji snovi nisu tek puke želje, ja ne postojim bez njih.
Ja ne živim u snovima, oni žive u meni..


mystery is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 00:53   #267
Ne kuzim zadnje pitanje...

mogu pitat koliko imas godina?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 15:35   #268
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Ne kuzim zadnje pitanje...

Uglavnom sve imaju kriterij faxa, vecina iziskuje da je osoba psiholog ili psihijatar... a neke primaju i druge profesije...
Znači li to da bih trebala završit sve škole dok postanem psihijatar/psiholog(znači i faks i specijalizacije i tek onda za psihoterapeuta) ili samo fakultet psihologije?

Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
mogu pitat koliko imas godina?
Ajme, zar sam tako glupa ispala? ahaha, šmrc..
16
__________________

Moji snovi nisu tek puke želje, ja ne postojim bez njih.
Ja ne živim u snovima, oni žive u meni..


mystery is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 21:26   #269
Nisi ispala glupa samo sam imao felign da si puno godina unapriejd u planovima pa sam pitao

Dakle, za postati psihoterapeut...

A) Zavrsiti medicinu, pa specijalizirati psihijatriju - mozes na sve psihoterapijske pravce

B) Zavrsiti psihologiju -mozes na sve osim na psihoanalizu (sto sumnjam da bi isla )

C) Zavrsiti neki drugi fax, visu skolu - mozes na nekoliko psihoterapijskih pravaca.. samo par ih primaju druge struke...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2008., 12:44   #270
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Nisi ispala glupa samo sam imao felign da si puno godina unapriejd u planovima pa sam pitao

Dakle, za postati psihoterapeut...

A) Zavrsiti medicinu, pa specijalizirati psihijatriju - mozes na sve psihoterapijske pravce

B) Zavrsiti psihologiju -mozes na sve osim na psihoanalizu (sto sumnjam da bi isla )

C) Zavrsiti neki drugi fax, visu skolu - mozes na nekoliko psihoterapijskih pravaca.. samo par ih primaju druge struke...
O super, opcija B, naravno!! Hvala na svim odgovorima i na strpljenju hehe...

Pozdrav...
__________________

Moji snovi nisu tek puke želje, ja ne postojim bez njih.
Ja ne živim u snovima, oni žive u meni..


mystery is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 13:43   #271
Jeli tko ide na psihologiju prijemni ove godine?
__________________
Sve što je zbilja veliko i nadahnuto stvaraju pojedinci koji mogu djelovati u slobodi. Albert Einstein
_Bea_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 15:21   #272
ja idem,ali sve me strah da bi mogla zavrsiti na psihijatriji umjesto na psihologiji
__________________
Only takes one tree, to make thousand matches
Only takes one match, to burn a thousand trees
...

life. funny.
kljukica_kvaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 22:51   #273
Quote:
marcheline kaže: Pogledaj post
Ne znam koji argumente si dobila u prilog tome da je studij psihogije na Hrv. studijima bolji, ali moje misljenje je da je studij na FF-u cijenjeniji, ima dulju tradiciju i usudila bih se reci kvalitetniji. Prijemni na ta 2 faxa se razlikuju. Na FF imas opcu kulturu, gramatiku i test inteligencije - standardno za sve smjerove pa se upisujes prema rangu koji si postigla na prijemnom (psihologija se proda medju prvima dok na Hrv. studijima mislim da imas test iz matematike, psihologije i biolgije. Koliko sam upucena, programi se isto tako prilicno razlikuju (usporedjivala sam predmete u indexu). Studij na FF (o kojem ti mogu nesto vise reci) ima vise eksperimentalno - znanstveni pristup, npr. imas dosta statistike na 1. godini, psihometrije na 2., ali vec od 3. nadalje studij je sve zanimljiviji i zanimljiviji.
evo... ja sam tu da branim boje hrvatskih studija mislim da nije toliko stvar koji je bolji, nego kakav si student. ja sam mogla i na ff i na studije i na kraju su prevagnuli studiji, ali to je nešto što svaka osoba treba za sebe jako dobro odvagati.

mislim i da ff nema više eksperimentalno-znanstveni pristup. stastitika (svaka nova lekcija je novi predmet po kojem se onda kopka, a traži se razumijevanje) i metodologija su i kod nas jako naglašene, zahtjevne i glavni razlog padova godine. mislim da se razlika prave od popularne psihologije i naglasak na metodologiju ne razlikuje toliko, to je nešto što se naglašava da bi se psihologija dokazala kao znanost.

evo par super stvari kod nas pa odluči...
na našem fakultetu predaju profesori s instituta društvenih znanosti Pilar, hrvatskog instituta za istraživanje mozga (koji rado vodi svoje studente gledati fMRI, patološki muzej, secir salu )... znači ljudi koji se neprestano usavršavaju i sami rade mnoštvo istraživanja.

profesori su stvarno maksimalno pristupačni i pravedni, nema padova zbog lošeg raspoloženja, samo zbog neznanja... i osim toga se stvarno trude prenjeti gradivo na zabavne i opuštene načine (npr. profesor koji uspoređuje procese pamćenja s pjesmama metallice...), što naravno ne znači da su blaži. kad je vrijeme ispita, ljubav prestaje

na prvoj imaš temeljne zajedničke predmete (izborne sa drugih smjerova) na kojima možeš istražiti sve što te zanima van psihologije i još biti nagrađen ECTS bodovima za širenje vidika...

izborni predmeti su super psihologija spolnosti, ovisnosti, psihički poremećaji i bolesti...

jako se naglašava kontinuirani rad (bolonja) pa većinu bodova rješiš kroz godinu, a završni ispit je samo onaj posljednji touch.

traži se puno seminara, kreativnih prezentacija, što je zanimljivo studentima, a i pomaže ti da uvježbaš vještine javnoga nastupa koji će ti trebati za obranu diplomskog, a i kasnije.

a svjež zrak borongaja i netaknuta priroda su neprocjenjivi... i naravno, najbolja menza u gradu

FF ima tradiciju, mi možda imamo malo drugačije i inovativnije načine rada... jedno nije nužno bolje od drugog, već je stvar toga što tražiš.
Mnemosyne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 23:20   #274
Preporucio bih psihologiju spolnosti svjeze polozena s 5
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 00:12   #275
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Preporucio bih psihologiju spolnosti svjeze polozena s 5
meni najdraži kolegij s psihologije dosad (i nije da se hvalim, al ja isto)

nego, kolega... jesi i ti na našem lepom zelenom borongaju ili samo kupiš naše najbolje predmete?
Mnemosyne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 00:15   #276
Ja sam psih. u Rijeci
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 00:37   #277
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Ja sam psih. u Rijeci
ekskjuz mi... nova sam.

sjećam se da sam skriptu za spolnost tražila na internetu i da je bila skripta FF u Rijeci Maje Mamule (05/06). Jel ona i dolje predavala?
Mnemosyne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 10:21   #278
Da, bila je jednu godinu u RI.. ja sam ju doveo
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 12:29   #279
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Da, bila je jednu godinu u RI.. ja sam ju doveo
odlična profesorica... dobro da si nam ju odlučio i vratiti...

dakle, djeco, vidite kak je kod nas lijepo, kradu nam profesore kak su dobri
Mnemosyne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 17:27   #280
Djeco, a vidite kako je tek kod nas dobro.. Studenti zele neki kolegij i odmah ga se omoguci (savjesni student, poput mene, dovede profesore, nabavi financije za iste....)

Ako treba lako opet dobijem Maju

Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:01.