Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2007., 17:37   #21
Ej,sad me zanima koje to ime nosiš,te koja su bila predhodna dva,ako nije problem.Evo ja nemam problema s tim.U mene u obitelji,po tradiciji,najstariji sin svake druge generacije nosi ime Mate.Pa tako i ja.Ali me zanima koja su tebi luda imena davali.Ako ti je problem ovdje napisati pošalji na pm.
obersoldat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 17:53   #22
a kakve razloge ljudi navode za promjenu imena, tj. prezimena? ja bi htjela svoje ime skratiti... razlozi? a neznam, jednostavno ovo nisam ja... ne paše mi ime po osobnosti...hihihi...
__________________
Ayla
Arya
Runa
Tihi-vz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 22:02   #23
pa najcesci razlog i je da ime ne pase osobnosti onog tko ga zeli pormjeniti , da ga sputava u poslovnim kontaktima , da ne odgovara drustvenoj sredini...da trpi psihicke posljedice, da ne cini cjelinu s prezimenom, tj. opcenito razlicite komplikacije i neugodnosti kod predstavljanja.... svasta se uvazava kao razlog, ali glavno je da novo ime mora biti slicno, ili ako je neko nacionalno ime (srpsko, bosnjacko) uglavnom se odobrava promjena u neko nase tipicno ime ...
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 22:03   #24
bi onda priznali tihana u tia?
__________________
Ayla
Arya
Runa
Tihi-vz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 22:14   #25
Muz kaze da bi on priznao,
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 22:21   #26
hihihi, hvala...

onda ću jednom prilikom promjenit ime, jer ja definitivno nisam tiha...
__________________
Ayla
Arya
Runa
Tihi-vz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 22:35   #27
Quote:
tiki-vz kaže: Pogledaj post
hihihi, hvala...

jer ja definitivno nisam tiha...
Bit će tebi hihihihi, kad te uhvate s papirologijom

Ostavi tihana, a neka te zovu tia.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 22:43   #28
bi li bilo sta jednostavnije dodat prezime?
konkretno, ja zelim zbog nekih razloga dodat uz svoje sadasnje i majcino djevojacko prezime
__________________
baka kuba grah
Robi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 23:01   #29
Quote:
robac kaže: Pogledaj post
bi li bilo sta jednostavnije dodat prezime?
konkretno, ja zelim zbog nekih razloga dodat uz svoje sadasnje i majcino djevojacko prezime
Možeš, ali opet je procedura, već su ti napisali postupak.
Ako samo dodaješ to je već OK, ali ako u potpunosti mijenjaš, malo je nezgodno,
svi te već znaju na jedan način, a ti onda okrećeš ploču.

Trebaju stvarno dobri razlozi za tu odluku.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 23:09   #30
s prezimenima je malo teze....lakse je uzeti samo majcino prezime negoli zadrzati svoje i dodati majcino...uglavnom se dodavanje prezimena koje nije muzevo ili koje nije od rodjaka za kojeg ste nedavno saznali ne odobrava .... odobrilo bi se primjerice da prezime koje trenutno nosis nije "hrvatsko", pa se zelis maminim prezimenom prilagodit drustvu....
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 00:03   #31
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
s prezimenima je malo teze....lakse je uzeti samo majcino prezime negoli zadrzati svoje i dodati majcino...uglavnom se dodavanje prezimena koje nije muzevo ili koje nije od rodjaka za kojeg ste nedavno saznali ne odobrava .... odobrilo bi se primjerice da prezime koje trenutno nosis nije "hrvatsko", pa se zelis maminim prezimenom prilagodit drustvu....
s obzirom da mi djed (majčin otac) nema muskih potomaka, osim mene, koji imam očevo prezime, htio bih nekako i djedovo prezime nastaviti, kuzite...
al opet, ne zelim da ispadne da se zelim rijesit ocevog prezimena, pogotovo jer su mi starci rastavljeni
jel to dostatan razlog?
__________________
baka kuba grah
Robi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 00:08   #32
Quote:
robac kaže: Pogledaj post
s obzirom da mi djed (majčin otac) nema muskih potomaka, osim mene, koji imam očevo prezime, htio bih nekako i djedovo prezime nastaviti, kuzite...
al opet, ne zelim da ispadne da se zelim rijesit ocevog prezimena, pogotovo jer su mi starci rastavljeni
jel to dostatan razlog?
= opravdan razlog
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 13:59   #33
koja je zapravo procedura koju ured državne uprave mora "odraditi" kod promjene prezimena i koliko to smije trajati? tko konkretno odlučuje o tome hoće li mi dopustiti ili neće promjenu prezimena? što ako neprofesionalna osoba u uredu državne uprave (jedina koja je tamo zadužena za ove predmete) razvlači moj zahtjev već 3 mjeseca?
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 14:43   #34
koliko znam, o tome ne odlucuje pojedinac nego se tvoj prijedlog novog imena objavi na oglasnoj ploci i ako nitko u 2 mjeseca na izjavi prigovor imas novo ime.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2007., 14:53   #35
Quote:
rubi 25 kaže: Pogledaj post
mislim da se po novom zakonu ne mogu imena mijenjat, samo prezime, ali može ti biti utješno da svom već postojećem imenu dodaš novo, tako ćeš imati dva imena i jeno prezime i ljudima se uvijek možeš predstavljat imenom koje ti više odgovara.
To što govoriš jednostavno nije točno, pa nemoj pisati dezinformacije.

I ako navodiš zakone, navedi i link na Narodne novine...

Zakon o osobnom imenu je star 15 godina, i propisuje:

Članak 6.

Svaka osoba ima pravo promijeniti osobno ime.

Zahtjev za promjenu osobnog imena mora sadržavati razloge zbog kojih se promjena traži, a prijedlog novog osobnog imena mora ukazivati na opravdanost zahtjeva.

O zahtjevu za promjenu osobnog imena rješava općinski organ uprave nadležan za opću upravu u mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva.


Članak 7.

Nakon primitka zahtjeva za promjenu osobnog imena. odnosno prijedloga osobnog imena djetetu od strane nadležnog organa za poslove starateljstva, općinski organ uprave dužan je bez odlaganja objaviti na oglasnoj ploči objavu o podnesenom zahtjevu za promjenu osobnog imena, novo ime koje podnositelj predlaže kao i prijedlog osobnog imena djetetu nadležnog organa za poslove starateljstva.

Svaki građanin ima pravo u roku od 30 dana od dana objave, iskazati svoje protivljenje i navesti razloge zbog kojih smatra da promjenu osobnog imena ne treba odobriti. Na ovo pravo građani će biti upozoreni u objavi na oglasnoj ploči.

Prilikom odlučivanja o zahtjevu za promjenu osobnog imena općinski organ uprave je dužan razmotriti iskazana protivljenja građana i ocijeniti njihovu opravdanost. :


Članak 8.

Promjena osobnog imena odobrit će se u slučaju utvrđene opravdanosti zahtjeva uz ocjenu organa da se novo osobno ime ne protivi društvenim pravilima i običajima sredine u kojoj osoba živi.


http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1992/1823.htm

Napomena: Osobno ime se se sastoji od imena i prezimena, dakle jednak je postupak i za ime i za prezime (pri čemu se može imati najviše dva imena i dva prezimena).

Također: Osoba čije se ime ili prezime ili ime i prezime sastoji od više riječi, dužna je služiti se istim osobnim imenom u pravnom prometu. Dakle, kod ugovora i sl. ne možeš se predstavljati kako ti se ćefne.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 22:48   #36
Promjena prezimena djetetu

Molila bi Vas za pravnu pomoc, odnosno da mi objasnite proceduru sto trebam napraviti. imam curicu od dvije i pol godine, nosi ocevo prezime. s dva mjeseca starosti ja odlazim iz izvanbrance zajednice i to u trenutku kada je reagirala policija a otac mog djeteta odveden u zatvor, tocnije u pritvor. iduce dvije godine vidio je dijete dva ili tri puta. ne placa alimentaciju niti pita za malu. ja sam dobila skrbnistvo nad djetetom.
na koji nacin mogu djetetu promijeniti prezime? odnosno dati joj svoje?
unaprijed hvala!
__________________
štedim pa šta košta da košta
sidora is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 00:19   #37
bilo je vec slicnih tema, potrazi. sve je objasnjeno, imaju i linkovi na zakon.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 04:13   #38
..

nisi me shvatila, naisla sam na rasprave promijeniti prezime djetetu ili ne, buduci da sam ja tu odluku vec donijela, zanima me koja je daljnja procedura. moram li zahtjev za promjenom prezimena predati sudu, opcini, ocu djeteta ili?
zanima me procedura ako me netko moze uputiti a o tome u ovom mom specificnom slucaju nije bilo govora na forumu.
da jest, ne bi ni otvarala novu temu da ne gubim vase dragocijeno vrijeme.
pa ako mi netko moze pomoci, hvala jos jednom
__________________
štedim pa šta košta da košta
sidora is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 10:40   #39
Zakon o osobnom imenu

Članak 11.

Maloljetnom djetetu promijenit će se osobno ime na zahtjev roditelja ili usvojitelja. a na zahtjev staratelja uz suglasnost nadležnog organa za poslove starateljstva.

Osobno ime maloljetnog djeteta čiji roditelji ne žive u braku, promijenit će se na zahtjev roditelja kod kojega dijete živi ili kojemu je povjereno, uz suglasnost drugog roditelja.

U slučaju da drugi roditelj ne da suglasnost na promjenu osobnog imena maloljetnom djetetu, odluku o sporu donijet će nadležni organ za poslove starateljstva. Odluka organa starateljstva priložit će se zahtjevu za promjenu osobnog imena maloljetnog djeteta.

Suglasnost iz stavka 3. ovoga članka nije potrebna kada prebivalište drugog roditelja nije poznato ili kada mu je oduzeta poslovna sposobnost ili roditeljsko pravo.


Članak 12.

Za promjenu osobnog imena maloljetnom djetetu starijem od 10 godina, potreban je njegov pristanak.
__________________
Takt je vještina da nekome nešto dokažete, a da od njega ne napravite neprijatelja
ili budalu.
znatizeljni22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 16:49   #40
Podižem samo da se pohvalim.

Danas je moj bivši koji ne viđa moje dijete već tri godine, potpisao da se mali može prezivati kao ja.

Konačno!!!!
MAJA155 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:30.