Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2010., 20:48   #81
Kada bi bilo najbolje posaditi Aronije.?
Kasna jesen ili u proljeće.
"Brdovita" Bilogora, no uvijek prisutan vjetar tako da se snijeg duže zadržava. Ovo proljeće posadio sam dvije aronije doma (Bjelovar) gdje cvjetaju na veliko, a u voćnjaku, 15 km dalje tek pupovi izašli.
Iako jabuke sadim isključivo na jesen, razmišljao sam s aronijom sađenje za početak proljeća.
Vaši savjeti
nadripisar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 22:44   #82
najbolja sadnja je jesen, za sve vocke.

ali nece im nista bit ako ih posadis u proljece.
elsale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 22:37   #83
Evo stigle usi, ma ima ih vec par tjedana, no nekak mi se cini da ih je najvise.

Ribizle mi napadaju dvije vrste. Jedna je ona sto je s donje strane lista i s vremenom list onako nabubri. Te su zastupljenije.
U natrag dva tri dana, putem zrakoplovne jedinice, na vrhove dolaze druge vrste usi koje sisu vrhove izboja. Te su dosle i na aronije tj. na vrhove.

I jedne i druge rjesavam rucnim radom

Imao sam i najezdu gusjenica. One savijaju vrhove izboja tj. listove, al se lako skuze i obicno je samo jedna po biljci. To isto sredjujem rucno.

Svaki dan ujutro i navecer obilazim biljke.


Moj crveni ogrozd je dobio pepelnicu po plodovima. Izboji su zdravi pa eto nije americka pepelnica nego ona obicna, domaca Ali nis od plodova. Iduce godine cu ga uzgajati pod krovom tako da biljka bude suha tako da se gljive nece moci hvatati na biljku.

Stvarno ako se nesto zeli ekoloski uzgojiti onda je to vrlo zahtjevno, barem prema mojim iskustvima. Di je jos zrioba plodova, ptice, opadanje plodova...

Ima tu jos koga? Kako su vase biljke?
strumf78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 13:28   #84
ja sam pred par dana odnio sadnicu aronije kući a za uskrs sam odnio sadnicu ogrozda

šta mislite o kompostiranju borovih iglica i piljevine te tek onda o stavljanju nastalog komposta za biljku. pitam jer nemam malčer
zoran_12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 17:06   #85
Meni borove iglice nisu za kompost. Zbog onog voštanog sloja im duže treba da se raspadnu a povlače snižavanje pH vrijednosti mase. Takvo tlo je dobro za brusnice, borovnice i neke vrste cvijeća (rododendroni i kamelije) ali većina voli neutralan pH (aronija 6-7) i to treba imati u vidu za veliku većinu biljaka. Evo ti biljne preference
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 17:13   #86
hvala
idem se sad natezat s engleskim k'o pijan s gaćama


mislio sam da i aronija traži nešto kiselije tlo ali drago mi je jer ne traži zato što ću sad imati puno manje posla
zoran_12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 18:39   #87
I ja sam mislila. A onda sam vidjela da je sklonija blago lužnatom tlu nego kiselom.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 23:27   #88
kroz 2 tjedna ću to slušat na faksu pa podnesem izvješće
zoran_12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2010., 23:03   #89
Moje voćke: borovnice su mi super uspjele i sve su se obobastile, imam neku ranu sortu očito, ili je pomoglo to što su bile zaklonjene u stubištu 2 ili 3 tjedna prije nego što sam ih presadila, tak da su se zbunile i prerano procvjetale, jedan ribizl također, drugi ribizl se samo zeleni, dvije maline su pustile pupoljke, sad ne znam jesu li se već rascvjetale, nisam bila tjedan dana na zemlji, od kupina još ništa, aronije su se rascvjetale već odavno, mislim da im sad ispadaju cvjetoi polako, od kupina još ništa i to je to, za sada.
Kupila sam sjemenke dinje i lubenice i zapiknula u lonac sa zemljom, bumo vidjeli oće kaj proklijati.

e, da, susjedove šumske jagode su se rasprostranile skroz na našu zemlju, tak da sad i to imamo iako se nismo niš trudili.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 18:40   #90
Quote:
zoran_12 kaže: Pogledaj post
kroz 2 tjedna ću to slušat na faksu pa podnesem izvješće
provjereno. aronija traži pH 6-6.5 ali zahtjeva i dosta vlage u vegetaciji
zoran_12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 08:18   #91
goji bobice

Molim vas, da li netko zna gdje se u Hrvatskoj mogu kupiti eko sadnice goji bobica?
ribi toplic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 21:29   #92
Quote:
ribi toplic kaže: Pogledaj post
Molim vas, da li netko zna gdje se u Hrvatskoj mogu kupiti eko sadnice goji bobica?
jako teško ćeš naći eko sadnice jer po zakonu o ekološkoj poljoprivredi se za ekološku proizvodnju mogu koristiti i "konvencionalne sadnice" (s prijelaznim razdobljem koje traje taman onoliko koliko je potrebno da biljka počne davati plodove) a pošto su puno jednostavnije za proizvodnju uglavnom se samo one i proizvode.
moj ti je savjet odustani od potrage eko sadnica, kupi konvencionalne i dalje postupaj po pravilnicima o ekološkoj poljoprivredi
zoran_12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 07:19   #93
tocno ta informacija mi je trebala. puno hvala!
ribi toplic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 17:14   #94
Quote:
ribi toplic kaže: Pogledaj post
tocno ta informacija mi je trebala. puno hvala!
imas u planu sadit plantazu ili samo za osobne potrebe par komada???
elsale is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 22:13   #95
nesto izmedju za početak. trebalo bi mi oko 16 komada
ribi toplic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2010., 22:53   #96
Quote:
ribi toplic kaže: Pogledaj post
nesto izmedju za početak. trebalo bi mi oko 16 komada
to je ugl za potrošnju kod kuće a veće širenje ako planiraš obvezno prvo nađi tržište koje je sigurno i u to sve ubaci kalkulaciju o isplatljivosti jer našu poljoprivrednu proizvodnju guši strašan uvoz i često puta trebaš više uložiti nego što možeš
zoran_12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 08:08   #97
da, vjerujem da je tako ali ipak mislim da ako se orijentiras lokalno i ako u pocetku prodajes na crno da se mozes pokriti.
ribi toplic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 11:27   #98
Quote:
zoran_12 kaže: Pogledaj post
provjereno. aronija traži pH 6-6.5 ali zahtjeva i dosta vlage u vegetaciji
u uputama na sadnicama je pisalo da može uspijevati na različitim tlima i da nije zahtjevna, pa sam je posadila u ph7. ajde, dobro se drže, pustile su bobice. Maline su isto pustile bobice, jedino od kupina još ništa.
I posadila sam jedno 10-tak dinja, čekaju me još 4 lubenice u zemlji u loncu.

Kako vaše voćke?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 11:52   #99
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
u uputama na sadnicama je pisalo da može uspijevati na različitim tlima i da nije zahtjevna, pa sam je posadila u ph7. ajde, dobro se drže, pustile su bobice. Maline su isto pustile bobice, jedino od kupina još ništa.
I posadila sam jedno 10-tak dinja, čekaju me još 4 lubenice u zemlji u loncu.

Kako vaše voćke?
super

kod mene nikad dinje i lubenice nisu uspjele (živim na 700 m NV)
zoran_12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 11:56   #100
Quote:
zoran_12 kaže: Pogledaj post
super

kod mene nikad dinje i lubenice nisu uspjele (živim na 700 m NV)
Pa ja ne znam hoće li meni uspjeti ovo je čisti eksperiment, ali tu odlično uspijevaju krastavci i tikve pa sam nekako mislila da bi i dinje i lubenice mogle uspjeti.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:51.