Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2010., 21:19   #1
Preporuka knjige za učenje crtanja

Uvijek sam bio antitalent na satovima likovnog ali iznenada mi je prije tjedan dana došla misao da se počnem baviti crtanjem olovkom kako bi mogao izraziti neke svoje ideje (a tko zna možda mi bude trebalo i za faks).

Shvaćam da ne trebam očekivati neke visoke rezultate te sam voljan svakodnevno vježbati.

Potrebna mi je neka knjiga za apsolutne početnike u kojoj se kreće od crtanja crta i krugova pa polako do složenijih figura te da se "školski" prilazi crtanju znači tehnike percepcije,sjena...

Uvjet je da se knjiga može kupiti u nekom hrvatskom webshopu.
Ja sam našao ovu:http://www.profil.hr/knjiga/skola-crtanja/4752/

Poštovani forumaši, pomozite
anter881 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 08:58   #2
nepostoji niti jedna knjiga koja ce te nauctiti crtati, postojis samo ti odnosno tvoje oci(gledanje) i tvoja ruka za crtanje. knjiga ti eventualno moze pripomoci oko primjera nekih tehnika al opet na kraju i to trebas isprobati. nemoj bacati novce na knjige nego uzmi olovku, papir i crtaj. naravno nemoj precrtavat neke fotografije il tako nesto jer onda precrtavas! postavis si nesto kao motiv jer onda CRTAS, samim time si slobodniji, kreatviniji a i ti ces s time profitirat, dok je sa precrtavanjem(to svako moze) suprotno.

pozdrav
__________________
___________________________A______
ajvarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 10:31   #3
pogledaj ovu temu
i ovu

nixon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 10:55   #4
Quote:
ajvarr kaže: Pogledaj post
nepostoji niti jedna knjiga koja ce te nauctiti crtati, postojis samo ti odnosno tvoje oci(gledanje) i tvoja ruka za crtanje. knjiga ti eventualno moze pripomoci oko primjera nekih tehnika al opet na kraju i to trebas isprobati. nemoj bacati novce na knjige nego uzmi olovku, papir i crtaj. naravno nemoj precrtavat neke fotografije il tako nesto jer onda precrtavas! postavis si nesto kao motiv jer onda CRTAS, samim time si slobodniji, kreatviniji a i ti ces s time profitirat, dok je sa precrtavanjem(to svako moze) suprotno.

pozdrav
a jel ti lijepo crtaš?
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 18:35   #5
Quote:
covjek-od-leda kaže: Pogledaj post
a jel ti lijepo crtaš?
prvo mi pojasni pojam lijepo

primjera radi izdvoji mi LIJEPI CRTEŽ




ili ovaj
__________________
___________________________A______
ajvarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 07:43   #6
Da, u pravu si, trebalo bi definirati pojam lijepo, no mislim da si shvatio pitanje. Jel te netko učio tome ili si se rodio s tim?
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 08:55   #7
išao sam u srednju umjetničku tak da sam tamo crtao, realno daleko od toga da mi je to bilo dovoljno tak da sam kod kuće doslovno svaki dan brusio ruku i oko i na kraju nosio sve to profesoru na korekturu. To sam želio reći da te niti jedna knjiga nemože naučiti crtati, sve je praksa i još ako imaš nekoga ko bi ti dao kvalitetnu korekturu - to je onda prava stvar. Što se tiče talenta, ima i u tome nešto (večina profesora mi je govorila da je talent 10% a sve ostalo je rad, rad i rad)! U početku mi to nije bilo jasno(kako? šta?) no s vremenom, nakon što sam upisao i završio akademiju shvatio sam da je to točno u 95% slučajeva. A još sam više to uvidio nakon što sam i sam počeo učiti ljude crtanju(pripremat ih za akademiju), nevjerovatno koliko rad(s tim da kandidat dođe sa više nogo skromnim predznanjem) doprinese razvoju crteža i percepcije...
__________________
___________________________A______
ajvarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 09:05   #8
Kad napišeš post ovako malo opširnije ima smisla. Kako bi rekao jedan moj učitelj (valjda i on nekog citira) "Najbolja praksa je dobro primjenjena teorija". Ćinjenica je da bez prakse i vježbe nema napretka (u ničemu pa ni u crtanju) no knjiga je već dobar početak da čovjek vidi da li želi dalje ići u tom smjeru. Obično stvari počnu sa knjigom, prerastu u tečaj (bilo službeni ili upute od frendova koji znaju) kasnije preraste u školovanje (ili ne) tako da (u svemnu) knjiga je lijep početak, još ako je dobra, što je čovjek tražio, tim bolje. Nikao nije dovoljno da bi naučio, ali da vidi bi li htio naučiti, vjerojatno je. Pošto si išao na akademiju, puno vježbao, vjerojatno znaš neku knjigu koja je fora za početnika da dobije nekakav uvod u umjetnost crtanja. Preporuči..
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 13:40   #9
hm...neznam kojeg je uzrasta autor ove teme, tak da je to malo otezavajuća okolnost al evo iz prve ruke, mislim da se nikad netreba postavljati kao on "antitalent na satovima likovnog" , to u startu treba sasjeći jer to što mu je učiteljica rekla da nezna crtati, ustvari ga je ladno(da prostite) odje*ala i nije posvetila niti trunka vremena njemu a vjerojatno niti ostalima, da ga/ih uputi kako, šta, gdje,....uglavnom, znam puno ljudi koji kažu da neznaju crtati a ustvari nisu nikad niti probali, isto koda ja kažem da neznam kak se pravi čobanac a nikad se nisam ni pozabavio tom tematikom znaći, u startu odbaciti stav JA NEZNAM!!!!
što se tiče knjiga za crtanje...hm...jedino što sam si kupio bila je Anatomija za umjetnike ,naravno tu sam malo pročuavao proporcije i takve stvari, no kasnije sam shvatio da sam mogao to sam shvatit što bi bilo puno teže. Ustvari dosta toga možeš shvatiti proučavajući kako su drugi ljudi radili, npr. Kraljević, Van Gogh, Picasso, Rembrandt,...itd., način na koji su postavljali motive, sjenčali, proporcije,...znači samo google i crtaj.

pozdrav
__________________
___________________________A______
ajvarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 19:34   #10
hvala na odgovorima, imam 17 godina.

Kupit ću ovu knjigu što sam naveo. Smatram da u početku ne trebam previše filozofirati nego olovku u ruke i vježbati.
anter881 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 12:03   #11
Quote:
anter881 kaže: Pogledaj post
Uvijek sam bio antitalent na satovima likovnog ali iznenada mi je prije tjedan dana došla misao da se počnem baviti crtanjem olovkom kako bi mogao izraziti neke svoje ideje (a tko zna možda mi bude trebalo i za faks).

Shvaćam da ne trebam očekivati neke visoke rezultate te sam voljan svakodnevno vježbati.

Potrebna mi je neka knjiga za apsolutne početnike u kojoj se kreće od crtanja crta i krugova pa polako do složenijih figura te da se "školski" prilazi crtanju znači tehnike percepcije,sjena...

Uvjet je da se knjiga može kupiti u nekom hrvatskom webshopu.
Ja sam našao ovu:http://www.profil.hr/knjiga/skola-crtanja/4752/

Poštovani forumaši, pomozite
ovo ti je solidna knjiga za početnika i mogla bi ti pomoći uz enormne količine truda i vježbe
__________________
ovo nije potpis uskličnik
goonie7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.