Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2011., 11:29   #1
Voće s okusom voća

Gdje je nestalo?

Zakaj su danas sve jabuke tak brašnaste, bez mirisa i okusa? I zakaj im je kora tak masna? Čak i kad igram na sigurno i uzmem zlatni delišes - nije to to.
Neki dan sam kupila jagode - kao da žvačem vodu.
Čak i banane, da i banane, nisu više onak slatke. Budu zelene a gnjile. I smrde po truleži.

Zanima me koje su sorte jabuka, krušaka i drugog voća dobrog okusa a da se mogu naći na gradskoj tržnici ili u trgovinama prehrane.
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 11:40   #2
Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
Gdje je nestalo?

Zakaj su danas sve jabuke tak brašnaste, bez mirisa i okusa? I zakaj im je kora tak masna? Čak i kad igram na sigurno i uzmem zlatni delišes - nije to to.
Neki dan sam kupila jagode - kao da žvačem vodu.
Čak i banane, da i banane, nisu više onak slatke. Budu zelene a gnjile. I smrde po truleži.

Zanima me koje su sorte jabuka, krušaka i drugog voća dobrog okusa a da se mogu naći na gradskoj tržnici ili u trgovinama prehrane.
Od svega što si navela najteže je naći dobru jabuku. Skoro pa nemoguće. Jedina sorta koja mi je trenutno jestiva je pink lady...a kad se samo sjetim kako su bile fine jabuke iz djetinjstva

I dugo sam mislila da je voće kod nas bezukusno jer je uvozno, tretirano, GMO i sl...ali sam u inozemstvu redovito jela ta zloglasna stranjska voća i skoro sva su mi bila dobra. Očito nije stvar u tretiranju ni zemlji porijekla nego u našima koji nas drže za svinje i uredno uvoze samo najlošije a i ono malo domaćeg što proizvedu debelo precijenjuju.
vixen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 11:57   #3
Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
Gdje je nestalo?


Čak i banane, da i banane, nisu više onak slatke. Budu zelene a gnjile. I smrde po truleži.
Banane su dobre jedino u Konzumu, oni imaju svoju zrionicu (jel se tako kaže ) drugdje su zelene, a trule.
Ostalo fino voće još tražim
__________________
Naš paketić stigao 2.10.2010.
woodlands is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 12:03   #4
Quote:
vixen kaže: Pogledaj post
Jedina sorta koja mi je trenutno jestiva je pink lady...
To je ova dakle?

Budem probala.

Meni se čini da nije samo do tretiranja zemlje, sorte su se promjenile, sjeme se promjenilo, bitno je samo veliki prinos u kilogramima. Kvaliteta nije bitna. Djeca koja nemaju nikog na selu pojma nemaju kak su jabuke mirisale nekad.

@woodlands, ne znam, meni je baš voće u Konzumu loše. Budem probala banane.
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 12:06   #5
Quote:
woodlands kaže: Pogledaj post
Banane su dobre jedino u Konzumu, oni imaju svoju zrionicu (jel se tako kaže ) drugdje su zelene, a trule.
Ostalo fino voće još tražim
Ja bih one male banane kakvih se nađe po cijeloj Europi, sem naravno kod nas
Ove obične mi ne valjaju bez obzira iz kojeg su lanca ili tržnice.
A možda i nisam neki ljubitelj banana
vixen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 12:07   #6
Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
To je ova dakle?

Budem probala.
Je. I ne brini se zbog "masnoće" na kori...to je vosak koji većina jabuka proizvodi.
vixen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 12:15   #7
Quote:
vixen kaže: Pogledaj post
Je. I ne brini se zbog "masnoće" na kori...to je vosak koji većina jabuka proizvodi.
To nisam znala, naime čula sam da je to od nekog sredstva koje pomaže jabuci da dulje izgleda svježa ali to su možda i paranoična pretjerivanja.
S druge strane ne sjećam se da su jabuke moje bake bile tak sjajne, čak su imale kao neki prah preko. Ne znam koja je to sotra bila ali bile su onako šarene sa uzdužnim crtama i pjegicama, znaš li možda?
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 12:23   #8
Sad sam se sjetila, mandarine i šljive su još uvijek dobre.

Pokvarile su se jabuke, jagode, banane, pa čak i dinje i lubenice! Prije je svaka lubenica bila slatka osim nezrele a danas u sezoni kupim oko deset lubenica od koje samo dve budu slatke.

Zanimljivo je kak se sve to promjenilo u relativno kratko vrijeme.
Vedranna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 12:29   #9
Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
Ne znam koja je to sotra bila ali bile su onako šarene sa uzdužnim crtama i pjegicama, znaš li možda?
Joj ima puno tih prugastih sorta kod nas... malinovača, kardinal i još gro ostalih...i savršene su za štrudle. Ali ne bih ti znala u detalje, nisam agronom niti se bavim uzgojem. Jedino znam da neke sorte prirodno proizvode vosak, a neke ne. Nema to veze s kemikalijama.
vixen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 12:45   #10
kore jabuka su masne jer sad kupuješ jabuke od prošle godine koje su stajale uskladištene. to se događa i s domaćim jabukama kad ih pospremiš u podrum preko zime, kad odstoje, kora im je masna iz nekog razloga. zašto - nemam pojma, očito izlučuju neka čuda.
što se jagoda tiče - ovisi o sorti. na to se dosta malo obraća pozornost jer većina ljudi se ne kuži u sorte jagoda (tako niti ja, ne znam izdvojiti niti jednu). ja u vrtu imam neke odlične, prefine su, sasvim slučajno sam naletio na njih. kolegica ima u vrtu isto prekrasne, ali bezokusne do bola. dakle, ovisi o sorti. ovaj tjedan sam kupio hrvatske jagode u Kauflandu, bile su ok, ali ništa posebno. prije mjesec dana sam kupio grčke jagode prekrasnih oblika i očigledno uzgojene u plasteniku ili nekakvom umjetnom staništu - bile su puno ukusnije od ovih naših.

edit: nisam na vrijeme stisnuo reply pa vidim da je već odgovoreno o masnoći kore
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 13:28   #11
Quote:
vixen kaže: Pogledaj post
Ja bih one male banane kakvih se nađe po cijeloj Europi, sem naravno kod nas
Joj, te su odlične. Jeo sam ih u Taiwanu.
Je, ove kod nas su rijetko dobre.


Što se tiče ostalog voća, razgovarao sam baš s jednim djelatnikom Ministarstva poljoprivrede (agronom po struci) i govorio je o sortama jagoda koje su najbolje, kao i naranči (takvih u Konzumu nema, jasno- jer im cijena nije zanimljiva za širu prodaju).
Koje su to sorte? Nemam pojma, sva imena sam zaboravio. Ta, ipak je to bilo prije tjedan dana.
Ali mogu ga pitati i onda napisati ovdje, ako neko želi.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 13:38   #12
Quote:
Vedranna kaže: Pogledaj post
Gdje je nestalo?

Zakaj su danas sve jabuke tak brašnaste, bez mirisa i okusa? I zakaj im je kora tak masna? Čak i kad igram na sigurno i uzmem zlatni delišes - nije to to.
Neki dan sam kupila jagode - kao da žvačem vodu.
Čak i banane, da i banane, nisu više onak slatke. Budu zelene a gnjile. I smrde po truleži.

Zanima me koje su sorte jabuka, krušaka i drugog voća dobrog okusa a da se mogu naći na gradskoj tržnici ili u trgovinama prehrane.

meni su jagode fine... bile su one vrgoračke u konzumu na akciji...
a jabuke... zlatni delišes nisu ko prije...jednom sam ih našla u interšparu i bile su super...al drugi put kad sam kupila...živi užas...još su mi bile neke gloster jabuke jako dobre,no ni one više ne valjaju...tako da je danas teško nać ono što paše i da je dobro...
kodo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 14:03   #13
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post

Što se tiče ostalog voća, razgovarao sam baš s jednim djelatnikom Ministarstva poljoprivrede (agronom po struci) i govorio je o sortama jagoda koje su najbolje, kao i naranči (takvih u Konzumu nema, jasno- jer im cijena nije zanimljiva za širu prodaju).
Koje su to sorte? Nemam pojma, sva imena sam zaboravio. Ta, ipak je to bilo prije tjedan dana.
Ali mogu ga pitati i onda napisati ovdje, ako neko želi.
pa daj, možda posluži nekad
vani se jako puno voća prodaje po sortama. kod nas su krenuli s jabukama, ajde, barem neki pomak. više ne piše "jabuka" u dućanu, nego piše sorta i cijena ovisi o sorti. e i kruške isto, iako se njihova ponuda svodi na viljamovku upitne kvalitete, abatu i ono nashi bljutavo čudo.
(ono kad prodaju grčke i španjolske naranče ne računam )
sljedeće što bih volio vidjeti po sortama su agrumi.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 14:35   #14
Situacija s ponudom jabuka u Hr je više nego tragična i na stranu priče o najboljem domaćem, još nisam pojela jabuku kako spada u Hr (govorim zadnjih 15 godina). Meni najdraže jabuke danas su Fuji, Pinova, Pink Lady, Royal Gala, za kolače Morgenduft ili Granny Smith, a kada me uhvati nostalgija za jabukama s bakinog stabla u Zagorju kupim si Renette i Annurca.

U kategoriji krušaka moj su favorit kruške decana, trebaju par dana odstojati na sobnoj temperaturi da budu idealne za jelo, nakon njih volim conference, rosada, keiser, crveni william.

S jagodama je nekako lutrija i ovdje, evo jučer sam kupila na tržnici prekrasne, mirisom i okusom. Breskve se obično ranije obiru i treba ih ostaviti par dana na sobnoj temperaturi da dozriju do kraja - nikada nisu kao zrele breskve ubrane sa stabla (mala sam breskvu u dvorištu, pa znam kakva je razlika), ali mogu proći. Definitivno su najbolje breskve koje se mogu kupiti na tržnici one vrste "tabacchiera", križanac pescoca, bijele breskve.

Što se naranči tiče, najviše volim navel sortu i to iz Calabrije, dolaze s netretiranom korom, debelom, ali unutar nje je savršenstvo okusa i soka. Sicilijanske su mi OK za cijediti. Najbolje naranče koje sam ikada jela su bile jedne vrlo malog kalibra i tanke kore iz Tunisa - neponovljive!

Zadnje uređivanje Donata : 15.05.2011. at 14:40.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 16:15   #15
Najdraže jabuke su mi Granny Smith, obožavam kad su tvrde i kisele. Sad je došlo vrijeme kad ima super primjeraka, što se vidi i na cijeni.
Kruške s placa su mi super, viljamovke.
Jagode sam jučer i danas jela, domaće, super mirišu i super su okusom.
Paradajz (koji je ipak voće ) jedem na tone zadnje vrijeme jer je to trenutno pravi, domaći. Po mirisu i okusu znam.

Banane ne jedem tako da ne znam.
Breskve i marelice, a i nektarine, kad im dođe vrijeme kupujem isto na placu i savršenog su mirisa i okusa.

Grožđe ne kupujem jer imamo domaće.

Dinje su mi zadnjih godina (ljeta) loše. Lubenice više ne jedem.

Uglavnom jedem kisele jabuke (Granny) dok ih ima, onda se prebacim na breskve.

Uglavnom koje god voće da jedem, jedem s placa i po mirisu i okusu je super.

U sjećanju su mi ostale prave domaće kisele jabuke s vrta (bile su tvrde, crveno zelene, kisele do boli), a takve nigdje ne mogu naći. Granny im je najsličniji.

Voće.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 16:25   #16
ja isto više kupujem na placu sve, nego prije po dućanima jer tamo ima svakakvog voća i povrća koje mi nije fino ko prije...
saharasaharović is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 16:36   #17
Kupujem regionalno, voce koje je dozrilo prirodnim putem a ne u transportu, kupujem organsko i da fino mi je. Svaka jabucica krvgava na svoj nacin ali socna i osvjezavajuca.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 16:56   #18
u zadnje vrijeme jako malo jedem voce, vise sam na povrcu. na svom placu kupujem kod jedne babe dalmatinke koja voce bas i ne drzi, uglavnom je to njeno povrce.

jabuke u supermarketima ne kupujem nikad jer spadaju u najkontaminiranije vocke, a ja sam sklona alergijama, nerijetko sam se znala osuti od jabuka. uglavnom uzmem ciste sokove u staklenim bocama, a jabuke kupim u ducanima s hranom iz organskog uzgoja ili kod severa ili kod nekog starkelje na placu, iako ni tu nije lako naici na finu jabuku. volim intenzivan okus, s dobrim omjerom slatkoce i kiselosti (da nije ni prekisela, a ni preslatka kao kompot) i mrzim debelu koznatu koru. u zadnjih nekoliko godina sam samo par puta naisla na zaista rajske jabuke, u bio&bio, ali poslije ih vise nisu imali, valjda su bile od drugog uzgajivaca. kad god kupujem jabuke, uzmem svega jednu-dvije za probu, jer znam da mi se vjerojatno nece svidjeti.

banane su mi zadnjih mjeseci katastrofalne. kivi i agrumi su mi vec do*izdili.

limune inace kupim kod spomenute dalmatinke na placu, veliki su, kvrgavi i razliciti , a navodno i netretirani pa koricu koja je prekrasna iskoristim za slastice i cerim se od srece dok je ribam, a sve sprica. u ducanima sa zdravom hranom limune uglavnom ne kupujem jer su uzasno skupi, a nerijetko stari i sasuseni.

nekidan sam na placu kupila tresnje, bile su fine.

jako volim kupine, maline i jagode, ali u ducanima su uglavnom skupe i/ili bezokusne. trenutno vapim za dobrim jagodama, ali nekako imam dojam da, i ako ih nadjem, cijena bas i nece biti bajna.

ove godine se zapravo radujem jedino sljivama i kupinama, po njih cu ici na dolac. prosle godine sam naisla na jako dobre pa vjerujem da ce i ove godine biti tako. a u odredjeno doba znaju biti fakat povoljne. takodjer volim kad sam negdje u prirodi pa se najedem kupina. znala sam naici na njih i u kasnu jesen.

volim piti ciste vocne i povrtne sokove pa, ako ne naidjem na dobro voce, povremeno u sparu i dm-u uzimam one sa sastojcima iz organskog uzgoja. ako i stoje dugo u ambalazi, barem mi jamce konstantan okus.

nadam se da ce se naci neka dobra dusa s dojavom za jagode. mene je sram isprobavat' na standu.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 17:04   #19
eh, imam pitanje:

kakav je taj ducan od zrna? moze li se kod njih kupiti voce i povrce i kakvo je? hvala!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2011., 17:16   #20
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post

Paradajz (koji je ipak voće ) jedem na tone zadnje vrijeme jer je to trenutno pravi, domaći. Po mirisu i okusu znam.
ovo domaće misliš iz Hrvatske? misliš da je porijeklo dovoljan razlog da apradajzi budu dobra okusa i mirisa, i to u 5. mjesecu?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:55.