Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2006., 11:38   #21
Stavio bi protočni Končarov bojler 3,5kw ispod sudopera ali do sada sam naišao samo na verzije koje imaju priključke okrenute prema dolje pa predpostavljam da je to verzija koja se montira iznad sudopera. Da li sam u pravu. Da li Končar radi dvije verzije protočnih bojlera ili je svejedno samo okrenem bojler da priključci budu sa gornje strane (u tom slučaju natpis KONČAR na bojleru stoji naopako) i montiram ga ispod sudopera?
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 12:45   #22
Quote:
kefren kaže:
Stavio bi protočni Končarov bojler 3,5kw ispod sudopera ali do sada sam naišao samo na verzije koje imaju priključke okrenute prema dolje pa predpostavljam da je to verzija koja se montira iznad sudopera. Da li sam u pravu. Da li Končar radi dvije verzije protočnih bojlera ili je svejedno samo okrenem bojler da priključci budu sa gornje strane (u tom slučaju natpis KONČAR na bojleru stoji naopako) i montiram ga ispod sudopera?
Ok, nisam vodoinstalater, ali logika nalaže da ga okreneš onako kako je namijenjeno, dakle nemoj da ti končar dođe naopako
a onda samo kupiš dužu cijev ako je potrebno i spojiš sa slavinom.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 20:09   #23
Okreče se naopako za montažu ispod pulta. Tako je u uputama. Koristi se pipa sa tri izvoda kao i kod klasičnog bojlera niskotlačnog.
Trapko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 09:04   #24
Quote:
Trapko kaže:
Okreče se naopako za montažu ispod pulta. Tako je u uputama. Koristi se pipa sa tri izvoda kao i kod klasičnog bojlera niskotlačnog.
Šta to znači da postoji samo jedna izvedba?
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 09:21   #25
Quote:
Trapko kaže:
To je nova generacija bojlera i nisu više potrošači struje ko starinski. Nekada je trebala i do 6 kvadrata žice sada je dovoljno 3x2,5 i osigurač 16 (20) zavisi malo i o naponu elektre što i nema velikog utjecaja. 5 kw ne znači i stvarnu potrošnju, a priča o limitatoru ostavi za malu dijecu što navodi "plimpi".Temperatura vode i po zimi ne prelazi desetak stupnjeva iznad nule, jer ovi genijalci poma nemaju da se voda ledi na tem. O stupnja celzija. Uz korištenje perilice suđa tple vode stvarno dovoljno i iskorištenost bojlera odlično.
A što s limitatorima? zašto za malu djecu?
Jel ne vjeruješ da ćemo svi imat limitatore, ili jednostavno misliš da u ovom problemu bojlera od 5kW to nema veze?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 17:57   #26
Quote:
kefren kaže:
Šta to znači da postoji samo jedna izvedba?
Da. Ionako se montira unutar sudopera, te se ne vidi da su slova naopačke.
Trapko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 18:05   #27
Quote:
plimpi kaže:
A što s limitatorima? zašto za malu djecu?
Jel ne vjeruješ da ćemo svi imat limitatore, ili jednostavno misliš da u ovom problemu bojlera od 5kW to nema veze?
Za ugradnju limitatora na jednofazni prriključak treba ti snaga od približno 7 kw
i to nekakav minimum.Ako češ koristiti el energiju za kuhanje, pranje, pečenje, zagrijavanje vode morati če se dobro razmisliti priključnu snagu limitatora. Za sada nema naznaka za ugradnju od strane elektre, jedino na novo priključenim potrošačima.
Trapko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 18:05   #28
Quote:
Trapko kaže:
Da. Ionako se montira unutar sudopera, te se ne vidi da su slova naopačke.
ha ha ha ha u tebi čuči veliki talenat ali izgleda da ima paralizu pa nikako da prohoda. Bote kakove veze imaju slova??
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 08:43   #29
Quote:
droljko kaže:
ha ha ha ha u tebi čuči veliki talenat ali izgleda da ima paralizu pa nikako da prohoda. Bote kakove veze imaju slova??
Čitaj forum u cijelosti pa tek onda komentiraj.
Trapko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 09:24   #30
Quote:
Trapko kaže:
Za ugradnju limitatora na jednofazni prriključak treba ti snaga od približno 7 kw
i to nekakav minimum.Ako češ koristiti el energiju za kuhanje, pranje, pečenje, zagrijavanje vode morati če se dobro razmisliti priključnu snagu limitatora. Za sada nema naznaka za ugradnju od strane elektre, jedino na novo priključenim potrošačima.
Nema naznaka?
Hm... jesi ti možda neki insider ili što?
Jer u novinama je bilo više nego dovoljno naznaka da ćemo uskoro, u roku od nekoliko godina svi imati limitatore, koje će HEP na stare priključke ugrađivati o svom trošku. Moći će se dokupiti snaga, po cijeni od 1000+ kuna za 1 kW, ali ograničeno na maksimalnih 7,7kW po priključku...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 10:15   #31
Trapko valja pizdarije
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2006., 21:35   #32
Ovaj Droljko je trenutni provokator na Forumu koliko vidim te bi ga molio da se suzdrži svojih komentara. Za sada ne vidim ni jedan pametni komentar od njega.Plipi nisam taj podatak pročitao i slažem se sa tobom. To je o no što i ja komentiram za snagu za jedno kučanstvo na jedno fazno korištenje.Oprostite ako ja valjam gluposti.
Trapko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 14:34   #33
Protočni bojler za kuhinju u vikendici

U vikendici u kupaonici imam bojlerčinu od 80 litara.

U kuhinji imamo običan Kon-Tiki bojler predviđen za montažu s cijevima gore, ali je montiran iznad slavine pa čim grije, curi.

Želim se riješiti ovog Kon-Tikija ne samo zato što curi, nego i zato jer ne želim pored ove mrcine u kupaonici imati dodatni bojler koji stalno grije za korištenje dva-tri puta dnevno.

Druga opcija je dovući toplu vodu iz kupaonice (cca. 5m) al se bojim da ću dugo čekati na toplu vodu (i ne kanim zbog toga stavljati recirkulaciju). Eventualno da napravim pasivnu recirkulaciju (dakle bez pumpe), gdje bi voda cirkulirala prirodno (hladna se diže pa gura toplu) no to nisam isprobao.

S time da ovaj u kupaonici ostaje takav kakav je tu gdje jest.

Mišljenja?
__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 16:43   #34
Quote:
Mirotvorac kaže: Pogledaj post
U vikendici u kupaonici imam bojlerčinu od 80 litara.

U kuhinji imamo običan Kon-Tiki bojler predviđen za montažu s cijevima gore, ali je montiran iznad slavine pa čim grije, curi.


Mišljenja?
Prvo bojler ne curi zato kaj je gore……
Svaki niskotlačni električni bojler mora ispustiti višak vode koji se stvara u spremniku kao posljedica grijanja – širenje vode u tom istom spremniku.
Kada se voda zagrije, kapanje vode iz pipe prestane!!

E sad, sasvim je druga stvar kada je na raspolaganju i veliki bojler. U tom se slučaju zaista ne treba koristiti dva bojler, i bolja je opcija koristiti jedan – veći bojler. Ta dužina od pet metara cijevi ne predstavlja nikakav problem,osim kaj se cijev bude vidjela na zidu, od kupaone do kuhinje. I druga stvar, u kuhinji treba postaviti drugačiju pipu – mješalicu kad se koristi voda iz tog bojlera u kupaoni. A može se staviti samo pipa za toplu vodu, pa ne treba stavljati novu mješalicu.
I zbog toga, nije potrebno raditi bilo kakvu cirkulaciju za tu dužinu cijevi.
Sada samo treba napraviti t-komad na toj toploj cijevi od bojlera u kupaoni, i na njemu spojiti tu drugu cijev kojom se vodi voda u kuhinju. To se može izvesti sa pex cijevima , jer je jednostavnije, a može i sa bilo kojom drugom vrstom cijevi.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 18:54   #35
Pojačaj kasični sa još jednim ili dva grijača i eto!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 23:08   #36
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Pojačaj kasični sa još jednim ili dva grijača i eto!
Probaću prvo s postojećim bojlerom, jedino je kvaka u tome da sam dosad taj bojler palio isključivo iza 22h, preko dana se nije palio i uvijek je bilo tople vode za navečer (uz poneku iznimku :-).

A sad će se paliti i preko dana, pa je pitanje je li bolje tako ili staviti mali protočni.

Volim uštede na svakom planu .
__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 06:34   #37
nemoj pretjerivati s promjerom cjevi ako dovlačiš cijev do kuhnje
deset dvanest milimetara unutarnjeg promejra je dovoljno
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 09:45   #38
Quote:
jationmivioni kaže: Pogledaj post
nemoj pretjerivati s promjerom cjevi ako dovlačiš cijev do kuhnje
deset dvanest milimetara unutarnjeg promejra je dovoljno
6 mm u "vrh glave"
Nađi znanca koji montira klime i objasni mu što hoćeš.
Zapravo treba nabaviti T komad 1/4" = 6,35 mm, koji se spaja na toplu vodu bojlera i izoliranu bakrenu cijev koja se upotrebljava na klimama i prelaz sa 1/4 na 1/2" za slavinu
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 10:30   #39
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
6 mm u "vrh glave"
slažem se
pitanje je samo koliki je pritisak u mreži i da li kuri bojler na maximalno
ako je na max onda tople troši trudeset posto na sudoperu
ali ako je na min. onda mu bude malo protoka
ako je izmjerio pet metara sigurno ima minimalno osam nemaveze
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 12:02   #40
6,35mm??
Ja mislio stavit 1/2 cola kao što imam u stanu.

Mislio sam ipak napravit pasivnu recirkulaciju, dakle potegnuti krug natrag do bojlera, ali ako stavim 6,35mm, neće tu ništa cirkulirat.
No crtajući sam shvatio da za recirkulaciju moram na bojleru dodati ulaz povratnog voda.

Neću li imati mali protok kroz takvu cijev?
Odnosno zanima me zašto ne veći promjer (1/2 cola)?
**
Bojler nema termostat, hajca do kraja pa se gasi (hoću reć nema regulirani termostat).
**
Duljina od 5m je maksimalna:
L od bojlera do sredine sudopera: cca. 240cm
h razlika od priklj. bojlera do ulaska cijevi ispod sudopera: cca. 70cm
L fleksibilnih cijevi do bojlera: cca. 30cm
L fleksib. cijevi do špine na sudoperu: cca. 30cm
Pridružimo tu još tri koljena i to ne bi smjelo preći 4m.
**
Cijev kanim povući izvana, dakle štemam vanjski zid - kuća je ionako napravljena od bloketa (šuplji betonski blokovi) i ulazim točno ispod sudopera.

__________________
Pismejker
Mirotvorac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.